Događanja
Dnevni boravci, blagovaonice i kuhinje u novom ruhu
Sajam namještaja u Kelnu vrlo je važan jer, kao prvi sajam namještaja u godini, određuje koji će trendovi prevladavati idućih mjeseci.
Sajmeni prostori tako su i ove godine postali zornim prikazom interijera budućnosti. Miješanje stilova, boja i materijala pri uređenju i opremanju interijera je i dalje u trendu, a dominira retro stil 50-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća te industrijski, rustikalni i minimalistički stil. U dnevnom boravku ističe se ugoda i toplina koja je postignuta zaobljenim, mekim linijama retro stila. Popularne su i fotelje neobičnih oblika te fotelje na ljuljanje, a obavezan element je i samostojeća lampa koja je vrlo velikih dimenzija. Sjedeće garniture su vrlo udobne i mekih formi, ali i višefunkcionalne.
Blagovaonica je prostor u kome dominiraju stolice. One su kombinacija stilova ili boja. Noge stola mogu biti vrlo izražajne ili neutralne, a ploče se izvode u drvetu, kamenu ili metalu. Iznad blagovaonskog stola obavezan element rasvjete je luster ili kompozicija visilica.
Kuhinje su tehnološki sve razvijenije, bilo da se radi o elementima namještaja ili uređajima. U oblikovnom smislu i dalje dominira šank, koji je integracija prostora za druženje i rad. Novi trend su razvedene kuhinje, a kombiniraju se otvoreni i zatvoreni elementi.
Događanja
Održan sajam namještaja Design district uz više od sto izlagača
Veliki interes posjetitelja za ekološki prihvatljivim rješenjima potvrdio je ulogu Design district sajma u promicanju održivih praksi
Sajam namještaja Design district održava se od 2018. godine u Rovinju, a ove je godine bio pod egidom održiva arhitektura i biofilni dizajn interijera.
Prostor bivše tvornice duhana u Rovinju na dva je dana postao središte zbivanja dizajnerske scene. Na 2000 četvornih metara smjestilo se više od sto izlagača koji su pokušali poslati zajedničku poruku.
Tatjana Kos, direktorica sajma Design distric ističe kako je glavna poruka poslana kroz sajam ta da svake godine donose novitete, pogotovo vezane uz ekologiju i održivost, a ove godine je isto tako većina od tih sto i više izlagača je orijentirana i bazirana prema ekologiji i održivosti.
Veliki interes posjetitelja za ekološki prihvatljivim rješenjima potvrdio je ulogu Design district sajma u promicanju održivih praksi
“To je zapravo, usudim se reći, jedino mjesto koje zaista njeguje priču o dizajnu, priču o toleranciji, priču o kreativnim izričajima. Mi koji smo iz industrije namještaja i uređenja interijera znamo koliko je potrebno biti fokusiran i koliko je potrebno imati poslovni sajam na kojem će se susretati struke kao što su proizvođači, ponuđači namještaja i ostalih proizvoda za uređenje interijera i eksterijera, sa arhitektima, dizajnerima interijera, investitorima.
Design district je zapravo jedno i jedino mjesto na kojem se to događa, iz godine u godinu se to sve više potvrđuje i kroz naše konferencije i kroz veliki broj arhitekata i dizajnera interijera koji su svake godine kod nas gosti.”, navodi Kos.
Novi trendovi i renomirani proizvođaći namještaja
Ovogodišnje izdanje sajma Design district posjetiteljima je predstavio nove trendove u uređenju interijera, kako rezidencijalnih tako i javnih prostora.
“Nismo mi u trendu nego mi čak na neki način namećemo trendove, zapravo pričamo o toj održivosti u gradnji, opremanju interijera… Kako je profesor Čengić rekao, kaos je ušao u grad, kaos je ušao i u naše glave i u naše prostore gdje živimo i gdje radimo i mi nekako želimo zapravo to izbjeći u ukazati na to svake godine.
Prve godine je čak tema bila bioarhitektura, tad još to nije bio poznat pojam u Hrvatskoj. Dakle, naše poruke sa sajma su da se trebamo dobro “resetirati”, ali da se trebamo vratiti na neki put s kojeg smo skrenuli. To je put koji je u suglasju s prirodom, u suglasju s našom ljudskom prirodom, da budemo što zeleniji i što bliži onim nekim našim početcima.”, pojasnila je.
Uz renomirane proizvođače namještaja, ravnopravno su stajali mali, uglavnom istarski proizvođači
“Razumjeli smo to da tko god dođe na sajam želi nešto odnijet, ali ne može kupit sofu i nosit ju… Tako je došlo do odluke da imamo male proizvođače i tako ih potičemo. Oni su ovdje naši gosti, imaju prodaju i svatko tko dođe na sajam nakon obilaska tih 2000 kvadrata sajma, svrate i kupe odlične proizvode. Ne samo hranu i piće, nego i poklone te razno razne sitnice, sad pogotovo za nastupajuće blagdane.”, zaključila je sugovornica.
Design district pružio je uvid u trendove koji će oblikovati interijere u nadolazećim godinama, inovativne materijale za biofilni dizajn interijera te omogućio povezivanje različitih struka s ciljem razvoja tržišta uređenja interijera.
Događanja
Arhitektonski studio 3LHD proslavio 30 godina rada izložbom brojnih projekata
Najveći i jedan od najnagrađivanijih arhitektonskih ureda u Hrvatskoj, studio 3LHD, ove godine obilježava važnu obljetnicu – 30 godina uspješnog rada i stvaranja arhitekture.
Studio, koji su još kao studenti zbog pobjede na arhitektonskom natječaju 1994. godine osnovali Saša Begović, Marko Dabrović, Tatjana Grozdanić Begović i Silvije Novak, a kasnije im se pridružila i partnerica Paula Kukuljica, danas broji preko 60 članova tima različitih profila – arhitekata, dizajnera, te podrške poslovanja na čelu s direktorom Vladom Karmelićem.
Više od 250 arhitekata i suradnika raznih struka kroz čak 340 projekata doprinijelo je rastu i uspjehu 3LHD-a tijekom posljednja tri desetljeća. U petak, 29. studenoga, proslavili su okrugli jubilej u prostoru bivšeg kina Urania na Kvaternikovom trgu u Zagrebu, u krugu prijatelja, partnera i predstavnika državnih tijela i lokalne samouprave, uz druženje i izložbu uspješnih, ali i neostvarenih projekata.
Saša Begović, Tatjana Grozdanić Begović, Marko Dabrović, Paula Kukuljica, Vlado Karmelić, Silvije Novak
Pop – up izložba “3LHD x 30“ predstavila je i pojedince zaslužne za njihovu realizaciju, kao i upečatljive trenutke bogatog tridesetogodišnjeg rada. Projekti poput Mosta hrvatskih branitelja, hrvatskih paviljona na EXPO-u u Japanu, Rive u Splitu, sportske dvorane Bale, brojnih reprezentativnih hotela te poslovnih objekata i stambenih blokova afirmirali su studio u stručnim krugovima, ali i u širem krugu domaće i strane javnosti.
No sve ovo tek je dio ostavštine koja seže još u razdoblje formiranja ureda u tranziciji, u vremenu potpune promjene društvene i tržišne paradigme. Takav društveni kontekst i okolnosti oblikovali su razvoj ureda kojeg karakteriziraju neodustajanje od zadataka, posvećenost projektima i upornost.
”Interakcijom te poticanjem edukacije, komunikacije i inovacije kao temeljnih načela u procesu kreativnog stvaranja, kao i poticanjem interdisciplinarnog načina rada i suradnje sa srodnim djelatnostima ured je postao svojevrstan generator razvoja kulture i umjetničkog stvaralaštva, povezivanja zajednice i aktivacije društvenih promjena”, naglasio je u povodu obljetnice partner i suosnivač studija 3LHD Silvije Novak.
Izložba 3LHDx30 detalj
Timski pristup projektiranju jedna je od glavnih karakteristika njihovog rada
3LHD je usmjeren na integraciju različitih disciplina; arhitekture, urbanog i pejzažnog krajolika, dizajna i umjetnosti.
”Smatramo da kvalitetni rezultati dolaze iz međuodnosa pojedinih ideja različitih kreativnih disciplina, koje hrane jedna drugu, bilo da imaju podlogu u umjetnosti ili dolaze iz inženjerskih struka”, napomenula je partnerica Paula Kukuljica.
Veliku pažnju posvećuju i edukaciji mladih generacija. Od 2001. kroz predavanja i kolegije sudjeluju u edukaciji na Arhitektonskim fakultetima u Zagrebu i u Splitu, te na mnogim svjetskim sveučilištima i institucijama kao što su Harvard, ETH, Cornell University.
”Osim domaćih, često kao praktikante ugošćujemo i strane studente koji u Hrvatsku dolaze preko IAESTE ili Erasmus programa razmjene. U posljednjih 15-ak godina kroz naš je ured prošlo više od 60 praktikanata iz Hrvatske i svijeta”, istaknuo je partner Saša Begović.
”Naš pristup projektiranju je svaki put s različitim realnostima, s mnogo različitih parametara koje si zadajemo i koji su nam zadani, on je integralan, analitičan i iterativan. Takvim načinom rada istražujemo najprimjereniji koncept i pokušavamo stvoriti novu vrijednost. Uvijek radimo svojevrsni prototip, koji je kao i u autoindustriji koji puta redizajn, a koji puta istraživački poduhvat”, otkrila je partnerica Tatjana Grozdanić Begović.
Izložba 3LHDx30
Primjena suvremenih alata i tehnologija u radu 3LHD-a rezultirala je digitalnom platformom VOLUM3. Projekt je započeo kao start-up, ali vrlo brzo je izrastao u jedinstvenu bazu podataka i postao ključni alat na projektima kao što su kampusi Infobip i Rimac, omogućujući transparentnost i efikasno upravljanje složenim građevinskim projektima na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
”VOLUM3 je platforma namijenjena svim sudionicima u procesu planiranja investicije, projektiranja, gradnje i upravljanja zgradama, na projektima različitih mjerila – od najmanjih do najvećih. Moduli su digitalna verzija radnih procesa u stvarnom svijetu, a korisnici ne moraju svoj način rada prilagođavati softveru već intuitivno koriste njegove mogućnosti, prema svojim potrebama”, pojasnio je Marko Dabrović.
Kvalitetu rada studija prepoznaje i kritika
”Tijekom kontinuiranog rasta ureda i povećanja opsega i složenosti zadataka 3LHD je razvio metodologije rada u kojima je arhitektonski ured u prvom redu platforma za koordiniranu proizvodnju i razmjenu ideja i znanja”, istaknuo je Maroje Mrduljaš, arhitekt, kritičar i teoretičar arhitekture i dizajna.
Podsjetimo, 3LHD je za svoj rad primio niz domaćih i nekoliko važnih međunarodnih priznanja i nagrada: A+Award u kategoriji Architecture +Landscape za Karlovački slatkovodni akvarij (2017.); European Hotel Design Award 2012 za najbolji hotel za Hotel Lone; brončanu (2009.) i srebrnu (2011.) IOC IAKS Sports Award medalju; nagradu za najbolju sportsku građevinu na Svjetskom festivalu arhitekture WAF 2008, AR Architectural Review Award (UK), ID Magazine Award (USA).
3LHD Tim
Zavidan broj osvojenih hrvatskih strukovnih nagrada uključuje dvije nagrade Drago Galić, 2013. za Kuću V2; 2008. za Kuću J2, dva Bernanda Bernardija, 2009. za Centar Zamet; 2005. za Hrvatski paviljon EXPO, tri Viktora Kovačića, 2019. za Uraniju; 2011. za Hotel Lone; 2001. za Most hrvatskih branitelja i tri državne nagrade Vladimir Nazor, 2019. za Uraniju; 2009. za Centar Zamet; 1999. za Vilu Klaru.
Aktivna gradilišta uključuju velike infrastrukturne projekte poput Autobusnog terminala Žabica u Rijeci, zatim hotele Marjan u Splitu i Argentina u Dubrovniku. 3LHD je prisutan i na međunarodnoj sceni, pa tako trenutno grade Rivu Grignano ispod parka Miramare u Trstu.
Među aktualnim projektima ističu se Kupari Dubrovnik Resort, Hotel Valkane, projekt osnovne škole u Kastvu, dječji vrtić Kupari u Župi Dubrovačkoj, Small Mall u Splitu, projekt 4_Tornja u Zagrebu, rekonstrukcija i uređenje Giardina u Puli. U staro kino Urania 3LHD odlučio je investirati 2017., te je u nešto manje od tri godine rekonstruiran u novu Uraniju – njihov ured, ali i mjesto susreta kulturne i poslovne zajednice, prostor za brojna događanja poput edukativnih radionica, predstavljanja, izložbi, koncerata, projekcija koji vodi Romana Ilić.
Foto: Sanjin Kaštelan
You must be logged in to post a comment Login