Događanja
Obnova i modernizacija zgrada glavne teme stručnog skupa nZEB 2024
Cilj skupa bio je prikazati primjere i tehnička rješenja za projektiranje, obnovu i modernizaciju postojećih zgrada, ali i za izgradnju novih zgrada koja uz energetsku učinkovitost i CO2 neutralnost osiguravaju statičku i požarnu sigurnost zgrada i visoko kvalitetne i ugodne prostore za život i rad.
Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet i Klaster za energetsku učinkovitost i održivost u zgradarstvu – nZEB.hr u sklopu aktivnosti Stručnog usavršavanja AF-a organizirali su 15. veljače 2024. godine cjelodnevni stručni skup u Hotelu Antunović Zagreb pod nazivom nZEB 2024 Obnova i modernizacija zgrada.
Uobičajena lokacija ovog stručnog skupa u ulici Fra Andrije Kačića Miošića trenutno je u procesu cjelovite obnove nakon potresa, tako da je već tradicionalni, ovogodišnji 8. stručni skup na kratko premješten u ambijent hotela Antunović, a održan je pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske, pokroviteljstvom Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Republike Hrvatske – ujedno i počasnog člana Klastera nZEB.hr, pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Zagreba, Hrvatske akademije tehničkih znanosti, Hrvatske komore arhitekata te Hrvatske komore inženjera građevinarstva.
Znanstveni partner bio je Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, dok su stručni partneri bili GREENiKA poslovno savjetovanje kao dio GREEN.HQ platforme za transfer znanja iz područja zelene i digitalne tranzicije, REGEA – Regionalna energetska agencija sjeverozapadne Hrvatske, Hrvatski savjet za zelenu gradnju te PromoArh – međunarodni sajam graditeljstva, opremanja i uređenje.

Prof. dr. sc. Zoran Veršić
Prof. dr. sc. Zoran Veršić, predsjednik Klastera nZEB.hr i jedan od glavnih organizatora stručnog skupa izjavio je:
„Misija Klastera nZEB.hr je donositi kolegama inženjerima i svim zainteresiranim stranama one teme koje su aktualne, ali još više isticati ono što nas očekuje u budućem razdoblju jer se svi dionici procesa u graditeljstvu moraju na vrijeme pripremiti i prilagoditi novostima. Mi već sada znamo da nas od 2027. godine očekuje standard gradnje prema ZEB-u, što bi značilo standard gradnje zgrada nulte emisije. Od nZEB-a do ZEB-a dug je put pripreme, a ta su pravila iza ugla i dužni smo pripremiti struku na promjene.“
Studentima i profesionalcima stoga kroz ovaj stručni skup osiguravamo umrežavanje sa predstavnicima zakonodavnog i institucionalnog okvira te najvećim stručnjacima na području energetske učinkovitosti i održivosti u zgradarstvu, dajemo pregršt informacija o novim proizvodima i tehnologijama primjenjivim za obnovu i modernizaciju zgrada, donosimo pregled novih zakonskih smjernica i pravilnika koji će im olakšati svakodnevni rad u planiranju, projektiranju, izgradnji, održavanju i upravljanju zgradama.
Samo smo ove godine na stručnom skupu imali 8 institucionalnih uvodnih govora, 8 prezentacija ispred institucionalnog sektora te čak 15 prezentacija ispred proizvođača građevinskog materijala i tehnologija! Izuzetno bogat program kojeg je u dvorani pratilo više od 200 sudionika, a putem streaminga više od 500.
Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet i Klaster za energetsku učinkovitost i održivost u zgradarstvu – nZEB.hr nastavljaju ovim stručnim skupom rad na edukaciji, promicanju znanosti i inovacija te unapređenju stanja tehnike, proizvoda, materijala i usluga poveznih s energetskom učinkovitosti i održivosti u zgradarstvu, obnove zgrada uz povećanje sigurnosti, poboljšanje ugodnosti i zdravstvene kvalitete unutarnjih prostora kao i s aktualnim temama dekarbonizacije zgrada do 2050. godine.

Veliki je broj zgrada u Republici Hrvatskoj koje su u obnovi ili su u fazi pripreme za obnovu. Obnova pri tome ne predstavlja samo vraćanje zgrade u prvobitno, izvorno stanje već se predviđa niz mjera da bi se zgrade modernizirale kako bi bile energetski učinkovite, sigurne i ugodne za život i rad. Time ne samo da se povećava vrijednost i dugotrajnost svake pojedinačne zgrade, već se čitavi kvartovi mogu pretvarati u nove oaze kvalitetnog života i rada za ljude.
Visokoučinkoviti alternativni sustavi
Europska Direktiva o energetskim svojstvima zgrada ima dva komplementarna cilja, a to su ubrzavanje obnove postojećih zgrada do 2050. i potpora modernizaciji svih zgrada s pametnim tehnologijama te jasnija povezanost s čistom mobilnošću. Pri značajnoj obnovi zgrada potrebno je poticati visokoučinkovite alternativne sustave, u mjeri u kojoj je to tehnički, funkcionalno i gospodarski izvedivo, te uzimati u obzir zahtjeve zdravih unutarnjih klimatskih uvjeta, zaštite od požara i rizika povezanih s pojačanom seizmičkom aktivnosti.
Ujedno je potrebno usklađivati energetsku učinkovitost zgrada s dugoročnim ciljem klimatske neutralnosti i načelom energetske učinkovitosti na prvom mjestu. Također, sve se veći broj zahtjeva postavlja ispreda investitora iz javnog ili privatnog sektora u kontekstu dokazivanja ostvarenja ciljeva za ublažavanje i prilagodbu klimatskim promjenama, a što proizlazi iz EU taksonomije odnosno DNHS („do no significant harm“ – „ne čini značajniju štetu“) pravila.
Cilj skupa bio je prikazati primjere i tehnička rješenja za projektiranje, obnovu i modernizaciju postojećih zgrada, ali i za izgradnju novih zgrada koja uz energetsku učinkovitost i CO2 neutralnost osiguravaju statičku i požarnu sigurnost zgrada i visoko kvalitetne i ugodne prostore za život i rad. Pri tome poseban izazov predstavlja obnova zgrada koje imaju status kulturnog dobra. Izdvajamo pojedine teme ovog stručnog:
- propisi, smjernice i planovi iz područja zelene i održive gradnje, energetske učinkovitosti, sigurnosti i zdravih unutarnjih klimatskih uvjeta
- zahtjevi za zgrade s nultom emisijom stakleničkih plinova
- tehnička rješenja za projektiranje, obnovu, modernizaciju i izgradnju visoko učinkovitih i održivih zgrada s nultom emisijom stakleničkih plinova i s visokim stupnjem sigurnosti i kvalitete
- materijali, proizvodi i sustavi za obnovu, modernizaciju i izgradnju novih zgrada po najvišim standardima održivosti, energetske učinkovitosti, sigurnosti i kvalitete
- obnova zgrada sa statusom kulturnog dobra
- iskustva i izvedeni primjeri novih i obnovljenih zgrada po najvišim standardima energetske učinkovitosti, sigurnosti i kvalitete
Više informacija o stručnom skupu i Klasteru nZEB.hr nalazi se na stranici: www.nzeb.hr
Voditelj aktivnosti: prof. dr.sc. Zoran Veršić

Događanja
Salone del Mobile 2025 – nezaobilazna destinacija za arhitekte i dizajnere
Salone del Mobile tradicionalno se održava svakog proljeća u Milanu i predstavlja trendove u dizajnu interijera i namještaja

Više od 300.000 posjetitelja, 2100 izlagača iz 37 zemalja i 170.000 četvornih metara izložbenog prostora – brojke su koje potvrđuju da je Salone del Mobile ostao najvažnija globalna destinacija za sve zaljubljenike u dizajn interijera, arhitekturu i inovaciju.
Održan Salone del Mobile 2024 – kroz njega nas je provela Sunčica Mastelić Ivić
No, ovogodišnje izdanje, održano od 8. do 13. travnja, nije bilo samo o novim komadima namještaja i završnim obradama. Bila je to priča o emocijama, o čovjeku u središtu prostora i o dizajnu koji ima moć utjecati na našu svakodnevicu. Svoja iskustva sa salona i ove godine nam je donijela arhitektica Sunčica Mastelić Ivić.

Salone del Mobile 2025: gdje se dizajn susreće s emocijama
Pod temom “Misao za ljude”, ovogodišnji Salone del Mobile 2025 istraživao je kako dizajn može biti više od estetike – kako može biti alat koji nas smiruje, veseli, vraća u djetinjstvo ili priziva film iz sedamdesetih.
Kako je istaknula arhitektica Sunčica Mastelić Ivić, iskustvo sajma ne čini samo ono što je izloženo u paviljonima, već i cijeli grad Milano – kroz poznati fuori salone, u kojem dizajnerske kuće preuzimaju palače i stvaraju umjetničke instalacije diljem centra.

Jedna od upečatljivijih bila je instalacija La Dolce Attesa talijanskog redatelja Paola Sorrentina, poznatog po filmu La grande bellezza. Prostor snoviđenja evocirao je emocije 70-ih godina – dekade koja je obilježila cijeli sajam.
Povratak 70-ih: dizajn koji budi nostalgiju
Dominantna estetska nit bila je inspiracija sedamdesetima – dekadom ležernosti, boravka kod kuće i otvorenih tlocrta. Sofe prilagođene tijelu, prirodne tkanine i zaobljene linije ponovno su zauzele centralno mjesto.

Kako ističe Mastelić Ivić, “dah 70-ih bio je prisutan u završnim slojevima, bojama i raspoloženju prostora. Ta era se ponovno aktualizirala jer smo u pandemiji prepoznali vrijednost doma kao utočišta”.
Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti
Izlagači su bili podijeljeni u tri skupine: oni koji diktiraju trendove, oni koji ih brzo prihvaćaju i osvježavaju, te oni koji se obraćaju specifičnim tržištima s bogatom dekorativnom estetikom.

Dizajn koji odražava društvo
Ono što mislimo da biramo sami, vrlo često je – birano za nas. Emocije koje nas vode pri odabiru predmeta, namještaja ili boja, oblikovane su kolektivnim iskustvima – krizama, nesigurnostima i nadama.
Velike dizajnerske kuće osluškuju ta stanja, i upravo ih zato inkorporiraju u kolekcije. Salone del Mobile 2025 tako je pokazao da dizajn nije izoliran svijet, već ogledalo društva.

Snaga zajedničke vizije
Osim proizvoda, sajam je ponudio i bogat kulturni program koji je dodatno produbio glavnu temu – od interaktivnih instalacija do multidisciplinarnih suradnji koje brišu granice između dizajna, filma i umjetnosti.
U godini punoj izazova, najveći svjetski sajam namještaja pokazao je da dizajn ima snagu povezivanja, razumijevanja i iscjeljivanja. I da u konačnici – nije važno samo kako nešto izgleda, već kako nas to čini da se osjećamo.
Događanja
Treće izdanje festivala Svi smo mi nahero donosi kreativni vrtlog u CKIM
Pogledajte program!

‘Svi smo mi nahero’ kuca na vrata! Multiumjetnički, sasvim drukčiji festival, koji prednost daje nezavisnoj sceni i njezinim kreativcima.
Projekt je potekao iz umjetničke organizacije Kuća nahero i njezinih voditelja. Kazališne redateljice i pjesnikinje Rajne Racz te glazbenika Marina Živkovića.
Festival stiže treći put u Centar za kulturu Maksimir gdje će od 24. do 27. travnja donijeti performanse, koncerte, izložbe, radionice i još mnogo toga.
Cijeli program namijenjen je svima, ali prije svega djeci i mladima te je besplatan za sve posjetitelje.
Otvorenje trećeg izdanja festivala Svi smo mi nahero
Festivalski program u četvrtak 24. 4., ispred CKIM-a u 16 sati, otvara performans ‘Odjel za čišćenje ladica‘ svestrane umjetnice Lucije Klarić. Riječ je o izvedbenoj interaktivnoj instalaciji od kreativnih ostataka koje često spremamo u ladicu, pri čemu autorica želi pokazati količinu rada koja se događa iza kulisa te da je često izgorijevanje posljedica hiperprodukcije koja ne samo da je nužnost za materijalno preživljavanje nego i vrsta samoeksploatacije.
U 17 sati u foajeu slijedi otvorenje izložbe ‘Postpartum tea party’ akademske slikarice Hane Hanak. Ona će uz male formate nastale nakon rođenja svoje kćeri te ready-made instalaciju ‘Postpartum tea party’ – zbirku dokumentiranih vrećica čaja iz svog radnog ateljea koji je bio i prostor oporavka, introspekcije i stvaranja, a suptilno propituje što znači biti mlada majka koja radi u kulturi.
U velikoj dvorani u 18 sati održat će se prezentacija projekta ‘Burning out’, umjetničkog istraživanja Burning Out Empiria teatra. Projekt se kritički i (auto)refleksivno oslanja na iskustva mladih umjetnika/ca na hrvatskoj kulturnoj sceni. Kako se nose s psihološkim, financijskim/materijalnim izazovima i pritiscima zbog (hiper)produkcije te kako, da bi osigurali kontinuitet u umjetničkom stvaralaštvu, opstaju u polju svoga umjetničkog djelovanja.
Kraj prvog dana rezerviran je za glazbu. U 20 sati u velikoj dvorani zasvirati će glazbeni sastav ‘Urikač‘, predvođen Vidom Haberom koji spaja alt rock, folk i jazz, i to često na neočekivan način. Razigrani glazbenici – Marin Živković, Una Patafta, Pavao Lovrić, Pavle Golubić i Zvonimir Šestak – koje je najbolje doživjeti uživo, u komornom ozračju, dočekat će publiku s rascvjetanim melodijama, spajajući melankoliju i tihi optimizam.
Radni ritam drugog dana
Petak, drugi dan festivala, 25. travnja proteći će u kreativno radnom ritmu, jer su na programu dvije više nego zanimljive radionice. U10 sati u maloj dvorani održat će se inkluzivna radionica ‘Alkemija glasa‘ pod vodstvom jazz vokalistice i muzikoterapeutkinje Melite Lovričević.
Melita će se s polaznicima uhvatiti u koštac s jednim od naših najintimnijih dijelova – našim glasom – kako se s njime lakše povezati, zavoljeti ga, naučiti oblikovati te na koncu i ponositi se.
Uzrast 18+ u 17 sati u maloj dvorani očekuje dvosatna radionica izrade nakita ‘Metals ‘n’ plants’. Polaznici će imati priliku upoznati se s metalurgijom, starim zanatom što postoji od pamtivijeka.
Večer će se ‘odjenuti’ u kazališno ruho jer je u pola 8 u velikoj dvorani na rasporedu nesvakidašnja predstava-koncert ‘Ptice špijuni‘. Ovo je autorski projekt Kuće Nahero nastao prema konceptu kazališne redateljice i autorice Rajne Racz, u kojem se u formi monodramskog glazbenog performansa tvori hibridni, začudni umjetnički izraz.
Subota je nažalost otkazana! Program će biti prebačen na drugi datum
Zadnji dan festivala Svi smo mi nahero
Posljednji ništa manje atraktivan dan festivala, nedjelja 27. 4. posvećen je najmlađima i njihovim roditeljima, tijekog kojeg mogu zajedno biti aktivni, kreativni i uživati u kazalištu. Radionica veza ‘Izrazi svoje srce’, koja je prigodna i za početnike i one iskusnije, očekuje ih u 10 sati u maloj dvorani. Uz stručno kormilo voditeljice Ive Čukelj otputovat će u samo središte svakog živog bića – srce.
Putem veza (a naučit će se četiri različita boda), boja, uzoraka, riječi i simbola, polaznici će oblikovati vizualnu priču i svoje srce kao mapu unutarnjeg svijeta. Finalni će rad otkriti – kako bi tvoje srce izgledalo kada bi prikazivalo tebe?
U 15 sati u maloj dvorani mališani uzrasta 4+ mogu ući u ‘Tajno šumsko društvo”. Interdisciplinarnu kreativnu radionicu u prirodi koja donosi mnoga iznenađenja.
Teatar Poco Loco će klince i klinceze dobi 4+, u 17 sati u velikoj dvorani, uveseliti još jednom razigranom predstavom. Ovaj put ‘Buđenjem’, za čiju je režiju i dramatizaciju zaslužna Maja Katić.
Festival će se zatvoriti uz dobar zvuk novog glazbenog ansambla Nahero koji će publiku uvesti u Dixieland.
Više informacija o bogatom programu potražite na: https://ckim.hr/dogadaj/treci-festival-svi-smo-mi-nahero