Bez kategorije
Kombinacija uzoraka na engleski način
Uzorci mogu razigrati prostor ili naglasiti nešto u njemu. No, kad biste nekoga pitali što je hrabrost u oblikovanju interijera, mnogi bi vam rekli – kombiniranje različitih uzoraka u jednoj prostoriji. Za Hrvate barem. Englezi imaju malo drugačije viđenje.
Prekrasno cvijeće lako može pronaći svoje mjesto u domu. Ne samo u vazama, već i kao uzorak na zidnim tapetama, zastorima i tapecirungu. I pritom ne mislimo samo na jedan cvjetni uzorak, već raznolike kombinacije cvijeća, prugica i geometrijskih oblika koji pričaju jednu priču, englesku priču.

Pomno osmišljeni dezeni
Englezi su poznati po tome što kombiniraju mnogo vrsta uzoraka i ne boje se uvesti boju i nove uzorke u prostor. Ti razni dezeni nipošto nisu nabacani u prostoru, već pomno osmišljeni od strane dizajnera.

Da bi različiti uzorci zaokružili jednu cjelinu, nit vodilja im je boja koja se mora barem dijelom pojavljivati na svim uzorcima. “Uvijek se mora izvući nekakva boja koja će se onda vući kroz cijeli prostor i sa kombiniranjem jednobojnih boja”, pojašnjava dizajnerica interijera Lana Kaiser Podner.

U Engleskoj su prvi odabir za zastore cvjetni ili prugasti uzorci, a tendencija u oblikovanju interijera im je da uzorak na zastoru prati uzorak na zidnoj tapeti. Posljednji hit su i takozvane panel tapete.
“Tražene su svugdje tapete koje se ne ponavljaju, koje nemaju mali uzorak koji se ponavlja, nego tapete kao paneli. Odnosno da se po mjeri stvara jedna velika slika koja se radi s obzirom na dimenzije zida”, navodi Kaiser Podner.

Uz uzorke na zastorima i tapetama Englezi ne izostavljaju ni uzorke na sjedećim garniturama, poput pruga i kariranog uzorka. Zanimljivo je da na jednom komadu namještaja kombiniraju dvije vrste uzoraka.

Posebno fascinantni, što se dekora tiče, su dvorci kojih Engleskoj ne manjka.
Mlađe generacije su nešto umjerenije kad je riječ o kombinacijama uzorka. Preferiraju moderni minimalizam, no taj minimalizam je daleko od hrvatskog.
Hrvatski ‘manje je više’
Uspoređujući Hrvate i Engleze kod uređenja interijera i korištenja raznih uzoraka, dizajnerica interijera kažu kako su Englezi mnogo hrabriji. “Hrvati se ne usude ići u pretjerano kombiniranje boja i dezena. Znači, uvijek je tu nekakva glavna crta, bijeli zidovi ili trenutno popularno sivi, pa možda sa nekim akcentom u boji i to je to”, kaže dizajnerica.

U Hrvatskoj su do sada uzorci većinom korišteni da akcentiraju pojedine elemente u prostoru. Nešto blagonakloniji smo prema bojama. “Otvaramo se malo prema bojama, ali opet su to: ili jedan zid u kući i nekakav akcent koji se stvara u interijeru. Rijetko kad da se netko usudi ili baš ima želju da je cijeli prostor u puno boja”, kaže dizajnerica.

Za one koji žele unijeti malo romantike ili engleske tradicije u svoj dom prostora ima. Uz malo hrabrosti i znalačko oko uzorci se daju lijepo kombinirati, a konačni rezultat bi vas mogao iznenaditi.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login