Povežimo se

Gradnja doma

Laminat možete postaviti i sami – pratite ovih deset koraka

Ovaj vodič objašnjava kako postaviti laminat – projekt koji možete ostvariti u samo jednom vikendu

Sviđa vam se izgled drvenih podova, ali bojite se održavanja ili cijene? Umjesto toga razmislite o laminatnim podovima. Gotovi podovi od dasaka lakši su za postavljanje od tvrdog drva i imaju isti izgled. Laminatni pod sastoji se od vlaknaste ploče srednje gustoće (MDF) obložene plastičnim laminatom. Gornji laminat izgleda poput drva, ali njegov plastični sastav čini ga otpornim na ogrebotine i mrlje. Također ostavlja prostora za opcije kao što su sive ili tamne nijanse.

Luksuzni vinil – nova generacija podnih obloga za sve vrste interijera

Kako postaviti laminatne podove

Vaš laminatni pod trebao bi stajati u prostoriji najmanje 48 sati prije postavljanja, dajući mu vremena da se proširi ili skupi u odnosu na sobnu temperaturu i vlažnost. To sprječava savijanje i druge probleme nakon ugradnje.

1. Uklonite podnu ploču

Uklonite postojeću letvicu postolja. Upotrijebite šipku za hvatanje da uklonite postolje sa zida i odložite dijelove za ponovnu ugradnju. Plutajuće laminatne daske (vrste koje se koriste u ovom projektu) treba postaviti na tvrdu, glatku površinu, poput vinila. Ako je postojeći pod oštećen, uklonite ga kako biste otkrili podlogu.

Koje alate bi trebalo imati svako kućanstvo

2. Ugradite podlogu

Prvo očistite pod od spajalica, čavala i drugog otpada. Razvaljajte podlogu. Nemojte preklapati susjedne trake. Pomoću pomoćnog noža izrežite komade po potrebi. Podloga od pjene prigušuje zvuk i pomaže podu da bude elastičnija i izdržljivija.

3. Isplanirajte izgled laminatnog poda

Da biste odlučili u kojem smjeru položiti daske, razmislite koji je zid najduži i najravniji. Izbjegavajte usku traku na zidu žarišne točke. Daske u zadnjem redu trebaju biti najmanje 5cm široke.Ako će posljednji red biti manji od 5cm širok, dodajte tu širinu širini pune daske i podijelite s 2. Izrežite daske u prvom i zadnjem redu na tu širinu.

4. Izrežite prvi red

Ovisno o vašem izgledu, možda ćete morati poderati ili prerezati prvi red dasaka po dužini. Ako koristite električnu pilu, režite s završenom stranom prema dolje; ako koristite ručnu pilu, režite s završenom stranom prema gore. Koristite stezaljke da učvrstite podne daske dok ih režete.

5. Koristite odstojnike da ostavite prazninu

Kompleti laminatnih podova dolaze sa svemirskim čipovima. Zabodite ih između zida i dasaka kako biste ostavili dilatacijski razmak od pola cm. Neće biti vidljiv nakon ponovnog pričvršćivanja postolja.

6. Instalirajte prvi red

Postavite laminatne podne daske s jezičnom stranom okrenutom prema zidu (neki proizvođači preporučuju da odrežete pero ruba dasaka koje gledaju prema zidovima). Spojite jednu dasku s drugom spajanjem pera i utora. Možda ćete moći čvrsto spojiti daske rukom ili ćete možda trebati upotrijebiti šipku za povlačenje iz kompleta za ugradnju i čekić da ih spojite zajedno, ili blok za tapkanje kako biste spojili spojeve. Izrežite posljednju dasku u nizu na duljinu (sačuvajte ostatke ako su dugi najmanje 30cm).

7. Postavite dodatne redove laminata

Dok spajate nove redove, razmaknite šavove najmanje 30cm u susjednim redovima, slično kao što biste vidjeli na zidu od drvenih dasaka ili zidu od cigle. Često možete započeti novi red s ostatkom daske koju ste odrezali da završite prethodni red.

8. Postavite zadnji red

Morat ćete gurnuti daske za zadnji red podova na mjesto pod kutom, a zatim ih lagano zadignuti na mjesto pomoću poluge. Svakako ostavite dilatacijski razmak od pola cm između posljednjeg reda i zida.

Luksuzni vinil – nova generacija podnih obloga za sve vrste interijera

9. Izrežite kućište

Ne pokušavajte rezati daske da stanu oko kućišta vrata. Umjesto toga, upotrijebite dovratnu pilu za rezanje kućišta vrata oko pola cm iznad visine poda, dajući dasci prostora da sklizne ispod kućišta. Da biste to učinili, naslonite komad poda s podlogom na pod i na kućište. Postavite dovratnu pilu na vrh i odrežite kućište na željenu visinu.

10. Ponovno postavite oblogu

Nakon što su daske postavljene, ponovno postavite letvicu postolja pomoću čekića i završnih čavala. Zatim postavite letvu za cipele preko dilatacijskih spojeva i upotrijebite prijelazne trake za spajanje laminata na susjedne površine, poput pločica ili tepiha. Ne zabijajte čavle kroz pod, samo kroz obloge i zid.

Je li luksuzni vinil doista luksuz?

Postavljanje laminatnih podova ekonomična je i dugotrajna alternativa pri renoviranju poda. Međutim, iako je laminatni pod praktičan koliko i otporan, postoji jedno upozorenje. Za razliku od drugih vrsta podova, ovaj se ne preporučuje za područja s visokom razinom vlage jer ploče ili ploče mogu nabubriti, skupiti se i proširiti zbog vode ili kondenzacije koja stoji ispod. Ista stvar se može dogoditi ako je laminatni pod izložen izravnom suncu ili ekstremnoj toplini.

Gradnja doma

Kuće od slame – istina koja će vas iznenaditi

Kuće od slame

U priči o tri praščića, kuću od slame prvu je otpuhao vuk. No u stvarnosti, kuće od slame daleko su čvršće, otpornije i održivije nego što mnogi misle. Upravo takvu gradnju danas sve više prepoznajemo kao pametan izbor za one koji žele zdrav, prirodan i energetski učinkovit dom.

Slama – materijal budućnosti u gradnji

Tradicija koja se razvija

Gradnja prirodnim materijalima prisutna je stoljećima, osobito u ruralnim krajevima. Razvojem tehnologije, osobito nakon izuma balirki koje su omogućile prešanje slame u kompaktne bale, kuće od slame doživljavaju pravi procvat. Bale slame danas se slažu poput cigli, stvarajući čvrste i stabilne zidove.

“Veliki skok dogodio se kada su se bale počele praviti u pravilnim oblicima. Tako su postale čvrst materijal koji je lako složiti i koji pruža odličnu izolaciju,” objašnjava graditelj prirodnim materijalima Kristijan Perlić.

kuće od slame

Prednosti prirodne gradnje

Sve veći interes za kuće od slame dio je šireg trenda prirodne gradnje, koji nudi niz prednosti u odnosu na tradicionalne metode.

Održivi dom: Kako i zašto odabrati ekološki prihvatljiviji način života

Gradnjom prirodnim materijalima smanjuje se upotreba kemikalija i umjetnih izolacija, čime se stvara zdravije životno okruženje. Zidovi od slame i gline prirodno reguliraju vlagu, pružaju vrhunsku toplinsku i zvučnu izolaciju, te osiguravaju optimalnu temperaturu u domu kroz sva godišnja doba.
Uz to, prirodna gradnja smanjuje emisije CO₂, koristi lokalno dostupne resurse i često uključuje reciklirane materijale, čime postaje važan doprinos održivom razvoju.

kuće od slame

Tehnologija prirodne gradnje

Danas se za gradnju kuća od slame koriste i moderna pomagala. Primjerice, glinena žbuka može se nanositi automatski, iako mnogi i dalje preferiraju ručne tehnike zbog pristupačnosti i autentičnosti. Alati poput miješalica za ljepilo pokazali su se savršenim za miješanje gline i prilagođavanje novim potrebama prirodne gradnje.

Uz korištenje prirodnih materijala, kuće od slame pružaju brojne prednosti za zdravlje. Za razliku od standardnih građevina koje često sadrže kemikalije i ljepila, prirodni materijali poput gline i slame stvaraju zdravu unutarnju klimu. Glinena žbuka regulira vlagu, upija višak kada ga ima i otpušta kada je zrak suh, čime stvara optimalnu mikroklimu u domu.

Mitovi o slamnatim kućama

Najčešća pitanja o kućama od slame tiču se požara i štetnika. Strah da će slama lako izgorjeti ili da će miševi uništiti zidove potpuno je neutemeljen. Zidovi od tvrdobalirane slame, prekriveni glinenom žbukom, imaju vrlo malo zraka, što onemogućuje lako izgaranje. U slučaju požara, žbuka se pretvara u ciglu, a konstrukcija ostaje stabilna.

Primjeri iz prakse pokazuju da čak i kada dođe do požara, zidovi od slame često ostaju netaknuti, dok gori eventualna drvena konstrukcija.

Ovo su najvažniji savjeti koje treba slijediti u slučaju požara u kući ili stanu

Održiva budućnost

U svijetu, a sve više i kod nas, kuće od slame postaju sve češći odabir. U Hrvatskoj ih je već oko dvjestotinjak, a broj stalno raste. Uz klasične kuće, danas postoje i prefabricirani paneli od slame za brzu montažu, što dodatno olakšava cijeli proces.

Štoviše, kuće od slame pružaju izvrsnu toplinsku i zvučnu izolaciju, veliku termalnu masu koja regulira temperaturu, te dugovječnost koja često nadmašuje tradicionalne građevine. Drvene konstrukcije, ako su pravilno zaštićene, s vremenom postaju sve tvrđe i otpornije, što potvrđuju i brojni primjeri starijih kuća.

Kuće koje prkose predrasudama

Kad bi tri praščića danas birala svoj dom, možda bi svi jednoglasno odabrali kuću od slame. Zahvaljujući modernim saznanjima o gradnji i prirodnim materijalima, kuće od slame više nisu simbol slabosti, već pametne, održive i zdrave budućnosti.

Nastavite čitati

Gradnja doma

Ytong kuća budućnosti: Energetski učinkovita i otporna na potrese

Ytong porobeton

Primjer kuće u kojoj se koristi Ytong porobeton, dovršene u svega devet dana, pokazuje sve prednosti ovog inovativnog sustava koji odgovara na potrebe suvremenog stanovanja.

1. Brzina gradnje uz potpunu funkcionalnost

Kuća investitorice Lidije Mažar površine je 50 četvornih metara i uključuje dnevni boravak s kuhinjom, spavaću sobu, kupaonicu i galeriju pod otvorenim krovom. Cijela nosiva i pregradna konstrukcija izvedena je Ytong elementima, što je omogućilo iznimno brzu realizaciju.

ytong porobeton

„Sve je počelo savjetom mog arhitekta Nenada Špoljarića, koji mi je predložio gradnju Ytongom. Nisam poznavala taj sustav, ali nakon istraživanja odlučila sam se za njega zbog brzine gradnje, odlične toplinske i zvučne izolacije te dugoročnih ušteda u režijama“, istaknula je investitorica.

ytong porobeton

2. Što je Ytong porobeton i kako funkcionira sustav gradnje?

Prema riječima Aleksandra Škurića, dipl. ing. aedif. i voditelja projekata u tvrtki Xella, Ytongov porobeton je porasti beton, građevinski materijal koji postoji već više od 100 godina, a u Hrvatskoj se koristi od 1996. godine.

U sustav gradnje ulaze:

  • blokovi za vanjske, unutarnje i pregradne zidove,
  • sustavi za izvedbu vertikalnih i horizontalnih serklaža,
  • montažni nadvoji te
  • bijeli strop kao međukatna ili krovna konstrukcija.

Ytong elementi lijepe se tankoslojnim ljepilom, a prvi red uvijek se postavlja na produžni mort radi nivelacije. Zahvaljujući preciznim dimenzijama blokova, postiže se brza i čista montaža, bez potrebe za velikim količinama dodatnog materijala.

3. Prednosti koje nudi Ytong kuća

Stručnjaci iz Xelle navode niz tehničkih i funkcionalnih prednosti zbog kojih je Ytong kuća sve češći izbor:

  • Toplinska izolacija – zahvaljujući velikom udjelu zarobljenog zraka u materijalu, nije potrebna dodatna izolacija.
  • Zvučna izolacija – odlična zaštita od vanjske buke.
  • Protu potresnost – zbog male mase, Ytong kuće podnose potrese uz minimalna oštećenja.
  • Brza gradnja – sustav omogućuje znatno kraće vrijeme izgradnje.
  • Ekološki materijal – 100% reciklabilan, bez štetnih emisija.
  • Otpornost na požar – A1 klasifikacija, ne gori i ne stvara dim.
  • Jednostavna obrada – lagan za rezanje, bušenje i prilagodbu.

4. Energetska učinkovitost bez dodatne izolacije

Ytong blokovi dolaze u dvije debljine, ovisno o klimatskoj zoni:

  • 30 cm – za primorske krajeve (SMART 30, U = 0,31 W/m²K)
  • 40 cm – za kontinentalne krajeve (SMART 40, U = 0,24 W/m²K)

„Sustav 40 zamjenjuje klasičnu zidanu konstrukciju s 15 cm dodatne izolacije, dok sustav 30 pruža optimalnu zaštitu u blažim klimatskim uvjetima“, pojašnjava Škurić. Time se štedi na materijalu, radnim satima i dugoročno na režijama, bez kompromisa u energetskim standardima.

5. Otpornost na potres – ključna sigurnosna značajka

Zahvaljujući maloj masi konstrukcije i integriranim vertikalnim i horizontalnim serklažima, Ytong kuće spadaju u kategoriju zidanih konstrukcija s povećanom otpornošću na potres. Kako naglašava Škurić: „Potres je sila, a sila je masa puta akceleracija. Manja masa znači i manji učinak potresa na objekt.

Ytong kuća nije samo simbol brze gradnje, već i primjer energetski učinkovite, protupotresne i ekološke arhitekture koja odgovara na sve zahtjeve suvremenog stanovanja. Zahvaljujući sustavnom pristupu gradnji i kvaliteti materijala, Ytong predstavlja rješenje za sve one koji žele funkcionalan, trajan i tehnološki napredan dom u najkraćem mogućem roku.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice