Interijeri
Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada
U rukama Mirte Majerić Lapuh, stari namještaj kojeg su se drugi htjeli riješiti, postaje slikarsko platno ispunjeno bojama i originalnošću.
Svatko od nas se barem jednom u životu susreo sa starim namještajem s kojim nije znao što će. Mirta Majerić Laupuh je takav namještaj skupljala godinama i od njega sada stvara boemski namještaj koji se lako može uklopiti u moderne interijere.
„To je ljubav i želja koja traje preko 20 godina. Ne znam. Jednostavno oduvijek sam skupljala namještaj i trpala ga po tuđim tavanima i znala sam da će doć dan kad ću imat mjesta gdje ću moć napokon uređivat i preuređivat“, kaže nam Mirta.
Ona nije akademska slikarica, već ekonomistica koja je korporativni život zamijenila restauracijom i oslikavanjem namještaja koji zbog neuklapanja u današnje interijere, uglavnom završi na otpadu.
Ideju daje oblik i tekstura namještaja
„Ne može na bilo kakvom komadu koji ima godove i slično, biti slika. Al ovaj je bio idealan za napravit nekakvu sliku i scenu na njemu. Obožavam Gauguina a ovo su Gauguinove Tahičanke. Stavila sam samo dio njih, odnosno do grudi. Radi se o printu. To je specijalan rižin papir na kojem se isprinta određena slika koju želiš i onda ju doslovce dekupaž tehnikom naneseš i ostatak docrtaš, spojiš i izgleda poprilično utisnuto u komad namještaja. Ovaj ormar je promijenio ja mislim već jedno četiri sloja boje. On se stalno mijenja, mislim da su uskoro gotove i da ću ga završit jer sam skoro konačno zadovoljna“, uz smijeh objašnjava Mirta za Dom na kvadrat.
Stare ormare pretvara u statement piece komade
Za uređenje sobe kćerkice Sofije, u samo nekoliko dana je gornji dio stare vitrine pretvorila u predivan ormar za dječju sobu.
„Uzela sam taj stari smeđi, ružni ormar, stavili smo mu noge, Sofija je birala boje, znači ona je odgovorna za sve što je na njemu. Zajedno smo ga bojale, ona je bojala sve ovo iznutra i malo izvana. Za jedan vikend se može napravit jedan ozbiljan komad namještaja, čvrst, trajan, vječan, on je zapravo sad ako živi u normalnim uvjetima, teoretski vječan komad namještaja“, ističe hobi resturatorica.
Preuređenje starog namještaja može potrajati i do nekoliko mjeseci
„Ne samo da je oštećen, to je još manja stvar ili crvljiv, to se sve može tretirat. Najgori je zapravo smrad. Najčešće stari namještaj ima onaj prepoznatljiv karakterističan smrad vlage. Ovisi gdje je bio čuvan, može biti i pljesan u pitanju, najčešće ispadaju tisuće paukova iz njega kad se krene prat. Ali sa svime se može izać na kraj, za sve postoje nekakava sredstva. Prvi korak je apsolutno dva dana ribanje namještaja, bez obzira gdje je bio, najčešće su podrumi u pitanju. On se doslovno sa specijalnim sredstvima pere, čisti, riba, odmašćuje i onda je tek spreman za nekakve popravke, kitanje, brušenje“, objasnila nam je Mirta.
Nakon toga slijedi nanošenje ekološke boje i motiva
„U ovom slučaju je u pitanju šablona. Bilo bi mi jako teško nacrtat ove lijepe labudove, ja se jako volim igrat sa različitim tehnikama. Boje koje koristim su sve na prirodnoj bazi. Sve su prirodne i namaju nikakvih onih štetnih, hlapljivih tvari i isparavanja, tako da ja zapravo često bojam i gore u spavaćoj sobi ili u dječjoj sobi. U bilo kojoj se sobi zapravo mogu koristit te boje. I to je super, nemaju mirisa i kasnijeg isparavanja nema“, ističe.
Boemski namještaj
Sve ovo sada je funkcionalan namještaj zaštićen prirodnim voskom ili lakom. Za kraj možemo slobodno reći da u rukama Mirte Majerić Lapuh, stari namještaj kojeg su se drugi htjeli riješiti, postaje slikarsko platno ispunjeno bojama i originalnošću. Ovi boemski komadi apsolutno su statement piece svakog interijera, odnosno namještaj koji je prilikom ulaska u prostoriju prvi primjećen.
ABCeda dobre kupaonice
Unesite boje u svoju kupaonicu
Kada pomislite na uređenje kupaonice, rijetkima na pamet pada šarenilo. Bojama unesite novu energiju u taj dio doma.
Kažu da je odabir neutralnih boja kao osnovne podloge kod uređenja doma najsigurniji izbor jer tako izmjenom detalja u njega možete unositi novitete. Međutim, ima onih kojima boja u interijeru daje potrebnu energiju.
Za takve imamo genijalan prijedlog. Unesite boje u svoju kupaonicu.
Prirodno je u trendu – neka bude zelena!
Kada pomislite na prirodu, prva boja koja vam pada na pamet je zelena. Riječ je o osvježavajućoj i mirnoj boji koja ublažava stres i pomaže u liječenju.
Ta je boja proglašavana bojom sezone proteklih nekoliko godina. Bilo da je riječ o njezinog zagasitoj nijansi…
…. ili žarkoj verziji zelene boje. U toj su boji dostupne i sanitarije za kupaonicu.
Ideje za hrabre
Sanitarije za kupaonice danas su doista dostupne u svim bojama. Pa tako i u popularnoj pastelno roza boji.
Neki će se ipak odlučiti za klasične bijele. Ali zato namještaj može biti u boji. Odabirom narančaste, u kupaonicu ćete unijeti sasvim novu energiju.
Plava boja – boja sigurnosti
Plava boja snižava krvni tlak, usporava rad srca i disanje. Zato je idealan izbor za spavaću sobu i kupaonicu, odnosno prostorije koje služe za odmaranje ili meditaciju.
U plavoj boji može se naći kupaonski namještaj, ali isto tako i umivaonici. Sanitarije i kupaonski namještaj u boji potražite u ABC interijeru.
Američka stilistica, autorica i TV voditeljica, Emily Hendersonje, nadahnula je svijet dizajna interijera svojom estetikom inspiriran retro stilom u koji su se mnogi zaljubili.
Njezin YouTube kanal, koji broji 50ak tisuća pretplatnika, sažima sve, od pronalaženja stila njezinih klijenata i uređenju inrerijra, pa do pronalaska i najmanjih sitnica, s njezina predanost radu ono je što klijentima često izmami suze na oči.
U sljedećem video Emily je preuzela dirigentsku palicu i uredila stan mladom paru, i u svega nekoliko koraka postigla woow efekt. Pogledajte kako ona to radi!