Povežimo se

Bez kategorije

Novi minimalizam

Moderan čovjek više nego ikada koristi prostor podređen potrebama pojedinca, tako da minimalizam dolazi do izražaja na način da se “radni” prostor smanjuje, a više se mjesta ostavlja za odmor i opuštanje.

Ako promatramo iz pozicije uređenja i opremanja interijera, dnevni boravci koji su nekada imali puno namještaja, sada su smanjili svaki element koji nije funkcionalan, tako da su regali za gledanje televizije postali manji i praktičniji, baš po mjeri suvremenog čovjeka. Trosjedi i fotelje također ustupaju mjesto udobnosti, ergonomiji, funkciji ali i izgledu. Velika paleta materijala završnih obloga zaista može zadovoljiti svačiji ukus, radilo se o koži (umjetnoj ili prirodnoj), jednobojnoj tkanini ili onoj s više uzoraka i boja. U svakom manjem stanu upravo je velika funkcionalnost sjedećih garnitura postala zapovijed, jer stan manje kvadrature mora zadovoljiti obavljanje više funkcija u jednom prostoru.

Osim manjih prostora kojima je funkcionalizam na prvom mjestu, veliki prostori moraju imati odličan raspored svih detalja. U današnje vrijeme se najviše koristi minimalistički stil kojeg karakterizira, kao što mu i ime govori, minimalno korištenje elemenata za postizanje maksimalnog učinka. Takvi prostori, s obzirom na svoju veličinu, mogu unutar jedne prostorije imati nekoliko različitih zona uporabe. Veliki prostori dnevnih boravaka na taj su način podijeljeni na dio za uživanje uz toplu vatru iz spektakularnih kamina, na zonu za gledanje televizije i kućnog kina, zonu za blagovaonicu s neizostavnim stolom sa stolcima te kutak za poslijepodnevnu kavu s društvom.

Minimalizam Dom2

Različito, ali u istom stilu

Iako svi ovi dijelovi čine jedan prostor, različitom visinom u odnosu na pod, orijentacijom i povezanošću s vanjskim prostorom te osvjetljenjem čine nekoliko cjelina kojima je ipak glavna karakteristika velika prozračnost. Takav slobodan protok zraka, svjetla i energije, ne može nikoga ostaviti ravnodušnim.

U takvom interijeru ne treba biti previše komada namještaja, već upravo toliko koliko je potrebno za funkcioniranje svakog od ovih dijelova. Na kraju krajeva, tijekom dana mijenja se i naša želja korištenja prostora – od aktivnijeg do opuštajućeg i odmarajućeg. Upravo su opuštanje i odmor rituali koji se u ljetnom periodu mogu direktno nastaviti na terasi uz omiljeno piće. Terase sa svojim materijalima, osvjetljenjem i zelenilom čine najbolju vezu unutrašnjeg i vanjskog prostora, budući da imaju karakteristike i jednog i drugog prostora. U takav ambijent nije potrebno dodavati puno elemenata namještaja, jer ljepota materijala i prirode upotpunjuju svaki doživljaj.

Minimalizam Dom2

Stoga, bez obzira na to je li prostor velik ili malen, količina stvari koja se u njemu nalazi nikada ne treba biti prevelika, jer bolje je imati nešto manje namještaja, nego previše. Pretrpanost prostora ne može biti opravdana manjkom prostora koji uz loš raspored i zagušenost tako postaje nepodnošljiv. Nasuprot tome čisti, uredni prostori uređeni s mjerom prave količine namještaja, boja, materijala i osvjetljenja mogu korisnika osvježiti i opustiti – svakodnevno.

Tekst napisao: Ivan Škarica, arhitekt

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!

Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

karirani-uzorak-domnakvadrat

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.

Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.

Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.

Kako ga unijeti u interijer?

Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.

Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.

Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…

Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave

Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

kamin-na-bioetanol-viseći-domnakvadrat

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

kamin-na-bioetanol-starinski-domnakvadrat

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.

Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

kamin-na-bioetanol-zidni-domnakvadrat

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

kamin-na-bioetanol-samostojeći-domnakvadrat

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice