Uređenje i opremanje
Tepih u kuhinji – da ili ne?
Tepih je postao sve češći dodatak kuhinji. Osim one estetske, ima i druge uloge. Istražili smo koje su njegove prednosti, a koje mane.

Tepisi su nekada bili rezervirani za spavaće sobe i dnevne boravke, no danas se sve češće pojavljuju u kuhinjama. Razlozi su razni, a najčešće su to djeca koja pužu ili se igraju na kuhinjskom podu, te radi ugodnijeg kuhanja, posebice onima koji to vole raditi bosi. Istražili smo koje su prednosti, a koje mane tepiha u kuhinji.

Prednosti
Tepih u kuhinji, ako ispod imate pločice, velika je prednost. Mekan je i kod duljeg kuhanja, bol u leđima i nogama bit će manja. Ako volite hodati po kući bosi, dobro ga je imati u kuhinji jer to znači da nema straha od prehlade zbog hodanja po hladnim pločicama.

Ako imate malu djecu, željet ćete ih imati na oku dok kuhate. Najbolje ih je onda smjestiti u kuhinji na pod zbog čega će vam biti izrazito drago što tamo imate tepih.

Strah od razbijenih čaša, tanjura ili šalica bit će manji, jer ako padnu na tepih, manje je vjerojatnost da se razbiju ili da oštete pločice.

Odlično će prikiriti nedostatke kuhinje. Primjerice, ako vam se pločice više ne sviđaju, a renovacija je preskupa ili ako je neka oštećena.

Također, tepih daje toplinu kuhinji, a onda i cijelom domu, naročito ako je kuhinja povezana s blagovaonicom i dnevnim boravkom.

Nedostaci
Kod tepiha u kuhinji najveći problem, odnosno nedostatak je što se lako prlja, a teško čisti. Za vrijeme kuhanja, često se nešto prolije, ulje šprica na sve strane, a komadići povrća kod sjeckanja lako završe na podu. Zbog toga se kuhinjski tepih uništava brže od onih smještenih u ostatku doma, a kuhinja se zato doima manje čistom pa ih je potrebno češće mijenjati.

Kad zbrojimo i oduzmemo prednosti i nedostatke, mi smo mu odlučili dati zeleno svjetlo.
Interijeri
Držači za ručnike za maštovitu kupaonicu
Kupaonski elementi sastavni su dio svake kupaonice, bila ona prostrana ili malena. Život će nam posebno olakšati držači za ručnike, a osim što su korisni mogu i unijeti dobrodošlu promjenu u taj najintimniji dio doma.

Moderni držači/grijači za ručnik

Iako mnogima zvuče kao nepotreban luksuz, grijači za ručnike su višestruko korisni, ali i vizualno atraktivni. Od cjenovno pristupačnih modela do onih s potpisom dizajnera, svojim dizajnom primarno se uklapaju u suvremene kupaonice.

Osim što suše ručnike, grijači smanjuju mogućnost nastanka plijesni, a osim ručnika moguće je sušiti i odjeću. Grijače za ručnike dijelimo na električne i toplovodne. Dok električnim grijačima cirkulira mineralno ulje, toplovodni (kako im i ime sugerira) za svoj rad koriste toplu vodu, a dijele se na grijače otvorenog i zatvorenog sustava. Električni slove kao ekonomičnija i jednostavnija opcija.
Kuke za ručnike

Praktično rješenje u malim kupaonicama su kuke za ručnike. Osim što ne zauzimaju mnogo mjesta, moguće ih je postaviti bilo gdje – na vrata kupaonice, ispod kupaonskog ormarića ili nadohvat tuš kabine. Ako u vašoj kupaonici prevladavaju neutralne boje, osvježite ju šarenim kukama maštovitih oblika.

Ljestve

Ljestve najčešće držimo u podrumu ili ostavi, no u kupaonici mogu poslužiti kao originalni stalak za odjeću ili ručnike. Ipak, ovo rješenje primjenjivo je u nešto prostranijim kupaonicama u kojima neće zakrčiti prostor.
Držači postavljeni na vrata ormarića

Ovaj tip držača za ručnike idealan je za kupaonice s malo slobodnog prostora na zidovima. Osim što će ručnici uvijek biti suhi, svom ormariću podarit ćete sasvim novi image.
Interijeri
Oplemenite drvene podove bojom
U slučaju da se odlučite za bojenje poda po principu uradi sam, u nastavku vam donosimo nekoliko korisnih savjeta.

Svojom strukturom, bojom i prirodnom ljepotom, drvene podne obloge podižu estetiku svakog prostora u kojem se nađu. No, ukoliko ste se zaželjeli šarenila slijedi nekoliko savjeta kako ih obojiti, i pritom u cijeli dom unijeti dobrodošlu promjenu.
Odabir boje
Prvo je potrebno odabrati pravu boju za pojedini prostor. Preporučljivo je izabrati neku neutralnu nijansu koja neće suviše odskakati od kolorističke sheme ostatka prostorije.
Primjerice, u prozračnu kuhinju s bijelim ormarićima lijepo će se uklopiti pod u svijetloj nijansi plave ili mint zelene, no ako prostorija pršti bojama preporučljivo je izabrati neku neutralnu boju.
Također, obojite pod tek poneke prostorije, nikako cijeli interijer.
Odabir uzorka po želji
Ako želite biti posebno originalni, a prostor vam dopušta eksperimentiranje, pod možete obojiti u nekom uzorku. Za to će vam trebati vještina i mirna ruka, a mnoge željene uzorke možete oslikati uz pomoć šablona koje je moguće kupiti u nekom od specijaliziranih dućana.
Uradi sam savjeti
U slučaju da se odlučite za bojenje poda po principu uradi sam, u nastavku vam donosimo nekoliko korisnih savjeta.
Brušenje i čišćenje poda

Površinu poda koju namjeravamo obojiti prvo valja ošmirglati brusnim papirom preporučene granulacije 150.
Kako bi se uklonile nastale strugotine, pod je potrebno oprati deterdžentom u prahu nakon čega ga očistimo i ostavimo da se u potpunosti osuši.
Nanošenje zaštitne boje

Zatim se nanosi zaštitna boja koja mora odgovarati tipu osnovne boje koju namjeravamo nanijeti. Zaštitna boja trebala bi se osušiti preko noći, nakon čega ćemo pod lagano očetkati brusnim papirom granulacije 220.
Bojenje

Pod se zatim tkanenom krpom obriše Stoddard otapalom, nakon čega slijedi apliciranje prvog sloja boje koju je potrebno nanijeti u tankom sloju. Tome će najbolje poslužiti kist od prirodne dlake, koji fino klizi po drvenoj površini.
Boju je potrebno ostaviti 24 sata da se osuši, nakon čega se nanose još dva tanka premaza (svaki je također potrebno ostaviti 24 sata kako bi se osušio.)