Dizajn i trendovi
Kako prepoznati pravi orijentalni tepih: Savjeti iz prve ruke
Koliko je vremena potrebno da se napravi perzijski tepih i može li se razlikovati pravi od kopije?
Tradicionalni orijentalni tepisi izrađuju se ručno od prirodnih materijala, a tko ih izrađuje i kako prepoznati pravi od kopije zna Hamid Hajeb, vlasnik trgovine Behruz tepisi.
Behruz tepisi su jedino mjesto gdje se zapravo mogu kupiti pravi orijentalni tepisi i vi ih osobno birate, kako birate tepihe?
Biram osobno. To bi značilo da putujem godišnji ako treba više puta u Iran i jednostavno iz mjesta do mjesto idemo i između stotinjak tepiha biram na primjer deset tepiha. I na taj način sam sto posto siguran da je roba koju držimo u dućanu i u Hrvatskoj i je među najboljim artiklima koji su proizvedeni. Da li su sad nomadski ili gradske proizvodnje, općenito sam biram i jednostavno organiziram dopremanje do Hrvatske.

Koja je razlika između nomadskih i gradskih tepiha?
Nomadi jednostavno rade tepihe ne za prodaju nego manje-više za svoj gušt, odnosno za svoje potrebe, zato njihovi tepisi iako nisu savršeni izgledom, mustrom ili dimenzijom, dosta su kvalitetni.
Zato što jednostavno oni nisu organizirani za jedan tepih, na primjer bojati sto kila vune… Naprimjer nekad imaju samo tri ovce vremena za pošišati i jednostavno će one biljke koje imaju u tim krajevima koristiti tako da skuhaju vodu i jednostavno farbaju. Normalno, tri kilometra, četiri kilometra dalje sljedeći tjedan putuju, a tamo pak imaju drugačije biljke pa i tako drugačije boje. I njihovi tepisi u sebi uvijek imaju različitih boje i to je jedan od zaštitnih znakova da je to nomadski tepih, perzijski tepih iz Irana.


Gradski tepih se razlikuje od nomadskih jer mora imati praktično jedan nacrt kojeg se umjetnik drži, najprije radi crteže, a nakon toga jednostavno te crteže mora farbati i na svakom milimetru praktično bi bio jedan čvor. Osoba koja tka tepih mora čvor po čvor, milimetar po milimetar raditi: npr. tri žuta, četiri crna, pet crvenih, a ako se pogriješi, smatra se da nije po nacrtu i da je greška.

Koliko je vremena potrebno da se napravi jedan perzijski tepih?
Kvadratni metar nomdaskog tepiha općenito između dva tjedna do mjesec dana traje izrada.
Za gradske tepihe, ako imaju do 250 odnosno do 350.000 čvorova, jedan kvadratni metar se radi otprilike tri do četiri mjeseca, ali ima Om ili Tabriz koji jedan kvadratni metar može biti i 5 mjeseci. Ako je tepih svileni, ima negdje oko milijun čvorova u jednom kvadratnom metru, onda za izradu jedanog kvadratnog metra može biti potrebna i godina dana.

Kad birate tepihe za hrvatsko tržište, na što najviše obraćate pažnju?
Tepihe čim vidim, u roku od dvije do deset sekundi, mogu reći da li u Hrvatskoj postoji mogućnost prodati ga. Kad se radi o nomadskih ili gradskih, svejedno, boje ne smiju biti jake, ili kako mi Iranci kažemo – džif. Džif bi bilo vrištanje, boje ne smiju vrištati, znači moraju biti vrlo blage, više-manje recimo neutralne. Bež ili mat boje jednostavno više kupuju. Mustre isto vole koje su manje komplicirane.

Kad idem birati, moram se isključiti. Apsolutno isključiti sebe kao da nisam Iranac, nego baš da sam Hrvat i onda odlično mogu birati.
Moram priznati da zadnje vrijeme ili sa suprugom idem ili sa sinom birati tepih, puno je lakše, jer ipak oni su ovdje rođeni i drugačiji mentalitet imaju nego ja.


Možemo li razlikovati pravi orijentalni tepih od kopije?
Ako nemate informacija dovoljno, nikako ne možete.
Dizajn i trendovi
Eichholtz by Mashroom i Intera hub uspješno održali ekskluzivni masterclass za profesionalce u dizajnu interijera
Ekskluzivni masterclass spojio je stručnjake iz dizajna interijera na inspirativnom i edukativnom događaju.

U showroomu Eichholtz by Mashroom, u suorganizaciji s portalom Intera hub, 11. lipnja održan je iznimno uspješan stručni događaj — masterclass radionica namijenjena arhitektima, dizajnerima interijera, građevinskim investitorima i hotelijerima. Događaj je okupio velik broj relevantnih sudionika iz industrije i poslužio kao platforma za umrežavanje, razmjenu ideja i praćenje najnovijih trendova u svijetu interijera.
Program je započeo inspirativnim predavanjem predstavnika brenda Eichholtz, koji su sudionicima predstavili filozofiju brenda, razvojne smjernice te pretpremijerno otkrili novu liniju proizvoda koja se službeno lansira u rujnu 2025. Ova nova kolekcija namijenjena je profesionalnom projektiranju interijera u ugostiteljskom sektoru, s naglaskom na izdržljivost, funkcionalnost i estetsku vrijednost, ali i mogućnost personalizacije prema zahtjevima krajnjih korisnika.



Kroz niz primjera i demonstracija, prisutni su imali priliku upoznati se s inovativnim rješenjima koja podižu standard dizajna i dodaju stvarnu vrijednost prostoru — bilo da je riječ o luksuznim hotelima, restoranima ili suvremenim kafićima.
Uz edukativni sadržaj, masterclass je bio popraćen vrhunskim gastronomskim doživljajem u izvedbi chefova iz restorana Forty Two, dok je za opuštenu atmosferu tijekom večeri bio zadužen DJ Sven Pravica.




Odaziv i reakcije sudionika potvrđuju da je ovakva vrsta događanja iznimno važna za daljnje jačanje profesionalne zajednice. Ostvareni su brojni novi kontakti, pokrenute buduće suradnje i potvrđena zajednička želja za nastavkom edukacije i inspiracije u industriji.
“Eichholtz nije samo brend namještaja – to je platforma za povezivanje, profesionalni razvoj i poticanje kreativnosti u interijerima.”
Zahvaljujemo svim sudionicima na prisutnosti, entuzijazmu i podršci. S nestrpljenjem iščekujemo sljedeće prilike za susret i nastavak stvaranja jedinstvenih iskustava u svijetu dizajna.
Dizajn i trendovi
Najvažniji dizajnerski i arhitektonski sajmovi u svijetu i regiji
Jeste li posjetili svih 11?

Svake godine možete posjetiti dizajnerske i arhitektonske događaje, koji oblikuju smjerove u industriji interijera, namještaja, urbanizma i održivog dizajna.
Od europskih prijestolnica stila poput Milana i Londona, do sve značajnijih scena u Zagrebu, Šangaju i Miamiju – ovo je godina kada kreativnost i inovacija dolaze do izražaja na globalnoj razini.
Ovo su najvažniji dizajnerski i arhitektonski sajmovi – njih 11!
1. Salone del Mobile.Milano
Održava se od 8. do 13. travnja 2025. u Milanu, Italiji, svjetskoj prijestolnici dizajna. Salone del Mobile, osnovan 1961., jedan je od najvažnijih dizajnerskih i arhitektonskih događaja 2025. te okuplja vodeće brendove, inovatore i kreativce iz cijelog svijeta.
2. Clerkenwell Design Week
Odvija se u svibnju u Londonu, srcu britanske dizajnerske industrije. Četvrt Clerkenwell, s najvećom koncentracijom showrooma u Europi, idealna je za slavljenje suvremenog dizajna i obrta.
3. Design District Rotterdam
Održava se također u svibnju, ali u Rotterdamu, nizozemskom središtu avangardne arhitekture i urbanističkog planiranja. Smješten u UNESCO zaštićenoj Van Nelle fabrici, sajam okuplja profesionalce iz industrije interijera.
4. Design Shanghai
Od 4. do 7. lipnja 2025., Šangaj je ugostio vodeći azijski sajam dizajna, koji spaja istočne i zapadne dizajnerske filozofije. Kineski mega-grad sve je češće domaćin ključnih globalnih manifestacija u kulturi, dizajnu i luksuzu.
5. NeoCon Chicago
Jedan od vodećih američkih evenata, NeoCon se održava od 9. do 11. lipnja 2025. u Chicagu, kolijevci moderne arhitekture. Poseban fokus stavlja na komercijalni dizajn interijera, poslovne prostore i inovativna rješenja.
6. 3daysofdesign Kopenhagen
Od 18. do 20. lipnja 2025. Kopenhagen okuplja najbolje iz svijeta nordijskog dizajna. Festival je poznat po minimalističkoj estetici i održivom pristupu, koji su zaštitni znak danskog dizajnerskog identiteta.
7. Zagreb Design Week
U rujnu 2025., Zagreb će biti domaćin najvećeg hrvatskog festivala dizajna. Zagreb Design Week okuplja lokalne i međunarodne autore u industrijskim prostorima bivših filmskih studija te promovira dizajn kao alat društvenog razvoja.
Ambienta, ArhiBau, Zagreb Design Week i Art Zagreb na jednom mjestu
8. Ambienta Zagreb
Od 25. do 28. rujna 2025. održava se Ambienta na Zagrebačkom velesajmu, najdugovječniji hrvatski sajam namještaja i uređenja. Ovaj događaj važan je za domaću proizvodnju, izvoz i razvoj interijerskih trendova.
Ako niste posjetili međunarodni sajam namještaja u Zagrebu 2024, pogledajte kratak pregled onoga što je Ambienta ove godine predstavila.
9. Decorex International London
Od 12. do 15. listopada 2025., London će ugostiti Decorex – luksuznu izložbu koja okuplja premium brendove interijera. Olympia Exhibition Centre već je desetljećima ključna adresa za sofisticirani dizajnerski dijalog.
10. Dutch Design Week Eindhoven
Od 18. do 26. listopada 2025. Eindhoven postaje centar inovacija i eksperimenta. Dutch Design Week fokusira se na održivost, tehnologiju i koncepte koji mijenjaju budućnost dizajna.
11. World Architecture Festival Miami
Najvažniji arhitektonski događaj godine održava se od 12. do 14. studenog 2025. u Miamiju, koji posljednjih godina postaje globalno relevantno arhitektonsko središte. WAF uključuje predavanja, prezentacije i prestižna međunarodna priznanja.
Najvažniji dizajnerski i arhitektonski događaji koje ne smijete propustiti!
Ako vas zanima gdje se oblikuje budućnost prostora u kojem živimo, radimo i stvaramo – dizajnerski i arhitektonski sajmovi 2025. idealna su prilika za inspiraciju, umrežavanje i istraživanje novih ideja. Bilo da pratite najnovije trendove, predstavljate vlastite projekte ili tek ulazite u svijet dizajna, ovi festivali i sajmovi nude bogat i raznolik sadržaj za svakoga tko želi razumjeti kamo ide suvremeni dizajn.