Povežimo se

Gradnja

Fasade – na što sve treba paziti pri njihovu odabiru?

U današnje su vrijeme dolaze u različitim izvedbama, materijalima i bojama. Fasade opravdano zovu odijelima kuće. Otkrivamo koji su današnji standardi i napravili malu analizu pluseva i minusa pojedinih izvedbi.

Neki vole da su od drugačijih materijala, a drugi biraju standardne fasade. I dok mnogi razmišljaju o tome koja boja ili materijal bi im se najviše svidjeli, stručnjaci fasade dijele malo drugačije.

Vrste fasada

„Fasade se ponajprije dijele u smislu završne obrade u smislu toplinsko izolacijskih materijala koji se koriste. Dakle, najosnovnija podjela fasada bi bila na kontaktne fasade, na ventilirajuće fasade, to su takozvane neprozirne fasade, i onda imamo staklene fasade koje su na poslovnim zgradama vrlo česte“, kazao nam je doc.dr.sc. Bojan Milovanović s Građevinskog fakulteta u Zagrebu.

ETICS fasade

ETICS fasade najčešći su odabir za obiteljske kuće. Tu je riječ o sustavima u kojima možete birati različite vrste žbuka i toplinsko-izolacijskih materijala.

Uz sve to ne smije se zanemariti ni estetika. Važno je da na fasadi, pogotovo zgrada, kasnije nema individualnih popravaka. U današnje se vrijeme čak i za obiteljske kuće sve više koriste takozvane ventilirane fasade.

Ventilirane fasade

„Ventilirana fasada je s druge strane vrlo robusna fasada, ljudi često vide završne slojeve od lima, od kamena, itd. Ali to je vrlo robusna fasada u smislu i topline i vodene pare, itd. Dakle, teže će se dogoditi nekakvi problemi ako imamo ventiliranu fasadu na našim zgradama, u odnosu na potencijalno neke druge vrste fasada“, kaže doc.dr.sc. Bojan Milovanović.

Takva je fasada skuplja, ali isto tako i duže traje te zgradi osigurava povoljniju fiziku.

„Veće su šanse ako i uđe voda, da će se ta voda isušiti. Dakle, jednostavno po nekakvim aspektima, robusnija je fasada. Ako imate ljetno djelovanje sunca na vašu fasadu, taj zrak koji struji između završnog sloja i toplinske izolacije zapravo hladi toplinsku izolaciju i samim time je potrebno manje energije za hlađenje takve zgrade“, objašnjava Milovanović.

Podloga na koju se stavlja fasada

Kad je riječ o energetskim obnovama kuća, kod njih se mogu koristiti i ventilirane i kontaktne fasade. Ono što je važno je na što se ta fasada stavlja.

„Dakle, koja je kvaliteta našeg zida, zida od opeke, betonskog zida, isto tako nekakve završne žbuke. Dakle, ima potencijalno mogućnost da se stavlja na postojeću žbuku ako je ona u redu, ali ako je ona u lošem stanju, ko što zna bit po našim gradovima, onda treba maknuti, otucati tu žbuku i treba zapravo nanijet našu novu fasadu, naš novi fasadni sustav na zdravu podlogu“, kaže doc.dr.sc. Bojan Milovanović.

A na zdravu podlogu možete staviti što god želite. Da se vratimo na početak priče, različite materijale i boje. Jedino na što trebate pripaziti je da se fasada uklapa u okoliš, pa bila ona u urbanoj sredini ili usred zelenila, uvijek je bolje kad se ne ističe.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Stolarija i staklene stijene – Best off sezona 18

Vrijedne savjete donose stručnjaci

Korisnih savjeta nikad dosta, a ove sezone dobili smo vrlo zanimljive savjete i o odabiru stolarije. Naučili smo da vrsta materijala i stakla ovisi o mikrolokaciji postavljanja stolarije, ali i potencijalna blizina bazena…

Kako do elegantnog izgleda PVC stolarije

Nekad se kroz vanjsku stolariju događao najveći gubitak toplinske energije, zbog čega su postavljeni novi standardi koji osiguravaju veću energetsku učinkovitost. Istovremeno se traži i visoka razina estetike jer stolarija izravno utječe na arhitektonsko oblikovanje građevine. Laminirani PVC profili ističu se kao dugoročno rješenje koje zadovoljava oba kriterija. Više

Kako bazen utječe na stolariju?

Gubitak topline kroz stolariju može iznositi čak do 50 posto, a odabirom kvalitetne stolarije postižu se velike energetske uštede. Odabir stakla ovisi i o mikrolokaciji na kojoj se nalazi građevina, te je li u blizini mora ili bazena. Više

Sjenila za staklene površine kao najbolja zaštita od sunca i neželjenih pogleda

Sjenila za staklene površine osim što štite od sunca, imaju veliki učinak na promjenu boje i svjetla u prostoriji i zato ih treba pažljivo odabrati. A dodate li im komarnike, cijelo ćete ljeto moći uživati u otvorenim prozorima bez straha od komaraca. Više...

Prednosti ugradnje aluminijskih vrata

Prilaskom objektu, prvo se primjećuju ulazna vrata, zato je pravi odabir dizajna i vrste vrata vrlo važan za savršen prvi dojam i osjećaj dobrodošlice. Dizajn vrata svakako treba prilagoditi vanjskom izgledu kuće. To znači da treba odabrati između djelomično ostakljenih, oslikanih, obloženih i slično. A osim toga treba izabrati i materijal od kojih će biti napravljena, odnosno od aluminija ili PVC-a. Više

Nastavite čitati

Gradnja

Montažna gradnja – Best off sezona 18

Montažne kuće više nisu jednostavna i privremena opcija za rješavanje stambenog pitanja

Iako su prije nekoliko godina montažne kuće bile tipske, danas se tim načinom može izgraditi apsolutno sve, uključujući i luksuzne kuće.

Luksuzne montažne kuće

Montažna gradnja dokazala se kao pouzdan izbor za kompleksne objekte s velikim, otvorenim prostorima, na što je uvelike utjecao tehnološki pomak u proizvodnji, znanju i materijalima. Osim što nude energetsku učinkovitost, brzina izvedbe jedna je od velikih prednosti. Više

Koje su razlike između montažne i modularne gradnje?

Više od 70 izlagača iz cijele regije na Modular Homes Expo sajmu pokazali su zainteresiranim posjetiteljima napredak materijala i modernih sistema gradnje. Kod montažne i modularne gradnje razlika je samo u stupnju pripremljenosti objekta prije, dakle, izvan gradilišta prije nego sam objekt dođe na gradilište. Više

Vrhunske niskoenergetske montažne kuće tvrtke Domprojekt

Nekad se vjerovalo da su kuće od opeke i betona stabilnije i sigurnije, a nedavni potresi dokazali su da još jednom vrhunsku kvalitetu montažnih kuća. Više

Vrtić u Molvicama savršen je primjer prednosti drvene montažne gradnje

U mjestu Molvice, na površini od 5000 četvornih metara izgrađen je moderan vrtić ukupne površine 650 kvadrata. Prizemlje se sastoji od polivalentne dvorane, tri jedinice za vrtićke i jasličke skupine te gospodarskog dijela dok su na katu prostorije tehničkog osoblja. Ovaj je vrtić rađen sistemom drvene, montažne gradnje. Više

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice