Interijeri
Dvadeset ideja za male kućne urede
Rad od kuće osjetno je drugačiji od rada u uredu. Jedna od temeljnih razlika je veća fleksibilnost i udobnost koju pruža kućna atmosfera. Pogledajte 20 ideja kako maleni kutak doma pretvoriti u ugodni radni prostor.
Predviđeni prostor za kućni ured poželjno je rasteretiti od nepotrebnih sitnica, a stol, stolac i police neka zauzimaju što manje prostora za noge. Za organiziranje malenog ureda idealne su zidne police koje uštedjeti dragocjeni prostor na podu, kao i višenamjenski stolovi koje je nakon uporabe moguće sklopiti i spremiti.
Kako biste prostor što praktičnije iskoristili, kućni ured možete smjestiti i ispod stepeništa, u dubljoj zidnoj niši, tavanu pa čak i većem garderobnom ormaru koji možete prilagoditi svojim potrebama.
Iako smo već nekoliko puta spomenuli, vrijedi podsjetiti na nekoliko sitnica. Ukoliko prostor to dopušta, stol pozicionirajte blizu prozora kako biste maksimalno iskoristili prirodnu svjetlost.
Ukoliko prostoriju niste u mogućnosti organizirati na taj način, imajte na umu kako vam je za pisanje i čitanje potrebna dovoljna količina pravilno usmjerene svjetlosti koju ćete osigurati kvalitetnom stolnom lampom. Monitor treba biti postavljen u visini očiju, dok je tipkovnicu dobro držati na kliznoj dasci ispod radne plohe.
Kako uklopiti kućne urede u manje interijere i pritom što kvalitetnije iskoristiti prostor, pogledajte u fotogaleriji na 20 primjera.
Uređenje i opremanje
Kako odabrati idealan tepih? Dizajneri interijera otkrivaju svoje favorite
Tepih nije samo dekorativni dodatak već ključni element koji pridonosi funkcionalnosti, udobnosti i estetici doma
Odabir tepiha za vaš prostor nije mala odluka. Tepisi mogu lako povezati prostoriju i stvoriti sklad, pa ih ne treba uzeti olako—no često nisu ni jeftini. “Budući da tepih može biti značajna investicija za prostoriju, važno je odabrati onaj koji će trajati i koji ćete s vremenom i dalje voljeti,” kaže Holly Hickey Moore, osnivačica Holly Hickey Moore Interior Design. Moore i drugi dizajneri interijera dijele svoje omiljene vrste tepiha koje uvijek odolijevaju testu vremena.
1. Vuneni tepisi
Mnogi dizajneri preferiraju tepihe izrađene od vune. “Vuna je prirodno vlakno koje je izdržljivo, otporno na mrlje i elastično, što ga čini praktičnim izborom za gotovo svaki prostor,” kaže Moore. Još bolje, dodaje, postoji mnogo različitih vrsta vunenih tepiha za odabir, s obzirom na sve veličine, oblike i stilove dostupne na tržištu.
Laura Umansky, osnivačica Laura U Design Collective, također voli raditi s vunenim tepisima, opisujući ih kao “najboljeg prijatelja dizajnera kada je riječ o ravnoteži stila i izdržljivosti.” Umansky naglašava vrijednost tih tepiha za ukrašavanje područja s velikim prometom, ističući da se vuna lako vraća u prvobitni oblik, otporna je na mrlje i jednostavna za čišćenje.
2. Antički ili vintage ručno tkani tepisi
Zašto ne unijeti tepih s pričom u svoj prostor? “Antički ili vintage ručno tkani vuneni tepih stvara prekrasan temelj za prostoriju i bolje će izdržati test vremena od tepiha koji su moderni ili napravljeni od jeftinih materijala koji nisu perivi ili izdržljivi,” kaže dizajnerica interijera Tara McCauley. Ipak, dizajnerica ne bira bilo koji tepih koji spada u ovu kategoriju. “Uvijek tražim onaj koji ima barem tri boje, kako bih mogla izgraditi shemu usklađenih boja i uzoraka oko njega,” objašnjava.
Slijedite “pravilo broja tri” koje će vam osigurati savršeno uređen dom
Taylor Fusco, osnivačica Tay Fusco Design, koristi vintage turske tepihe na različite načine u domu. “Bilo da se radi o upečatljivom tepihu za kuhinju, hodnik ili velikom tepihu za dnevni boravak, gotovo uvijek pronađemo način da ih uklopimo u naše dizajne,” kaže. “Ne samo da su boje obično apsolutno zadivljujuće, već činjenica da su ti tepisi jedinstveni čini da se naši klijenti osjećaju kao da dobivaju nešto posebno, nešto s poviješću.”
3. Svileni tepih
Ako tražite izrazito sofisticirani detalj, odlučite se za svileni tepih. “Svilenkasti tepisi su vrhunac luksuza,” kaže Umansky. “Postoji nešto čarobno u načinu na koji svila hvata svjetlost, stvarajući nježan, elegantan sjaj koji transformira prostoriju.” Ove vrste tepiha su mnogo više od pukih funkcionalnih predmeta. “Vlakna su nevjerojatno fina, omogućujući detaljne, složene uzorke koji se osjećaju više kao umjetnost nego kao podni prekrivač,” dodaje Umansky.
Omiljena “millennial” siva još uvijek je hit boja, iako je generacija Z ne podnosi
4. Tepisi od prirodnih vlakana i ravno tkani tepih
Elana Mendelson smatra tepihe od prirodnih vlakana, poput jute, kao i ravno tkane tepihe, poput kilima i dhurrie tepiha, među svojim favoritima. “Bilo da se koriste sami ili kao osnova za živopisnije uzorke, ovi tepisi donose organski, zemljani osjećaj u prostor, poboljšavajući njegovu udobnost i estetsku privlačnost,” kaže osnivačica Elana Designs. “Njihovi odvažni uzorci i žive boje mogu ukotviti prostor, čineći ih idealnima za slojevitost ili dodavanje boje bez preopterećenja prostorije.”
5. Ručno tufani i ručno čvorani tepisi
Ručno tufani tepisi predstavljaju povoljniju alternativu ručno čvoranim tepisima. “Dolaze u raznim uzorcima i bojama, omogućujući kreativnost u dizajnu, dok održavaju meku, udobnu teksturu pod nogama,” kaže Marie Cloud, koja ih često koristi u svojim projektima. Osnivačica Indigo Pruitt Design Studia dodaje, “Njihova izdržljivost ih čini savršenima za dnevne sobe ili spavaće sobe, gdje želite i stil i udobnost.”
Ako vam budžet dopušta ručno čvorani tepih, razmislite o vunenom. “Oni doslovno mogu trajati cijeli život i prenositi se s generacije na generaciju,” kaže Rebecca Bridges, osnivačica House of Drennan. “Ručno čvorani tepisi su prava umjetnička djela za vaš dom i na njih treba gledati kao na investiciju.”
Interijeri
Kako unijeti jesensku toplinu u dom: Savjeti dizajnerice Ane Koro
Kako ovo predivno godišnje doba unijeti u svoj dom, zna dizajnerica interijera Ana Koro
Toplina i udobnost je sve što nam treba da bi jesenski dani bili potpuni. Dani su postali kraći, temperature padaju pa sve više vremena provodimo kod kuće. To ujedno znači da je pravo vrijeme da svoj interijer pretvorimo u toplu, jesensku oazu — i to uz samo nekoliko detalja.
Ana Koro, dizajnerica interijera otkriva kako jesen u domu također znači suho lišće koje je sastavni dio nje, a to suho lišće, šišare i ostali jesenski motivi mogu biti u vazama, mogu biti u drvenim košarama…
Udobnost je druga riječ za jesen i nju u dom unosimo detaljima koje narednih mjeseci najviše želimo imati kraj sebe — jastuci i mekani pokrivači.
“Udobnost doma možete postići tako da koristite dekice. Možemo se osvrnuti na materijale kao što su vuna, baršun ili neke imitiacije toga. Može biti funkcionalno kao npr. sastavni dio kauča da služi za pokrivanje, a može i služiti kao dekoracija kao što smo mi stavili ovdje jastuke i deku.
Također, možete fotelju ili stolicu koja vam nije dio jesenskog dizajna ukrasiti dekicom ili prekrivačem jer oni daju osjećaj ugodnosti doma. Možete prekriti preko toga da bi dobili potpuni jesenski dojam u vašem domu.”, pojasnila je.
Jesenska idila jednostavno se može oblikovati bojama
Jesen donosi i sklad boja, a tu su i pastelne boje koje idu jedna s drugom, ali zbog lakšeg razumijevanja što ide s čim je bolje imati jednobojnu pozadinu s kojom ćete moći miješati boje koje se vama sviđaju, pojasnila je sugovornica.
“Da li je to više narančasta, žuta, zelena ili više sivo-bež s obzirom da nam nekako narančasta i siva idu jedna s drugo, ali bilo bi dobro da ide neutralnija, znači više na bijelo-bež pozadina s nekim narančastim ili zelenim detaljima. Mi ovdje u našem dnevnom boravku imamo maslinasto zeleni kauč i dali smo dva primjera kako ukomponirati jesenske boje. Imamo jedan sa žutim jastukom jednobojnim i sa šarenim s motivima lišća.
Imamo primjer ovdje bež jastuka sa zelenim malim dekorativnim jastukom koji podiže tu monotoniju na kauču. Isto tako smo stavili deku poviše dok jednobojnog jastuka da bismo dobili dodatnu udobnost.”, dodaje.
Uz dekice I boje, svakako dodajte miris za potpuni ugođaj
Miris u domu možete postići najjednostavnije pomoću mirisnih svijeća ili eteričnih ulja. Mirisi kao što su vanijlije, bundeve, cimeta i jabuke odaju jesenski dojam i dosta dobar miris daju u tom jesenskom okruženju.
“Ta mirisna ulja i svijeće mogu biti na prvom mjestu funkcionalni zbog lijepog i ugodnog mirisa, ali i dekorativno nam jako puno može pomoći u tom osjećaju ugodnosti u našem domu.”, dodaje.
Kako ukrasiti blagavaonski stol?
Jesenska omiljena kućna druženja uptopunite posebnom stilizacijom blagovaonskog stola čiji dizajn može također biti dio jeseni i jesenskog dizajna.
“Mi smo ovdje koristili vazu sa suhim cvijećem sa šišaricama. Na stol smo stavili drvene servise i beštek. Također smo stavili orašaste plodove koji daju dodatan osjećaj jeseni u vašem domu.”
Ključ jesenske atmosfere krije se u povezanosti svih elemenata u prostoriji, što se može postići na nekoliko načina.
1. Možete promijeniti sliku na zidu ako imate neke slike veselih, živih boja, možemo ih promijeniti u neke zagasitije, pastelnije boje.
2. Također možete promijeniti u tepih u malo vuneniji ili što već preferirate, ali neki mekši, topliji tepih. Također zavjese možemo promijeniti.
3. To je nekoliko jednostavnih savjeta kako možete pretvoriti vaš dom iz ljetne u jesensku atmosferu.
Prepustite se čarima ovog godišnjeg doba i svaki trenutak u svom životnom prostoru ispunite harmonijom, udobnošću i toplinom.
You must be logged in to post a comment Login