Gastro
Lignja ili lignjon punjen(a) sa bresunicama ili mladim zeljem
Očistimo i operemo lignju ili lignjon. Izrežemo sitno krakove i bresunice ili koje drugo mlado zelje. Bresunice ne smiju biti procvjetale.
U bresunice stavimo sitno rezanoga peršina, jedan češanj češnjaka, također sitno reza, žumanjce jaja, krušnih mrvica, žlicu mljevenoga parmezana, ako se radi o lignjonu, soli i papra koliko je potrebno, te sve dobro izmiješamo i punimo lignju. Kada napunimo zatvorimo čačkalicom lignju i pristupamo prženju.
Na vrelo masllinovo ulje stavimo jedan češnjak i polažemo lignju. Kada se malo upirjala dodajemo bijelo vino i malo riblje juhe. Nekoliko puta okrenemo i nakon sedam do deset minuta lignja je spremna. Izrežemo na ploške ukrasimo zelenjem, primaknemo vino i – dobar tek!
Recept iz knjige: FRATARSKA KUHINJA u slici i riječi
Autor knjige: Fra Franjo Mabić
Gastro
Davor nas uči kako majstorski ispeći roštilj
Davor Šušković doktor je znanost koji je odlučio ispuniti svoj san. Ostavio je siguran posao i posvetio se svom hobiju – pečenju roštilja. Davor je danas doktor za roštilj i naučiti će nas kako dostići izreku – gdje ima dima, ima i okusa.
Roštilj s poklopcem je najbolja opcija
Pečenje na roštilju zahtjeva neke određene vještine, a svladavanjem pravih tehnika, hrana će biti posebno ukusna. Kod nas se još uvijek najčešće koristi rešetka iznad otvorene vatre u zidanom roštilju.
“Zapravo su oni jako ograničeni jer je velika razlika između temperature na samoj rešetki i temperaturi deset centimetara iznad. I onda kada se meso priprema, mora biti ili tanje narezano ili ako je deblje mora se puno puta okretat i tako se gubi sočnost. Roštilji koji imaju veliku prednost da se to izbjegne su roštilji s poklopcem”, objašnjava Davor.
Poklopac zadržava okus i održava konstantnu temperaturu, a takvi roštilji također mogu biti na plin ili ugljen. Iako će mnogi vatru upaliti korištenjem papira i drveta, a zatim dodavanjem ugljena, postoji jednostavniji način koji će roštilj pripremiti za pečenje za samo nekoliko minuta.
Kako se pali roštilj na ugljen?
Postoje dva načina paljenja roštilja na ugljen. Jedan je korištenjem takozvanog chimneya. To je jedna tuba na čije se dno stavi kocka za potpalu, a u nju se stave ugljen ili briketi ovisno što koristimo u tom trenutku.
Nakon što se oni zapale kroz jedno 15 do 20 minuta, briketima treba malo duže, samo se istresu u roštilj i kroz tri do pet minuta kad se roštilj zagrije može se početi peći.
Još brži način je korištenje električnog upaljača koji na svom vrhu daje 600, 700 stupnjeva te se s njim direktno zapali ugljen. Nakon što se pojavi iskra, kroz jedno desetak sekundi on istovremeno ispuhuje vrući zrak, te je ugljen zapaljen za jednu minutu, dok je rešetka zagrijana za pet do deset minuta.
Potrebno je imati strpljenja
Za roštilj je vrlo važno strpljenje. Pričekajte da ugljen postane siv i užaren, to je znak da je spreman za pečenje, a namirnice treba staviti peći baš u pravom trenutku i na pravo mjesto.
“Na rešetki naravno imamo direktno pečenje, indirektno pečenje, jer ne želimo postaviti ugljen na cijelu površinu. Onda imamo jako malo kontrole zapravo, ali ako koristimo ugljen na samo jednom dijelu, na recimo trideset posto roštilja, tu koristimo direktnu zonu, a ostalo imamo indirektnu zato što želimo drugačiju temperaturu na tom dijelu.”
Na primjer, kod pečenja steakea, oko minutu do dvije minute svaku stranu pustimo na direktnom dijelu, a onda prebacimo na takozvani hladni dio roštilja gdje ćemo dovršiti do željene interne temperature, ovisno želimo li medium rear, 56 stupnjeva ili well done 70 stupnjeva.
Koristite termometar
Ne trebate se oslanjati na odokativnu procjenu je li meso pečeno. Koristite termometar i svakako obratite pažnju na sigurnu termičku obradu mesa. Primjerice, to znači da se meso peradi mora peći do unutarnje temperature od 75 stupnjeva.
“Kod burgera je stvar što meso kad je mljeveno, ono što je bilo s vanjske strane ulazi u sredinu burgera, niti te mašine za mljevenje nisu uvijek najbolje. Puno je sigurnije da i burger radimo well done, ali u tom slučaju burgeru treba osigurati veliku količinu masnoće, a mi ga uvijek radimo od juneće potrbušine kako bismo zadržali tu sočnost”, objašnjava Davor.
Povrće sa žara
Vatra čini čudesne stvari i s povrćem. Narezano na kockice, ubačeno ispod poklopca taman na vrijeme da bude gotovo zajedno s mesom ili kao predjelo, savršen je prilog uz meso s okusom dima. A uz Davorove okvirne upute o dužini pečenja, glavno jelo će ispasti savršeno!
“Manji komadi mesa kraće, veći komadi mesa, bolje indirektno, odnosno na manjoj temperaturi duže vremena.”
Marinada daje poseban okus mesu
Za još bolji okus, ne treba zaboraviti marinade koje ćete napraviti prema vlastitom ukusu.
“Postoji beskonačno opcija, ali ono što je bitno da osim one klasične mokre marinade koju mi često koristimo, ulje pa različite varijante unutra, jako su zapostavljene suhe marinade, znači suhe mješavine začina koje svatko može napraviti. SPG je kao neka baza, sol, pepper, garlic, odnosno sol, papar, češnjak kao neka baza i onda se tu mogu dodati različite komponente, različite kombinacije okusa kao npr. kumin, kajenska paprika, sve su to stvari koje jako dobro idu unutra.”
Davorov najvažniji savjet za dobar roštilj je – peći što češće i raznovrsno. Ne kaže se uzalud praksom do savršenstva.
Gastro
Neobičan nedjeljni ručak: Iznenadite svoju obitelj s kreativnim jelima
Nedjeljni ručak je savršena prilika da se okupite s obitelji i uživate u ukusnom obroku. Zašto ne biste ovaj put učinili nešto drugačije i iznenadili svoje najmilije s neobičnim jelima? U ovom članku donosimo nekoliko kreativnih ideja za neobičan nedjeljni ručak koji će oduševiti vašu obitelj i stvoriti posebne uspomene.
Sushi od povrća
Umjesto tradicionalnog nedjeljnog ručka, iznenadite svoju obitelj ukusnim i osvježavajućim sušijem od povrća. Možete eksperimentirati s različitim vrstama povrća poput krastavca, mrkve, avokada i paprike kako biste stvorili raznolike i ukusne rolice.
Poslužite ih s umakom od soje i wasabijem za pravi sushi doživljaj. Vaša će obitelj biti oduševljena novim i neobičnim jelom na stolu.
Mexi-lunch taco salata
Za neobičan i zabavan nedjeljni ručak, pripremite Mexi-lunch taco salatu koja kombinira okuse meksičke kuhinje s elementima salate. Umjesto tradicionalnih taco ljuski, koristite hrskave tortilje ili nacho čips kao bazu salate.
Dodajte slojeve svježeg povrća poput narezane salate, rajčice, paprike, kukuruza i crnog graha. Također možete dodati nasjeckani avokado, sjeckanu crvenu ili ljutu papriku te komadiće marinirane piletine ili govedine.
Začinite salatu limetinim sokom, maslinovim uljem, cilantrom i miješavinom začina poput papre, čilija i kumina. Vaša će obitelj uživati u ovoj šarenolikoj i ukusnoj kombinaciji meksičkih okusa.
Azijski wok s tjesteninom
Iznenadite svoju obitelj s egzotičnim okusima Azije pripremajući ukusan wok s tjesteninom. Odaberite raznobojno povrće poput mrkve, brokule, paprike, šampinjona i mladog luka te ih kratko popržite na visokoj temperaturi u wok tavi s malo ulja.
Dodajte kuhane rezance, soju sos, đumbir, češnjak i malo ljute paprike ako volite pikantnu hranu. Sve dobro promiješajte dok se sastojci ne sjedine i poslužite vruće. Ovo jelo će donijeti osvježavajuće i egzotične okuse na vaš nedjeljni ručak.
Bilo da se odlučite za sushi od povrća, mexi-lunch taco salatu ili azijski wok s tjesteninom, sigurno ćete stvoriti posebne trenutke za cijelu obitelj. Uživajte u kreativnom kuhanju i istraživanju različitih kuhinja!
You must be logged in to post a comment Login