Povežimo se

Bez kategorije

Ljupka terasa uređena prema feng shui pravilima

Zavirite u svijet drevne kineske vještine uređenja prostora

Terasa – produžetak vašeg doma

U toplo doba godine život vlasnika vrtova odvija se na otvorenom i na terasama koje za lijepa vremena služe kao produžetak stambenog prostora.

Lijepa terasa zaklonjena od pogleda, udobna sjedeća garnitura, bujni cvjetni grmovi, raskošne tegle s trajnicama omogućit će vam da se osjećate ugodno i sigurno. S druge strane pogled na vrt i lijepu terasu koja je uređena je poput izloga našeg doma koji gostoljubivo  dočekuje posjetitelje.

 

feng shui terasa detalj

Foto: DOMnaKVADRAT

Koje kriterije zadovoljiti

Prije nekoliko godina  našla sam se pred izazovom kako urediti svoju terasu i zadovoljiti sve kriterije koji su mi bili važni. Štoviše popis  nije bio kratak pa sam morala uzeti u obzir vrstu I oblik namještaja, kakvu zaštitu od sunca odabrati, koje biljke posaditi, koje osvjetljenje, kako se zaštiti od pogleda s ulice, vrstu podnih obloga i na kraju objediniti sve elemente koji će stvoriti  sklad i harmoniju  kako bi dobila svoje pravo mjesto za opuštanje, zabavu i objedovanje.

Poznavajući detalj da je svaka terasa, balkon ili lođa dio kuće tj. stana morala sam paziti u kojoj se zoni nalazi, tj. na kojoj strani svijeta te u skladu s tim odlučiti kako će na koncu izgledati moja terasa.

feng shui terasa klupica dom2

Foto: DOMnaKVADRAT

Feng shui terasa u praksi

Dok su se neke stvari radile doista polako i promišljeno neke su došle vrlo spontano i bez puno  mozganja.  Jedna od najvažnijih stvari bila je kako se zaštiti od jakog ljetnog sunca koje mi je nemilosrdno udaralo u dvije velike staklene stijene.

Ideja je bila da se sagradi drvena pergola  te posade dvije glicinije koje će svojim brzim rastom lijepo prekriti bočnu stranu da me zaštiti od pogleda prolaznika, a krovnu da me zaštiti od sunca. Kako je boja kuće bijelo siva odabrala sam ljubičasto plavu boju glicinije da malo oživim prostor i učinim ga zanimljivijim. Ovo je bio trik kako umiriti previse yang energiju s juga jer glicinija je ustvari biljka koja puzi te ima yin energiju koja je meni bila potrebna da bi postigla ravnotežu I sklad. Odabrala sam listopadnu penjačicu jer mi je u jesen i zimu prijeko potrebno svjetlo i sunce koje dobivam samo s južne strane.

feng shui terasa dekoracije dom2

Foto: DOMnaKVADRAT

Terasa je na jugu pa sam se mogla odlučiti za drveni ili plastični namještaj. Odabrala sam okrugli stol jer se oko njega lakše mogu kretati i bolje pristaje uz ograničen prostor na dijelu terase gdje sam smjestila sjedeću garnituru. Mjesta je bilo i za ležaljku i malu policu koja mi služi kao dekoracija i mjesto za odlaganje. Uz rub terase postavljene su tegle s hortenzijama, božurima i pampas travom.  Za podne obloge odabrala sam  keramičke pločice koje imitiraju drvo (drvo hrani vatru  – jug) iako sam zamalo odabrala drveni dek no zbog održavanja i cijene ipak su pobijedile pločice.

U samom vrtu  na južnoj strani već je postojala ulična rasvjeta  pa se nisam morala zamarati  dodatnim izvorom svjetlosti a ona je baš bila na pravom mjestu – svjetlost – vatra na jugu. Prostor ispred terase ostavila sam prazan tj. bez biljaka pa se prostire samo travnjak kako bi dobila svoj feniks – niži, otvoren prostor koji mi je potreban za ideje, životnu viziju I pogled u budućnost.  Na kraju travnjaka je zidić visine  jednog metra koji je ujedno i međa.

Na lijevoj strani posadila sam dosta raznih začina;  kadulja, majčina dušica, timijan i lavanda  koje držim u teglama i koje, moram priznati, uspijevaju.  Inače većina začina uspijeva na istoku ili jugoistoku pa ako još sadite u gredicama ili grmovima po 3 ili 4 onda je to pun pogodak.

Desna strana vrta kojoj pripada jugozapad i koja je okrenuta prema glavnoj cesti dobila je 5  lijepih smaragd thuja (čempresa) koji pomažu  u zaštiti od prašine, buke I pogleda.

Prema Feng Shui-u statičnoj metodi možda to i nije najbolje rješenje, no to je dokaz da svaki prostor ima priču za sebe i u skladu s njim treba postupati. Ne treba slijepo slijediti sva pravila bez međusobnog razumijevanja čovjeka i prostora.

Upamtite

Vrtni namještaj odabiremo prema zoni u kojoj se nalazi

•             Metalni u Z,SZ I S – može I betonski ili mramorni/granitni

•             Drveni u I,JI,J

•             Kameni u JZ;SI te Z i SZ može i od opeke, zidani ili drveni no tamnosmeđi okrugli ili elipsasti

•             Staklo izbjegavati

Ne ostavljajte drveni namještaj nezaštićen jer najgore je imati truli namještaj. Bacite sve oštećene ili puknute tegle.

U blizini objekta  poželjno je imati zaobljene oblike.

Najbitnije je postići harmoniju – količina namještaja i biljaka i njihove dimenzije moraju odgovarati veličini prostora.

Prilikom odabira biljaka i cvijeća pazite da nemaju trnje, iglice ili oštre listove a izbjegavajte kaktuse i yuke.

Feng Shui će nam donijeti prilike za svjesnijim načinom života, a to znači da primjećujemo okolinu u kojoj boravimo. Nema ničeg tajanstvenog ili neobičnog unutar Feng Shui prakse jer se ona bavi upravljanjem energije životnog prostora koja je stvarna i živa, no oku nevidljiva isto kao i energija koju dobivamo da bi napajali naše mobilne uređaje ili koristili internet, tv i ostale električne uređaje.

 

Piše: Lana Anderson, savjetnica za cjeloviti feng shui

http://www.domusdecorum.com

Tražite još ideja za uređenje doma prema pravilima feng shuia? Pretplatite se na naš YouTube kanal!

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!

Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

karirani-uzorak-domnakvadrat

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.

Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.

Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.

Kako ga unijeti u interijer?

Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.

Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.

Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…

Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave

Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

kamin-na-bioetanol-viseći-domnakvadrat

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

kamin-na-bioetanol-starinski-domnakvadrat

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.

Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

kamin-na-bioetanol-zidni-domnakvadrat

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

kamin-na-bioetanol-samostojeći-domnakvadrat

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice