Bez kategorije
Luksuzni lusteri za ekstravagantne interijere
Najbolje osvjetljenje u interijeru postiže se postavljenjem nekoliko manjih rasvjetnih tijela, no veliki i raskošni luster nije samo rasvjetno tijelo već i umjetnička instalacija koja će sigurno privući pažnju.

Zbog svoje vrlo važne funkcionalne, ali i dekorativne uloge, rasvjetna tijela su neizostavan element u uređenju i opremanju interijera. Luster je središnji i dominantni ukras, čemu posebice pogoduje trend velikih rasvjetnih tijela koja određuju karakter cijelog interijera.
Središnji motiv interijera
Grandiozan luster naglašava jednostavnost minimalistički uređenog interijera, dok u prostoru uređenom u klasičnom ili rustikalnom stilu, lako postaje njegovim sastavnim dijelom. Posljednjih godina u modu se opet vraćaju luksuzni lusteri klasičnog dizajna koji plijene pažnju bogatstvom i kvalitetom izrade, ali i vrtoglavim cijenama.
Cijena lustera ovisi o materijalu od kojega je izrađen, proizvođaču, osvjetljenju koje ćemo dobiti, kao i veličini samog rasvjetnog tijela. Iza atraktivnih modela često stoje glasovita dizajnerska imena, koja u formi lustera pronalaze način umjetničkog izražavanja, a tvrtke svojim imenom jamče vrhunski proizvod.

Pri dizajnu raskošne rasvjete polazna točka su klasični modeli, velike tradicijske vrijednosti i kvalitete. Na njih se nadograđuju nove ideje, potpomognute novim tehnologijama zahvaljujući kojima se postižu originalne forme i oblici.
Posebno atraktivni su raskošni modeli lustera izrađeni od murano stakla. Murano je otok u Venecijanskoj laguni, na koji su zbog čestih požara u tadašnjoj Veneciji pretežno izgrađenoj od drveta, 1291. godine prisilno naseljeni svi tamošnji staklari. Otok ubrzo postaje sjedište staklarstva u srednjovjekovnoj Europi.
Murano lusteri
Murano lusteri izrađeni su od puhanog stakla različitih boja – od žute, zelene i narančaste do crvene kako i uvijek popularne bijele i crne (ne)boje. Boja također utječe na cijenu lustera, pa će tako za onaj u crvenoj varijanti biti potrebno izdvojiti pozamašnu svotu, pošto u sebi sadržava čestice zlata. Cijenu podiže i specifična tehnika puhanja stakla, koja je ostala tajnom rijetkih majstora puhača murana.

Za izradu glamuroznih luksuznih lustera koriste se i drugi egzotični, ali i suvremeni materijali poput običnog stakla, kristala i metala.
Lusteri se nude u različitim veličinama, bojama i oblicima, što pruža mogućnost odabira modela koji će u pravoj mjeri ukrasiti bilo koji prostor. Ovisno o tome da li se žarulje vide, neki od modela pogodni su i za ekološki osviještene i one koji razmišljaju o racionalnoj potrošnji energije. No, tko je spreman za luster izdvojiti stotinjak tisuća kuna vjerojatno ne razmišlja toliko o racionalnoj potrošnji.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login