Povežimo se

Interijeri

Ljupka terasa uređena prema feng shui pravilima

Zavirite u svijet drevne kineske vještine uređenja prostora

Terasa – produžetak vašeg doma

U toplo doba godine život vlasnika vrtova odvija se na otvorenom i na terasama koje za lijepa vremena služe kao produžetak stambenog prostora.

Lijepa terasa zaklonjena od pogleda, udobna sjedeća garnitura, bujni cvjetni grmovi, raskošne tegle s trajnicama omogućit će vam da se osjećate ugodno i sigurno. S druge strane pogled na vrt i lijepu terasu koja je uređena je poput izloga našeg doma koji gostoljubivo  dočekuje posjetitelje.

 

feng shui terasa detalj

Foto: DOMnaKVADRAT

Koje kriterije zadovoljiti

Prije nekoliko godina  našla sam se pred izazovom kako urediti svoju terasu i zadovoljiti sve kriterije koji su mi bili važni. Štoviše popis  nije bio kratak pa sam morala uzeti u obzir vrstu I oblik namještaja, kakvu zaštitu od sunca odabrati, koje biljke posaditi, koje osvjetljenje, kako se zaštiti od pogleda s ulice, vrstu podnih obloga i na kraju objediniti sve elemente koji će stvoriti  sklad i harmoniju  kako bi dobila svoje pravo mjesto za opuštanje, zabavu i objedovanje.

Poznavajući detalj da je svaka terasa, balkon ili lođa dio kuće tj. stana morala sam paziti u kojoj se zoni nalazi, tj. na kojoj strani svijeta te u skladu s tim odlučiti kako će na koncu izgledati moja terasa.

feng shui terasa klupica dom2

Foto: DOMnaKVADRAT

Feng shui terasa u praksi

Dok su se neke stvari radile doista polako i promišljeno neke su došle vrlo spontano i bez puno  mozganja.  Jedna od najvažnijih stvari bila je kako se zaštiti od jakog ljetnog sunca koje mi je nemilosrdno udaralo u dvije velike staklene stijene.

Ideja je bila da se sagradi drvena pergola  te posade dvije glicinije koje će svojim brzim rastom lijepo prekriti bočnu stranu da me zaštiti od pogleda prolaznika, a krovnu da me zaštiti od sunca. Kako je boja kuće bijelo siva odabrala sam ljubičasto plavu boju glicinije da malo oživim prostor i učinim ga zanimljivijim. Ovo je bio trik kako umiriti previse yang energiju s juga jer glicinija je ustvari biljka koja puzi te ima yin energiju koja je meni bila potrebna da bi postigla ravnotežu I sklad. Odabrala sam listopadnu penjačicu jer mi je u jesen i zimu prijeko potrebno svjetlo i sunce koje dobivam samo s južne strane.

feng shui terasa dekoracije dom2

Foto: DOMnaKVADRAT

Terasa je na jugu pa sam se mogla odlučiti za drveni ili plastični namještaj. Odabrala sam okrugli stol jer se oko njega lakše mogu kretati i bolje pristaje uz ograničen prostor na dijelu terase gdje sam smjestila sjedeću garnituru. Mjesta je bilo i za ležaljku i malu policu koja mi služi kao dekoracija i mjesto za odlaganje. Uz rub terase postavljene su tegle s hortenzijama, božurima i pampas travom.  Za podne obloge odabrala sam  keramičke pločice koje imitiraju drvo (drvo hrani vatru  – jug) iako sam zamalo odabrala drveni dek no zbog održavanja i cijene ipak su pobijedile pločice.

U samom vrtu  na južnoj strani već je postojala ulična rasvjeta  pa se nisam morala zamarati  dodatnim izvorom svjetlosti a ona je baš bila na pravom mjestu – svjetlost – vatra na jugu. Prostor ispred terase ostavila sam prazan tj. bez biljaka pa se prostire samo travnjak kako bi dobila svoj feniks – niži, otvoren prostor koji mi je potreban za ideje, životnu viziju I pogled u budućnost.  Na kraju travnjaka je zidić visine  jednog metra koji je ujedno i međa.

Na lijevoj strani posadila sam dosta raznih začina;  kadulja, majčina dušica, timijan i lavanda  koje držim u teglama i koje, moram priznati, uspijevaju.  Inače većina začina uspijeva na istoku ili jugoistoku pa ako još sadite u gredicama ili grmovima po 3 ili 4 onda je to pun pogodak.

Desna strana vrta kojoj pripada jugozapad i koja je okrenuta prema glavnoj cesti dobila je 5  lijepih smaragd thuja (čempresa) koji pomažu  u zaštiti od prašine, buke I pogleda.

Prema Feng Shui-u statičnoj metodi možda to i nije najbolje rješenje, no to je dokaz da svaki prostor ima priču za sebe i u skladu s njim treba postupati. Ne treba slijepo slijediti sva pravila bez međusobnog razumijevanja čovjeka i prostora.

Upamtite

Vrtni namještaj odabiremo prema zoni u kojoj se nalazi

•             Metalni u Z,SZ I S – može I betonski ili mramorni/granitni

•             Drveni u I,JI,J

•             Kameni u JZ;SI te Z i SZ može i od opeke, zidani ili drveni no tamnosmeđi okrugli ili elipsasti

•             Staklo izbjegavati

Ne ostavljajte drveni namještaj nezaštićen jer najgore je imati truli namještaj. Bacite sve oštećene ili puknute tegle.

U blizini objekta  poželjno je imati zaobljene oblike.

Najbitnije je postići harmoniju – količina namještaja i biljaka i njihove dimenzije moraju odgovarati veličini prostora.

Prilikom odabira biljaka i cvijeća pazite da nemaju trnje, iglice ili oštre listove a izbjegavajte kaktuse i yuke.

Feng Shui će nam donijeti prilike za svjesnijim načinom života, a to znači da primjećujemo okolinu u kojoj boravimo. Nema ničeg tajanstvenog ili neobičnog unutar Feng Shui prakse jer se ona bavi upravljanjem energije životnog prostora koja je stvarna i živa, no oku nevidljiva isto kao i energija koju dobivamo da bi napajali naše mobilne uređaje ili koristili internet, tv i ostale električne uređaje.

 

Piše: Lana Anderson, savjetnica za cjeloviti feng shui

http://www.domusdecorum.com

Tražite još ideja za uređenje doma prema pravilima feng shuia? Pretplatite se na naš YouTube kanal!

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Interijeri

Sofisticirano i dramatično: Pet boja koje se najbolje slažu s crnom u interijeru

Ako volite crnu boju zidova ili crni namještaj, evo koje boje možete dodati u prostor za najbolji dojam.

Od dramatičnog kontrasta do suptilnih detalja, otkrivamo kako možete svom domu dodati dašak elegancije i šarma. Evo koje se boje najbolje slažu s crnom u interijeru.

Klasična crno – bijela kombinacija

Bezvremenska elegancija ove kombinacije boja prelaze svaki trend i ostaje uvijek jedan od prvih odabira prilikom uređenja. Ove boje će dodati dozu sofisticiranosti i elegancije u dom, bilo da se radi o minimalističkom ili vintage stilu, ovaj duo nas i dalje oduševljava.

Hrabra crno – siva kombinacija

Dodajte prostoru malo stila uz kombinaciju sive i crne boje. Tako možete kombinirati crnu kutnu garnituru sa sivim zidom ili sive police montirati na crni zid. Ove će boje sigurno dodati dašak drame i elegancije svakom prostoru.

Koje su najpopularnije boje za uređenje kupaonice? Neki odgovori dizajnera će vas iznenaditi

Unikatna kombinacija crne i žute

Zamislite kako lijepo može izgledati prostor u kojem dominiraju crna i žuta boja. Ovaj će par donijeti toplinu i energiju tijekom dana, dok ćete tijekom večeri uživati u dramatičnom okruženju.

Dinamični duo: Ružičasta i crna

Delikatna ružičasta će savršeno ublažiti dojam koji ostavlja crna boja, a interijer će izgledati savršeno radi ove kombinacije. Ne morate cijeli zid obojiti u ružičasto, dovoljno će biti ako dodate nekoliko predmeta u ružičastoj boji; okvir za slike, lampu, zavjese…

Kako dodati dozu luksuza spavaćoj sobi? Ovim se trikovima služe dizajneri

Dramatična kombinacija crnog namještaja i tamnih detalja

Želite nešto posebno? Onda je kombinacija tamnih sjena na zidu i crnog namještaja odabir za vas. Ovaj hrabar izbor dodaje dubinu i ozbiljnost prostoru, stvarajući moderan ambijent.

Nastavite čitati

Interijeri

Zašto je višeslojni parket dobar odabir? Ovo su osobine i prednosti dvoslojnih i troslojnih parketa

Danas su najzastupljenija varijante parketa oni dvoslojni i troslojni, a većina podržava postavu na podno grijanje koje se ugrađuje u sve više kuća i stanova

Kada su u pitanje obrade drva, najzastupljenije je u hrastu, tu je američki orah i neke vrste jasena. Većina Europskih vrsta drveta su odlične za podno grijanje, dok one egzotične nisu toliko stabilne pa se ne preporučuju.

Višeslojni parketi se dijele na dvoslojne i troslojne, dvoslojni dolaze obično u manjim formatima, tanji su i manjih dimenzija ali su i nešto bolji odabir za podno grijanje jer bolje provode toplinu. Često se koriste kao format parketa klasična riblja kost ili chevron.

Karakteristika troslojnih je ta da često dolaze u click opciji i tada se mogu polagati suhomontažno, kao plivajući pod, iako se mogu i lijepiti što je dugoročno uvijek bolji odabir. Oni su obično u većim formatima, a često se proizvode kao modeli seljačkog poda. Evo koje specifičnosti izdvaja ovih parketa izdvaja Mladen Skitanić, direktor prodaje u Happy flour u Zagrebu.

Troslojni parket hrast, lakirani mat

Troslojni hrastov parket je najtraženiji

Zanimljiv je kupcima jer dolazi u raznim završnim obradama a to se odnosi na veličinu daske i format te završnu obradu – je li je samo lakiran, četkan i lakiran ili je uljen. Kod uljanog je posebnost ta što ostaju naglašene karakteristike drva, ne zatvara pore.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Kod održavanja je važno paziti da on tvornički zaštićen vrhunskim uljem koje mu daje otpornost na razne vanjske faktore, mrlje od vode neće ostaviti niti će on izgledati “potrošeno”. Potrebno je kroz 3-5 godina opet premazati uljem parket ali to možete učiniti i sami, bez micanja velikih komada namještaja, što nije slučaj kod lakiranja parketa. On se ne mora brusiti samo dobro očistiti, potrebno je malo vremena i ne treba vam majstor. Kroz 10-15 godina je potrebno pozvati profesionalca da strojem dubinski očisti drvo i ispolira ga te naulji. Ako dođe do lokalnog oštećenja, lako se samo taj dio može sanirati.

Seljački troslojni parket hrast, uljen

Ono što je preporučljivo ovakvog parketa je korištenje profesionalnih sredstava za čišćenje i održavanje jer se time parket njeguje, obnavlja i prolongira se naknadno uljenje.

Uljani parketi neće naškoditi zdravlju jer se ulje kojim se premazuje dobije od prirodnih smola drveta, pa će odgovarati i astmatičarima, siguran je za djecu i ljubimce.

Odabir boje u stanu kreće od poda

Američki orah je specifičan odabir

Obično je u pitanju parket tamnije boje, specifičan po tome što nakon nekog vremena uslijed prirodne oksidacije poprima crvenkasto narančaste nijanse. Ovakav će parket dominirati prostorom pa je potrebno pažljivo urediti interijer. Prostoru će pružiti dozu luksuza i ekskluzivnosti, relativno je skup parket kojeg mogu činiti daske manjeg ali i većeg formata. Može se lakirati i uljiti, traje dugo kao i svi ostali. Ako ga odlučite lakirati, on će se lakše održavati, potrebno ga je brustiti nakon 15-20 godina.

Američki orah, troslojni, mat lakiran

Seljački pod i dalje iznimno moderan

On je idealan odabir za moderne interijere, do izražaja dolazi u kombinaciji s modernim namještajem ravnih linija. Način postavljanja i održavanja jednak je kao kod ostalih troslojnih parketa.

Seljački troslojni parket hrast, uljeni

Lakirane se održava profesionalnim sredstvom za čišćenje koji pruža dubinsku zaštitu i impregnaciju. Uvijek je u pitanju završna uljena ili mat obrada kod lakiranih modela.
Hrast i jasen nude najveći spektar raznih boja i obrada, dok europski ili američki orah pruža dodatnu težinu i ekskluzivnost prostoru. Najzastupljenije vrste troslojnih parketa su hrast, jasen, europski i američki orah. Hrast je najbolji odabir jer je najizdržljiviji, otporan te prilagodljiv.

Foto: HappyFloor

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice