Povežimo se

Interijeri

Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada

U rukama Mirte Majerić Lapuh, stari namještaj kojeg su se drugi htjeli riješiti, postaje slikarsko platno ispunjeno bojama i originalnošću.

Svatko od nas se barem jednom u životu susreo sa starim namještajem s kojim nije znao što će. Mirta Majerić Laupuh je takav namještaj skupljala godinama i od njega sada stvara boemski namještaj koji se lako može uklopiti u moderne interijere.

Mirta-Majerić-Lapuh-hobi-restauratorica-dom-na-kvadrat
Mirta Majerić Lapuh, hobi restauratorica

„To je ljubav i želja koja traje preko 20 godina. Ne znam. Jednostavno oduvijek sam skupljala namještaj i trpala ga po tuđim tavanima i znala sam da će doć dan kad ću imat mjesta gdje ću moć napokon uređivat i preuređivat“, kaže nam Mirta.

Ona nije akademska slikarica, već ekonomistica koja je korporativni život zamijenila restauracijom i oslikavanjem namještaja koji zbog neuklapanja u današnje interijere, uglavnom završi na otpadu.

Ideju daje oblik i tekstura namještaja

„Ne može na bilo kakvom komadu koji ima godove i slično, biti slika. Al ovaj je bio idealan za napravit nekakvu sliku i scenu na njemu. Obožavam Gauguina a ovo su Gauguinove Tahičanke. Stavila sam samo dio njih, odnosno do grudi. Radi se o printu. To je specijalan rižin papir na kojem se isprinta određena  slika koju želiš i onda ju doslovce dekupaž tehnikom naneseš i ostatak docrtaš, spojiš i izgleda poprilično utisnuto u komad namještaja. Ovaj ormar je promijenio ja mislim već jedno četiri sloja boje. On se stalno mijenja, mislim da su uskoro gotove i da ću ga završit jer sam skoro konačno zadovoljna“, uz smijeh objašnjava Mirta za Dom na kvadrat.

Stare ormare pretvara u statement piece komade

Za uređenje sobe kćerkice Sofije, u samo nekoliko dana je gornji dio stare vitrine pretvorila u predivan ormar za dječju sobu.

komoda-ljubičasta-restaurirana-mirta-majerić-lapuh-statement-piece

„Uzela sam taj stari smeđi, ružni ormar, stavili smo mu noge, Sofija je birala boje, znači ona je odgovorna za sve što je na njemu. Zajedno smo ga bojale, ona je bojala sve ovo iznutra i malo izvana. Za jedan vikend se može napravit jedan ozbiljan komad namještaja, čvrst, trajan, vječan, on je zapravo sad ako živi u normalnim uvjetima, teoretski vječan komad namještaja“, ističe hobi resturatorica.

Preuređenje starog namještaja može potrajati i do nekoliko mjeseci

„Ne samo da je oštećen, to je još manja stvar ili crvljiv, to se sve može tretirat. Najgori je zapravo smrad. Najčešće stari namještaj ima onaj prepoznatljiv karakterističan smrad vlage. Ovisi gdje je bio čuvan, može biti i pljesan u pitanju, najčešće ispadaju tisuće paukova iz njega kad se krene prat. Ali sa svime se može izać na kraj, za sve postoje nekakava sredstva. Prvi korak je apsolutno dva dana ribanje namještaja, bez obzira gdje je bio, najčešće su podrumi u pitanju. On se doslovno sa specijalnim sredstvima pere, čisti, riba, odmašćuje i onda je tek spreman za nekakve popravke, kitanje, brušenje“, objasnila nam je Mirta.

Nakon toga slijedi nanošenje ekološke boje i motiva

„U ovom slučaju je u pitanju šablona. Bilo bi mi jako teško nacrtat ove lijepe labudove, ja se jako volim igrat sa različitim tehnikama. Boje koje koristim su sve na prirodnoj bazi. Sve su prirodne i namaju nikakvih onih štetnih, hlapljivih tvari i isparavanja, tako da ja zapravo često bojam i gore u spavaćoj sobi ili u dječjoj sobi. U bilo kojoj se sobi zapravo mogu koristit te boje. I to je super, nemaju mirisa i kasnijeg isparavanja nema“, ističe.

Boemski namještaj

Sve ovo sada je funkcionalan namještaj zaštićen prirodnim voskom ili lakom. Za kraj možemo slobodno reći da u rukama Mirte Majerić Lapuh, stari namještaj kojeg su se drugi htjeli riješiti, postaje slikarsko platno ispunjeno bojama i originalnošću. Ovi boemski komadi apsolutno su statement piece svakog interijera, odnosno namještaj koji je prilikom ulaska u prostoriju prvi primjećen.

Oglas

Interijeri

Sofisticirano i dramatično: Pet boja koje se najbolje slažu s crnom u interijeru

Ako volite crnu boju zidova ili crni namještaj, evo koje boje možete dodati u prostor za najbolji dojam.

Od dramatičnog kontrasta do suptilnih detalja, otkrivamo kako možete svom domu dodati dašak elegancije i šarma. Evo koje se boje najbolje slažu s crnom u interijeru.

Klasična crno – bijela kombinacija

Bezvremenska elegancija ove kombinacije boja prelaze svaki trend i ostaje uvijek jedan od prvih odabira prilikom uređenja. Ove boje će dodati dozu sofisticiranosti i elegancije u dom, bilo da se radi o minimalističkom ili vintage stilu, ovaj duo nas i dalje oduševljava.

Hrabra crno – siva kombinacija

Dodajte prostoru malo stila uz kombinaciju sive i crne boje. Tako možete kombinirati crnu kutnu garnituru sa sivim zidom ili sive police montirati na crni zid. Ove će boje sigurno dodati dašak drame i elegancije svakom prostoru.

Koje su najpopularnije boje za uređenje kupaonice? Neki odgovori dizajnera će vas iznenaditi

Unikatna kombinacija crne i žute

Zamislite kako lijepo može izgledati prostor u kojem dominiraju crna i žuta boja. Ovaj će par donijeti toplinu i energiju tijekom dana, dok ćete tijekom večeri uživati u dramatičnom okruženju.

Dinamični duo: Ružičasta i crna

Delikatna ružičasta će savršeno ublažiti dojam koji ostavlja crna boja, a interijer će izgledati savršeno radi ove kombinacije. Ne morate cijeli zid obojiti u ružičasto, dovoljno će biti ako dodate nekoliko predmeta u ružičastoj boji; okvir za slike, lampu, zavjese…

Kako dodati dozu luksuza spavaćoj sobi? Ovim se trikovima služe dizajneri

Dramatična kombinacija crnog namještaja i tamnih detalja

Želite nešto posebno? Onda je kombinacija tamnih sjena na zidu i crnog namještaja odabir za vas. Ovaj hrabar izbor dodaje dubinu i ozbiljnost prostoru, stvarajući moderan ambijent.

Nastavite čitati

Interijeri

Zašto je višeslojni parket dobar odabir? Ovo su osobine i prednosti dvoslojnih i troslojnih parketa

Danas su najzastupljenija varijante parketa oni dvoslojni i troslojni, a većina podržava postavu na podno grijanje koje se ugrađuje u sve više kuća i stanova

Kada su u pitanje obrade drva, najzastupljenije je u hrastu, tu je američki orah i neke vrste jasena. Većina Europskih vrsta drveta su odlične za podno grijanje, dok one egzotične nisu toliko stabilne pa se ne preporučuju.

Višeslojni parketi se dijele na dvoslojne i troslojne, dvoslojni dolaze obično u manjim formatima, tanji su i manjih dimenzija ali su i nešto bolji odabir za podno grijanje jer bolje provode toplinu. Često se koriste kao format parketa klasična riblja kost ili chevron.

Karakteristika troslojnih je ta da često dolaze u click opciji i tada se mogu polagati suhomontažno, kao plivajući pod, iako se mogu i lijepiti što je dugoročno uvijek bolji odabir. Oni su obično u većim formatima, a često se proizvode kao modeli seljačkog poda. Evo koje specifičnosti izdvaja ovih parketa izdvaja Mladen Skitanić, direktor prodaje u Happy flour u Zagrebu.

Troslojni parket hrast, lakirani mat

Troslojni hrastov parket je najtraženiji

Zanimljiv je kupcima jer dolazi u raznim završnim obradama a to se odnosi na veličinu daske i format te završnu obradu – je li je samo lakiran, četkan i lakiran ili je uljen. Kod uljanog je posebnost ta što ostaju naglašene karakteristike drva, ne zatvara pore.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Kod održavanja je važno paziti da on tvornički zaštićen vrhunskim uljem koje mu daje otpornost na razne vanjske faktore, mrlje od vode neće ostaviti niti će on izgledati “potrošeno”. Potrebno je kroz 3-5 godina opet premazati uljem parket ali to možete učiniti i sami, bez micanja velikih komada namještaja, što nije slučaj kod lakiranja parketa. On se ne mora brusiti samo dobro očistiti, potrebno je malo vremena i ne treba vam majstor. Kroz 10-15 godina je potrebno pozvati profesionalca da strojem dubinski očisti drvo i ispolira ga te naulji. Ako dođe do lokalnog oštećenja, lako se samo taj dio može sanirati.

Seljački troslojni parket hrast, uljen

Ono što je preporučljivo ovakvog parketa je korištenje profesionalnih sredstava za čišćenje i održavanje jer se time parket njeguje, obnavlja i prolongira se naknadno uljenje.

Uljani parketi neće naškoditi zdravlju jer se ulje kojim se premazuje dobije od prirodnih smola drveta, pa će odgovarati i astmatičarima, siguran je za djecu i ljubimce.

Odabir boje u stanu kreće od poda

Američki orah je specifičan odabir

Obično je u pitanju parket tamnije boje, specifičan po tome što nakon nekog vremena uslijed prirodne oksidacije poprima crvenkasto narančaste nijanse. Ovakav će parket dominirati prostorom pa je potrebno pažljivo urediti interijer. Prostoru će pružiti dozu luksuza i ekskluzivnosti, relativno je skup parket kojeg mogu činiti daske manjeg ali i većeg formata. Može se lakirati i uljiti, traje dugo kao i svi ostali. Ako ga odlučite lakirati, on će se lakše održavati, potrebno ga je brustiti nakon 15-20 godina.

Američki orah, troslojni, mat lakiran

Seljački pod i dalje iznimno moderan

On je idealan odabir za moderne interijere, do izražaja dolazi u kombinaciji s modernim namještajem ravnih linija. Način postavljanja i održavanja jednak je kao kod ostalih troslojnih parketa.

Seljački troslojni parket hrast, uljeni

Lakirane se održava profesionalnim sredstvom za čišćenje koji pruža dubinsku zaštitu i impregnaciju. Uvijek je u pitanju završna uljena ili mat obrada kod lakiranih modela.
Hrast i jasen nude najveći spektar raznih boja i obrada, dok europski ili američki orah pruža dodatnu težinu i ekskluzivnost prostoru. Najzastupljenije vrste troslojnih parketa su hrast, jasen, europski i američki orah. Hrast je najbolji odabir jer je najizdržljiviji, otporan te prilagodljiv.

Foto: HappyFloor

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice