Bez kategorije
Povratak u školske klupe
Počela je nova školska godina kada će nova generacija školaraca po prvi puta sjesti u školske klupe, dok će za one nešto starije povratak značiti još više obveza. Kako bi se vaš mališan što bolje suočio s novim izazovima, potrebno mu je osigurati dobru radnu okolinu. Kako, saznajete u nastavku.

Kada je u pitanju uređenje i opremanje interijera, uređenje dječje sobe nije nimalo lak posao – potrebno je vješto izbalansirati i uskladiti želje djeteta sa željama roditelja. Dječja soba je prostor u kojemu će vaš mališan provesti velik dio slobodnog vremena u igri i zabavi, ali i učenju. Uz nekoliko jednostavnih savjeta, soba za školarca može postati ugodan, funkcionalan, ali i vizualno atraktivan prostor.
Krenimo od radnoga stola – najpraktičnije rješenje, posebice u sobama manje kvadrature, predstavlja stol na kotačiće koji omogućava brzo i jednostavno premještanje stola na najpogodniju poziciju. Pisaći stol najbolje je postaviti blizu prozora kako bi dijete za pisanje i čitanje imalo dovoljne količine prirodnog svjetla, koje će uz kvalitetnu lampu osigurati dobru osvjetljenost radne plohe. Poželjno je da stol ima zaobljene rubove kako bi rad za stolom bio što ugodniji te kako dijete ne bi nažuljalo podlaktice.
Popratni ladičar osigurat će dovoljno prostora za knjige i sav pribor za koji neće biti dovoljno mjesta na stolu, a uz to će soba izgledati urednije. Ukoliko raspolažete s manjim prostorom, praktično rješenje je krevet s ladicom u koju se može pohraniti se od posteljine do igračaka.
Ekran stolnog računala treba biti na povišenom stalku u visini očiju, dok je tipkovnicu dobro smjestiti na kliznu dasku ispod radne plohe. Igračke i druge sitnice nije preporučljivo držati na stolu ili njegovoj neposrednoj blizini, jer će djetetu odvlačiti pozornost tijekom učenja. Takve je predmete najbolje staviti na police, ormare ili u jednu zonu sobe koja je namijenjena razbibrigi.
Ništa manje važan element pri uređenju dječje sobe je i radni stolac. Pravilno držanje utječe na položaj kralješnice koja nosi ukupnu težinu našeg tijela. Dugotrajna upotreba neodgovarajućeg stolca sasvim će sigurno prouzročiti bol u leđima i umor stoga je kupnja kvalitetnog, ergonomski oblikovanog stolca pitanje promišljene odluke.
Poželjno je izabrati stolac s naslonom savinutim prema unutra tako da podupire kralješnicu i drži je u pravilnom položaju. Dobra opcija je i pomični naslon stolca koji se pomiče kad se osoba naginje prema naprijed ili nazad. Radni stolac s naslonom za glavu omogućava povremeno i potpuno opuštanje tijela. Idealan je naslon za leđa koji je dovoljno visok i širok da podupre leđa i ramena djeteta, a podesivi nasloni za ruke olakšavaju teret vratu i ramenima.
Visinu radnog stolca treba podesiti tako da natkoljenice budu u horizontalnom položaju, a koljena savinuta pod pravim kutom u odnosu na pod. Ruke trebaju biti oslonjene na radnu ploču stola tako da su u laktu savinute pod pravim kutom, kako tijelo ne bi bilo potrebno prigibati nad stol. Stolci koji imaju opciju podešavanja dubine sjedišta također su poželjni jer će na taj način radni stolac pratiti rast djeteta.
Pod noge djeteta po potrebi možete podmetnuti klupicu koja će omogućiti da njegove natkoljenice budu u horizontalnom položaju, bez pritiska na bedra te da mu noge ne vise sa stolca. Klupica će mu olakšati i silazak sa stolca.
Tako uređeni radni kutak pružit će vašem školarcu ugodnu i zdravu radnu atmosferu u kojoj će se moći kvalitetnije posvetiti učenju i školskim zadaćama.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login