Povežimo se

Uređenje interijera

Njezino visočanstvo, spavaća soba

Donosimo nekoliko ideja za uređenje, ovisno o kvadratima s kojim raspolažete

Spavaća soba može biti luksuzna s garderobom, s jacuzzijem ili, pak, s pogledom na cijeli grad. Isto tako,  može skrivati i genijalna dizajnerska rješenja.

Kad raspolažete s dovoljno kvadrata uređenje kutka za spavanje nije problem. A on može izgledati jako raskošno.

‘Na ovom katu je masterbedroom, roditeljska soba, ali sa svim mogućim dodacima koje je omogućio ovaj veliki prostor, dakle, tu je garderoba, velika kupaona, sauna. Prostor je organiziran kao kružni tok tako da se zapravo iz svake prostorije može zapravo ući u drugi dio kata’, kaže Zora Salopek Baletić, dipl. ing. arhitekture.

spavaća-soba-dom-na-kvadrat

Spavaća je soba uređena vrlo jednostavno, a u njezinu je središtu tapecirani krevet. Zbog jednostavnosti ona odiše posebnom elegancijom koja je dodatno naglašena štukaturama. U wellness zoni se pojavljuju elementi drva koji dalje dominiraju prostranom prohodnom garderobom.

Krevet u središtu prostorije

Osim velikog broja kvadrata luksuznim se može smatrati i impresivan pogled.

‘Nalazimo se na prvom katu, inače nadmorska visina je ovdje nekih 600 metara iznad razine mora, stoga imamo cijeli grad na dlanu, a prekrasno je naravno ujutro, zato što je pogled prema istoku, a isto tako navečer kad se sva svjetla grada upale, imate osjećaj kao da ste u Los Angelesu. Zato smo stavili ovaj krevet u centar sobe da se zapravo oko njega može hodati cijelo vrijeme’, dodaje.

Cijela soba djeluje poprilično impozantno i zbog toga što ima visoke stropove, a to je dodatno naglašeno korištenjem dekorativne opeke na dijelu zida.

spavaća-soba-dom-na-kvadrat

Rješenja za manje kvadrata

Sada idemo u sobu skromnije kvadrature. Pametnim dizajnerskim rješenjima i u manje kvadrata može se smjestiti takozvani masterbedroom s kupaonicom i garderobom.

‘Ugradbene ormare nismo htjeli previše naglašavati, htjeli smo da oni budu dio same arhitekture stana. Pa čak smo i koristili neke male trikove tako da bi prijelaz između samog zida i ormara radili sa nekim malim detaljčićima tipa implementacijom ogledala i letvica na samom prijelazu’, kaže nam Toni Guina, dipl dizajner.

Druga dva ogledala nalaze se na rubovima kreveta i dekorativnog su tipa. Između njih se nastavlja drvena obloga koja daje dojam impozantnog uzglavlja. Kod uređenja roditeljske spavaće sobe detalji su vrlo važni jer su to sobe u kojima se trebamo osjećati opušteno. Kad uređujete dječje sobe, ti se detalji brzo mijenjaju, pa za njih vrijedi jedno drugo pravilo.

spavaća-soba-dom-na-kvadrat

Pravila kod dječje sobe

‘Dječje sobe u principu su uređene vrlo neutralno, tonovi su bijela, svjetlo siva i boja prirodnog drva kako bi tokom godina u biti s rastom djece, mogla i sama soba u principu dobit potpuno novi izgled’, tvrdi Ana Iskra Andabaka, dipl. ing. arhitekture.

Opremite li ih namještajem po mjeri, on će biti potpuno neprimjetan i stvoriti pozornicu za sve važne događaje vaših mališana. A kad narastu, njihove spavaće sobe često postaju i dnevne sobe, pa trebaju imati mogućnost prilagodbe.

Prilagodba nije na odmet ni spavaćim sobama za odrasle jer ponekad nam treba taj neki dodatan kutak u domu.

spavaća-soba-dom-na-kvadrat

Bitno je da ima prostora

‘Meni je bilo jako važno da ima prolaz sa obje strane, da nitko nikog ne preskače, tako da ima i sa strane i s prednje strane kreveta se može proći, a isto tako im je bilo jako važno s obzirom na to da su skladatelji, dobit ovaj radni kutak da, kada u dnevnom boravku netko svira, da se druga osoba može zatvoriti ovdje i u miru nešto raditi na računalu tako da nam je zapravo ta širina spavaće sobe ispala prednost u konačnici, jer smo smjestili ormare, inače nam ne bi nam stao radni kutak koji se baš lijepo tu uklopio’, kaže Maja Mihovilović, dizajnerica interijera.

Međutim, ono što zaokuplja pažnju u ovoj sobi zasigurno je bordo tapeta i crveni krevet. Smaragdno zeleni dekori pomalo umiruju energičan interijer, ali očito je da je namjera bila da soba pršti energijom. S obzirom na to da je to najintimniji dio doma, upravo si u njemu možete dati oduška i urediti ga tako da oslikava vašu osobnost.

Spavaća soba

Mislite da je vašem madracu “istekao rok”? 7 znakova da je vrijeme za novi

Otprilike jednu trećinu svog vremena provest ćete u krevetu, a kvalitetan madrac može značiti razliku između mirnog sna i nemirnog prebacivanja i okretanja

kada treba mijenjati madrac

Madrac je jedan od najvažnijih elemenata svakodnevnog života – provodimo na njemu trećinu života. No, rijetko razmišljamo o tome kada treba mijenjati madrac, sve dok nas bolovi u leđima ili loš san ne natjeraju na to.

Iako se na prvi pogled može činiti u redu, madrac s vremenom gubi svoju funkciju i podršku. Evo kako prepoznati da je vašem madracu istekao rok trajanja – i kako odabrati novi koji će vam osigurati kvalitetan san.

Kada treba mijenjati madrac? Obratite pažnju na ovih 7 znakova

  1. Probudite se umorniji nego što ste legli – prvi i najjasniji znak
  2. Bolovi u vratu, leđima i kukovima – ako ste se prije bolje osjećali, možda nije do vas, nego do madraca
  3. Vidljivo udubljenje ili neravnine – deformacije znače da madrac više ne raspoređuje težinu pravilno
  4. Povećana osjetljivost na alergene – stari madraci mogu biti leglo grinja, prašine i plijesni
  5. Škripanje i zvukovi pri okretanju – osobito kod opružnih madraca
  6. Madrac je stariji od 7-10 godina – većina madraca ima rok trajanja od 7 do 10 godina
  7. Bolje spavate negdje drugdje – ako je kauč u dnevnoj sobi ugodniji, to je jasan signal da vam treba novi madrac

Koliko dugo bi madrac trebao trajati?

Većina madraca trebala bi trajati između 7 i 10 godina. Međutim, postoji mnogo varijabli koje mogu utjecati na vijek trajanja madraca.

Izvorna kvaliteta izrade madraca, korišteni materijali, pa čak i težina i stilovi spavanja korisnika, mogu utjecati na dugovječnost kreveta.

Naravno, madraci nemaju eksplicitni “datum isteka“. Na pojedincu je da odluči kada je vrijeme za novi krevet.

Koliko često trebate prati posteljinu? Odgovor će vas iznenaditi

Faktori koji utječu na vijek trajanja madraca

Iako je opće pravilo 7 do 10 godina, nisu svi madraci jednako izdržljivi. Nekoliko faktora pridonosi vijeku trajanja madraca, uključujući:

Materijali: Materijali korišteni u izradi madraca imaju veliki utjecaj na njegovu dugovječnost.

Izvorna kvaliteta: Kvaliteta vašeg madraca kada ste ga prvobitno kupili utjecat će na to koliko dugo će trajati. Jeftin, osnovni madrac gotovo će se sigurno brže istrošiti od visokokvalitetnog hibridnog madraca.

Tip madraca: Je li vaš madrac potpuno pjenast, hibridni, lateks ili s oprugama? Tip madraca može značajno utjecati na njegovu dugovječnost.

Položaj spavanja i tjelesna težina: Položaj u kojem spavate, kao i vaša tjelesna težina, utjecat će na to koliko brzo će se madrac istrošiti

Idealan jastuk odaberite prema položaju u kojem spavate

Rutina održavanja: Kao i većina stvari u životu, ako se brinete za svoj madrac, trajat će duže. Pravilno održavanje madraca uključuje redovito čišćenje, korištenje zaštitnih navlaka i pridržavanje uputa proizvođača o održavanju. Neki madraci se mogu redovito okretati ili rotirati, ali svakako provjerite preporuke proizvođača.

Koje sve vrste madraca postoje?

Kad dođe trenutak da odlučite kada mijenjati madrac, važno je znati koje su vam opcije na raspolaganju. Danas postoji nekoliko glavnih kategorija madraca, a svaka ima svoje prednosti:

Pjenasti madraci (memorijska ili hladna pjena)
Odlično se prilagođavaju tijelu i ne prenose pokrete – idealno za parove.

Opružni madraci (bonnell ili džepićaste opruge)
Tradicionalni izbor s dobrom ventilacijom. Džepićasti modeli nude bolju podršku od klasičnih opružnih.

Lateks madraci
Izrađeni od prirodnog ili sintetičkog lateksa, dugotrajni i otporni na grinje – dobar izbor za alergičare.

Hibridni madraci
Kombinacija opruga i pjene – spajaju najbolje od oba svijeta.

Madraci od prirodnih materijala (kokos, vuna, konjska dlaka)
Ekološki prihvatljivi i prozračni, ali često skuplji.

Standardne veličine madraca – kako odabrati pravu?

Prije nego što kupite novi madrac, važno je znati koje su dostupne veličine:

  • 90 x 200 cm – standardni single madrac, idealan za jednu osobu ili dječju sobu
  • 120 x 200 cm – širi single za dodatnu udobnost
  • 140 x 200 cm – često korišten kao manji bračni madrac
  • 160 x 200 cm – najčešća veličina za bračne krevete
  • 180 x 200 cm – king size za maksimalni komfor
  • 200 x 200 cm – luksuzna dimenzija, pogodna za prostrane spavaće sobe

Savjeti za kupnju – što još treba znati kada treba mijenjati madrac?

Prilikom kupnje novog madraca, važno je ne oslanjati se samo na preporuke, već ga isprobati uživo – lezite na njega kako biste osjetili odgovara li vašem tijelu.

Odaberite madrac prema svom položaju spavanja: ako spavate na boku, odgovarat će vam mekša površina koja smanjuje pritisak na ramena i kukove, dok je za one koji spavaju na leđima ili trbuhu prikladnija čvršća podloga koja pruža bolju potporu kralježnici.

Ne zaboravite provjeriti i trajanje garancije – kvalitetni madraci obično dolaze s jamstvom od 5 do 10 godina. Osim samog madraca, važna je i podloga na koju ga postavljate – letvičasta podnica omogućuje bolju prozračnost i produžuje vijek trajanja madraca.

Ako još uvijek spavate mirno i čini se da vaš madrac dobro funkcionira, možda možete izvući još nekoliko godina iz njega. Ipak, preporučujemo redovitu zamjenu madraca jer je to apsolutno vrijedno ulaganje u vaše zdravlje i dobrobit.

Nastavite čitati

Uređenje interijera

Izložbeni prostor trgovine elektroopremom osvojio BIG SEE

Detektirajući prednosti i mane prostora, arhitektice su svakom kutku interijera dale smisao

dizajn interijera trgovine

Kada showroom trgovine elektroopremom izgleda poput galerije suvremenog dizajna, jasno je da se radi o nečemu izvan uobičajenih standarda. I upravo takav pristup donio je arhitekticama Marji Miji Kolendić i Aniti Krmek prestižnu nagradu BIG SEE za projekt koji objedinjuje estetiku i funkcionalnost.

BIG SEE nagrada dodjeljuje se projektima iz jugoistočne Europe u području arhitekture, dizajna i kreativnih industrija. Osim prestiža, nosi i vidljivost – kako regionalnu, tako i međunarodnu.

Uređenje dječje poliklinike: Dizajn interijera koji je zasluženo osvojio Grand Prix nagradu

Više od trgovine: Dizajn interijera trgovine elektroopreme kao galerijski postav

Iako formalno služi kao prodajni prostor za elektroopremu, multimediju i uredski namještaj, ovaj showroom daleko je od klasične trgovine. Svaki izložak postavljen je kao da je umjetničko djelo – s pažljivo dizajniranim postamentima koji ističu funkciju, taktilnost i estetiku proizvoda.

“Htjeli smo svakom izlošku pristupiti kao galerijskom objektu. Tako se rodila ideja galerijskog postava – svaki komad na postamentu koji ga uzdiže i vizualno i funkcionalno,” pojašnjava Marja Mia Kolendić.

Dizajn koji izvlači maksimum iz prostora

Projektni zadatak zahtijevao je promišljanje o funkcionalnosti, fleksibilnosti i vizualnom dojmu. Arhitektice su osmislile modularna rješenja koja omogućuju prilagodbu postava, a sve potencijalne mane prostora pretvorene su u njegove prednosti.

“Sagledale smo što prostor traži i koje su njegove slabosti. Upravo iz njih je proizašla naša kreativna intervencija – da bude prilagodljivo, modularno, živo,” dodaje Anita Krmek.

Ulična umjetnost i kućno kino

Jedan od upečatljivijih elemenata interijera je šareni zid kreiran u suradnji s autorima ulične umjetnosti, zamišljen kao vizualna scenografija izložbenom prostoru. S druge strane, multifunkcionalni šank u industrijskom stilu objedinjuje kuhinjski prostor i zonu za opuštene sastanke.

Posebna atrakcija je kućno kino – prostor koji se koristi i kao dvorana za sastanke. S akustički optimiziranim zidovima i zvučnicima skrivenim u konstrukciju, posjetitelji mogu doživjeti pravu demonstraciju kvalitete zvuka i slike.

dizajn interijera trgovine elektroopreme
dizajn interijera trgovine elektroopreme

Nagrada kao potvrda kvalitete dizajna

Ovaj showroom primjer je kako dizajn interijera trgovine može nadmašiti očekivanja i ponuditi potpuno novo iskustvo kupcima i poslovnim partnerima. Kroz originalan koncept i visoku razinu izvedbe, arhitektice su postigle iznimnu prepoznatljivost među kolegama i klijentima.

“Najbolji i najuspješniji projekti su oni u kojima mi i investitor govorimo istim jezikom. Ova nagrada nam je pomogla da to prepoznaju i budući klijenti,” zaključuje Kolendić.

dizajn interijera trgovine
Arhitektice Marija Mia Kolendić i Anita Krmek

Dizajn interijera trgovine elektroopreme kao sredstvo komunikacije

Showroom koji nadilazi funkciju trgovine i postaje mjesto arhitektonske i dizajnerske vrijednosti pokazuje kako pažljivo osmišljen interijer može oblikovati doživljaj brenda. Dizajn interijera trgovine u ovom slučaju nije samo sredstvo prodaje, već i komunikacije s publikom i tržištem.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice