Događanja
Arhitektonski studio 3LHD proslavio 30 godina rada izložbom brojnih projekata

Najveći i jedan od najnagrađivanijih arhitektonskih ureda u Hrvatskoj, studio 3LHD, ove godine obilježava važnu obljetnicu – 30 godina uspješnog rada i stvaranja arhitekture.
Studio, koji su još kao studenti zbog pobjede na arhitektonskom natječaju 1994. godine osnovali Saša Begović, Marko Dabrović, Tatjana Grozdanić Begović i Silvije Novak, a kasnije im se pridružila i partnerica Paula Kukuljica, danas broji preko 60 članova tima različitih profila – arhitekata, dizajnera, te podrške poslovanja na čelu s direktorom Vladom Karmelićem.
Više od 250 arhitekata i suradnika raznih struka kroz čak 340 projekata doprinijelo je rastu i uspjehu 3LHD-a tijekom posljednja tri desetljeća. U petak, 29. studenoga, proslavili su okrugli jubilej u prostoru bivšeg kina Urania na Kvaternikovom trgu u Zagrebu, u krugu prijatelja, partnera i predstavnika državnih tijela i lokalne samouprave, uz druženje i izložbu uspješnih, ali i neostvarenih projekata.

Saša Begović, Tatjana Grozdanić Begović, Marko Dabrović, Paula Kukuljica, Vlado Karmelić, Silvije Novak
Pop – up izložba “3LHD x 30“ predstavila je i pojedince zaslužne za njihovu realizaciju, kao i upečatljive trenutke bogatog tridesetogodišnjeg rada. Projekti poput Mosta hrvatskih branitelja, hrvatskih paviljona na EXPO-u u Japanu, Rive u Splitu, sportske dvorane Bale, brojnih reprezentativnih hotela te poslovnih objekata i stambenih blokova afirmirali su studio u stručnim krugovima, ali i u širem krugu domaće i strane javnosti.
No sve ovo tek je dio ostavštine koja seže još u razdoblje formiranja ureda u tranziciji, u vremenu potpune promjene društvene i tržišne paradigme. Takav društveni kontekst i okolnosti oblikovali su razvoj ureda kojeg karakteriziraju neodustajanje od zadataka, posvećenost projektima i upornost.
”Interakcijom te poticanjem edukacije, komunikacije i inovacije kao temeljnih načela u procesu kreativnog stvaranja, kao i poticanjem interdisciplinarnog načina rada i suradnje sa srodnim djelatnostima ured je postao svojevrstan generator razvoja kulture i umjetničkog stvaralaštva, povezivanja zajednice i aktivacije društvenih promjena”, naglasio je u povodu obljetnice partner i suosnivač studija 3LHD Silvije Novak.

Izložba 3LHDx30 detalj
Timski pristup projektiranju jedna je od glavnih karakteristika njihovog rada
3LHD je usmjeren na integraciju različitih disciplina; arhitekture, urbanog i pejzažnog krajolika, dizajna i umjetnosti.
”Smatramo da kvalitetni rezultati dolaze iz međuodnosa pojedinih ideja različitih kreativnih disciplina, koje hrane jedna drugu, bilo da imaju podlogu u umjetnosti ili dolaze iz inženjerskih struka”, napomenula je partnerica Paula Kukuljica.
Veliku pažnju posvećuju i edukaciji mladih generacija. Od 2001. kroz predavanja i kolegije sudjeluju u edukaciji na Arhitektonskim fakultetima u Zagrebu i u Splitu, te na mnogim svjetskim sveučilištima i institucijama kao što su Harvard, ETH, Cornell University.
”Osim domaćih, često kao praktikante ugošćujemo i strane studente koji u Hrvatsku dolaze preko IAESTE ili Erasmus programa razmjene. U posljednjih 15-ak godina kroz naš je ured prošlo više od 60 praktikanata iz Hrvatske i svijeta”, istaknuo je partner Saša Begović.
”Naš pristup projektiranju je svaki put s različitim realnostima, s mnogo različitih parametara koje si zadajemo i koji su nam zadani, on je integralan, analitičan i iterativan. Takvim načinom rada istražujemo najprimjereniji koncept i pokušavamo stvoriti novu vrijednost. Uvijek radimo svojevrsni prototip, koji je kao i u autoindustriji koji puta redizajn, a koji puta istraživački poduhvat”, otkrila je partnerica Tatjana Grozdanić Begović.

Izložba 3LHDx30
Primjena suvremenih alata i tehnologija u radu 3LHD-a rezultirala je digitalnom platformom VOLUM3. Projekt je započeo kao start-up, ali vrlo brzo je izrastao u jedinstvenu bazu podataka i postao ključni alat na projektima kao što su kampusi Infobip i Rimac, omogućujući transparentnost i efikasno upravljanje složenim građevinskim projektima na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
”VOLUM3 je platforma namijenjena svim sudionicima u procesu planiranja investicije, projektiranja, gradnje i upravljanja zgradama, na projektima različitih mjerila – od najmanjih do najvećih. Moduli su digitalna verzija radnih procesa u stvarnom svijetu, a korisnici ne moraju svoj način rada prilagođavati softveru već intuitivno koriste njegove mogućnosti, prema svojim potrebama”, pojasnio je Marko Dabrović.
Kvalitetu rada studija prepoznaje i kritika
”Tijekom kontinuiranog rasta ureda i povećanja opsega i složenosti zadataka 3LHD je razvio metodologije rada u kojima je arhitektonski ured u prvom redu platforma za koordiniranu proizvodnju i razmjenu ideja i znanja”, istaknuo je Maroje Mrduljaš, arhitekt, kritičar i teoretičar arhitekture i dizajna.
Podsjetimo, 3LHD je za svoj rad primio niz domaćih i nekoliko važnih međunarodnih priznanja i nagrada: A+Award u kategoriji Architecture +Landscape za Karlovački slatkovodni akvarij (2017.); European Hotel Design Award 2012 za najbolji hotel za Hotel Lone; brončanu (2009.) i srebrnu (2011.) IOC IAKS Sports Award medalju; nagradu za najbolju sportsku građevinu na Svjetskom festivalu arhitekture WAF 2008, AR Architectural Review Award (UK), ID Magazine Award (USA).

3LHD Tim
Zavidan broj osvojenih hrvatskih strukovnih nagrada uključuje dvije nagrade Drago Galić, 2013. za Kuću V2; 2008. za Kuću J2, dva Bernanda Bernardija, 2009. za Centar Zamet; 2005. za Hrvatski paviljon EXPO, tri Viktora Kovačića, 2019. za Uraniju; 2011. za Hotel Lone; 2001. za Most hrvatskih branitelja i tri državne nagrade Vladimir Nazor, 2019. za Uraniju; 2009. za Centar Zamet; 1999. za Vilu Klaru.
Aktivna gradilišta uključuju velike infrastrukturne projekte poput Autobusnog terminala Žabica u Rijeci, zatim hotele Marjan u Splitu i Argentina u Dubrovniku. 3LHD je prisutan i na međunarodnoj sceni, pa tako trenutno grade Rivu Grignano ispod parka Miramare u Trstu.
Među aktualnim projektima ističu se Kupari Dubrovnik Resort, Hotel Valkane, projekt osnovne škole u Kastvu, dječji vrtić Kupari u Župi Dubrovačkoj, Small Mall u Splitu, projekt 4_Tornja u Zagrebu, rekonstrukcija i uređenje Giardina u Puli. U staro kino Urania 3LHD odlučio je investirati 2017., te je u nešto manje od tri godine rekonstruiran u novu Uraniju – njihov ured, ali i mjesto susreta kulturne i poslovne zajednice, prostor za brojna događanja poput edukativnih radionica, predstavljanja, izložbi, koncerata, projekcija koji vodi Romana Ilić.
Foto: Sanjin Kaštelan
Događanja
Salone del Mobile 2025 – nezaobilazna destinacija za arhitekte i dizajnere
Salone del Mobile tradicionalno se održava svakog proljeća u Milanu i predstavlja trendove u dizajnu interijera i namještaja

Više od 300.000 posjetitelja, 2100 izlagača iz 37 zemalja i 170.000 četvornih metara izložbenog prostora – brojke su koje potvrđuju da je Salone del Mobile ostao najvažnija globalna destinacija za sve zaljubljenike u dizajn interijera, arhitekturu i inovaciju.
Održan Salone del Mobile 2024 – kroz njega nas je provela Sunčica Mastelić Ivić
No, ovogodišnje izdanje, održano od 8. do 13. travnja, nije bilo samo o novim komadima namještaja i završnim obradama. Bila je to priča o emocijama, o čovjeku u središtu prostora i o dizajnu koji ima moć utjecati na našu svakodnevicu. Svoja iskustva sa salona i ove godine nam je donijela arhitektica Sunčica Mastelić Ivić.

Salone del Mobile 2025: gdje se dizajn susreće s emocijama
Pod temom “Misao za ljude”, ovogodišnji Salone del Mobile 2025 istraživao je kako dizajn može biti više od estetike – kako može biti alat koji nas smiruje, veseli, vraća u djetinjstvo ili priziva film iz sedamdesetih.
Kako je istaknula arhitektica Sunčica Mastelić Ivić, iskustvo sajma ne čini samo ono što je izloženo u paviljonima, već i cijeli grad Milano – kroz poznati fuori salone, u kojem dizajnerske kuće preuzimaju palače i stvaraju umjetničke instalacije diljem centra.

Jedna od upečatljivijih bila je instalacija La Dolce Attesa talijanskog redatelja Paola Sorrentina, poznatog po filmu La grande bellezza. Prostor snoviđenja evocirao je emocije 70-ih godina – dekade koja je obilježila cijeli sajam.
Povratak 70-ih: dizajn koji budi nostalgiju
Dominantna estetska nit bila je inspiracija sedamdesetima – dekadom ležernosti, boravka kod kuće i otvorenih tlocrta. Sofe prilagođene tijelu, prirodne tkanine i zaobljene linije ponovno su zauzele centralno mjesto.

Kako ističe Mastelić Ivić, “dah 70-ih bio je prisutan u završnim slojevima, bojama i raspoloženju prostora. Ta era se ponovno aktualizirala jer smo u pandemiji prepoznali vrijednost doma kao utočišta”.
Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti
Izlagači su bili podijeljeni u tri skupine: oni koji diktiraju trendove, oni koji ih brzo prihvaćaju i osvježavaju, te oni koji se obraćaju specifičnim tržištima s bogatom dekorativnom estetikom.

Dizajn koji odražava društvo
Ono što mislimo da biramo sami, vrlo često je – birano za nas. Emocije koje nas vode pri odabiru predmeta, namještaja ili boja, oblikovane su kolektivnim iskustvima – krizama, nesigurnostima i nadama.
Velike dizajnerske kuće osluškuju ta stanja, i upravo ih zato inkorporiraju u kolekcije. Salone del Mobile 2025 tako je pokazao da dizajn nije izoliran svijet, već ogledalo društva.

Snaga zajedničke vizije
Osim proizvoda, sajam je ponudio i bogat kulturni program koji je dodatno produbio glavnu temu – od interaktivnih instalacija do multidisciplinarnih suradnji koje brišu granice između dizajna, filma i umjetnosti.
U godini punoj izazova, najveći svjetski sajam namještaja pokazao je da dizajn ima snagu povezivanja, razumijevanja i iscjeljivanja. I da u konačnici – nije važno samo kako nešto izgleda, već kako nas to čini da se osjećamo.
Događanja
Treće izdanje festivala Svi smo mi nahero donosi kreativni vrtlog u CKIM
Pogledajte program!

‘Svi smo mi nahero’ kuca na vrata! Multiumjetnički, sasvim drukčiji festival, koji prednost daje nezavisnoj sceni i njezinim kreativcima.
Projekt je potekao iz umjetničke organizacije Kuća nahero i njezinih voditelja. Kazališne redateljice i pjesnikinje Rajne Racz te glazbenika Marina Živkovića.
Festival stiže treći put u Centar za kulturu Maksimir gdje će od 24. do 27. travnja donijeti performanse, koncerte, izložbe, radionice i još mnogo toga.
Cijeli program namijenjen je svima, ali prije svega djeci i mladima te je besplatan za sve posjetitelje.
Otvorenje trećeg izdanja festivala Svi smo mi nahero
Festivalski program u četvrtak 24. 4., ispred CKIM-a u 16 sati, otvara performans ‘Odjel za čišćenje ladica‘ svestrane umjetnice Lucije Klarić. Riječ je o izvedbenoj interaktivnoj instalaciji od kreativnih ostataka koje često spremamo u ladicu, pri čemu autorica želi pokazati količinu rada koja se događa iza kulisa te da je često izgorijevanje posljedica hiperprodukcije koja ne samo da je nužnost za materijalno preživljavanje nego i vrsta samoeksploatacije.
U 17 sati u foajeu slijedi otvorenje izložbe ‘Postpartum tea party’ akademske slikarice Hane Hanak. Ona će uz male formate nastale nakon rođenja svoje kćeri te ready-made instalaciju ‘Postpartum tea party’ – zbirku dokumentiranih vrećica čaja iz svog radnog ateljea koji je bio i prostor oporavka, introspekcije i stvaranja, a suptilno propituje što znači biti mlada majka koja radi u kulturi.
U velikoj dvorani u 18 sati održat će se prezentacija projekta ‘Burning out’, umjetničkog istraživanja Burning Out Empiria teatra. Projekt se kritički i (auto)refleksivno oslanja na iskustva mladih umjetnika/ca na hrvatskoj kulturnoj sceni. Kako se nose s psihološkim, financijskim/materijalnim izazovima i pritiscima zbog (hiper)produkcije te kako, da bi osigurali kontinuitet u umjetničkom stvaralaštvu, opstaju u polju svoga umjetničkog djelovanja.
Kraj prvog dana rezerviran je za glazbu. U 20 sati u velikoj dvorani zasvirati će glazbeni sastav ‘Urikač‘, predvođen Vidom Haberom koji spaja alt rock, folk i jazz, i to često na neočekivan način. Razigrani glazbenici – Marin Živković, Una Patafta, Pavao Lovrić, Pavle Golubić i Zvonimir Šestak – koje je najbolje doživjeti uživo, u komornom ozračju, dočekat će publiku s rascvjetanim melodijama, spajajući melankoliju i tihi optimizam.
Radni ritam drugog dana
Petak, drugi dan festivala, 25. travnja proteći će u kreativno radnom ritmu, jer su na programu dvije više nego zanimljive radionice. U10 sati u maloj dvorani održat će se inkluzivna radionica ‘Alkemija glasa‘ pod vodstvom jazz vokalistice i muzikoterapeutkinje Melite Lovričević.
Melita će se s polaznicima uhvatiti u koštac s jednim od naših najintimnijih dijelova – našim glasom – kako se s njime lakše povezati, zavoljeti ga, naučiti oblikovati te na koncu i ponositi se.
Uzrast 18+ u 17 sati u maloj dvorani očekuje dvosatna radionica izrade nakita ‘Metals ‘n’ plants’. Polaznici će imati priliku upoznati se s metalurgijom, starim zanatom što postoji od pamtivijeka.
Večer će se ‘odjenuti’ u kazališno ruho jer je u pola 8 u velikoj dvorani na rasporedu nesvakidašnja predstava-koncert ‘Ptice špijuni‘. Ovo je autorski projekt Kuće Nahero nastao prema konceptu kazališne redateljice i autorice Rajne Racz, u kojem se u formi monodramskog glazbenog performansa tvori hibridni, začudni umjetnički izraz.
Subota je nažalost otkazana! Program će biti prebačen na drugi datum
Zadnji dan festivala Svi smo mi nahero
Posljednji ništa manje atraktivan dan festivala, nedjelja 27. 4. posvećen je najmlađima i njihovim roditeljima, tijekog kojeg mogu zajedno biti aktivni, kreativni i uživati u kazalištu. Radionica veza ‘Izrazi svoje srce’, koja je prigodna i za početnike i one iskusnije, očekuje ih u 10 sati u maloj dvorani. Uz stručno kormilo voditeljice Ive Čukelj otputovat će u samo središte svakog živog bića – srce.
Putem veza (a naučit će se četiri različita boda), boja, uzoraka, riječi i simbola, polaznici će oblikovati vizualnu priču i svoje srce kao mapu unutarnjeg svijeta. Finalni će rad otkriti – kako bi tvoje srce izgledalo kada bi prikazivalo tebe?
U 15 sati u maloj dvorani mališani uzrasta 4+ mogu ući u ‘Tajno šumsko društvo”. Interdisciplinarnu kreativnu radionicu u prirodi koja donosi mnoga iznenađenja.
Teatar Poco Loco će klince i klinceze dobi 4+, u 17 sati u velikoj dvorani, uveseliti još jednom razigranom predstavom. Ovaj put ‘Buđenjem’, za čiju je režiju i dramatizaciju zaslužna Maja Katić.
Festival će se zatvoriti uz dobar zvuk novog glazbenog ansambla Nahero koji će publiku uvesti u Dixieland.
Više informacija o bogatom programu potražite na: https://ckim.hr/dogadaj/treci-festival-svi-smo-mi-nahero