Dizajn i trendovi
Orijentalni tepisi – mistične umjetnine koje će interijeru dati poseban pečat
Zbog dugotrajnosti i kvalitete materijala, rasporeda ornamentalnih elemenata i boja koje tvore skladnu cjelinu, orijentalni tepisi s pravom se smatraju umjetničkim djelom koje podiže estetiku prostora.

Tepih je kroz povijest imao vrlo važnu ulogu u uređenju i opremanju interijera – osim što je funkcionalan i utopljuje dom, zbog svoje ljepote i raskoši predstavljao je svojevrsni statusni simbol. Oni posebne vrijednosti i ljepote zasigurno su orijentalni tepisi koji potječu iz Turske, Kavkaza, Indije, Pakistana, Egipta i drugih dalekih zemalja.
Jeste li znali da su za ove prekrasne sagove zapravo zaslužni nomadi?

Upravo su oni zbog stalnih selidbi i života u pustinji poželjeli uživati u bojama, odnosno imati svoju vlastitu cvjetnu livadu. Orijentalni su tepisi tako posvuda putovali s njima, a na njima se objedovalo, družilo, spavalo, a ovisno o kulturi i molilo.
Tri vrste orijentalnih tepiha

Orijentalni tepisi razlikuju se po svojim maštovitim motivima i bogatstvom boja, no zajednička im je osobina da su ručno prozvedeni. Po proizvodnji, dijelimo ih na tri vrste: nomadske, seoske i gradske. S obzirom da se s nomadima sele i njihove ovce, vuna s kojom rade nešto je tamnija pošto nije industrijski izbijeljena. Upravo je zato za njih specifično da nijanse boja na jednom tepihu često variraju, što nomadskim tepisima daje dodatni šarm.
Seoske tepihe provode najbolji nomadski majstori u organiziranoj seoskoj skupini. Ovdje je vuna također ručno obrađena, ali su zbog praktičnosti radne okoline česti tepisi većih dimenzija. Gradovi pak okupljaju najbolje seoske majstore, a upravo se ondje rade najskuplji i najkvalitetniji tepisi.
Materijali od kojih se izrađuju

Što se tiče materijala, tepisi mogu biti ručno tkani ili čvorani u sljedećim kombinacijama; vuna na vuni, vuna na pamuku, svila na pamuku i oni najčarobniji – svila na svili. Pri kupnji tepiha valja voditi računa i o broju čvorova koji pridonose kvaliteti tepiha. Primjerice, klasičan tepih ima oko 50 000 do 60 000 čvorova, dok ih oni svileni samo po kvadratnom metru sadrže i više od 2 milijuna.
Za nomadske tepihe, kao i one iz seoske proizvodnje, broj čvorova ipak nije presudna stvar, već je važniji dizajn i usklađenost boja, kao i kvaliteta vune. Značajnost čvorova dolazi do izražaja kod tepiha gradske proizvodnje te posebice kod modela svila na svilu. Zbog svoje zahtjevne izrade, gradski majstori proizvedu svega 10 do 15 tepiha u svom radnom vijeku.
Tepih u kuhinji – da ili ne?
Savjeti kako ih uklopiti u prostor

Lijepo izrađen orijentalni tepih nikad ne izlazi iz mode. S nebrojeno mogućnosti u pogledu boje, tkanine i stila, postoji orijentalni tepih za svaki prostor, bez obzira želite li naglasiti raskošan ured nadahnut engleskim stilom ili elegantnu modernu dnevnu sobu.

Prilikom smještanja orijentalnog tepiha u životni prostor, trebalo bi pripaziti na sljedeće – tepih treba prilagoditi interijeru, a ne obratno. Nadalje, nemojte ga zagušiti komadima namještaja koji će ograničavati njegovu ljepotu i koji bi ga mogli oštetiti.

S obzirom na to da su orijentalni tepisi prave umjetnine, često se upotrebljavaju i kao zidne dekoracije.
Dizajn i trendovi
Namještaj zaobljenih linija popularan je trend u dizajnu interijera: Evo kako ga primijeniti u prostoru
Za postizanje osjećaja mira i sigurnosti u vašim životnim prostorima, isprobajte ove ideje za uređenje s udobnim, zakrivljenim namještajem

Odabir namještaja koji dobro izgleda ključan je faktor, ali imati namještaj koji je udoban je još je važnije. Kako smo posljednjih godina više boravili kod kuće, udobnost je postala najvažnija, a stilovi namještaja su se prilagodili. Zaobljeni kutovi, mekani rubovi i lučni oblici sve su češći kod trgovaca namještajem.
Privlačnost namještaja zaobljenih linija svodi se na jednostavnu psihologiju: Naši mozgovi prirodno su privučeni kružnim oblicima i zaobljenim linijama, koje povezujemo sa sigurnošću i smirenošću. Ovo su neki od načina za uključivanje zakrivljenog dizajna i u vaš dom.
1. Birajte umirujuće boje
Poboljšajte smirujuća svojstva zaobljenog namještaja bojama koje također djeluju umirujuće. Potražite inspiraciju u prirodi i unesite nijanse koje podsjećaju na zemlju, šumu ili nebo.
Te boje možete primijeniti kroz sam namještaj ili stvoriti spokojnu pozadinu s bojama zidova, zavjesa, podova i drugim elementima u umirujućim tonovima.
Psihologija boja: Kako boje utječu na naš prostor i emocije
2. Stvorite cirkularni raspored namještaja
Postignite skladan izgled s rasporedom namještaja koji prati konture vašeg zaobljenog namještaja. Za opuštenu grupu za sjedenje, postavite namještaj u krug oko središnje točke.
Tehnička razrada namještaja – više prostora, manje problema
U ovom dnevnom boravku, zakrivljeni kauč i stolice okružuju okrugli stolić, stvarajući ugodan raspored namještaja savršen za razgovor.

3. Uvedite prirodne teksture
Zakrivljeni oblici često se pojavljuju u prirodi, pa je uvođenje drugih elemenata iz prirode prirodan način da zaokružite ovaj trend.
Uključite organsku teksturu s namještajem i dodacima izrađenim od materijala kao što su drvo, kamen i prirodna vlakna. Kombinirajte različite grube, glatke, hrapave i mekane teksture kako biste rekreirali ravnotežu pronađenu u prirodnom svijetu.

4. Osmislite kutak za opuštanje
Zakrivljeni namještaj idealan je za prostore namijenjene opuštanju.
Odaberite stolicu ili ležaljku s mekanim jastucima i zaobljenim rubovima kako biste stvorili ugodan kutak za čitanje ili opuštanje. Dodajte sobne biljke, zidne umjetnine i udoban jastuk za miran, personalizirani kutak.

Dizajn i trendovi
Sunčica Mastelić Ivić donosi nam trendove s pariškog sajma Maison & Objet
Sunčica Mastelić Ivić donosi nam očekivane trendove za 2025. s pariškog sajma Maison & Objet

Pariz, grad svjetla i kulture, dvaput godišnje postaje centar svjetskog dizajna zahvaljujući sajmu trendova Maison & Objet. Ove godine, događaj je posjetilo čak 70.000 ljudi, uključujući i našu arhitekticu Sunčicu Mastelić Ivić, koja je podijelila svoje dojmove.
Što čini sajam Maison & Objet posebnim?
Za razliku od klasičnih sajmova namještaja, Maison & Objet predstavlja trendove u širem smislu – od dizajna namještaja i rasvjete do uređenja javnih prostora poput hotela i restorana.
“Sajam Maison & Objet dva puta godišnje se odvija i ima prvi dio gdje vidimo dizajnersku robu široke potrošnje. I tu vidimo kakvi će se trendovi dešavati, naravno, teško je za očekivati da će se trendovi dva puta godišnje mijenjaju, ali svaki put se neki mali pomak se desi. Uvijek doživljavamo još nešto dodatno, još nešto malo drugačije.”, rekla je Sunčica.
Posebnost sajma leži i u njegovoj strukturi. Prvi dio posvećen je dizajnerskoj robi široke potrošnje, dok drugi dio otkriva najnovije trendove u uređenju interijera.
Novi trendovi s Maison & Objet sajma
Na ovogodišnjem sajmu istaknula su se tri ključna pravca:
1. Pustinjski mediteranski stil: Svijetli tonovi, prirodno drvo i boje pijeska stvaraju umirujući i prirodan ambijent. Ovaj stil često se povezuje s filozofijom wabi-sabija, koja promiče jednostavnost, prirodnost i prihvaćanje nesavršenosti. Iako wabi-sabi ima šire značenje, u interijerima se često manifestira kroz minimalistički dizajn i korištenje prirodnih materijala.

2. Novi postmodernizam: Kombinacija fluidnih oblika i upečatljivih elemenata, savršena je za hrabre. Novi postmodernizam osvaja interijere i donosi dozu kreativnosti, individualnosti i geometrijskih linija u suvremenom ruhu.
Inspiracija iz nadrealističkih umjetničkih djela ovdje se koristi za stvaranje jedinstvenih i intrigantnih prostora.

3. Povratak 70-ih: Inspiracija luksuznim interijerima 70-ih, ali modernizirana za današnje vrijeme. Taj stil podsjeća na francuske kriminalističke filmove iz tog razdoblja, ali s osvježenim i suvremenim elementima.

Sunčica napominje da su ovi trendovi prilagodljivi i ne uključuju doslovno kopiranje prošlosti, već kreativnu reinterpretaciju stilova.

Pariz: Sajam unutar sajma
Poput Milana, Pariz za vrijeme sajma nudi i bogat kulturni program. Izložbe i showroomovi širom grada dodatno obogaćuju iskustvo posjetitelja.
Održan Salone del Mobile – kroz njega nas je provela Sunčica Mastelić Ivić
“Parizu nikad kraja jer je velik i doživljajima u Parizu isto nikad kraja, nikad nije dovoljno Pariza, Parizu ćete se uvijek vraćati. To je sindrom velikih, slojevitih gradova.”
Neočekivana radost u Notre Dameu
Osim sajma, Sunčica je imala priliku posjetiti obnovljeni interijer katedrale Notre Dame. Kombinacija svijetlog kamena i strateški postavljenog svjetla stvara osjećaj radosti – rijetku emociju u povijesnim crkvama.
Katedrala Notre-Dame u Parizu bila je zatvorena za javnost od 15. travnja 2019., kada ju je zahvatio razorni požar. Nakon opsežnih restauratorskih radova, ponovno je otvorena 7. prosinca 2024. godine.
You must be logged in to post a comment Login