Bez kategorije
Spavaće sobe koje privlače pozornost
Spavaća soba intimno je utočište svakog doma. Atmosferu u spavaćoj sobi podići će efektna tapeta veselog dezena koja će se posebno lijepo istaknuti na zidu iza uzglavlja kreveta.
Kvalitetan san od velike je važnosti za zdravlje, a o njemu će ovisiti i naša produktivnost idućeg dana. Osim namještaja i materijala koje ćemo koristiti za uređenje i opremanje interijera naše spavaću sobu bitnu ulogu igraju i boje koje će nas relaksirati stoga ne smiju biti agresivne. Istovremeno, suviše mračni interijeri zagušit će prostor i uz to ga vizualno smanjiti. Tapeta na zidu iznad uzglavlja kreveta jedan je od načina kako postići potreban balans.
U mirne spavaće sobe uređene u crnoj i smeđim tonovima, dobrodošlu promjenu i boju unijet će tapete neformalnog dezena koje će podići atmosferu cijele prostorije, a kojima će soba zadržati svoj mir i opuštajući efekt.
Kako ne bi dominirala prostorom, crvenu boju u interijeru je preporučljivo koristiti tek u ponekom detalju koji će se najbolje istaknuti u kombinaciji s crnom i bijelom, posebice monokromatskom tapetom floralnog uzorka.
U fotogaleriji pogledajte neke od ideja kako tek jedna zidna ploha prekrivena tapetom može postati centralni ukras spavaće sobe.
Bez kategorije
Drvene podne obloge za podno grijanje
Želite na podno grijanje staviti drvene obloge? Evo kako izabrati najbolje!
Podno je grijanje sve rašireniji način grijanja u domovima. Troši manje energije od klasičnih radijatora, a i skriveno u podu daje određenu estetiku prostoru. A kad smo kod estetike, onda, priznat ćete, drveni podovi u interijeru djeluju elegantno i toplo.
Kad su parketi u pitanju, preporučuje se da budu dvoslojni, odnosno troslojni. Ako je parket tanji (10 mm=, malo je bolja provodljivost topline prema površini, ali niti kod parketa koji su veće debljine (13, 14 mm) nema velikih razlika, radi se o desetak posto.
Egzotične vrste parketa ne preporučuju se za podno grijanje, ali ni bukva i javor. Zato je hrast idealan, a dobra je podloga i orah. Treba znati da u takvim prostorima treba održavati idealnu vlagu, od 40 – 60 posto.
Foto: HappyFloor
U današnje vrijeme mnogi za podove biraju laminate.
Laminati mogu biti u nekim slučajevima bolji vodič, mogu bolje provoditi toplinu prema površini. To se postiže u slučajevima kada se laminat punoplošno lijepi za podlogu, što je moguće kod nekih viših klasa laminata.
Laminat je otporniji kao materijal, a i manje je zahtjevan za održavanje. Međutim, nakon 25 – 30 godina treba ga mijenjati. Ako ga koristite u javnom prostoru, čak i ranije.
Foto: HappyFloor
Tražite li topli materijal za podove, možda ćete se odlučiti za pluto.
Pluto je vrlo stabilan, odlično provodi toplinu prema površini, a najveća prednost pluta je što je on, van sezone (kada ne radi podno grijanje), najtoplija podna obloga na dodir – pruža osjećaj topline daleko više i od drva, laminata ili bilo kojih drugih materijala.
Pluto ima izvrsnu zvučnu izolaciju, a i otporan je na vlagu. U stambenim se prostorima najviše preporučuje za dječje sobe jer je materijal prirodan. Jedina mu je mana što je mekan, pa se ne preporučuje za opterećenije prostore.
Još jedan materijal koji se preporučuje kao dobra drvena podloga za podno grijanje je – vinil.
Provodljivost topline kod vinila je velika, obzirom da je on gust i relativno tanak materijal.
Najveća prednost je kod stambenih prostora što se može postaviti u vlažne prostorije poput hodnika, kupaona, kuhinja, a otpornost na habanje i mehaničko oštećenje mu je izuzetno visoka. On je van sezone grijanja također topliji na dodir, nije toliko hladan kao laminat.
Foto: HappyFloor
U posljednje je vrijeme i u kupaonice popularno stavljati drvene podne obloge.
Kad je riječ o parketima, treba birati najbolje vrste drva za tu namjenu – burmanski teak, jatobu, doussie, iroko, cumaru, maslinu, termički obrađen hrast ili jasen, koji se mogu montirati i u kupaonice i u saune. Zagrijavanjem drva u proizvodnji iznad 200 °C njegova vlažnost se spušta na skoro 0% i time se smanjuje stupanj rastezanja i skupljanja drveta pri promjeni postotka vlage u prostoriji.
Takav parket treba biti postavljen savršeno pa njegovo postavljanje prepustite stručnjacima. Kod završne obrade prednost se daje uljenju parketa jerk od lakiranja voda prodire i u najtanje pukotine. Kod uljenja to nije slučaj, ali treba znati da se tretiranje parketnih površina u vlažnim prostorijama mora stalno obnavljati.
Bez kategorije
Održana središnja Konferencija o Zelenoj gradnji i Održivom razvoju
Konferencija se održala pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović
Dana 24.10.2018. godine, održana je središnja Konferencija o Zelenoj gradnji i Održivom razvoju u hotelu Esplanade Zagreb, u organizaciji Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju.
Konferencija se održala pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović te je okupila vodeće domaće i europske stručnjake iz područja zelene ekonomije, održive gradnje i prometa, zelene energije i održivog razvoja. Na konferenciju se odazvalo više od 350 sudionika.
Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju
Partneri konferencije su: Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava te Hrvatska udruga energetskih certifikatora. Glavni institucionalni pokrovitelji su: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja RH, Ministarstvo kulture RH, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta RH, Ministarstvo turizma RH, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike RH te Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture RH. Zeleni partner konferencije je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Predstavnici glavnih partnera i institucionalnih pokrovitelja pozdravili su okupljene sudionike:
- Dunja Magaš, državna tajnica, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja RH
- Dubravko Ponoš, direktor, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
- Željko Pecak, predsjednik, Hrvatska udruga proizvođača toplinsko fasadnih sustava
- Goranka Tropčić Zekan, predsjednica, Hrvatska udruga energetskih certifikatora
- Dean Smolar, izvršni direktor, Hrvatski savjet za zelenu gradnju
Glavni predavači konferencije održali su inspirativne i stručne prezentacije:
- Steven Beckers, Lateral Thinking Factory
- Christine Lemaitre, CEO, DGNB
Na konferenciji se razgovaralo o sljedećim temama:
- ZELENA GRADNJA
- ODRŽIVA EKONOMIJA
- ODRŽIVI PROMET
- IZAZOVI VELIKIH INFRASTRUKTURNIH PROJEKATA (11. HRVATSKI FORUM O ODRŽIVOJ GRADNJI)
- ENERGETSKA OBNOVA ZGRADA
- FINANCIRANJE ODRŽIVIH NEKRETNINA
- INTEGRIRANO PLANIRANJE URBANIH PROSTORA
- SUSTAVI OBVEZA ENERGETSKE UČINKOVITOSTI
Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju
Pokrovitelji konferencije su i sljedeće institucije: Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska komora arhitekata, Hrvatska zajednica županija, Udruga gradova, Hrvatska komora inženjera građevinarstva, Udruga upravitelj i Građevinski fakultet Zagreb.
U sklopu konferencije, održao se i 11. Hrvatski Forum o održivoj gradnji, na kojem su predstavnici tvrtke Holcim i Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu razgovarali o izazovima u velikim hrvatskim infrastrukturnim projektima.
Konferencija je okupila vlasnike nekretnina, arhitekte, projektante, investitore, developere, građevinare, proizvođače građevinskog materijala, predstavnike sektora odžive mobilnosti i čistog transporta, bankare, predstavnike energetskih tvrtki, predstavnike jedinica lokalne i regionalne samouprave, državne dužnosnike i predstavnike nadležnih ministarstava te predstavnike akademske zajednice i mnoge druge.