Događanja
BAU 2023 – stručni sajam za arhitekturu, građevinske materijale i sustave
Ove godine sa naglaskom na održivost i klimatsku neutralnost
Nakon više od četiri godine, BAU – vodeći svjetski sajam arhitekture, materijala i sustava – započet će za samo nekoliko dana na prostoru Messe München. Od 17. do 22. travnja više od 2200 izlagača iz 49 zemalja predstavit će inovacije i trendove iz građevinske industrije na prostoru od 200.000 četvornih metara. Uz brojna rješenja i proizvode, BAU posjetiteljima nudi i opsežan popratni program s forumima, posebnim izložbama, konferencijama i dodjelama nagrada.
Vodeći svjetski sajam BAU će pokazati raznolikost građevinske industrije ne samo u izložbenom prostoru s raznim obrtima, već iu popratnom programu. Različite skupine posjetitelja, poput arhitekata, planera, developera i trgovaca, imat će priliku prilagoditi dodatnu ponudu svojim individualnim potrebama.
Kongres: Izgradnja 2023. — što sada treba učiniti
Prva dva dana sajma u Međunarodnom kongresnom centru (ICM) održat će kongres njemačkog Saveznog ministarstva za stanovanje, urbani razvoj i izgradnju. Događaj će biti otvoren 17. travnja u 11:00 sati uvodnim govorom savezne ministrice graditeljstva Klare Geywitz na temu „Pametna, klimatski prihvatljiva, pristupačna – gradnja u desetljeću transformacije“. Među ostalim, konferencija će uključivati ključne teme kao što su “Gradnja svjesna klime i koja štedi resurse” i “Uska grla resursa – uzroci, posljedice, rješenja”.
Forum C2: Mjesto okupljanja vrhunskih međunarodnih arhitekata
Mnogo je odgovora na pitanje kako će izgledati izgradnja sutrašnjice. Na forumu u dvorani C2 posjetitelji će dobiti opsežan pregled različitih rješenja koja bi ponudila arhitektura okrenuta budućnosti. Istaknuti međunarodni dizajneri ponudit će uvid u aktualne projekte na BAU u Münchenu.
Između ostalih, Elisabeth Endres govorit će o „Gradnji sutrašnjice“ (ponedjeljak, 17. travnja), Kim Le Roux predstavit će „Gradnju koja se može reciklirati u praksi“ (utorak, 18. travnja), Anna Heringer će demonstrirati rizike koji proizlaze iz „Uspcaling the Earth” (petak, 21. travnja) i Erez Ella ponudit će uvid u “Budući gradovi: Podaci i dizajn” (petak, 21. travnja).
Ukupno će se u Forumu C2 održati više od 40 prezentacija i rasprava.
Četiri posebne emisije o ključnim temama BAU-a
Uz teoriju, jednako važnu ulogu na BAU-u ima i praksa. Popratne specijalne emisije već dugi niz godina ilustriraju prikladne primjere primjene. Njemačko vijeće za održivu gradnju (DGNB) organizira svoju prisutnost oko mota „Gradnja 2030—održiva, klimatski pozitivna i kružna” (Hala C2, štand 518).
U neposrednoj blizini, Fraunhofer Institut BAU fokusiran je na „Izgradnju budućnosti—digitalno, održivo, pristupačno” (Hala C2, štand 528), a također će pokriti BAU-ove trend teme „Digitalna transformacija”, „Resursi i recikliranje” i “Budućnost življenja”. Deutsche Gesellschaft für Gerontotechnik (GGT) također će biti u hali C2 na štandu 101, bacajući svjetlo na “DNK gradnje – digitalno, održivo, autentično” korištenjem novog svojstva modela GGT. S obzirom na rekordne temperature, jake kiše, oluje i suše, ift Rosenheim će se baviti “gradnjom koja je sigurna za klimu s održivim građevinskim proizvodima otpornim na klimu” (Hala C4, štand 502).
Innovation Hub B0 s početnim prostorom
Innovation Hub u dvorani B0 ponudit će pogled na građevinsku industriju sutrašnjice. U izložbenom prostoru, koji je napravljen korištenjem održivih materijala, sveučilišta kao što su Tehničko sveučilište u Münchenu, Tehničko sveučilište u Berlinu, Sveučilište primijenjenih znanosti Rosenheim, Tehnološki institut Karlsruhe i Sveučilište primijenjenih znanosti sjeverozapadne Švicarske predstavit će svoje aktualni istraživački projekti. Glavni govori i krugovi rasprava o vrhunskim inovacijama također će se održati u Komunikacijskom području. Glavne teme uključuju “Gradnju za gradove budućnosti” (utorak, 18. travnja), “Restrukturiranje potpomognuto robotima za ponovnu upotrebu” (srijeda, 19. travnja) i “Urbani rudarski dizajn” (20. travnja).
U Start-up prostoru 40 mladih tvrtki predstavit će svoja rješenja i proizvode za izgradnju budućnosti. Ovdje će se 20. travnja održati Start-Up Innovation Challenge između kompanija koje sudjeluju.
Nagrada Baltasar Neumann slavi premijeru u Münchenu
Po prvi put će Udruga njemačkih majstora graditeljstva, arhitekata i inženjera dodijeliti nagradu Baltasar Neumann na BAU u Münchenu. Dobitnik će biti proglašen 19. travnja u Forumu C2. Ostala natjecanja su “Nagrada za inovacije u arhitekturi i građevinskoj industriji” (17. travnja) i “Izgrađeno na IT-u – građevinski poslovi s budućnošću” (18. travnja). Prateći program za BAU 2023 zaokružuju konferencije kao što su „Građevinarstvo 2023—što sada treba učiniti” (17./18. travnja) i „Digitalna gradnja, planiranje i rad” (18. travnja) te kamp za obuku njemačkih građevinska reprezentacija (svaki dan u Atriju Zapad).
Događanja
Artmarkova Jesenska aukcija u Hotelu Sheraton
Artmarkova Jesenska aukcija jedinstvena je prilika da oplemenite svoj dom umjetničkim djelom, ali i sudjelujete u humanitarnoj akciji
Artmark započinje novu sezonu sa Jesenskom aukcijom koja ujedno obilježava godinu dana izložbi i aukcija Artmarka u Zagrebu. Ovoga puta aukcija ima i dobrotvorni segmet posvećen udruzi Osmijeh, organiziran uz Rotary klub Zagreb – Donji grad.
Aukcija će se održati u Hotelu Sheraton, u srijedu 09. listopada sa početkom u 19 h, a do tad umjetnička djela možete razgledati u Kući Amruš, Trg J.J. Strossmayera 5, Zagreb. Ovdje možete pronaći jedinstvena remek-djela moderne i klasične umjetnosti, rijetke antikvitete, ali i suvremene kreacije koje intrigiraju i oduševljavaju.
Klasici hrvatske moderne
Umjetnost obogaćuje naš život estetski i emocionalno. Umjetničko djelo može izazvati različite osjećaje, inspirirati, povezati nas s kulturnim nasljeđem i produbiti naše razumijevanje svijeta, a kvalitetna umjetnička djela često s vremenom dobivaju na vrijednosti. Kupovina umjetnosti može biti dugoročno ulaganje koje donosi financijsku dobit, dok istovremeno uživate u ljepoti djela.
Prvi dio selekcije Jesenske aukcijske izložbe čini hrvatska moderna umjetnost. Hrvatska moderna u slikarstvu, koja se razvijala krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Obilježena je prelaskom s tradicionalnog akademskog realizma na individualne, subjektivne pristupe umjetnika, inspiriranih europskim modernističkim pravcima poput impresionizma, simbolizma i secesije, a među ključnim predstavnicima ističu se Vlaho Bukovac, Bela Čikoš Sesija i Oton Iveković čije radove možete pokušati ugrabiti na aukciji.
Suvremena umjetnost
Ovoga puta, aukcija poprima i humanitarni dio u organizaciji Rotary kluba Zagreb – Donji grad. 18 suvremenih umjetnika poklonila su svoja djela za ovaj dobrotvorni segment s ciljem pomaganja djece koja boluju od rascjepa usne i nepca.
Dobrotvorni lotovi aukcije numerirani su 67 – 84 i označeni su posebnom oznakom ( ❤️ )
Kupnjom umjetničkog djela u dobrotvorne svrhe izravno pomažete onima kojima je pomoć potrebna i time aktivno sudjelujete u stvaranju pozitivnih promjena u društvu.
Kako odabrati savršeno umjetničko djelo za svoj dom, otkriva stručnjak
Događanja
Rekordan broj posjetitelja i izlagača na sajmu graditeljstva, opremanja i uređenja Promoarh
Sajmovi su jedinstvena platforma za istraživanje inovacija i stvaranje strateških partnerstva, zbog čega bilježe sve veći broj posjetitelja i izlagača, a jedan je održan upravo prošloga tjedna u Poreču.
Četvrto izdanje međunarodnog sajma graditeljstva, opremanja i uređenja Promoarh održano je prošloga tjedna u Poreču, a okupio je brojne stručnjake iz graditeljskog sektora.
“Imamo rekordan broj izlagača, ove godine čak preko 100. izlagači nam dolaze iz sedam europskih zemalja, dakle, iz Hrvatske, Austrije, Italije, Slovenije, Njemačke i Češke. Sajam se proteže na 2,500 metara kvadratnih unutrašnjeg izložbenog prostora i preko 1000 metara kvadratnih vanjskoj izložbenog prostora.”, izjavila je Ivana Štiković, direktorica sajma.
Proizvođači ovakve sajmove vide kao idealnu priliku za demonstraciju najnovijih dostignuća i tehnologija u graditeljstvu te razmjenu znanja i iskustva. Organizatori su izrazito ponosni na izlagače koji im daju povjerenje i koji se rado vraćaju svake godine.
Izložbeni program pratile su i stručne edukcije. Održano je više od 30 predavanja na temu sigurnosti, energetske učinkovitosti te digitalizacije.
“Povjerena nam je jedan dan da organiziramo stručna predavanja iz područja energetske učinkovitosti i održivosti, evo to smo i ove godine napravili gdje su članovi klastera pripremili predavanja, razna predavanja upravo s temom energetske učinkovitosti, poboljšanja energetske učinkovitosti i održivosti u zgradarstvu.
U sklopu samog predavanja smo prezentirali na početku i smjernice za energetsku obnovu zgrada koje su proglašene kulturnim dobrom, smjernice koje Arhitektonski fakultet sveučilišta u Zagrebu, sa svojim stručnjacima napravio za potrebe Ministarstva kulture i medija i u suradnji sa Ministarstvom graditeljrada koje su zaštićeno kulturno dobro.”, pojašnjava dr.sc. Zoran Veršić, Klaster NZEB.
Nedavno provedeno istraživanje potvrdilo je važnost sajmova za uspješno ostvarivanje kontakta s potencijalnim klijentima te širenje poslovnih kontakata, zato ne čudi što sajam svake godine bilježi sve veći broj posjetitelja i izlagača.