Povežimo se

Bez kategorije

Klasifikacija drvenih podnih obloga

Parket je višestoljetna prirodna klasika, a parketni podovi mogu se postaviti na gotovo svaku podlogu. Drvene podne obloge interijeru daje prirodnost i toplinu, uz jednostavne uvjete održavanja.

Uz domaće vrste kao što su hrast, jasen, bukva i grab, tržište nudi i niz egzotičnih vrsta poput bambusa, wenge drveta i tikovine. Parkete dijelimo na masivne i višeslojne, no u nastavku teksta više ćemo se pozabaviti podjelom po klasama.

Klase parketa

Klasifikacija parketa po razredima nije podjela po kvaliteti, već prema esteskom izgledu parketa, koji ovisi o prirodnim karakteristikama drveta. Tako razlikujemo 4 najčešće klase – prva i ujedno najcjenjenija je E ili Ekstra klasa koju karakterizira ravna struktura i blistače iz osrženog dijela trupca te je kao takva najčvršći dio drveta. Ova klasa ima najfiniju strukturu, a pošto nepravilnosti poput čvorića, pukotina i sličnog nisu dozvoljene, u višem je cjenovnom rangu.

Drveni podovi Dom2

Čistu suprotnost profinenoj E klasi predstavlja VS odnosno van standardna klasa koja je slikovita zbog šarolikosti, kvrga i drugih prirodnih nepravilnosti koje joj i daju najveću posebnost i karakter.

Kod rustik klase dozvoljena je grubo izražena struktura te čvorovi, a kako joj i ime kaže, zbog svoje je strukture idealna za opremanje vikendica i prostorija uređenih u starinskom stilu.

Natur klasa odlikuje se lijepo izraženom strukturom bočnica, koje su potpuno prirodnog izgleda te tako najljepše ističu teksturu i prirodnost drveta.

U moderno uređenim interijerima često susrećemo E kategoriju, koja zbog svojih ravnih godova i ujednačene boje stvara dojam veće jednolikosti ploha, dok će klasičari svoje domove urediti natur klasom.

Drveni podovi Dom2

Za koju god se klasu odlučili, ne zaboravite i na mogućnost termotretiranja vašeg parketa. Tim procesom drvo postaje otpornije na vodu i štetočine, a njegova boja poprima tamnije nijanse. Termička obrada drva je inovativna finska tehnologija koja parketu daje veću kvalitetu, ali preporučuje se obrada parketa bez prirodnih oštećenja.

Svim klasama je jedna stvar zajednička, a to je životni vijek koji je jednak bez obzira o kojoj se kategoriji radilo. Ukoliko je kvalitetne izrade parket može potrajati i do 100 godina, a nakon dvadesetak godina poželjno ga je prebrustiti i prelakirati, čime će vratiti svoj sjaj te će ga se adekvatno zaštititi od oštećenja.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!

Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

karirani-uzorak-domnakvadrat

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.

Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.

Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.

Kako ga unijeti u interijer?

Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.

Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.

Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…

Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave

Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

kamin-na-bioetanol-viseći-domnakvadrat

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

kamin-na-bioetanol-starinski-domnakvadrat

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.

Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

kamin-na-bioetanol-zidni-domnakvadrat

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

kamin-na-bioetanol-samostojeći-domnakvadrat

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice