Povežimo se

Gradnja doma

Zašto se okrećemo održivoj gradnji?

Održiva gradnja ima za cilj smanjiti utjecaj građevinske industrije na okoliš, a pri tom je promijenila i način projektiranja. Profesorica Alenka Delić podijelila je s nama zanimljive podatke o ovoj temi.

U studenom prošle godine populacija na Zemlji dosegla je 8 milijardi ljudi. Nikada na planeti nije živjelo ovoliko ljudi. Europska unija donijela je propise kojima se ograničava potrošnja energije, a potiču ekološki i gospodarski najprihvatljiviji načini (održive) gradnje.

“Po sadašnjim pokazateljima, očekuje se da je od tih 8 milijardi, 2 milijarde mladih ljudi do 16 godina trebat svoj prostor. Dal’ je to životni ili radni prostor, po osobi treba negdje oko 430 tona građevinskog materijala. E sad, kad to sve skupa pomnožite, dođete do jedno fascinantnog podatka koji je mislim svima vrlo jasno vidljiv. To je da kad bi krenuli graditi zid od svog tog potrebnog materijala – zid debljine 30 centimetara obuhvatio bi cijeli ekvator u visini od oko 2 kilometra, svake godine.” Za Dom na kvadrat rekla je izv. prof. dr. sc. Alenka Delić, dipl. ing. arh.

izv. prof. dr. sc. Alenka Delić, dipl. ing. arh.

Održiva gradnja

Upravo zato se sve više naglašava važnost održive gradnje. Ona nije trend već nužnost, kao odgovor na izazove koje donosi brzi rast gradova i povećana potrošnja resursa.

“Održiva gradnja bila bi praksa stvaranja zdravog okoliša koja se prvenstveno temelji na principima ekološkog razvoja. Ključna načela koja bi svakako valjalo istaknuti su: princip energetske učinkovitosti, primjena održivih materijala, smanjenje negativnog ekološkog otiska, briga o resursima, način kako koristimo vode. Dakle to su sve održivi principi korištenja svih izvora energije.” rekla je Delić.

Načelo tri nule

Održiva gradnja promatra objekte kroz njihov cjeloživotni ciklus. Od faze planiranja, principa gradnje i korištenja objekta pa sve do ponovnog recikliranja, a prilikom odabira materijala treba se voditi načelom tri nule.

“Nulta potrošnja energije, nulta emisija i nulti otpad. Dakle, razmišljamo prije svega kako koristiti materijale za koje treba što manje energije. Koristiti što manji otisak i koji se da ponovno upotrijebiti uz što manje korištenje energije.”

Odabir materijala i lokacija gradnje

Izgradnja kuće od prirodnih materijala.

“Nešto što je izuzetno održivi materijal, ako nama nije lokalno dostupan onda trošimo opet energente na dobavu, pa ima jako puno komponenata. Jedan od elemenata bi svakako bio i termalna svojstva, dakle, biramo materijale koje su nama u termičkom smislu što učinkovitiji. Što zdraviji materijali, materijali koji u budućnosti ne emitiraju neke negativne elemente, sastojke koji onda vama onečišćuju zrak. Vodimo računa ne samo o vanjskom okolišu nego i kvaliteti unutarnjeg prostora.”, nastavlja izv. prof. dr. sc.

U projektiranju takvih objekata, razlikuju se dva elementa – aktivni, odnosno tehnologije koje se ugrađuju te pasivni principi koji se odnose na energetsku učinkovitost.

“Tu je dobra analiza lokacije, korištenje sunčeve energije. Sunčeva energija je zapravo energija koju na zemlji imamo više nego što nam je potrebno. Ona nam je u ovom trenutku besplatna i ona je obnovljiva. Dakle, ne možemo ju potrošit u ovom trenutku. Pa je pitanje onda orijentacije, pitanje kvalitetne pozicioniranja otvora, veličine otvora, kvalitetne orijentacije pojedine prostorije. Postoji i zakon koji kaže da bi svaka glavna prostorija trebala biti osunčana minimalno dva sata, da bi prostor bio zdrav.

Kvalitetna insolacija, kvalitetna zaštita od sunca, pasivno grijanje, dakle, sve su to elementi koji se međusobno isprepliću i povezuju, mi možemo strašno uštedjeti ili čak i potpuno eliminirati troškove grijanja, hlađenja, odnosno korištenja samog objekta na način da koristimo pasivne principe grijanja, pasivne principe hlađenja.”

Pasivne kuće

“Moja kuća je pasivna kuća, ona je više manje i samoodrživa. Tu ima niz principa, prvo su krenuli, tijekom samog projektiranja koristili su se principi pasivne gradnje, dakle, pažljivo, pažljiva analiza same lokacije gdje se koristi lokacija da vjetrovi koji ovdje primarno pušu. Čak i termali koji se javljaju jer je Medvednica na sjeveru, dakle, ogroman jedan masiv koji u principu ljetne, za vrijeme ljetnih večeri, čim sunce padne, počne termal puhat i prirodno prozračuje i hladi kuću. Kretanje sunce je analizirano na način da je kuća maksimalno otvorena prema jugu, ali isto tako strehom se štiti od negativne insolacije ljeti. Na istoku i zapadu su isto tako prilično veliki otvori, ali je ostavljena vegetacija listopadna koja zimi kad padne, dozvoljava insolaciju, ljeti štiti od neugodnog sunčevnog zračenja.”

Sol et pax na bajkovitom mjestu

Veća ulaganja, ali i veća vrijednost nekretnine

Održiva gradnja zahtijeva veće početno ulaganje od tradicionalne gradnje, no i vrijednost nekretnine je u konačnici veća.

“Kvaliteta stanovanja je drugačija. Vama su računi za grijanje, hlađenje puno manji. Vi sa održivom gradnjom možete i potpuno eliminirati troškove, ali to znači da vam je onda i neko početno ulaganje veće. Postoje mogućnost certificiranja, dakle, to su stvarno vrlo specifični metrički izraženi parametri i svaka kuća koja ima takav certifikat, svaka gradnja ima i veću vrijednost koja potencijalno na tržištu onda i vrijedi toliko.” zaključuje Alenka.

Održiva gradnja ključna je strategija za izgradnju bolje budućnosti za naše mlade naraštaje.

Gradnja doma

Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

pametna kuća

Pametni sustavi za upravljanje domom danas su dostupniji nego ikad, a osim praktičnosti, donose i veliku sigurnost. Sustavi pametne kuće ne štite samo od provala, već i od neželjenih situacija poput požara ili poplava, pretvarajući dom u mjesto gdje su udobnost i sigurnost uvijek prioritet.

Koliko kuća može biti pametna?

Pametna kuća – vaš nevidljivi čuvar

Kako ističe Tomislav Obradović, stručnjak za sustave pametnih kuća, automatizacija doma daje osjećaj sigurnosti, posebno kada nismo prisutni.

– U naprednim sistemima kućne automatizacije imamo funkcije koje nam omogućavaju da po izlasku iz kuće upalimo funkciju koja simulira prisutnost. To znači da možemo paliti i gasiti svjetla, spuštati i dizati rolete, što potencijalnim provalnicima signalizira da je netko doma.

pametna kuća
pametna kuća

Pametni video nadzor i senzori za potpunu zaštitu

Video nadzor više nije samo kamera na zidu. Pametni sustavi povezuju kamere sa senzorima pokreta i drugim funkcijama.

– Ako se radi o kući, vanjske kamere sa senzorima pokreta mogu detektirati osobu koja uđe u kadar i tada upaliti rasvjetu ili druge dijelove kuće, stvarajući dojam da je netko unutra, objašnjava Obradović.

Osim zaštite od provalnika, pametna kuća štiti i od drugih opasnosti. Senzori za dim, plin ili curenje vode odmah šalju signal korisniku.

– Ako se detektira curenje vode, sustav automatski zatvara glavni ventil. Kod požara, detektori šalju impuls, a sve informacije stižu korisniku na telefon. Tako odmah znamo je li netko ušao u sektor kamere ili je došlo do nezgode.

pametna kuća

Žičana ili bežična instalacija – što odabrati?

Za potpunu pouzdanost, savjetuje se žičana instalacija, iako postoje i bežične varijante.

– Bežični sustavi su mogući, ali bitno nepouzdaniji. Ako želimo da sve radi kako treba, potrebno je razvući žice od svakog trošila do glavnog ormara. Najčešće se instalacija izvodi prilikom gradnje ili veće adaptacije stana ili kuće, kaže Obradović.

Kako upravljati pametnom kućom?

Pametnim sustavom upravlja se putem mobilnog telefona, no uvijek postoji i opcija fizičkog upravljanja.

– Načelno se stavljaju tipkala na zid gdje u svakom trenutku možemo nešto upaliti ili ugasiti. Često se izrađuju scene, primjerice za 14 prozora s roletama, pa s jednim pritiskom spuštamo ili dižemo sve rolete. Isto vrijedi i za rasvjetu – moguće je programirati scensku rasvjetu koja se prilagođava trenutku.

pametna kuća

Koliko košta pametna kuća?

Investicija u automatizaciju doma ovisi o opsegu sustava, ali postoji okvirna procjena.

– Za neku osnovnu kućnu automatizaciju, gruba matematika je oko 100 eura po kvadratu. Tu je uključena kompletna oprema za elektro ormar, tipkala na zidu, projektiranje i montaža. Naravno, cijena može rasti ovisno o željama klijenta, pojašnjava Obradović.

Sigurnost i udobnost u jednom

Pametni sustavi nisu samo trend. Oni su ulaganje u sigurnost doma, miran san i praktičnost svakodnevnog života. Bilo da želite zaštitu od provala, poplava ili požara, ili samo udobnije upravljanje roletama i rasvjetom – pametna kuća daje vam sigurnost, čak i kada vi niste kod kuće.

Nastavite čitati

Prozori i vrata

Izolacija prozora ključna je jer povećava udobnost i štedi energiju

Prozori uvelike utječu na kvalitetu života

Prozori nisu samo estetski dodatak domu. Oni imaju važnu ulogu u zaštiti od vanjskih utjecaja poput buke, hladnoće i toplinskih ekstrema. Kvalitetna izolacija prozora povećava udobnost stanovanja i smanjuje potrošnju energije, što osjetno utječe na obiteljski budžet.

Propuh, visoki računi, alergije… Znakovi koji otkrivaju da je vrijeme za nove prozore

Zašto je izolacija prozora toliko važna?

Mario Barišić, prodajno-tehnički savjetnik iz Gealana, objašnjava koliko prozori utječu na svakodnevni život, osobito u urbanim sredinama.

– Izolacija prozora je nešto što dosta utječe na našu kvalitetu života. S obzirom na današnje vrijeme i veliku buku, pogotovo u urbanim sredinama, bitno je da kad dođemo u svoj dom budemo izolirani i da se možemo posvetiti malo sebi. Dobar profil s kvalitetnim staklima puno pomaže u rješavanju tog problema i povećava ugodnost u domu.

Kako funkcionira zvučna izolacija prozora?

Izoliranost prozora odnosi se na njihovu sposobnost sprječavanja prolaska zvuka i topline. Barišić napominje da su prozori često najslabija točka objekta, a ako nisu kvalitetni, buka lako prolazi kroz staklo ili okvir.

– Debljina stakla ima veliki udio u prozoru i određuje kolika će biti zvučna izolacija. Standardna vrijednost koju postižemo ugradnjom PVC profila s trostrukim staklom je oko 32-34 dB, što je dovoljno za većinu objekata. No, imamo rješenja koja omogućuju izolaciju i do 60 dB.

PVC stolarija – spoj izolacije, dizajna i dugovječnosti

Osim što prozori osiguravaju toplinsku i zvučnu izolaciju, dizajn je danas jednako važan kriterij pri odabiru stolarije. Gealan prozori zahvaljujući Acryl Color tehnologiji nude dugotrajnost, otpornost i vizualnu prilagodbu zahtjevima investitora ili arhitekata.

– Acryl Color nudi dodatnu sigurnost i čvrstoću jer je znatno tvrđi od osnovnog PVC profila. Omogućuje i male korekcije ako dođe do oštećenja prilikom transporta ili montaže jer se površina može ispolirati. Usto, puno je otporniji na sunčevo zagrijavanje i hladnoću, pojašnjava Barišić.

Sigurnost i održivost prozora za suvremene domove

Kad govorimo o sigurnosti, često razmišljamo o alarmnim sustavima, no Barišić ističe da su prozori također važna zaštita doma.

– Prozori su najslabija točka objekta. Naši profili dizajnirani su tako da predviđaju ugradnju sigurnosnih okova, čime sigurnost ne postaje dodatna opcija, već standard.

Gealan također ulaže u održivost, pa se u proizvodnji koristi minimalno 30% recikliranog materijala, a razvijaju se i PVC profili izrađeni dijelom iz biomase, čime se značajno smanjuje CO2 otisak.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice