Povežimo se

Bez kategorije

Zimska rapsodija boja

Polako, upravo neprimjetno, priroda nam daje znakove kako se mijenja godišnje doba iz zlaćane, crvene jeseni u sve bljeđu sivu i napokon bijelu zimu. Prirodna smjena godišnjih doba ponavlja se, no svatko od nas svako godišnje doba doživi čarobno i posebno.

Jedan od najvažnijih elemenata prirode koje nam signaliziraju posebnost svakog vremena upravo su boje. Od zelene, žutozelene, zlatne, crvene, smeđe pa sve do sive – boje su koje kao da upućuju na osnovnu (ne)boju – bijelu. Sve ove boje upotrebljavaju se dakako u uređenju interijera te na neki način sugeriraju na praiskonsku čovjekovu povezanost s prirodom. Bijela boja nas upućuje na nježnost, mekoću i lepršavost snježnih pahulja koje baš kao tkanina posteljine i mekih jastuka imaju zadatak odvesti nas na zasluženi počinak navečer.

Bijela i srebrna

Najradosnije jutro koje nas čeka kao vrhunac bijele i srebrne boje jest upravo božićno jutro. Snijeg i led tada nisu simboli hladnoće i neumoljivosti već svjetla i novog početka. Jutarnje zrake sunca koje nas mame na prvi jutarnji obrok te mirisnu kavu neće biti neugodno iskustvo, već pozdrav novog dana koji ćemo započeti na pravi način. Tople zimske papuče te „čupavi“ tepih ispod njih vodit će nas do prozora gdje ćemo kroz prozračne zavjese ugledati svu milinu ovakvog jutra. Prozori više nisu samo prozori, oni su kulisa naše kreativnosti koji smo ukrasili skladno s ostalim interijerom koji ovisno o dominantnoj boji može biti vrlo različit.

Zimska rapsodija Dom2

Crvena

Najčešći elementi su ipak crvene boje (božićna zvijezda, meki baršun) ili srebrne/zlatne boje (sjajne ili mat kuglice, umjetni kristali, zavjese, dekori, jastuci). No, sve ovo ne bi imalo ni približno tako poseban učinak na naše raspoloženje da nije umjetnog osvjetljenja. Svjetlo kao inspiracija ne može nikoga ostaviti ravnodušnim. Potpun povratak u prošlost omogućit će nam vatra koja je ipak bezvremenska. Vatra nam daje svjetlost, toplinu i sigurnost, a bilo da se radi o vatri u omiljenom kaminu ili svijećama na božićnom stolu učinak je jednako intenzivan.

Blagdanski stol

Blagdanski stol je središte događanja zimskog vremena, to je središnje mjesto susreta najmilijih, radosti provedenoj s njima te mjesto objedovanja, što je i razlog da ima neprocjenjivu ulogu uređenja svakog interijera. Svaki blagdanski stol ukrašen svijećama u svijećnjaku ili adventskom vjenčiću domu daje dodatnu raskoš i profinjenost. Boja svijeća uvijek je u skladu s ukupnim interijerom tako da se učinak povećava. Osim svijećama, detalji čine ovakav stol nesvakidašnjim, što je u skladu s Božićem. Neizostavni detalji su stolnjaci, aranžmani s prigodnim zelenilom (prirodnim ili umjetnim), čaše te već spomenute svijeće.

Zimska rapsodija Dom2

Naravno, iza pomno pripremljenog blagdanskog stola i mamine ili bakine zakuske, fini kolači i poslijepodnevna kava kao da zovu na odmor na omiljenu sjedeću garnituru te uz okićenu jelku. Božićna jelka više nije samo skup različitog prigodnog nakita, ona je nešto puno više. Potpuna revolucija u dekoriranju jelke napravljena je posljednjih godina – počevši od njene boje (snježnobijele ili neke pastelne), sve do nakita – prirodnog s etno motivima (crvene jabučice, orasi, češeri) ili umjetnog (plastične i posebno staklene kuglice različite prozirnosti od potpuno prozirne do prskane).

Božićna jelka

Osim toga, svaka jelka (ili barem većina njih) mora imati svoje osvjetljenje koje danas varira ne samo bojom već i vrstom svjetala. U posljednje vrijeme klasične šarene žaruljice zamijenjuju kvalitetnije „rižine“ LED žaruljice. Gotovo svaka nijansa može se postići ovim žaruljicama, no najpopularnije su one lagano plavičastog, zlatnog i srebrnog sjaja. LED svjetla se također upotrebljavaju za osvjetljenje bilo kojeg komada namještaja (ormara, stola, polica).

Sva ova čarolija interijera bi posve izblijedjela da nije onog osnovnog sastojka Božića – ljubavi i zajedništva. Ljubav i zajedništvo imaju barem još jedan dan a to je Valentinovo, no to je neka druga priča, zar ne?

Autor: Ivan Škarica, arhitekt

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!

Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

karirani-uzorak-domnakvadrat

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.

Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.

Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.

Kako ga unijeti u interijer?

Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.

Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.

Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…

Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave

Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

kamin-na-bioetanol-viseći-domnakvadrat

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

kamin-na-bioetanol-starinski-domnakvadrat

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.

Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

kamin-na-bioetanol-zidni-domnakvadrat

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

kamin-na-bioetanol-samostojeći-domnakvadrat

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice