Povežimo se

Događanja

BAU 2023 – stručni sajam za arhitekturu, građevinske materijale i sustave

Ove godine sa naglaskom na održivost i klimatsku neutralnost

Nakon više od četiri godine, BAU – vodeći svjetski sajam arhitekture, materijala i sustava – započet će za samo nekoliko dana na prostoru Messe München. Od 17. do 22. travnja više od 2200 izlagača iz 49 zemalja predstavit će inovacije i trendove iz građevinske industrije na prostoru od 200.000 četvornih metara. Uz brojna rješenja i proizvode, BAU posjetiteljima nudi i opsežan popratni program s forumima, posebnim izložbama, konferencijama i dodjelama nagrada.

Vodeći svjetski sajam BAU će pokazati raznolikost građevinske industrije ne samo u izložbenom prostoru s raznim obrtima, već iu popratnom programu. Različite skupine posjetitelja, poput arhitekata, planera, developera i trgovaca, imat će priliku prilagoditi dodatnu ponudu svojim individualnim potrebama.

Kongres: Izgradnja 2023. — što sada treba učiniti

Prva dva dana sajma u Međunarodnom kongresnom centru (ICM) održat će kongres njemačkog Saveznog ministarstva za stanovanje, urbani razvoj i izgradnju. Događaj će biti otvoren 17. travnja u 11:00 sati uvodnim govorom savezne ministrice graditeljstva Klare Geywitz na temu „Pametna, klimatski prihvatljiva, pristupačna – gradnja u desetljeću transformacije“. Među ostalim, konferencija će uključivati ključne teme kao što su “Gradnja svjesna klime i koja štedi resurse” i “Uska grla resursa – uzroci, posljedice, rješenja”.

Forum C2: Mjesto okupljanja vrhunskih međunarodnih arhitekata

Mnogo je odgovora na pitanje kako će izgledati izgradnja sutrašnjice. Na forumu u dvorani C2 posjetitelji će dobiti opsežan pregled različitih rješenja koja bi ponudila arhitektura okrenuta budućnosti. Istaknuti međunarodni dizajneri ponudit će uvid u aktualne projekte na BAU u Münchenu.

Između ostalih, Elisabeth Endres govorit će o „Gradnji sutrašnjice“ (ponedjeljak, 17. travnja), Kim Le Roux predstavit će „Gradnju koja se može reciklirati u praksi“ (utorak, 18. travnja), Anna Heringer će demonstrirati rizike koji proizlaze iz „Uspcaling the Earth” (petak, 21. travnja) i Erez Ella ponudit će uvid u “Budući gradovi: Podaci i dizajn” (petak, 21. travnja).

Ukupno će se u Forumu C2 održati više od 40 prezentacija i rasprava.

Četiri posebne emisije o ključnim temama BAU-a

Uz teoriju, jednako važnu ulogu na BAU-u ima i praksa. Popratne specijalne emisije već dugi niz godina ilustriraju prikladne primjere primjene. Njemačko vijeće za održivu gradnju (DGNB) organizira svoju prisutnost oko mota „Gradnja 2030—održiva, klimatski pozitivna i kružna” (Hala C2, štand 518).

U neposrednoj blizini, Fraunhofer Institut BAU fokusiran je na „Izgradnju budućnosti—digitalno, održivo, pristupačno” (Hala C2, štand 528), a također će pokriti BAU-ove trend teme „Digitalna transformacija”, „Resursi i recikliranje” i “Budućnost življenja”. Deutsche Gesellschaft für Gerontotechnik (GGT) također će biti u hali C2 na štandu 101, bacajući svjetlo na “DNK gradnje – digitalno, održivo, autentično” korištenjem novog svojstva modela GGT. S obzirom na rekordne temperature, jake kiše, oluje i suše, ift Rosenheim će se baviti “gradnjom koja je sigurna za klimu s održivim građevinskim proizvodima otpornim na klimu” (Hala C4, štand 502).

Innovation Hub B0 s početnim prostorom

Innovation Hub u dvorani B0 ponudit će pogled na građevinsku industriju sutrašnjice. U izložbenom prostoru, koji je napravljen korištenjem održivih materijala, sveučilišta kao što su Tehničko sveučilište u Münchenu, Tehničko sveučilište u Berlinu, Sveučilište primijenjenih znanosti Rosenheim, Tehnološki institut Karlsruhe i Sveučilište primijenjenih znanosti sjeverozapadne Švicarske predstavit će svoje aktualni istraživački projekti. Glavni govori i krugovi rasprava o vrhunskim inovacijama također će se održati u Komunikacijskom području. Glavne teme uključuju “Gradnju za gradove budućnosti” (utorak, 18. travnja), “Restrukturiranje potpomognuto robotima za ponovnu upotrebu” (srijeda, 19. travnja) i “Urbani rudarski dizajn” (20. travnja).

U Start-up prostoru 40 mladih tvrtki predstavit će svoja rješenja i proizvode za izgradnju budućnosti. Ovdje će se 20. travnja održati Start-Up Innovation Challenge između kompanija koje sudjeluju.

Nagrada Baltasar Neumann slavi premijeru u Münchenu

Po prvi put će Udruga njemačkih majstora graditeljstva, arhitekata i inženjera dodijeliti nagradu Baltasar Neumann na BAU u Münchenu. Dobitnik će biti proglašen 19. travnja u Forumu C2. Ostala natjecanja su “Nagrada za inovacije u arhitekturi i građevinskoj industriji” (17. travnja) i “Izgrađeno na IT-u – građevinski poslovi s budućnošću” (18. travnja). Prateći program za BAU 2023 zaokružuju konferencije kao što su „Građevinarstvo 2023—što sada treba učiniti” (17./18. travnja) i „Digitalna gradnja, planiranje i rad” (18. travnja) te kamp za obuku njemačkih građevinska reprezentacija (svaki dan u Atriju Zapad).

Oglas

Događanja

Ne propustite 6. SREDIŠNJU Konferenciju o održivoj gradnji

Besplatno prijavite Vaše sudjelovanje!

Hrvatski savjet za zelenu gradnju organizira 6. SREDIŠNJU KONFERENCIJU O ODRŽIVOJ GRADNJI koja će se održati 15. studenog 2023. godine, u hotelu Sheraton, u Zagrebu.

Konferencija predstavlja središnje godišnje okupljanje profesionalaca koje se bavi održivom gradnjom, zelenom ekonomijom, energijom i urbanizmom.

GLAVNE TEME KONFERENCIJE:

  • EU i nacionalne direktive u području graditeljstva
  • Dekarbonizacija sektora zgradarstva
  • Kružno gospodarstvo i klimatske promjene
  • Održivi proizvodi i tehnologije u graditeljstvu
  • DGNB – razvoj i implementacija certifikata u RH
  • Smanjenje emisija CO2 financiranjem održivih projekata

Niže možete pronaći više informacija o glavnim predavačima, a cijeli program (8 SSU) pogledajte OVDJE.

Održiva rješenja u industriji gradnje

U današnjem svijetu održiva gradnja nudi brojna rješenja kako za zgrade tako i za infrastrukturu. Međutim, oni koji žele usvojiti održive prakse nailaze na različite prepreke povezane s građevinskim procesima, pravnim pitanjima, korporativnim ciljevima, IT pitanjima povezanim s digitalizacijom i ljudskim čimbenicima. Stoga Holcim Hrvatska dovodi vrsnu stručnjakinju Agnes Petit koja će održati predavanje na temu: Braking down barriers for sustainable solutions in the construction industry: an entrepreneur perspective.

Regenerativni dizajn

Nadalje, Američko veleposlanstvo pozvalo je Arlena Stawasza, Regional Resilience Leader for Gensler in the EU, koji će održati zanimljivo predavanje na temu: REGENERATIVE DESIGN: MITIGATING CLIMATE RISK + CARBON REDUCTION. Gensler je globalna tvrtka za arhitekturu, dizajn i planiranje s 53 lokacije i više od 7000 zaposlenih stručnjaka umreženih diljem Amerike, Europe, Kine, Azije i Pacifika i Bliskog istoka.

Domaći predavači

Također, dva vrlo poznata hrvatska arhitekta podići će vrijednost konferencije sa svojim predavanjima – Prof. emer. dr. art. Nenad Fabijanić, d.i.a. održat će intrigantnu prezentaciju: ARHITEKT NEODRŽIVA OSOBNOST?! te prof. Krešimir Rogina, arhitekt, atraktivno predavanje pod nazivom: Postoji li ARHITEKTONSKI DNK?!.

Konferencija je izvrsno mjesto za upoznavanje, razmjenu znanja i iskustava, a namijenjena je svima koji se bave građevinskim i energetskim sektorom, a predavanja i sudjelovanje u panel diskusijama potvrdilo je više od 25 predavača uključujući investitore, developere, projektante, bankare, predstavnike javnog, energetskog i bankarskog sektora.

Prijavnicu te sve informacije možete pronaći na web stranici Konferencije.

Nastavite čitati

Događanja

Otvoren Studijo Boutique Factory – Nova oaza umjetnosti zidnih tapeta

Početkom studenog u Zagrebu je svečano otvoren Studijo Boutique Factory, nova oaza umjetnosti koju potpisuje Josipa Maras. Riječ je o jedinstvenom kompleksu, prvom tog tipa na ovim prostorima, koji pruža zaljubljenicima u interijere priliku doživjeti autentično iskustvo stvaranja i proizvodnje zidnih tapeta. Veliki interes javnosti, posebice predstavnika industrije dizajna i arhitekture, potvrdio je kako je Hrvatska dobila novu prijestolnicu dizajna. 

Novi poslovni kompleks objedinjuje sve faze proizvodnje zidnih tapeta pod istim krovom – od idejnog koncepta, dizajna, razvoja i proizvodnje. Impresivan interijer na prvu odaje dojam posjete umjetničkom muzeju. To je mjesto gdje svaka tapeta priča svoju priču, a dizajn oslikava izvornu umjetnost. Prevladava profinjenost, pastelne boje te namještaj s potpisom hrvatskih i svjetskih brendova. Personalizirane Studijo tapete prekrivaju više od 450 kvadratnih metara zidova, dodatno oplemenjujući prostor. Impresivan interijer potpisuje Klaudija Zupčić koja je na jedinstven način uspjela utjeloviti osobnost vlasnika i vrijednosti brenda Studijo.


Svevremenski uređen stan za radost življenja

Stan grafičke dizajnerice i umjetnice Josipe Maras kojeg je uredila arhitektica Belinda Pušić odlikuje vrhunski dizajn i nježna suptilnost. Pročitaj više


Josipa Maras, vizionarka koja potpisuje nagrađivani dizajn tapeta, imala je cilj stvoriti ugodno poslovno iskustvo za arhitekte i dizajnere te osigurati zadovoljstvo rada iza kulisa. Na taj način, klijenti diljem svijeta imaju priliku osobno doživjeti autentičnost kreativnog izričaja ove umjetnice, inovativan pristup razvoju proizvoda, visoku kvalitetu materijala te ekološke procese održivosti. Njihov pristup poslovanju, s čovjekom u fokusu, omogućio je svakom članu Studijo tima da bude dio velike priče i da u potpunosti živi Studijo brend. 

“Studijo se razvija i raste nevjerojatnom brzinom. U posljednje tri godine svakodnevno smo morali raditi nove iskorake po pitanju kapaciteta. Nova Studijo adresa predstavlja je još jedan logičan slijed proširenja našeg poslovanja. Imala sam potrebu napraviti jedinstveno mjesto u kojem će naši klijenti iz prve ruke moći vidjeti i doživjeti cjelokupni proces stvaranja tapeta, ući u našu proizvodnju i sudjelovati u kreiranju interijera s potpisom umjetnosti. U isto vrijeme htjela sam svom timu osigurati zavidno iskustvo rada i dozu luksuza koju zaslužuju svakodnevno živjeti. Nadam se da smo u tome i uspjeli.” – izjavila je Josipa Maras, osnivačica tvrtke Studijo.

Studijo tapete prije svega odlikuje autentičnost i bezvremenska umjetnost. Svaka tapeta pažljivo je osmišljena i oslikana rukom. Tržištu su se predstavili personaliziranim tapetama, a među prvima u regiji predstavili su vodootporne tapete. Godine 2022. godine cjelokupan proizvodni proces stavili su pod isti krov i pokrenuli prvu hrvatsku tvornicu zidnih tapeta. Izvrsnost Studijo rada potvrđena je dominacijom brenda Studijo na pobjedničkom postolju najprestižnijih natjecanja u svijetu dizajna. Još 2020. godine izabrani su za najuspješnije u kategoriji ‘Razvoj ideja i inovacije u poduzetništvu u srednjoj i jugoistočnoj Europi’. Godine 2021. na prestižnom natjecanju Archiproducts Design Award tapeta Maslinik proglašena je najljepšom na svijetu. Godinu dana nakon, tu titulu odnijela je Studijo tapeta Mramorni cvijet koja je i 2023. odlikovana nagradom German Design Award za najbolji svjetski dizajn.

“Neizmjerno sam zahvalna svima koji su s nama koračali makar jedan korak na ovom putu. Upravo ljudi su oni zbog kojih ovo sve – vrijedi. Kada vidim kako naše zidne tapete žive sreću domova diljem svijeta, znamo da smo ostvarili svoju misiju. Danas, nakon pet godina od prve Studijo tapete, iznimno sam ponosna što smo u Hrvatskoj stvorili još neviđen poslovni kompleks – jedinstveno mjesto susreta koje slavi umjetnost i ljepotu življenja.” – zaključila je Josipa Maras.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice