Povežimo se

Događanja

Održan Open House Zagreb

Open House Zagreb dio je svjetske mreže festivala Open House Worldwide čiji je cilj poticanje boljeg razumijevanja arhitekture izvan struke. Zamišljen je kao promocija najatraktivnijih zagrebačkih arhitektonskih djela i susret građana s arhitektima, građevinarima, investitorima i vlasnicima objekata.

I to na način da građani uđu u odabrane objekte, da ih pogledaju, da zajedno sa stručnim vodstvom porazgovaraju, uđu u dijalog o tome što je stanovanje, na koji način se ono može graditi i kako se može razvijati, ispričala je kreativna direktorica Festivala, Dubravka Vrgoč.

35 odabranih

Ocjenjivački sud čine arhitekti, jedna dizajnerica i kreativna direktorica Festivala Dubravka Vrgoč. Za prvu sezonu odabrali su 35 arhitektonskih objekata u različitim dijelovima grada.

Od povijesnih, baštinskih, suvremenih pa sve do stambenih objekata. Od bazena, parkova, banaka, arhiva, dijelova grada. Dakle trudili smo se da bude jako raznoliko i da budu ona mjesta koja na neki način određuju ovaj grad, a koja nismo mogli vidjeti do sada u punom svjetlu, objašnjava Vrgoč.

Tomislava Blatnik, izvršna ravnateljica Festivala objasnila je kako su kriteriji bili ti da među odabranim objektima bude recentne, kao i povijesne ahitekture, ali i elemenata urbanizma. Dugave su jedan lijepi primjer preko primjerice zgrade Seecel i osnovne škole Središće.

Zgrada Seecel jedno je od najnovijih ostvarenja zagrebačke arhitekture, a sastoji se od brojnih kubusa koji su raspoređeni kroz tri različite namjene – uredski, edukacijski i hotelski sklop. Zatim su tu Popov toranj i Zvjezdarnica, sakralni i javni prostor Gornjeg grada – Kamenita vrata, crkva sv. Katarine, crkva sv. Ćirila i Metoda, Jezuitski trg, Gradska vijećnica Grada Zagreba, Hrvatski državni arhiv i mnoge druge građevine.

Hrvatski Državni arhiv je i hram pismenosti na našim prostorima. Sama zgrada je pravokutnoga oblika, duga 80 i široka 50 metara, a velika čitaonica na primjer duga je 30 metara, široka 15 i visoka 30. Lampe i lusteri su izrađeni u Beču od pozlaćene mjedi i vrhunskoga kristala. Zgrada je i dom velikih umjetnina velikih hrvatskih umjetnika kao npr. i samoga Vlahe Bukovca, objasnila je Blatnik.

Doprinos građana

Odabrani objekti nastali su u različitim vremenskim periodima i predstavljaju arhitektonski pomak u oblikovnom, estetskom i funkcionalnom smislu. Stručno vodstvo opisalo je sve ono što je važno za određenu zgradu, a volonteri su uvodili posjetitelje u objek.

Naša je želja da se u sljedećim godinama Festival razvije i da ne bude samo prezentacija nekih objekata nego i edukativni sadržaj. Da zajedno s djecom, a potom i samim građanima razmišljamo o izgledu grada i da sami pridonesemo tome kako će izgledati grad u kojem živimo, ističe Dubravka Vrgoč.

Osim povijesnih i kulturnih, svoja vrata su otvorili i stambeni prostori Grada Zagreba. Svima dobro poznat Vitićev šareni neboder, drveni neboder Drage Iblera, zatim Galićeva zgrada u Vukovarskoj i Galićeva zgrada kemikalija na Svačićevom trgu.

Skrivena arhitektura

Festival usmjerava na promišljanje o vrijednostima grada, kao i o ulozi stanovnika u njegovu stvaranju.

Arhitektura koja je od kulture umjetnosti možda jedina grana u kojoj nemamo cjelokupni udio, odnosno nemamo pogled na njega jer je skrivena, da bude dostupna onima koji žive u tom gradu i onima koji prolaze kraj tih objekata gotovo svakodnevno, naglasila je Vrgoč.

Arhitektura Grada Zagreba neopisivo je bogata i važno ju je čuvati i planski kreirati u budućnosti kako bi održala svoju bogatu prostornu, kulturnu i turističku vrijednost.

Oglas

Događanja

U Beču uskoro arhitektonski simpozij uz nagradu Brick Award

Unapređenje arhitekture kroz skalabilne inovacije

Klimatske promjene, ograničeni prirodni resursi i regulatorni okviri za ekološku kulturu gradnje koja uključuje energetsku učinkovitost, održivost i očuvanje, samo su neki od uvjeta koji zahtijevaju različite arhitektonske pristupe. Građevinski sektor trenutno je odgovoran za više od trećine globalnih emisija stakleničkih plinova stoga je svijetu, gdje se svaki tjedan razvijaju nove površine veličine Pariza, radikalna promjena neophodna.

U sklopu ovogodišnje dodjele Brick Award 24, dan nakon dodjele nagrada, 7. lipnja 2024. godine održat će se i Međunarodni simpozij koji će okupiti više od 200 profesionalaca u predavaonici Muzeja primijenjene umjetnosti (MAK) u Beču.

Na simpoziju će biti održan panel pod moderiranjem Veronice Hejdelind iz Švedske na temu „Unapređenje arhitekture kroz skalabilne inovacije“, a panelisti su Jennifer Beningfield iz Ujedinjenog Kraljevstva, Boonserm Premthada s Tajlanda, Gabriela Carrillo iz Meksika i Jens Linnet iz Danske. Novi održivi materijali, ponovna uporaba, valorizacija graditeljske baštine i lokalnog znanja, očuvanje prirodnih i kulturnih ekosustava, ljudskih ili neljudskih, još je jedna vizija svijeta koja se istražuje o gradnji.

Na predstojećem simpoziju Wienerberger Brick Award, naglasak će biti stavljen na upotrebu postojećih materijala kroz rekonstrukciju, obnovu i prenamjenu. U okviru simpozija raspravljat će se o nužnosti prelaska na regenerativnu upotrebu materijala, uključujući etički proizvedene materijale s niskim udjelom ugljika. Ova promjena paradigme zahtijeva inovativna skalabilna rješenja u cijelom području arhitekture.

Kako bi nadahnuli i motivirali arhitekte da istraže nove mogućnosti u pristupu gradnji glinenim materijalima, austrijska tvrtka Wienerberger AG od 2004. godine organizira dodjelu međunarodne nagrade kojom se daje priznanje vrhunskom arhitektonskom projektu od opeke. Wienerberger Brick Award dodjeljuje se projektima koji ostavljaju snažan i trajan dojam u arhitekturi te je ujedno priznanje posebno uspješnim primjerima moderne arhitekture od opeke. Krajnji cilj nagrade Brick Award je potaknuti izgradnju sve održivijih i energetski učinkovitijih objekata koji će zadovoljiti potrebe suvremenog stanovanja i stvoriti temelje za budućnost gradnje.

Više o međunarodnoj nagradi kojom se daje priznanje vrhunskom arhitektonskom projektu od opeke možete pročitati na Internet stranici wienerberger.hr

Nastavite čitati

Događanja

Gospodarski Centar u Osijeku nominiran za prestižnu nagradu Baumit LifeChallenge 2024 za najljepšu fasadu u Europi

Veliko međunarodno priznanje – Hrvatska u finalu Baumit Life Challenge 2024.

Veliko međunarodno priznanje Hrvatska u finalu Baumit Life Challenge 2024.

Gospodarski Centar u Osijeku hrvatski je finalist međunarodnog arhitektonskog natjecanja Baumit LifeChallenge 2024 za najljepšu fasadu u Europi u kategoriji “Zapanjujuća struktura”. 

Osječki Gospodarski Centar plasirao se u finale u žustroj konkurenciji između čak 300 nevjerojatnih projekata prijavljenih iz cijele Europe, a u kategoriji ,,Zapanjujuća struktura“ natječe se za pobjedu s preko 1.000 m2 beton kreativne tehnike izrađene s Baumit CreativTop Silk završnom žbukom.

Nominacija ovog projekta na Baumit LifeChallenge 2024 dodatno potvrđuje izvanrednost arhitektonskog dizajna i angažmana svih sudionika. 

Gospodarski Centar u Osijeku predstavlja jedan od najvažnijih projekata u regiji, a glavni akteri ovog ambicioznog poduhvata – arhitekt Mislav Salitrežić iz arhitektonskog ureda Sirrah Projekt i predstavnica investitora Nataša Tramišak iz Osječko-Baranjske županije – nedavno su otkrili pozadinu i viziju koja stoji iza ovog monumentalnog projekta.

Mislav Salitrežić, čiji je dizajn postavio temelje ovog izvanrednog arhitektonskog pothvata, izrazio je svoje promišljanje o izazovima s kojima su se suočili tijekom realizacije projekta. 

“Naš cilj bio je stvoriti prostor koji ne samo da zadovoljava funkcionalne potrebe, već postavlja standarde u održivosti, estetici i fleksibilnosti. U potrazi za idealnim načinom poboljšanja završnog izgleda Baumit se istaknuo kao optimalan izbor zbog izvanrednog omjera cijene i kvalitete, uz neprocjenjivu tehničku podršku koja je uključivala korisne savjete i pravilan pristup tretiranju površina.” istaknuo je Salitrežić.

S druge strane, Nataša Tramišak je podijelila perspektivu investitora, naglašavajući važnost suradnje, predanosti i inovacije u ostvarenju vizije Gospodarskog Centra. 

” Prioritet je bio stvaranje energetski učinkovite zgrade s modernom tehnologijom i materijalima koji čine objekt atraktivnim vizualno, ugodnim oku te što je više moguće povezanim s prirodom, uključujući elemente poput drva i zelenih zidova. Ovaj projekt predstavlja srce poslovnih aktivnosti u Slavoniji i Baranji. Suradnja s partnerima poput Baumita igrala je ključnu ulogu u postizanju visokih standarda kvalitete.” dodala je Tramišak.

Gospodarski Centar u Osijeku ne samo da obećava biti centralno mjesto poslovnih aktivnosti u regiji, već i primjer izvrsnosti u arhitektonskom svijetu.

Ovogodišnja svečana dodjela nagrada Baumit Life Challenge 2024. održat će se krajem svibnja u Ljubljani. Više informacija dostupno je i na web stranici.

O projektu:

Baumit Life Challenge je natjecanje posvećeno arhitektonskoj izvrsnosti i inovativnom dizajnu kojim se odaje priznanje najizuzetnijim fasadama diljem Europe. Cijela priča je pokrenuta 2012. godine kada je Baumit predstavio “Life” – revolucionarnu liniju boja za fasade, najveću takve vrste u Europi. S preko oko 500 sudionika iz svih Baumit zemalja diljem Europe, događaj okuplja najbolje Baumit arhitekate, investitore i partnere. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice