Bez kategorije
Ljepota odraza u ogledalu
Odraz ljepote kao i ljepota odraza fascinira ljudski rod već stotinama godina, a središnji element te priče postalo je ogledalo. Bilo manjih ili većih dimenzija, samostalno ili sastavni dio namještaja, ogledala su neizostavan element u dekoriranju doma.

Povijest ogledala seže još u davna vremena kada su ljudi gledali svoj odraz u svemu što je pružalo ikakvu refleksiju. Jedan od najpoznatijih grčkih mitova onaj je o mladiću Narcisu koji se zaljubio u svoj odraz vidjevši se na površini rijeke.
Preteče ogledala javljaju se u Anatoliji, a datiraju 6000 godina prije nove ere. Za daljnji razvoj ogledala odgovorni su stari Egipćani, Grci i Rimljani, koji su ih izrađivali od poliranog bakra, bronce i mješavina metala, a pošto je takva izrada bila skupocjena i zahtjevna, bio je to luksuz koji su si mogli priuštiti samo najimućniji. U narednim stoljećima ogledala su postajala sve sofisticiranija, no još su se uvijek izrađivala za probrane klijente.
Za revoluciju u izradi zrcala zaslužan je njemački kemičar Justus von Liebig koji je 1835. godine otkrio proces posrebrivanja kojim je omogućeno nanošenje tankog metalnog sloja na staklo. Pošto čisto staklo reflektira samo 5 do 6% svjetlosti, stavljanjem metalnog dijela koji reflektira znatno više svjetlosnih zraka, slika postaje oštrija.

Mogućnosti primjene i korisnosti ogledala
Osim svoje dekorativne uloge u prostoru, ogledalo ima široku primjenu u životu: upotrebljava se u proizvodnji sofisticiranih aparata i uređaja, koristi se i za prometne znakove i retrovizore, a uvelike nam olakšava život i pri jutarnjem brijanju ili šminkanju koje bi bez njega bilo teško izvedivo.
U interijeru, ogledala pronalazimo gotovo u svakoj prostoriji – od hodnika i kupaonice do dnevnog boravka i spavaće sobe, uklopljeno u određeni komad namještaja ili kao samostalno tijelo. Ogledala vizualno povećavaju prostor dajući mu dubinu, stoga su dobrodošla u stanovima manjih kvadratura.
U dugačkom hodniku će jedno ili više strateški raspoređenih zrcala obogatiti prostor te ga učiniti prostranijim i raskošnijim. Ipak, u uskim prostorima izbjegavajte postavljanje ogledala jednog nasuprot drugome, što prema filozofiji Feng Shui onemogućava protok energije.

Ukoliko razmišljate kako spavaću sobu učiniti vizualno prostranijom, u nju smjestite veliko ogledalo ili ormar sa prednjom zrcalnom plohom. Postavljanjem dekorativne vaze i lijepog cvjetnog aranžmana na stolić ispred ogledala, odraz će udvostručiti ljepotu cvijeća.
Važnost izbora pravog okvira za ogledalo
Dizajneri su posebnu pažnju posvetili oblikovanju okvira za ogledala, koja svojom ljepotom i grandioznošću nerijetko zasjenjuju druge ukrase u interijeru. Originalan način ukrašavanja ogledala je i nanošenje ukrasa na samu površinu ogledala. To mogu biti kamenčići, kristali pa čak i dijelovi fotografija, a zanimljiva opcija su i dekoracije napravljene od stakla.
Bila geometrijskih ili apstraktnih oblika, malih ili većih dimenzija, sa ili bez okvira – izbor je ogroman i svatko će zasigurno pronaći nešto za sebe i ogledalom obogatiti svoj životni prostor. Okviri se izrađuju od različitih materijala: drveta, plastike, obojenog stakla, metala. Ukoliko je vaše ogledalo posebno atraktivno, postavite ga kao centralni ukras u prostoriji i time pokažite svu raskoš i sjaj ovog dekorativnog i funkcionalnog predmeta.
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave
Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.
Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.
You must be logged in to post a comment Login