orbea

Kreirajmo dom zajedno
Zajedničko uređenje doma – vodič za parove koji useljavaju prvi put

Useljenje s partnerom veliki je korak u životu, ali i izazov kada je riječ o zajedničkom uređenju doma. Kako uskladiti različite stilove, želje i estetiku, a da prostor ostane skladan, funkcionalan i postane vaša zajednička oaza? Dizajnerica interijera Lucija Vita Hanžić donosi praktične savjete za parove koji prvi put zajedno uređuju stan.
Kineske prakse za uređenje interijera: Kako stvoriti skladan i funkcionalan dom
Dogovor je temelj zajedničkog uređenja doma
Osnova svake dobre veze je mogućnost dogovora, ističe Lucija.
– Mislim da to ne znači uvijek nužno kompromis jer za kompromis uvijek jedna strana popušta. Ja više volim reći da se zapravo dođe zajednički do nekog rješenja.
Prije početka uređenja, savjetuje da par sjedne za stol i složi inspiracijski kolaž s idejama. Na taj način lakše ćete usuglasiti što vam se sviđa, a što ne želite u svom prostoru, prije nego krenete birati boje, materijale i namještaj.
70+ ideja za uređenje stana: Od malih garsonijera do luksuznih interijera
– To neka bude i zajednička aktivnost koja vas povezuje nakon radnog dana, dodaje dizajnerica.

Kako uskladiti različite stilove uređenja interijera?
Što kada jedan partner voli minimalizam, a drugi maksimalizam? Hanžić predlaže praktično rješenje:
– Bilo bi dobro da svatko dobije svoju prostoriju gdje se može izživjeti. Recimo za muškarce, to može biti radna soba ili man cave, a za drugu osobu možda ormar, spavaća soba ili gostinjski WC u kojem može unijeti maksimalizam s bogatim teksturama, mnoštvom jastuka i šarenim tapetama. Tako svatko ima svoju sigurnu luku u domu.
Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?

Detalji tamnih boja za zajednički interijer
Ako želite unijeti tamnije tonove u zajedničko uređenje doma, dizajnerica savjetuje da krenete s detaljima:
– Sa tamnim bojama uvijek možemo ući s jednostavnim detaljima kao što su zavjese, dekorativni jastučići, vaze ili neka veća slika. Ne mora to nužno biti tamna tapeta ili zid.

Prirodni materijali – siguran izbor za parove
Kada niste sigurni što odabrati, prirodni materijali i boje uvijek su dobar put.
– Gledajte okoliš oko sebe. Ako živite na moru, birajte plave i kamene nijanse, a ako ste usred šume, uzmite nešto zeleno i smeđe. Nemojte ići oprečno, savjetuje Hanžić.
Obilazak salona namještaja – inspiracija za zajedničko uređenje doma
Zajednički obilazak Lesnina salona namještaja može biti zabavna aktivnost i prilika za inspiraciju.
– Neko stvarno može misliti da je full minimalista, ali će doći u salon gdje je sve minimalistički sređeno, a jedan komad odskače i toj osobi se može svidjeti. Tako se mogu inspirirati i odmaknuti od svojih ustaljenih obrazaca, pojašnjava dizajnerica.

Kada angažirati dizajnera interijera?
Ako nikako ne uspijevate uskladiti želje, Hanžić preporučuje angažiranje stručnjaka.
– Iskusni dizajner interijera saslušat će obje strane, pokazati prednosti i nedostatke oba stila i pomoći pronaći zajednički jezik.
Zajedničko uređenje doma kao prilika za povezivanje
Zajedničko uređenje doma prilika je za bolju komunikaciju i povezivanje. Planiranje, istraživanje i usklađivanje stilova pretvaraju stan u prostor u kojem ćete oboje uživati i osjećati se kao kod kuće.
Gradnja doma
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

Pametni sustavi za upravljanje domom danas su dostupniji nego ikad, a osim praktičnosti, donose i veliku sigurnost. Sustavi pametne kuće ne štite samo od provala, već i od neželjenih situacija poput požara ili poplava, pretvarajući dom u mjesto gdje su udobnost i sigurnost uvijek prioritet.
Koliko kuća može biti pametna?
Pametna kuća – vaš nevidljivi čuvar
Kako ističe Tomislav Obradović, stručnjak za sustave pametnih kuća, automatizacija doma daje osjećaj sigurnosti, posebno kada nismo prisutni.
– U naprednim sistemima kućne automatizacije imamo funkcije koje nam omogućavaju da po izlasku iz kuće upalimo funkciju koja simulira prisutnost. To znači da možemo paliti i gasiti svjetla, spuštati i dizati rolete, što potencijalnim provalnicima signalizira da je netko doma.


Pametni video nadzor i senzori za potpunu zaštitu
Video nadzor više nije samo kamera na zidu. Pametni sustavi povezuju kamere sa senzorima pokreta i drugim funkcijama.
– Ako se radi o kući, vanjske kamere sa senzorima pokreta mogu detektirati osobu koja uđe u kadar i tada upaliti rasvjetu ili druge dijelove kuće, stvarajući dojam da je netko unutra, objašnjava Obradović.
Osim zaštite od provalnika, pametna kuća štiti i od drugih opasnosti. Senzori za dim, plin ili curenje vode odmah šalju signal korisniku.
– Ako se detektira curenje vode, sustav automatski zatvara glavni ventil. Kod požara, detektori šalju impuls, a sve informacije stižu korisniku na telefon. Tako odmah znamo je li netko ušao u sektor kamere ili je došlo do nezgode.

Žičana ili bežična instalacija – što odabrati?
Za potpunu pouzdanost, savjetuje se žičana instalacija, iako postoje i bežične varijante.
– Bežični sustavi su mogući, ali bitno nepouzdaniji. Ako želimo da sve radi kako treba, potrebno je razvući žice od svakog trošila do glavnog ormara. Najčešće se instalacija izvodi prilikom gradnje ili veće adaptacije stana ili kuće, kaže Obradović.
Kako upravljati pametnom kućom?
Pametnim sustavom upravlja se putem mobilnog telefona, no uvijek postoji i opcija fizičkog upravljanja.
– Načelno se stavljaju tipkala na zid gdje u svakom trenutku možemo nešto upaliti ili ugasiti. Često se izrađuju scene, primjerice za 14 prozora s roletama, pa s jednim pritiskom spuštamo ili dižemo sve rolete. Isto vrijedi i za rasvjetu – moguće je programirati scensku rasvjetu koja se prilagođava trenutku.

Koliko košta pametna kuća?
Investicija u automatizaciju doma ovisi o opsegu sustava, ali postoji okvirna procjena.
– Za neku osnovnu kućnu automatizaciju, gruba matematika je oko 100 eura po kvadratu. Tu je uključena kompletna oprema za elektro ormar, tipkala na zidu, projektiranje i montaža. Naravno, cijena može rasti ovisno o željama klijenta, pojašnjava Obradović.

Sigurnost i udobnost u jednom
Pametni sustavi nisu samo trend. Oni su ulaganje u sigurnost doma, miran san i praktičnost svakodnevnog života. Bilo da želite zaštitu od provala, poplava ili požara, ili samo udobnije upravljanje roletama i rasvjetom – pametna kuća daje vam sigurnost, čak i kada vi niste kod kuće.