Povežimo se

Događanja

Ambienta, ArhiBau, Zagreb Design Week i Art Zagreb na jednom mjestu

Jubilarna pedeseta Ambienta ove je jeseni koncepcijski osvježena te se pozicionirala kao centralno mjesto događanja u Zagrebu.

Sinergijski nastup Zagrebačkog Velesajma, Zagreb Desing Weeka te sajmova Arhi bau i Art Zagreb posjetiteljima je predstavio novosti iz svijeta arhitekture, dizajna, graditeljstva, opremanja interijera i umjetnosti.

Cilj je zapravo otpočetka bio jasan, na jednom mjestu okupiti arhitekte i cijeli graditeljski sektor, a ove godine smo dodatno to proširili, naš sajam Arhi Bau vezan je još sa tri sajma, tako da istovremeno okupljamo i dizajnere i sve one koje se bave unutarnjim uređenjem te namještajem, rekao je Tihomil Matković iz Društva arhitekata Zagreb koji je bio suorganizator ove manifestacije. Njegova kolegica Snježana Turalija objasnila je da je Arhi bau ove godine specifičan jer su se preselili sa dosadašnje lokacije na Zagrebački Velesajam, te da je to bio pun pogodak.

U čak osam paviljona na 18.000 metara kvadratnih izložbenog prostora predstavili su se najznačajniji sudionici tržišta namještaja i drvne industrije – od dizajnera do proizvođača.

Mnoštvo izlagača

Ove godine imamo 45 izlagača samo ovdje u prostoru Arhi bau sajma, međutim zajedno sa svima ostalima, to je negdje više od 200 izlagača i ove godine zaista je sajamski prostor međunarodni. Dakle, osim hrvatskih tvrtki ovdje su bile tvrtke iz Slovenije, Italije, Austrije, neki su ovdje iz Beograda, iz Irana, tako da je bilo vrlo živahno, izjavila je Snježana Turalija, generalna direktorica Greenike. 

Arhi bau kao jedan od najvećih sajmova kulture građenja i održivog razvoja ponudio je zanimljive teme panela na pratećoj konferenciji koju je organiziralo Društvo arhitekata Zagreb.

Ove godine konferencijski program bio je izrazito bogat, jedan dan je bio posvećen svima onima koji se bave problematikom razvoja prostora, dakle urbanizma ili ruralnog ili urbanog prostora oko nas i posvećen je ustvari otpornosti gradova. Dakle, svi smo svjesni klimatskih promjena, problema koje nam se događaju zbog prirodnih nepogoda kojih je sve više, jednako tako imamo neke demografske i geografske probleme, tako da  smo u jednom danu razgovarali sa urbanistima, arhitektima, dakle onima koji planiraju ali i projektiraju i grade prostor oko nas oko toga kako bi trebao izgledati prostor budućnosti, odnosno budućnost našeg prostora. Zatim u dva dana smo imali konferenciju koja je više bila vezana uz realizacije, bilo da se radi o domaćim ili stranim arhitektonskim uredima i možemo reći da je to nešto što privlači arhitektonsku publiku zaista, dodatno je pojasnila Turalija.

Snježana Turalija, Društvo arhitekata Zagreb

Zagreb Design Week

Zagreb Design Week već je deset godina najveće događanje koje okuplja sva područja dizajna, od vizualnih komunikacija, produkt i modnog dizajna, predstavljajući svježinu i kreativnost na domaćoj sceni.

Organizator Daniel Tomičić objasnio je da uz to idu izložbe fakulteta i škola, izložbe međunarodne nagrade za dizajn i idu partner lokacije po gradu. Nama je otpočetka bio cilj napraviti Milano, salone del mobile, to mi je uzor. I sad evo sa dolaskom na velesajam, imamo tu središnju lokaciju koja je pravi sajam, sa vrhunskim paviljonima, ukupno 5000 kvadrata, za Art Zagreb koji je bio jedan manji dio, tisuću i nešto kvadrata, to je sajam umjetnina, a ostalo je sve bilo Zagreb Design Week, s time da je paviljon 8 ispunjen isključivo namještajem, dakle, ovdje smo organizirali promociju dizajnerskog namještaja, ovo nije sajam nego smo specijalizirali za te brendove koji baziraju poslovanje na dizajnu i sretni smo jer smo uspjeli okupiti veliku većinu najboljih proizvođača iz tog segmenta iz jugoistočne Europe. Dakle, svi najbolji hrvatski proizvođači ali i iz BiH, Srbije, Slovenije i čak Makedonije.

Art Zagreb

Art Zagreb sajam je suvremene likovne umjetnosti pokrenut još 2018. godine i ubrzo se etablirao kao središnje mjesto za upoznavanje s radom domaćih umjetnika.

Branimir Boban, mladi umjetnik kipar iz Zagreba prvi je put izlagao na Art Zagreb, a izložio je svoju seriju lica koje je napravio tijekom Corone s poantom otkrivanja onog dijela lica koji smo skrivali pod maskama i koji je nedostajao u socijalnoj interakciji. Također je izložio i kip samuraja koji je bio njegov završni rad na drugoj godini Likovne akademije u Zagrebu, a predstavlja umjetnikovu osobnu preobrazbu.

Art Zagreb je definitivno vrhunska stvar i definitivno fali puno više ovakvih dešavanja i kulturnih događaja pogotovo vezanih direktno za umjetnost i za mlade umjetnike, izjavio je Branimir Boban za Dom na kvadrat.

Edukativan program, mnoštvo izložbi i predstavljenih noviteta te suradnja srodnih sajmova, ponudili su cjelovit program kojem se nadamo i iduće godine.

Događanja

„Priče u pločicama“: Umjetnički hommage portugalskoj tradiciji u Zagrebu

priče u pločicama Jelena Janković

U utorak, 6. svibnja 2025., u Oris Kući arhitekture otvorena je izložba „Priče u pločicama“ ilustratorice Klasje Habjan. Izložba je i umjetnička posveta portugalskoj tradiciji ručno oslikanih keramičkih pločica poznatih kao azulejosi.

Ove pločice želimo! Ručna izrada i posebna glazura oduševljavaju ljepotom

Simbolično otvorenje održano je upravo na Nacionalni dan azulejosa, čime je ova izložba dobila dodatnu dimenziju kulturne i simboličke vrijednosti.

Izložba je realizirana uz podršku tvrtke Iverpan i Veleposlanstva Portugala u Hrvatskoj.

Portugalske pločice kao kulturni identitet

Riječ azulejo potječe od arapske riječi al-zulayj, što znači „polirani kamen“. Pločice su se u Portugalu počele koristiti početkom 16. stoljeća, a s vremenom su postale sastavni dio arhitekture i svakodnevnog života.

Portugalske pločice: Važan su dio tradicije Portugala, a krase gotovo svaku zgradu

Nacionalni dan azulejosa ustanovljen je 2017. godine kako bi se dodatno osvijestila potreba za očuvanjem i valorizacijom ovog umjetničkog izraza.

Umjetnost na pločicama – iz Lisabona do Zagreba

Izložba „Priče u pločicama“ nastala je tijekom umjetničke rezidencije Klasje Habjan u portugalskoj tvornici Viúva Lamego.

Tijekom boravka, Klasja je osmislila seriju ručno oslikanih pločica koje prikazuju motive plesa, flore, faune i apstraktnih formi – inspirirane svakodnevicom, ali i tehnikama koje se prenose generacijama.

Ilustracije koje pričaju – u pločicama i u formi stola

U suradnji s bratom, dizajnerom Jakovom Habjanom, nastala je serija unikatnih stolova nazvana Klasjakov. Ideja za zajednički projekt razvila se upravo nakon Klasjine rezidencije u Portugalu.

„Razmišljali smo kako bi bilo zanimljivo prenijeti pločice iz zidnog konteksta u uporabni predmet. Tako se rodila ideja o stolićima i stolovima“, pojašnjava Jakov.

Svaki od stolova osmišljen je kao produžetak karaktera Klasjinih pločica.

„Predlagao sam dizajne na temelju njihovih boja, kompozicija i specifičnosti. Na primjer, veliki potezi kista tamnoplave boje na jednoj od pločica inspirirali su proporcije, radijuse i obline hrastovog stola.“

Jakov je koristio različite materijale, vođen dizajnom samih pločica: čelik za dva stola, medijapan za druga dva i hrast za jedan.

„Boje medijapana smo uskladili s glazurom, metal je crn – jednostavan i neutralan – dok je hrast odabran jer savršeno odgovara tonovima tih pločica.“

Rezultat je pet funkcionalnih i estetski snažnih predmeta koji stapaju ilustraciju, keramiku i suvremeni dizajn – vizualni i taktilni produžetak samih pločica, koji prenose umjetnost u svakodnevni život.

Klub stolići – najnepotrebnija potrebna stvar u vašem domu!

Izložba otvorena do 10. svibnja

Izložba ostaje otvorena do 10. svibnja u Oris Kući arhitekture, a posjetiteljima nudi jedinstvenu priliku da se upoznaju s portugalskom tradicijom azulejosa iz suvremene i osobne perspektive.

naslovna fotografija: Jelena Janković, ELLE

Nastavite čitati

Događanja

Salone del Mobile 2025 – nezaobilazna destinacija za arhitekte i dizajnere

Salone del Mobile tradicionalno se održava svakog proljeća u Milanu i predstavlja trendove u dizajnu interijera i namještaja

Salone del Mobile 2025

Više od 300.000 posjetitelja, 2100 izlagača iz 37 zemalja i 170.000 četvornih metara izložbenog prostora – brojke su koje potvrđuju da je Salone del Mobile ostao najvažnija globalna destinacija za sve zaljubljenike u dizajn interijera, arhitekturu i inovaciju.

⁠Održan Salone del Mobile 2024 – kroz njega nas je provela Sunčica Mastelić Ivić

No, ovogodišnje izdanje, održano od 8. do 13. travnja, nije bilo samo o novim komadima namještaja i završnim obradama. Bila je to priča o emocijama, o čovjeku u središtu prostora i o dizajnu koji ima moć utjecati na našu svakodnevicu. Svoja iskustva sa salona i ove godine nam je donijela arhitektica Sunčica Mastelić Ivić.

Sunčica Mastelić Ivić

Salone del Mobile 2025: gdje se dizajn susreće s emocijama

Pod temom “Misao za ljude”, ovogodišnji Salone del Mobile 2025 istraživao je kako dizajn može biti više od estetike – kako može biti alat koji nas smiruje, veseli, vraća u djetinjstvo ili priziva film iz sedamdesetih.

Kako je istaknula arhitektica Sunčica Mastelić Ivić, iskustvo sajma ne čini samo ono što je izloženo u paviljonima, već i cijeli grad Milano – kroz poznati fuori salone, u kojem dizajnerske kuće preuzimaju palače i stvaraju umjetničke instalacije diljem centra.

Foto: Sunčica Mastelić Ivić

Jedna od upečatljivijih bila je instalacija La Dolce Attesa talijanskog redatelja Paola Sorrentina, poznatog po filmu La grande bellezza. Prostor snoviđenja evocirao je emocije 70-ih godina – dekade koja je obilježila cijeli sajam.

Povratak 70-ih: dizajn koji budi nostalgiju

Dominantna estetska nit bila je inspiracija sedamdesetima – dekadom ležernosti, boravka kod kuće i otvorenih tlocrta. Sofe prilagođene tijelu, prirodne tkanine i zaobljene linije ponovno su zauzele centralno mjesto.

Foto: Sunčica Mastelić Ivić

Kako ističe Mastelić Ivić, “dah 70-ih bio je prisutan u završnim slojevima, bojama i raspoloženju prostora. Ta era se ponovno aktualizirala jer smo u pandemiji prepoznali vrijednost doma kao utočišta”.

Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti

Izlagači su bili podijeljeni u tri skupine: oni koji diktiraju trendove, oni koji ih brzo prihvaćaju i osvježavaju, te oni koji se obraćaju specifičnim tržištima s bogatom dekorativnom estetikom.

salone del mobile 2025
Foto: Sunčica Mastelić Ivić

Dizajn koji odražava društvo

Ono što mislimo da biramo sami, vrlo često je – birano za nas. Emocije koje nas vode pri odabiru predmeta, namještaja ili boja, oblikovane su kolektivnim iskustvima – krizama, nesigurnostima i nadama.

Velike dizajnerske kuće osluškuju ta stanja, i upravo ih zato inkorporiraju u kolekcije. Salone del Mobile 2025 tako je pokazao da dizajn nije izoliran svijet, već ogledalo društva.

Snaga zajedničke vizije

Osim proizvoda, sajam je ponudio i bogat kulturni program koji je dodatno produbio glavnu temu – od interaktivnih instalacija do multidisciplinarnih suradnji koje brišu granice između dizajna, filma i umjetnosti.

U godini punoj izazova, najveći svjetski sajam namještaja pokazao je da dizajn ima snagu povezivanja, razumijevanja i iscjeljivanja. I da u konačnici – nije važno samo kako nešto izgleda, već kako nas to čini da se osjećamo.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice