Povežimo se

trendy

Oglas

Bilje

12 sobnih biljaka koje možete uzgajati u staklenkama

Uz malo truda, uzgoj biljaka u staklenkama može postati prekrasan dodatak vašem domu

Uzgajanje biljaka u staklenkama može biti zabavno i vizualno privlačno. Iako se ne preporučuje stavljanje biljaka u posude bez drenažnih rupa, uz pažljiv režim zalijevanja i pravu vrstu, mogli biste postići uspjeh. Evo nekoliko potencijalnih biljaka koje možete isprobati za ovaj eksperiment bez drenaže.

1. Sanseveria

Sanseveria je jedna od najjednostavnijih biljaka za održavanje. Ne zahtijeva često zalijevanje i dobro podnosi zaboravljanje. Idealna je za one koji nemaju “zelene prste” ili nemaju previše vremena za brigu o biljkama. Ove biljke mogu preživjeti u gotovo bilo kojoj posudi, pod uvjetom da ih ne prekomjerno zalijevate.

2. Zlatni puzavac

Ako želite zadržati svoj zlatni puzavac u staklenki, postoji nekoliko stvari koje treba uzeti u obzir. Iako nije zahtjevna biljka, kao i većina tropskih biljaka, najbolje se razvija u dosljedno vlažnom (ali ne mokrom!) tlu. Stavite staklenku na policu ili u knjižnicu, jer kada imaju priliku ponekad narastu i do 2,4 metra!

Ove sobne biljke godinama mogu rasti u vodi – zemlja im nije potrebna

3. Kalateja

Kalateje su idealna vrsta za uzgoj unutar kuće, obožavaju vlagu i najbolje uspijevaju u dosljedno vlažnom tlu, što ih čini još jednim potencijalnim izborom za sadnju u staklenkama.

4. Vriježasta kamenika

Ove jednostavne biljke, koje se ponekad nazivaju jagodnim begonijama, odlične su za početnike jer rijetko imaju problema s štetočinama ili bolestima. Osim toga, njihova sposobnost brze ekspanzije znači da ćete u vrlo kratkom vremenu moći imati zapanjujuću biljku u središtu pažnje.

5. Carska begonija

Prilagodljive i svestrane, carske begonije vrlo su tolerantne na širok spektar uvjeta, a njihova reputacija kao jednostavnih za uzgoj mogla bi im omogućiti da se suoče s izazovom života u staklenki, iako će se bolje snalaziti u plitkim staklenkama koje su pune krupnijeg, poroznog supstrata. Postavite je na mjesto koje dobiva filtriranu svjetlost i rotirajte je tjedno kako biste osigurali ravnomjeran rast.

6. Zebrasta afelandra 

U svom prirodnom staništu u Brazilu, Zebrasta afelandra (Aphelandra squarrosa) može narasti do 2m. Međutim, kao sobna biljka, neće doseći te visine i maksimalno će narasti do oko pola metra. Ali nemojte se razočarati jer njezina kompaktna veličina kao dijela vašeg doma još jedan je razlog zašto bi mogla biti dobro prilagođena životu u staklenkama.

7. Drvo žada

Drvo žada (Crassula ovata) može biti odličan izbor za uzgoj u staklenkama zahvaljujući svojoj otpornosti na zanemarivanje, sposobnosti da se nose s korijenjem koje je pretrpano, izdržljivosti, niskim zahtjevima za održavanje i sposobnosti da izdrže duže razdoblja bez vode. Većina sukulenata voli da ih se ostavi na miru i često su žrtve prekomjernog zalijevanja od strane svojih vlasnika. Drvo žada se koristi u otvorenim terarijima, bez problema se prilagođavajući nedostatku drenaže.

8. Gospin vlasak

Gospin vlasak dobro reagira na skučenije prostore, što ga čini pogodnim za staklenke bez drenažnih rupa. Ova biljka može rasti u različitim svjetlosnim uvjetima, od indirektnog svjetla do polusjene, što je čini svestranom opcijom za staklenke smještene u različitim dijelovima doma.

9. Ludesia

Zbog svoje sposobnosti podnošenja uvjeta bez drenaže, poput terarija, i činjenice da se obično smatraju jednim od najlakših orhideja za uzgoj, ove biljke bi mogle biti dobar izbor za sadnju u staklencima, pod uvjetom da ih ne zalijete previše i ne stvorite močvarne uvjet. Ludisia, poznata i kao orhideja dragulj, prilagođena je za rast u tlu, a ne na drveću, pa može podnijeti zadržavanje vlage. Preferiraju plitke posude, što ih čini odličnim izborom za niske staklenke ili čak staklene zdjele.

Znate li kada i kako presaditi orhideju? Pratite ove jednostavne korake

10. Anturij

Anturij bi mogao biti dobra biljka za uzgoj u staklenci zbog svoje sposobnosti da podnosi visoku vlagu i zahtjeva umjerenu njegu. Ove biljke vole vlažno tlo, što se lako može održavati u staklenci, gdje se zadržava vlaga. Osim toga, anturiji su prilično otporniji i mogu se prilagoditi različitim uvjetima svjetlosti, što ih čini pogodnima za unutarnje prostore. Uz pravilno zalijevanje i odgovarajuće uvjete, anturij može lijepo rasti u staklenci i pridonijeti dekoraciji doma svojom raskošnom, sjajnom folirom i cvjetovima.

11. Asplenium nidus

Ova prekrasna paprat voli visoku vlagu, što se lako može održavati u staklenci. Staklenke pomažu u zadržavanju vlage, stvarajući uvjete slične prirodnom staništu ove biljke. Asplenium nidus može uspjeti u uvjetima slabije svjetlosti, što je pogodna karakteristika za unutarnje prostore gdje staklenke često nalaze svoje mjesto.

12. Saracenija 

Saracenije mesožderke idealno su prilagođene za uzgoj u staklenci zbog svojih specifičnih potreba. Ove biljke preferiraju vodene i močvarne uvjete, što staklenka može lako osigurati. Njihovi plitki korijeni mogu se dobro smjestiti u staklenkama, a visoka razina vlage pomaže im u očuvanju zdravlja. Osim toga, Saracenije koriste vodu za privlačenje i hvatanje insekata, što dodatno poboljšava njihovu sposobnost preživljavanja u ovakvim uvjetima. Stoga, staklenka može biti savršeno okruženje za njihovo uspješno uzgajanje.

Nekoliko savjeta za uspješno sadnju biljaka koje možete uzgajati u staklenkama

Ove biljke nekoliko samo su neke koje možete uzgajati u staklenkama. Stavite kamenčiće ili šljunak na dno staklenke kako biste stvorili prostor za odvod viška vode, što može spriječiti truljenje korijena. Prilikom zalijevanja budite oprezni i izbjegavajte prekomjernu vlagu. Bolje je zalijevati manje i postepeno dodavati vodu ako je potrebno. Postavite staklenku na mjesto s filtriranom svjetlošću kako biste osigurali optimalne uvjete rasta za biljku.



Nastavite čitati

Lifestyle

Zavirite u kuhinju Hailey Bieber: Savršen je spoj elegancije i funkcionalnosti

Donosimo vam kako možete kopirat njen stil uređenja kuhinje

Kuhinja Hailey Bieber odražava opuštenu, kalifornijsku šik estetiku s mješavinom moderne luksuznosti i rustikalnih elemenata.

Na svom YouTube kanalu pokazala nam je svoju kuhinju, a vi sami možete kopirat njen stil i osjećati se kao zvijezda dok kuhate.

Mramorne površine

Haileyina kuhinja je obložena luksuznim, toplim mramorom na radnim površinama i zidnim oblogama. Ovaj materijal dodaje elegantan, luksuzan izgled, a istovremeno je praktičan i izdržljiv.

Njihova prirodna ljepota, s karakterističnim uzorcima i venama, čini svaki komad jedinstvenim, što prostoru daje personalizirani i premium osjećaj. Mramor također reflektira svjetlost, pa kuhinja djeluje svjetlije i prozračnije, a njegova glatka tekstura stvara dojam urednosti i preciznosti.

Osim estetske privlačnosti, mramorne površine čine prostor modernim i otmjenim, a istovremeno pružaju praktičnost jer su izdržljive i otporne na toplinu. Ovaj spoj ljepote i funkcionalnosti mramor čini popularnim izborom u luksuznim kuhinjama.

Crni kuhinjski uređaji

Hailey koristi elegantne crne uređaje, poput Vitamixa i Hexclad posuđa, koji prostoru daju moderan dodir i lakši su za održavanje u usporedbi s nehrđajućim čelikom.

Crni kuhinjski uređaji unose u kuhinju moderan, elegantan i sofisticiran izgled. Njihova tamna boja stvara oštar kontrast s svjetlijim elementima poput mramora ili svijetlog drva, čime prostor dobiva na dubini i vizualnom interesu. Crni uređaji često izgledaju minimalistički i futuristički, što doprinosi čistoj i organiziranoj estetici.

Osim vizualne privlačnosti, crni uređaji su praktični jer manje pokazuju otiske prstiju, mrlje i prljavštinu u usporedbi s uređajima od nehrđajućeg čelika. Time doprinose ne samo stilu, već i održavanju urednosti u kuhinji.

Rustikalni akcenti

Kako bi se uravnotežio moderni luksuz, uključeni su rustikalni elementi poput ukrasnih posuda za pohranu i umjetničkih djela, što prostoru dodaje toplinu i domaći ugođaj.

Slike koje je doradio njen muž ( the Justin Bieber ) unose u prostor dodatnu personaliziranu notu. Vi se možete poslužiti njegovim primjerom i dodati obiteljske fotografije, ili uokvirene dječje crteže.

12 ideja za uređenje kuhinje

Rustikalni akcenti također evociraju osjećaj autentičnosti i povezanosti s prirodom, čineći kuhinju prostorom u kojem se osjeća tradicija i funkcionalnost, a pritom zadržava estetsku privlačnost. Posjedujete li stari bakin oslikani tanjurić i ne znate što bi s njim? Hailey bi mu sigurno pronašla mjesto u svojoj kuhinji, iskoristite ga i vi!

Otvorene police

Otvorene police stvaraju osjećaj prozračnosti i otvorenosti u kuhinji, čime prostor izgleda veće i manje zatvoreno. Omogućuju prikazivanje lijepog posuđa, začina i kuhinjskih dodataka, što može biti estetski ugodno. One također omogućuju lako pristupanje potrebnim stvarima. Često korišteni predmeti poput začina, posuđa ili kuhinjskih alata uvijek su na dohvat ruke, što olakšava kuhanje. Hailey Bieber je jedna od hollywoodskih zvijezda koja stvarno koristi svoju kuhinju, tako da su otvorene police logičan izbor, a ponekad je kreativan nered isto način za izrazit svoj stil.

Naslovna fotografija: Instagram

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice