U fokusu rada Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja i ministra Predraga Štromara osobno je stambeno zbrinjavanje mladih, maksimalna iskoristivost sredstava EU kroz projekte energetske učinkovitosti, kao i očuvanje prostora kroz prostorno planiranje, te podizanje komunalnog standarda s ciljem ravnomjernog razvoja svih dijelova Hrvatske.
Isto tako, nastavljamo se rad na modernizaciji sustava s ciljem da se poduzetnicima, ali i svim građanima pojednostavi dostupnost svih dokumenata te smanji broj procedura. Kad govorimo o stambenom zbrinjavanju, dvije konkretne mjere, poticana stanogradnja (POS) i subvencioniranje stambenih kredita, omogućavaju mladima da lakše dođu do prvog stana ili kuće.
U samo godinu dana kroz subvencioniranje stambenih kredita ministarstvo je omogućilo da preko 5300 mladih sada ima svoj dom, ovdje u Hrvatskoj. ”Omogućili smo mladim ljudima da ostanu u Hrvatskoj, ovdje osnuju svoje obitelji i grade svoj poslovni uspjeh, a čime će pridonositi razvoju gospodarstva. Ovo je ujedno i demografska mjera jer se za svako rođeno dijete rok subvencioniranja produžava za još dvije godine. U 2019. godini nastavljamo s provedbom subvencioniranih kredita, a ujedno ćemo tu mjeru dodatno poboljšati na temelju analize koju provodimo.”
Nastavlja se i s izgradnjom POS-ovih stanova, koji su u pojedinim gradskim središtima i duplo jeftiniji od ostalih na tržištu. Do sad je izgrađeno 8000 takvih stanova, a priprema se izgradnju još njih tisuću. Ono što je vrlo bitno za građevinski sektor su projekti energetske obnove, koji će zasigurno doprinijeti rastu građevinskog sektora.
Ministarstvo je u 2018. godini povuklo čak 37 posto više sredstava od planiranog, upravo za energetsku obnovu. Sve što je na raspolaganju, iskoristi se, pa se raspoloživi iznos kontinuirano povećava. ”Uz to, podižemo kvalitetu života i rada, te štedimo novac, i građanima i jedinicama lokalne samouprave. Ulaganjem u druge razvojne projekte, sredstvima koja će županije, gradovi i općine dobiti uštedom na energentima, doprinijet će se i većoj kvaliteti života svih građana.”
Graditeljski poslovi energetske obnove namijenjeni su velikim dijelom manjim građevinskim tvrtkama koje će moći iskoristiti sve svoje kapacitete. Osim što im dajemo siguran posao, radi se o sredstvima iz fondova EU pa je i naplata sigurna. Zbog realnih potreba planiramo osigurati dodatnih 1,8 milijardi kuna za naredne tri godine za energetsku obnovu zgrada, javnih, ali i privatnih kuća. Većina zgrada u Hrvatskoj starija je od 40 godina, stoga je energetska obnova itekako potrebna, posebice zbog ušteda, odnosno smanjenja troškova za režije.
U 2019. godini ministar očekuje daljnji rast građevinskog sektora, jer, posla će biti, kao i dodatnih sredstava iz fondova EU. Stoga osim rasta građevinskog sektora, očekuje i da će rasti plaće građevinskim radnicima. Ono što nas čeka u 2019. godini je nastavak modernizacije sustava. Radi se o reformi koja se provodi u Ministarstvu kako bi poduzetnicima, ali i svim građanima pojednostavili proces dolaženja do dokumenata, ali i smanjili procedure. Osim toga, smanjenje procedura rezultirati će i podizanjem na ljestvici Doing Businessa sljedeće godine.
Informatizaciju i digitalizaciju, odnosno reformu prostorno zemljišne administracije raditi će i uz pomoć sredstava iz fondova EU. U narednoj fazi e-razvoja, te učinkovitoj izradi i implementaciji e- planova druge generacije, e-dozvole, e-investicija, e-arhiva i ostalih e-modula koje razvija u sklopu rasterećenja gospodarstva i nacionalnih reformi, Ministarstvo će uz podršku struke osigurati građanima da napokon imaju javnu upravu kao svoj servis. Cilj je stvoriti pozitivnu klimu u Hrvatskoj, kroz suradnju i sinergiju svih čimbenika, od politike i medija do gospodarstva i obrazovanja.