Dizajn i trendovi
Orijentalni tepisi – mistične umjetnine koje će interijeru dati poseban pečat
Zbog dugotrajnosti i kvalitete materijala, rasporeda ornamentalnih elemenata i boja koje tvore skladnu cjelinu, orijentalni tepisi s pravom se smatraju umjetničkim djelom koje podiže estetiku prostora.
Tepih je kroz povijest imao vrlo važnu ulogu u uređenju i opremanju interijera – osim što je funkcionalan i utopljuje dom, zbog svoje ljepote i raskoši predstavljao je svojevrsni statusni simbol. Oni posebne vrijednosti i ljepote zasigurno su orijentalni tepisi koji potječu iz Turske, Kavkaza, Indije, Pakistana, Egipta i drugih dalekih zemalja.
Jeste li znali da su za ove prekrasne sagove zapravo zaslužni nomadi?
Upravo su oni zbog stalnih selidbi i života u pustinji poželjeli uživati u bojama, odnosno imati svoju vlastitu cvjetnu livadu. Orijentalni su tepisi tako posvuda putovali s njima, a na njima se objedovalo, družilo, spavalo, a ovisno o kulturi i molilo.
Tri vrste orijentalnih tepiha
Orijentalni tepisi razlikuju se po svojim maštovitim motivima i bogatstvom boja, no zajednička im je osobina da su ručno prozvedeni. Po proizvodnji, dijelimo ih na tri vrste: nomadske, seoske i gradske. S obzirom da se s nomadima sele i njihove ovce, vuna s kojom rade nešto je tamnija pošto nije industrijski izbijeljena. Upravo je zato za njih specifično da nijanse boja na jednom tepihu često variraju, što nomadskim tepisima daje dodatni šarm.
Seoske tepihe provode najbolji nomadski majstori u organiziranoj seoskoj skupini. Ovdje je vuna također ručno obrađena, ali su zbog praktičnosti radne okoline česti tepisi većih dimenzija. Gradovi pak okupljaju najbolje seoske majstore, a upravo se ondje rade najskuplji i najkvalitetniji tepisi.
Materijali od kojih se izrađuju
Što se tiče materijala, tepisi mogu biti ručno tkani ili čvorani u sljedećim kombinacijama; vuna na vuni, vuna na pamuku, svila na pamuku i oni najčarobniji – svila na svili. Pri kupnji tepiha valja voditi računa i o broju čvorova koji pridonose kvaliteti tepiha. Primjerice, klasičan tepih ima oko 50 000 do 60 000 čvorova, dok ih oni svileni samo po kvadratnom metru sadrže i više od 2 milijuna.
Za nomadske tepihe, kao i one iz seoske proizvodnje, broj čvorova ipak nije presudna stvar, već je važniji dizajn i usklađenost boja, kao i kvaliteta vune. Značajnost čvorova dolazi do izražaja kod tepiha gradske proizvodnje te posebice kod modela svila na svilu. Zbog svoje zahtjevne izrade, gradski majstori proizvedu svega 10 do 15 tepiha u svom radnom vijeku.
Tepih u kuhinji – da ili ne?
Savjeti kako ih uklopiti u prostor
Lijepo izrađen orijentalni tepih nikad ne izlazi iz mode. S nebrojeno mogućnosti u pogledu boje, tkanine i stila, postoji orijentalni tepih za svaki prostor, bez obzira želite li naglasiti raskošan ured nadahnut engleskim stilom ili elegantnu modernu dnevnu sobu.
Prilikom smještanja orijentalnog tepiha u životni prostor, trebalo bi pripaziti na sljedeće – tepih treba prilagoditi interijeru, a ne obratno. Nadalje, nemojte ga zagušiti komadima namještaja koji će ograničavati njegovu ljepotu i koji bi ga mogli oštetiti.
S obzirom na to da su orijentalni tepisi prave umjetnine, često se upotrebljavaju i kao zidne dekoracije.
Dizajn i trendovi
Top 7 Instagram profila u svijetu dizajna zbog kojih ćete poželjeti preuredit svoj dom
Ovi Instagram profili sigurno će vas inspirirati, a možda i potaknuti na preuređenje doma!
U današnjem dinamičnom svijetu, naši prostori oblikuju naše raspoloženje i iskustva, što čini dizajn interijera važnijim nego ikad. Na sreću, na Instagramu nas čeka čitav svemir estetskih čuda. To je mjesto gdje svjetski majstori dizajna predstavljaju svoje revolucionarne ideje i zapanjujuće prostore.
Donosimo vam 7 Instagram profila koji trenutno vladaju svijetom dizajna. Bilo da želite preurediti svoj dnevni boravak ili tražite inspiraciju, ovi trendseteri donose dnevnu dozu kreativnosti i nadahnuća.
1. Ryan Korban (@ryankorban)
Ryan Korban na svom Instagramu prikazuje svijet u kojem se luksuz i romantika besprijekorno isprepliću. Njegov stil moderne elegancije odiše sofisticiranošću i toplinom, stvarajući prostore koji pričaju priče kroz spoj suvremene estetike i bezvremenske ljepote.
2. Dabito (@dabito)
Dabito je poznat po svom eklektičnom stilu i smjelom korištenju boja. Njegovi dizajni odražavaju maksimalizam – bogatu mješavinu tekstura, uzoraka i tonova, što svakoj prostoriji daje energičan i osoban štih.
3. Emily Henderson (@em_henderson)
Emily je majstorica kombiniranja starinskih komada s modernim elementima. Njeni prostori odišu šarmom, funkcionalnošću i toplinom, dok svaka soba priča jedinstvenu priču klijenta.
4. Steve Cordony (@stevecordony)
Steve Cordony, poznat po luksuznim i elegantnim dizajnima, na svom Instagramu prikazuje sofisticirane interijere koji spajaju klasični stil i suvremeni komfor.
Ovaj viralni TikTok trik održava vaše cvijeće svježim tjednima
5. Kelsey Leigh (@kelseyleighdesignco)
Kelsey Leigh i njezin tim stvaraju prostore koji su vizualno zadivljujući i istovremeno praktični. Njihov topli, ali moderni stil pretvara obične kuće u umjetnička utočišta.
6. Natalie Papier (@home_ec_op)
Natalie je stručnjakinja za boje i nekonvencionalne interijere. Njezini dizajni odišu razigranošću i kreativnošću, uz naglasak na lokalnu umjetnost.
7. Tiffany Leigh (@tiffanyleighdesign)
Tiffany Leigh svojim promišljenim pristupom stvara prostore koji spajaju vintage karakter i suvremene linije, pružajući bezvremensku estetiku.
Arhitektura i dizajn
5 inspirativnih Instagram profila za ljubitelje arhitekture
Ovi Instagram profilu natjerat će vas da se zaljubite u arhitekturu – ako već niste!
U današnjem dinamičnom svijetu, naši prostori oblikuju naše raspoloženje i iskustva, što čini dizajn prostora koji nas okružuje važnijim nego ikad. Na Instagramu nas očekuje čitav svemir estetskih čuda. Nema sumnje da je ova vizualna platforma idealna za ljubitelje arhitekture i dizajna, s mnoštvom prekrasnih fotografija, skica i rendera koji se svakodnevno objavljuju uz inspirativne ideje.
Postoji gotovo previše fantastičnih profila za nabrojati, ali smo izdvojili 5 profila koje morate pratiti ako ste ikada objavu označili hashtagom #architecture.
Arhitektica Helena Alfirević Arbutina: Priča o inspiraciji, strasti i najljepšoj kući u Hrvatskoj
1. Zaha Hadid Architects
Jedna od, ako ne i najpoznatija arhitektonska tvrtka na svijetu, Zaha Hadid Architects ima preko 1,4 milijuna pratitelja na Instagramu. Njihov profil je zadivljujuća kombinacija fotografija, objava i videoisječaka (uključujući video u kojem Pharrell Williams izražava svoju ljubav prema legendarnoj arhitektici).
2. Architecture huntrer
Profilom @architecture_hunter upravlja brazilska arhitektica i urbanistica Amanda Ferber, a na njemu se objavljuju pažljivo odabrane fotografije neke od najljepših arhitektura svijeta. S više od 3,1 milijuna pratitelja, ovaj profil zaista inspirira i vrijedi ga pratiti, čak i ako vas arhitektura i dizajn zanimaju samo površno.
3. Snøhetta
Ovaj norveški studio bavi se arhitekturom, dizajnom krajolika, produkt dizajnom i grafičkim dizajnom, što njihov Instagram profil čini raznolikim. Na njemu se jednako često prikazuju grafike i proizvodi kao i zgrade i strukture. Studio je poznat po stvaranju dijaloga sa svojih 622 000 pratitelja, označavajući fotografije hashtagom #MySnohetta.
4. Architecture competitions
S više od 200 000 pratitelja, Instagram je idealna vizualna platforma za prikaz nevjerojatnih radova pobjednika i finalista Buildnerovih arhitektonskih natječaja. Objave kombiniraju planove i konceptualne crteže s impresivnim renderima koji zasigurno zaslužuju pokoji dvostruki tap.
5. Architizer
Architizer je još jedan Instagram profil kojeg prate više od 1,6 milijuna ljudi. Fokusira na arhitekturu i dizajn, povezan s poznatom platformom Architizer, koja promovira inovativne arhitektonske projekte i profesionalce. Na ovom profilu naći ćete zapanjujuće slike modernih i inovativnih zgrada diljem svijeta, kao i istaknute projekte koji slave kreativnost i funkcionalnost u arhitekturi.
Kuća Nodi proglašena je najuspješnijim ostvaranjem stambene arhitekture u Hrvatskoj
You must be logged in to post a comment Login