Bez kategorije
Ljupka terasa uređena prema feng shui pravilima
Zavirite u svijet drevne kineske vještine uređenja prostora
Terasa – produžetak vašeg doma
U toplo doba godine život vlasnika vrtova odvija se na otvorenom i na terasama koje za lijepa vremena služe kao produžetak stambenog prostora.
Lijepa terasa zaklonjena od pogleda, udobna sjedeća garnitura, bujni cvjetni grmovi, raskošne tegle s trajnicama omogućit će vam da se osjećate ugodno i sigurno. S druge strane pogled na vrt i lijepu terasu koja je uređena je poput izloga našeg doma koji gostoljubivo dočekuje posjetitelje.

Foto: DOMnaKVADRAT
Koje kriterije zadovoljiti
Prije nekoliko godina našla sam se pred izazovom kako urediti svoju terasu i zadovoljiti sve kriterije koji su mi bili važni. Štoviše popis nije bio kratak pa sam morala uzeti u obzir vrstu I oblik namještaja, kakvu zaštitu od sunca odabrati, koje biljke posaditi, koje osvjetljenje, kako se zaštiti od pogleda s ulice, vrstu podnih obloga i na kraju objediniti sve elemente koji će stvoriti sklad i harmoniju kako bi dobila svoje pravo mjesto za opuštanje, zabavu i objedovanje.
Poznavajući detalj da je svaka terasa, balkon ili lođa dio kuće tj. stana morala sam paziti u kojoj se zoni nalazi, tj. na kojoj strani svijeta te u skladu s tim odlučiti kako će na koncu izgledati moja terasa.

Foto: DOMnaKVADRAT
Feng shui terasa u praksi
Dok su se neke stvari radile doista polako i promišljeno neke su došle vrlo spontano i bez puno mozganja. Jedna od najvažnijih stvari bila je kako se zaštiti od jakog ljetnog sunca koje mi je nemilosrdno udaralo u dvije velike staklene stijene.
Ideja je bila da se sagradi drvena pergola te posade dvije glicinije koje će svojim brzim rastom lijepo prekriti bočnu stranu da me zaštiti od pogleda prolaznika, a krovnu da me zaštiti od sunca. Kako je boja kuće bijelo siva odabrala sam ljubičasto plavu boju glicinije da malo oživim prostor i učinim ga zanimljivijim. Ovo je bio trik kako umiriti previse yang energiju s juga jer glicinija je ustvari biljka koja puzi te ima yin energiju koja je meni bila potrebna da bi postigla ravnotežu I sklad. Odabrala sam listopadnu penjačicu jer mi je u jesen i zimu prijeko potrebno svjetlo i sunce koje dobivam samo s južne strane.

Foto: DOMnaKVADRAT
Terasa je na jugu pa sam se mogla odlučiti za drveni ili plastični namještaj. Odabrala sam okrugli stol jer se oko njega lakše mogu kretati i bolje pristaje uz ograničen prostor na dijelu terase gdje sam smjestila sjedeću garnituru. Mjesta je bilo i za ležaljku i malu policu koja mi služi kao dekoracija i mjesto za odlaganje. Uz rub terase postavljene su tegle s hortenzijama, božurima i pampas travom. Za podne obloge odabrala sam keramičke pločice koje imitiraju drvo (drvo hrani vatru – jug) iako sam zamalo odabrala drveni dek no zbog održavanja i cijene ipak su pobijedile pločice.
U samom vrtu na južnoj strani već je postojala ulična rasvjeta pa se nisam morala zamarati dodatnim izvorom svjetlosti a ona je baš bila na pravom mjestu – svjetlost – vatra na jugu. Prostor ispred terase ostavila sam prazan tj. bez biljaka pa se prostire samo travnjak kako bi dobila svoj feniks – niži, otvoren prostor koji mi je potreban za ideje, životnu viziju I pogled u budućnost. Na kraju travnjaka je zidić visine jednog metra koji je ujedno i međa.
Na lijevoj strani posadila sam dosta raznih začina; kadulja, majčina dušica, timijan i lavanda koje držim u teglama i koje, moram priznati, uspijevaju. Inače većina začina uspijeva na istoku ili jugoistoku pa ako još sadite u gredicama ili grmovima po 3 ili 4 onda je to pun pogodak.
Desna strana vrta kojoj pripada jugozapad i koja je okrenuta prema glavnoj cesti dobila je 5 lijepih smaragd thuja (čempresa) koji pomažu u zaštiti od prašine, buke I pogleda.
Prema Feng Shui-u statičnoj metodi možda to i nije najbolje rješenje, no to je dokaz da svaki prostor ima priču za sebe i u skladu s njim treba postupati. Ne treba slijepo slijediti sva pravila bez međusobnog razumijevanja čovjeka i prostora.
Upamtite
Vrtni namještaj odabiremo prema zoni u kojoj se nalazi
• Metalni u Z,SZ I S – može I betonski ili mramorni/granitni
• Drveni u I,JI,J
• Kameni u JZ;SI te Z i SZ može i od opeke, zidani ili drveni no tamnosmeđi okrugli ili elipsasti
• Staklo izbjegavati
Ne ostavljajte drveni namještaj nezaštićen jer najgore je imati truli namještaj. Bacite sve oštećene ili puknute tegle.
U blizini objekta poželjno je imati zaobljene oblike.
Najbitnije je postići harmoniju – količina namještaja i biljaka i njihove dimenzije moraju odgovarati veličini prostora.
Prilikom odabira biljaka i cvijeća pazite da nemaju trnje, iglice ili oštre listove a izbjegavajte kaktuse i yuke.
Feng Shui će nam donijeti prilike za svjesnijim načinom života, a to znači da primjećujemo okolinu u kojoj boravimo. Nema ničeg tajanstvenog ili neobičnog unutar Feng Shui prakse jer se ona bavi upravljanjem energije životnog prostora koja je stvarna i živa, no oku nevidljiva isto kao i energija koju dobivamo da bi napajali naše mobilne uređaje ili koristili internet, tv i ostale električne uređaje.
Piše: Lana Anderson, savjetnica za cjeloviti feng shui
http://www.domusdecorum.com
Tražite još ideja za uređenje doma prema pravilima feng shuia? Pretplatite se na naš YouTube kanal!
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login