Bez kategorije
Tepisi originalnog dizajna
Jedan od najčešće viđenih dekora u domu zasigurno su tepisi. Kroz povijest su bili stvar prestiža i odraz bogatstva i moći njihovih vlasnika, a danas su neobičniji no ikad.

Primarna funkcija tepiha, pri uređenju doma, je utopliti ga i na taj način učiniti ugodnijim, no u današnje vrijeme tepisi se sve više ističu svojim originalnim i otkačenim teksturama, bojama i oblicima. Razvojem dizajna, tepisi postaju prava umjetnička djela, a nove tehnologije omogućile su implementaciju nekih uistinu neobičnih funkcija u ovaj donedavno običan ukras.
Tepisi i tehnologija
Za one koji ujutro ignoriraju dosadan zvuk budilice i odluče odspavati samo još koju minutu više, tepih naziva “Probudi se i stani” u tom će ih zasigurno spriječiti. U sebi ima ugrađeni alarm koji se gasi tek kada osoba stane na njega, a da li je ovakav neobičan tepih praktičan ili okrutan, prosudite sami.

Za djecu koja vole spavati uz upaljena svjetla, zgodno rješenje je tepih kreatorice Johanne Hyrkas koji se navečer jednostavno ukopča u struju te svjetli ugodnim, mekim svjetlom. Ljubitelje glazbe zacijelo će oduševiti tepih Lim Hyuntaika u čija je četiri povišena kuta integriran glazbeni sistem. U sredini je ostavljeno dovoljno mjesta kako bi se korisnik mogao udobno smjestiti i uživati u glazbi.
Tepih naziva “Konfuzija”, kako mu i ime kaže, zbunit će vas i zabaviti svojim originalnim dizajnom koji se zaista ne viđa svaki dan. Cijeli se tepih sastoji samo od jednog njegovog kuta, koji kad je postavljen uza zid, pruža iluziju da se ostatak tepiha krije s druge strane zida. Ideju je osmislio Pravdoliub Ivanov, a ovakav tepih idealno bi se uklopio u moderni interijer u kojemu bi razbio monotoniju i osvježio prostor.
Komad prirode u obliku tepiha
Popularni su i tepisi koji svojom strukturom i bojama asociraju na elemente iz prirode ili na neku od prehrambenih namirnica. Tepih u obliku jaja na oko dizajnerice Valentine Audrito poslužit će i kao udobna sjedalica, pošto su “žutanjci” meki jastuci. Nekonvencionalan tepih njemačkog studija Flachbild nije najbolji izbor za vegeterijance, a ni elegantne interijere, pošto izgleda poput gigantske ploške suhomesnatog proizvoda, no uklopit će se u ambijent snažne osobnosti.
Za one sklone čestim promjenama u svom stambenom prostoru, tu je tepih sastavljen od nekoliko zasebnih komada međusobno povezanih patentnim zatvaračem. Dijelovi se lako mogu odspojiti i presložiti po želji, a jedina mana je cijena od 900 američkih dolara.

Cijenom mnogo prihvatljiviji, ali ništa manje originalni su otirači izrađeni od recikliranih kamionskih guma. Tepisi vizualno repliciraju šahtove svjetskih gradova – Pariza, Londona i Chicaga, a osim što će ukrasiti ulazna vrata, lijepo će izgledati i u interijeru, posebno u monotonom hodniku.
Tepisi su neizostavan dekor, a unikatnim izgledom i inovativnim idejama svojih kreatora, privlačit će pozornost i u budućnosti te krasiti interijere onih koji žele neobičan i otkačen detalj u svom domu.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login