Povežimo se

Gradnja

Sada je službeno: Gradnja Porotherm Profi opekom je 3x brža!

Vrijeme koje je nekada bilo potrebno za zidanje mortom i klasičnom opekom je uporabom Porotherm Profi brušene opeke te Porotherm Dryfix.extra ljepila smanjeno za čak 3 puta. Sada je to i službeno dokazano!

arhitekti-gradnja-wienerberger-domnakvadrat

Neovisno mjerenje Građevinskog fakulteta u Zagrebu

Građevinski fakultet u Zagrebu je pod vodstvom izv.prof.dr. Ivane Burcar Dunović proveo neovisna mjerenja brzine gradnje Porotherm Profi opekom na stvarnom gradilištu, odnosno utroška radnog vremena za zidanje. Na osnovu dobivenih mjerenja izračunali su normativ rada, što predstavlja vrijeme potrebno prosječno vještom i određeno kvalificiranom radniku da u normalnim okolnostima, s propisanim sredstvima, na točno određen način, uz normalno zalaganje i zamor, obavi točno određen posao. Dobiveni normativ rada za Porotherm Profi opeku je točno tri puta manji od normativa za klasičnu opeku, što znači da je gradnja Porotherm Profi opekom čak 3x brža u odnosu na klasični sistem.

Klasično zidanje je stvar prošlosti!

Sporo izvođenje radova i kašnjenja, buka miješalica, neuredna gradilišta i visoki manipulativni troškovi – konačno se možemo riješiti svega što ne volimo kod gradnje. Pored dokazane 3x brže gradnje, a zahvaljujući svom posebnom obliku, dimenzijama, sistemu pero – utor kao i upotrebi ljepila Porotherm Dryfix.extra, Porotherm Profi sustav osigurava jednostavnu, suhu i čistu gradnju bez morta. U odnosu na klasičnu opeku (19/29/19), utrošak opeke po kvadratu zida je smanjen čak za 35 %, a samo ljepilo je u svako vrijeme odmah spremno za korištenje. Tako je Porotherm Profi opeka sinonim za čisto gradilište, jednostavnu logistiku, brzo i jednostavno zidanje te ekonomično građenje u svako doba godine, čime je klasično zidanje definitivno postalo stvar prošlosti.

opeka-lijepljenje-wienerberger-domnakvadrat
Foto: Wienerberger

Zašto je bitna 3x brža gradnja?

Troškovnička stavka za nosive zidove obuhvaća sav materijal i rad, što podrazumijeva nabavu opeke i veziva te izvođenje svih potrebnih radova (zidanje), uz osiguravanje pomoćnih sredstava, skele, itd. Na osnovu takvog opisa konačnog proizvoda iz troškovničke stavke, analizom cijena se određuje jedinična cijena proizvoda. U ovom slučaju govorimo o cijeni kvadrata zida, koja se, sukladno troškovniku, sastoji iz cijene opeke, cijene veziva i cijene zidanja (satnice) na određenom području. Pored navedenog, potrebno je računati još cijenu materijala i izvođenja fasadnog sustava i unutarnje žbuke.

Kako je danas cijena sata rada znatno veća nego prije nekoliko godina, njen utjecaj na troškove gradnje je utoliko veći. Uporabom rješenja koja osiguravaju bržu gradnju (kao što je Porotherm Profi i Porotherm IZO Profi opeka), zid kao konačan proizvod za samog investitora je uveliko jeftiniji. Pored toga, izvođači radova ostvaruju velike uštede, s obzirom na to da je smanjen potreban broj radnika na gradilištu, a sama gradnja je znatno prije završena. 

Moderna opeka – prijatelj sigurne gradnje

Uzimajući u obzir prosječnu satnicu zidanja nosivih opečnih zidova u Hrvatskoj od 100 kn/sat, faktor zahtjevnosti gradilišta 2,0 te računajući s dokazanim normativima rada, dobiva se cijena zidanja Porotherm Profi opekom od 92 kn/m2, dok cijena zidanja u slučaju klasične opeke 19/29/19 iznosi čak 214 kn/m2. Bitno je još napomenuti da je Porotherm Dryfix.extra ljepilo gratis uz Porotherm Profi i Porotherm IZO Profi opeku, dok je cijena fasadnog sustava znatno manja, obzirom na izvrsne toplinske karakteristike ove opeke. Tako je konačna cijena zida od Porotherm Profi opeke znatno niža u odnosu na zid od klasične opeke. 

Ovakva analiza cijena za nosive zidove jasno pokazuje utjecaj brzine gradnje na cjelokupne troškove, odnosno mogućnost ostvarivanja višestrukih ušteda kako za investitora tako za izvođača radova. 

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Kvalitetna i moderna PVC stolarija koja se može prilagoditi svakom projektu

PVC stolarija jednostavna je za održavanje i energetski je učinkovita, a napredak tehnologije u proizvodnji utjecao je i na estetsku komponentu. Zašto stolarija sada izgleda još bolje doznali smo u Roplastu.

Stolarija uvelike utječe na energetsku učinkovitost, zato je iznimno važno odabrati kvalitetan proizvod.

“Roplast je renomirana hrvatska tvrtka koja se bavi proizvodnjom i ugradnjom aluminijske i PVC stolarije. Na tržištu smo prisutni dugih 30 godina, što je zapravo rezultat stalnog usavršavanja i prilagodbe najnovijim tehničkim dostignućima. 

Iza nas je na tisuće zadovoljnih klijenata koji svjedoče o našem predanom radu i povjerenju kojeg smo izgradili kroz godine. “, ističe Stefani Runko, voditeljica marketinga i prodaje tvrtke Roplast.

Direktor tvrtke, Roland Runko dodaje kako se poslovanje firme Roplast temelji na obiteljskoj tradiciji, konstantnom ulaganju u firmu, proizvodne pogone, u ljude.

“Došli smo na nivo da danas možemo odraditi velike projekte, to je znači, ponos cijele naše obitelji i kompletnog poslovanja firme Roplast u zadnjih 30 godina.”

Prošle godine otvorili su novi proizvodni pogon u kojem koriste inovativnu tehnologiju za savršen spoj. 

Od noviteta ove godine posebno se ističu nova PVC liniju Graf Synergy. Najnovija generacija te linije donosi nam kompletnu automatizaciju procesa, od rezanja profila i ojačanja pa sve do savršenih kuteva koji se rade u biti tom V Perfect tehnologijom patentiranom od strane Graf Synergy. 

Ova jedinstvena tehnologija potpuno uklanja vidljiv zavareni spoj u kutovima PVC stolarije postavljajući nove standarde, a njegova primjena nema ograničenja. Roplast ju koristi na svim svojim projektima. 

Želja im je da svojim kupcima pruže ono najbolje, budu u korak s potrebama i željama tržišta, ali i udovoljiti raznim zahtjevima za koje je bio taj stroj potreban.

“Radimo jako puno individualnih investitora, ali isto tako radimo i s nekim većim tvrtkama poput InfoBipa, Valamara, Kermas, Mon Perrin i slični, no, voljela bi napomenuti kako nikad nismo odbili male poslove dok smo radili velike te da je zapravo to plod kontinuiranog rada naše obitelji te politike ne odbijanja poslova.”, pojašnjava Runko.

A takva politika traži  bogatu ponudu koja odgovara na sve zahtjeve tržišta. Kod proizvoda danas kupci najviše traže da on bude kvalitetan, da je modernog dizajna, odnosno da može udovoljiti njihovim potrebama i dosta u zadnje vrijeme je bitan širok raspon boja. 

Roplast surađuje s Deceuninckom od 2019. godine

Pri uvođenju sistema Deceuninck elegant vodili smo se kriterijima brze isporuke, pouzdanosti same tvrtke, kvalitete proizvoda kao i dostupnosti materijala. 

“Ponosni smo na dugogodišnju uspješnu suradnju sa Roplastom, evo ove godine dijelimo i obljetnicu, obzirom da Deceuninck Hrvatska slavi 20 godina uspješnog poslovanja u Hrvatskoj. 

Nama je cilj biti pouzdan partner našim kupcima, odgovoriti na sve zahtjeve tržišta i pružiti najbolju uslugu. Upravo zato Deceuninck PVC profili ističu se ne samo svojom kvalitetom nego i različitim izvedbama dizajna tako mogu odgovoriti svakom stilu gradnje. Bilo da se radi o industrijskom, tradicionalnom ili klasičnom. I također naši profili mogu doći u 57 različitih boja. Kako bi to osigurali našem tržištu, prošle godine smo u Donjoj Bistri, nadomak Zagreba, otvorili novi proizvodno poslovni pogon za laminaciju profila koji je ujedno i najveći u ovom dijelu Europe. Tako da iz tog pogona možemo odgovoriti na sve zahtjeve naših kupaca ali i tržišta.”,  pojasnila je Dina Matić, voditeljica marketinga, Deceuninck.

“Uvijek smo se vodili idejom da svaki kupac bude zadovoljan i da su, kako moj otac bi rekao i nemoguće situacije izazovi te da zapravo za svaki slučaj moramo naći rješenje. “, zaključila je Stefani Runko.

PVC stolarija sada je modernog i minimalističkog dizajna, a može se prilagoditi svakom projektu.

Nastavite čitati

Arhitektura i dizajn

Ekološki životni stil uz niske režije – poslušajte iskustva življenja u CLT kućama

U prethodnim emisija već smo govorili o kućama građenim od CLT-a. Sada smo posjetili stanare tih kuća i provjerili kakva su njihova iskustva te jesu li doista niže režije u odnosu na klasičnu gradnju. 

Naselje u Velikoj Mlaki nadomak Zagreba i Velike Gorice, sastoji se od 44 dvojne i trojne montažne kuće koje su u potpunosti izrađene od CLT-a. 

“CLT ploče križno su lamelirano drvo, lijepljeno u više blokova pod visokim pritiskom, koriste se u namjeni izgradnja kuća, izgradnja visokih zgrada. Dolaze nam u debljinama od 80 milimetara, širine tri metra 20, dužine do 20 metara. 

To nije klasična modularna gradnja sa nekim građevinskim gredama ili sendvič panelima, ovo je križno lijepljeno lamelirano drvo, kvalitetom je to vrhunski.”, pojašnjava Josip Šebalj, prodajni savjetnik tvrtke Frischeis.

Debljina zida u ovim kućama iznosi 100 milimetara debljine, a međukatna konstrukcija je 160 milimetara. Za ovaj je projekt korištena smreka, a CLT se izrađuje još od bora i jele. Osim što je gradnja puno brža od klasične, a kuće su otporne na potrese do 7 stupnjeva po MCS skali, brojne su prednosti života u ovakvim kućama. 

“Kad uđete u objekt ili kuću koja je napravljena od CLT-a, apsolutno je drugačija klima. Tu dolazimo do te vrlo, vrlo dobre izolacije i CLT vole nazvati zdravijom, boljom alternativom armiranom betonu, a ima istu nosivost, a manje je težine. “, dodaje.

Vlado Maršić, Vlasnik CLT kuće navodi kako mu je cijeli život bio san napraviti nešto tako od drva.

“Za CLT kuću smo se odlučili kako sam se školovao na šumarskom fakultetu, cijeli život je bio plan napraviti nešto svoje sa drvom. Međutim, kada sam se školovao, konstantno smo živjeli u najmu i nakon završetka školovanja smo žena i ja odlučili uzeti nešto svoje. I taman je ovaj projekt krenuo s realizacijom kada smo vidjeli da se ovdje ima prostora za napredovanje, za život, blizina grada, blizina mjesta gdje radimo. “

Vlado kaže da sama spoznaja da je kuća napravljena od prirodnih materijala ima umirujući učinak, a najviše ih se dojmila toplinska izolacija. 

“Što se tiče toplinske izolacije, mi u zimskim mjesecima upalimo ventilokonvektore da rade dva sata, zatim ih isključimo i toplina se zadržava samo tako. Međutim, preko ljeta klimu nije ni potrebno paliti. Nama je razlika temperature čak do 7 stupnjeva, vani je recimo 32, nama je u kući 20, 26, 27 sa otvorenim vratima. Znači, sprječavanje ulaska toplog zraka unutra, zadržavanje hladnog zraka u samoj prostoriji.”, dodaje.

Ivana Pavušek u kući živi godinu dana i njeno iskustvo života u CLT kući bolje je od očekivanog. 

“S obzirom da su ovo dvojne kuće, bojala sam se zvučne izolacije, međutim, kad su nam susjedi uselili prije par mjeseci, kao da ih i nema, nije se ništa promijenilo.” 

Benefite niskog energetskog razreda stanovnici su osjetili već prve zime. 

“Energetski razred je A+ i režije su minimalne, sve je na struju i kad usporedim sa drugim ljudima koji se griju na plin, nama su režije stvarno minimalne. Prve zime nam grijanje skoro pa i nije bilo potrebno, grijali smo samo u prizemlju, toplina kako odlazi gore. Do 12. mjeseca smo otvarali prozore jer nam je bilo prevruće koliko se zapravo toplina zadržava u prostoru.”, dodaje.

Istraživanja pokazuju da je život u kućama izrađenim od križno lameliranog drva ima brojne prednosti. Pozitivno utječe na smanjenje razine stresa, bolja koncentracija te snižavanje krvnog tlaka. 

Iako eksterijer ničime ne odaje da su kuće građene od drveta, u interijeru su namjerno ostavljene poneke vidljive grede koje daju poseban dojam svakom stilu uređenja interijera. 

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice