Bez kategorije
Uređenje interijera u nautičkom stilu
Jednostavan način uvođenja nautičke teme je prugasti uzorak u klasičnim plavim i bijelim nijansama. Možete ga koristiti u tkaninama, zidnim obradama, tepisima, ali ne pretjerujte i uspostavite dobar balans

Nautički stil uređenja interijera temelji se na bijeloj boji ili boji pijeska, s plavom bojom kao glavnom akcentnom bojom. Inspiraciju crpimo iz boja koje predstavljaju obalu, a prirodni neutralni tonovi su uvijek dobrodošli.
Jednostavan način uvođenja nautičke teme je prugasti uzorak u klasičnim plavim i bijelim nijansama. Možete ga koristiti u tkaninama, zidnim obradama, tepisima, ali ne pretjerujte i uspostavite dobar balans. Pravilo otvorenog prozračnog prostora prevladava u nautičkom kao i u obalnom stilu. Minimalna količina namještaja u kombinaciji s ukrasnim predmetima povezanim s temom i stilom zaokružit će cjelinu. Prirodne teksture drva, šiblja ili ratana dati će prostoru dodatnu autentičnost i dozu karaktera.




Namještaj od prirodnog drveta najprikladniji je za nautički dizajn interijera. Sofe i fotelje presvucite laganim pamučnim ili lanenim tkaninama. Tkanine za prozore mogu biti prozračne, bijele boje ili prugastog uzorka u nijansama plave i bijele boje. U slučaju da želite dinamičniji dizajn i moderniji pristup, jednostavno dodajte crvenu boju, poput ukrasnih jastuka, stolne lampe i dekorativnih predmeta. Zidove obojite u bijelu ili plavu boju ili ih obložite drvenim zidnim oblogama. Kao podnu oblogu birajte drvo koje može biti u prirodnoj boji ili nijansirano u tamnije smeđe tonove. Ako želite nešto prozračniji dizajn drvene podne obloge nijansirajte u bijelu ispranu boju.



Poigrajte se tradicionalnim nautičkim elementima koji se mogu ugraditi u prostor na neočekivane načine. Mogu se stvarati fokusne točke upotrebom upečatljivih ukrasnih predmeta poput velikog sidra, brodskog kormila, i sl. Na zidovima umjesto slika možete uokviriti pomorske mape. Nadalje, tu se mogu naći brodske škrinje, vesla, brodski konopci i sl. Ukrasni predmeti trebaju biti izrađeni od prirodnih materijala. Ne smije se koristiti plastika ili sintetika. Prozori mogu biti okruglog oblika, teleskopi su zgodni detalj, ali opet sve uravnoteženo i bez pretjerivanja.



Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave
Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.
Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.
You must be logged in to post a comment Login