Povežimo se

Čišćenje i organizacija

Kako zidove zaštiti od vlage?

Razlozi njenog nastanka su razni. Dobra je vijest da je možemo spriječiti

vlaga-na-zidu-domnakvadrat

Prilikom kupanja, kuhanja, pranja i sušenja rublja stvara se vlaga. Uz to, vlagu izazivaju i pospješuju i drugi elementi poput loše hidroizolacije objekta te sanacijskih pogrešaka. Ozbiljni problemi nastaju kad građevinski materijali ostanu konstantno vlažni.

Vlaga u građevinskim elementima smanjuje toplinsku izolaciju, a njeno trajno djelovanje može oštetiti strukturu, stoga je sprječavanje koncentracije vlage u prostoru od iznimne važnosti. Razlikujemo vlagu koja nastaje na unutrašnjim te vanjskim zidovima, kao i takozvanu građevinsku vlagu koja se akumulira u samom građevnom materijalu.

Razlozi nastanka

Razloga za nastanak vlage u objektu je mnogo. Od oštećenih zidova i krova, pukotina u cijevima za grijanje i vodovodnim cijevima do podne vlage i začepljenog žljebnog odvoda. Tomu se mogu pribrojiti i nedovoljna izolacija objekta, greške pri projektiranju i sanaciji, kao i građevinska vlaga te prodiruća voda izvana.

Znakovi

plijesan-na-zidu-domnakvadrat

Glavni znakovi rastuće vlažnosti u zgradi su izrazito hladne površine zidova, neugodan miris vlage, opadanje žbuke te izbijanje plijesni. Kako bismo postigli dobru klimu u prostoru i spriječili oštećenja, potrebno je osigurati dobro prozračivanje otvaranjem prozora ili mehaničko provjetravanje i odzračivanje, kojim se prekomjerna vlaga izvodi iz objekta.

Trajna zaštita od vlage

Ipak, trajnu zaštitu od vlage nudi samo adekvatno izvedena i sveobuhvatna izolacija zidova i krova uključujući i odgovarajuće prozore i vrata. No, mogu se poduzeti neke mjere predostrožnosti, a to je već spomenuto provjetravanje, posebice nakon kupanja i kuhanja, kad se i kondenzira najviše vlage u prostoru.

Kod podrumskih prostora situacija je obratna. Pri višim temperaturama, prozori i vrata moraju ostati zatvoreni, jer bi se u suprotnom topli zrak kondenzirao na hladnim zidovima.

Kapilarna i kondenzacijska vlaga – kako ih razlikovati i riješiti?

Smanjenje vlage

Emisiju vlage moguće je smanjiti ako izbjegavate sušenje rublja u interijeru. Između namještaja i zidova trebalo bi ostaviti barem 5 cm prostora.

Tijekom hladnih jesenjih i zimskih mjeseci, sve prostorije ravnomjerno zagrijavajte. Temperaturna razlika između pojedinih soba ne smije biti veća od 5 °C.

Vlagu je moguće ukloniti i strojnim isušivanjem, kojim se postižu dobri mikroklimatski uvjeti u prostoru.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Čišćenje i organizacija

Znate li koja su najprljavija mjesta u vašem kućanstvu? Ovaj će vas popis iznenaditi

Naši domovi mogu postati i dom za nekoliko vrsta kukaca, bakterija i gljivica, ako nismo dovoljno temeljiti u čišćenju

Vrijeme je da obratite više pažnje na često posjećene kutke, uglove i površine koje se zanemaruju jer su ili preteške za dosegnuti ili jednostavno zaboravimo na nakupljanje bakterija koje se tiho događa u pozadini. Ovo je popis najodvratnijih mjesta u kući, s savjetima o njihovoj dezinfekciji.

1. Iza radijatora

Možda zaboravljate na svoje radijatore jer su uglavnom skriveni iza namještaja ili drugih ukrasnih predmeta. No, čak i ako obrišete vanjštinu, utori iza radijatora zapravo skupljaju čvrsto zapakirani prašinu i prljavštinu koja se potom vraća u zrak. Jeste li znali da čišćenje iza radijatora zapravo može smanjiti troškove grijanja? To je zato što prašina stisnuta između otvora može spriječiti izlazak topline, što znači da vaši radijatori moraju raditi dvostruko više kako bi zagrijali unutrašnjost.

Kad ste već kod toga, očistite i zid iza radijatora, koji obično potamni od prljavštine. Umočite spužvu u sapunastu mješavinu, dobro je iscijedite i očistite površinu.

2. Fuge

ko pažljivo pogledate, primijetit ćete prljavštinu i prašinu nakupljene između pločica, što na kraju čini podove ili zidove užasno tamnima. Zbog svoje obično svijetle boje i porozne prirode, fuge su sklone mrljama. Čišćenje može izgledati kao dug i detaljan posao, ali ako redovito uključite čišćenje fuga u svoju uobičajenu rutinu, možete spriječiti nakupljanje plijesni.

Ocat je čudotvorac kada se pomiješa u jednakim dijelovima s vodom i poprska izravno na prljave površine. Može pomoći u oslobađanju zaključane prašine, prljavštine i neposlušne dlake. Još jedno sjajno kućno rješenje je mješavina vodikovog peroksida i sode bikarbone: Dodajte nekoliko žlica sode bikarbone u vodikov peroksid dok ne dobijete željenu konzistenciju. Smjesa će postati pastozna, koju potom možete nanijeti na fuge. Ostavite da odstoji 10 minuta, a zatim izribajte površinu.

3. Lajsne

Koliko često, kada razmišljate o zidovima, razmišljate i o lajsnama? Budući da obično nisu u razini očiju, skloni ste propustiti prljavštinu i nakupljanje na tim malim rubovima. Čišćenje lajsni može se činiti zamornim, jer nitko ne želi klečati i čistiti pogrbljen. Ali razmislite – zidovi su najveća vidljiva površina u vašem domu. Sjajno čist zid može uvelike doprinijeti da vaš dom izgleda besprijekorno.

Možete obrisati prašinu ili usisati lajsne. Razmislite o dugoj perjanoj metlici ili nastavku za usisavač kako se ne biste morali savijati. Ili, očistite površinu toplom vodom i sapunom.

4. Ventilacijski otvori

Jeste li znali da ventilacijski otvori u vašem domu mogu uzrokovati simptome astme ili alergije? Na kraju krajeva, ovdje se sva prljavština, kosa i fragmenti kukaca lako udomaće. Oni se lako cirkuliraju u unutarnji zrak koji udišete svaki dan. Odvratno!

Dobra vijest je da čišćenje ventilacijskih kanala ne mora biti jedan od onih teških poslova za koje vam je potreban profesionalac. Standardni kućni usisavač može usisati prašinu i prljavštinu iz vaših ventilacijskih otvora; samo trebate osigurati da imate dugo crijevo za dosezanje u kanale. Drugi način je korištenje četke za WC, ali ako je nemate, poslužit će i kruta četka za bojenje. Zapamtite da nosite rukavice i masku dok čistite.

5. Glava tuša

Iako se često tuširamo, rijetko tko od nas detaljnije pogleda u glave tuša. Kada biste češće pogledali gore, vjerojatno biste primijetili da mnoge rupice zapravo ne izbacuju vodu. To je zato što se s vremenom rupice začepe plijesni, mineralnim naslagama i ostacima sapuna. Dakle, pitanje je, zašto biste si uskratili dobar, čist tuš?

Pjena za čišćenje tuša, koja se posebno bori protiv naslaga sapuna, kamenca i plijesni, dobra je opcija. Ako možete odvrnuti tuš glavu, namočite je u otopini jednakih dijelova bijelog octa i tople vode. Ako je ne možete ukloniti, napunite plastičnu vrećicu octom i omotajte je oko tuš glave. Ostavite je nekoliko sati i pustite vodu.

Prirodna sredstva za besprijekorno čistu kupaonicu

6. Čepovi za odvod

Još jedno žarište za bakterije i plijesan je začepljeni odvod jer postaje leglo klica. Ako odvod počne sporo otjecati, ne trebate odmah kupovati novi čep. Međutim, morat ćete zasukati rukave i riješiti problem.

Izvucite prljavštinu rukom i očistite je toplom ili vrućom vodom sa sapunom. Namočite čep u otopini octa ili deterdženta nekoliko minuta prije nego što ga očistite krpom.

Neugodnog mirisa iz odvoda možete se riješiti ovim jednostavnim trikom

7. Područje oko WC školjke

Ako želite saznati koliko je područje oko WC školjke prljavo, uzmite crnu UV lampu. Fuj, zar ne? Nije iznenađenje da je ovo područje jedno od najprljavijih u domu.

Pomiješajte jednu šalicu kuhinjske soli, jednu šalicu sode bikarbone i jednu šalicu kisikovog izbjeljivača—ove će sastojci pomoći u dezinfekciji i otpuštanju nakupljene prljavštine. Ostavite otopinu da odstoji sat vremena, a zatim obrišite vlažnom krpom. Jedna šalica sode bikarbone i jedna šalica destiliranog bijelog octa također mogu obaviti posao.

Pametna WC školjka – sama se čisti, eliminira bakterije i ima funkciju bidea

8. Višekratne vrećice za kupovinu

Da, te torbe koje vam pomažu živjeti ekološki mogu biti i nositelji klica. To je zato što ih koristite za nošenje peradi, povrća, voća, kartona i paketa hrane. Zamislite sve bakterije koje vrebaju unutra, samo čekajući da izazovu unakrsnu kontaminaciju. Također, višekratne vrećice za kupovinu su često korišteni predmeti, koje često dodiruju ruke i drugi objekti. Zbog toga postaju najopasniji predmeti koji mogu lako prenijeti infekcije.

Perite svoje vrećice u vrućoj vodi s deterdžentom. Ako imate platnenu vrećicu, ubacite je u perilicu rublja i osušite na zraku. Imajte na umu da nošenje platnene ili pamučne vrećice u trgovinu dok je još vlažna može biti opasno, jer vlažna okolina potiče rast plijesni i gljivica.

9. Spužvica za suđe

Prije nego što započnete s pranjem posuđa nakon večere, zastanite i dobro pogledajte svoju pouzdanu spužvu. Prema NSF International Household Germ Study iz 2011. godine, kuhinja je najprljavije područje u cijelom domu. Obitelj bakterija koja uključuje salmonelu i E. coli pronađena je u više od 75% spužvi i krpa za suđe. Jednostavan trik za utvrđivanje treba li spužva čišćenje ili zamjenu je ako počne smrdjeti – to je dokaz da skriva bakterije. Iako se preporučuje često čišćenje, nekad je bolje jednostavno zamijeniti spužve svakog mjeseca.

Jednostavan način čišćenja je korištenje perilice posuđa – postavite je na najtopliji ciklus.

Koliko često treba čistiti filter perilice posuđa? Evo kako to napraviti, jednostavno i učinkovito

10. Guma od blendera

Blender je pravi spasitelj, koristeći se za sve, od pripreme smoothieja do mljevenja povrća. Naravno, većina nas se sjeća očistiti ga odmah nakon upotrebe, ali jeste li znali da čišćenje samo posude blendera nije dovoljno? Guma – gumeni pečat postavljen za sprečavanje curenjanalazi se na dnu posude blendera. Uz čestu upotrebu, ovaj dio blendera često postaje leglo bakterija, kvasaca i plijesni. Vlaga i čestice hrane zarobljene između baze i gume stvaraju idealno okruženje za razmnožavanje klica.

Ne brinite, čišćenje gume sapunom i vodom je jednostavno, dok će gumeni prsten možda zahtijevati četku s tankim vlaknima za temeljito čišćenje. Također možete ostaviti gumeni dio da se namoči u toploj, sapunatoj vodi oko 10 minuta—ovo će pomoći u otpuštanju prljavštine i tvrdokornih mrlja.

Nastavite čitati

Čišćenje i organizacija

Koliko često trebate prati posteljinu? Odgovor će vas iznenaditi

Ovo pitanje nam je svima barem jednom u životu prošlo kroz glavu!

Redovitim pranjem plahti rješavate se prljavštine koje stvaraju ljuskice kože, prašine i grinja. Ako preferirate rjeđe pranje, preporučujemo da imate barem još jedan set plahti kako biste ih mogli mjenjati barem jednom tjedno.

Generalna preporuka je da promjenite svoje plahte jednom tjedno. Treba uzeti u obzir imate li kućne ljubimce (čak iako ne spavaju s vama, dlake lete i nađu svoj put u krevet).

No jednako je važno i kako prati posteljinu. Ako to radite ispravno, produžit ćete vijek trajanja plahti i osigurati da se zaista dobro očiste.

Zašto perilica ne povlači vodu? 6 najčešćih uzroka i rješenja

Koliko često treba prati posteljinu, za ozbiljno

Ako vam je život užurban, mijenjanje plahti tjedno može se činiti kao gnjavaža i to je zadatak koji vam lako može proći ispod radara. No, s obzirom na to da vjerojatno provodite trećinu svog života u krevetu, vrijedi održavati plahte čistima.

koliko često treba prati posteljinu

Obradite mrlje prije pranja

Ako na plahtama postoje vidljive mrlje, preporučujemo da ih prethodno obradite sredstvom za uklanjanje mrlja. Ono će djelovati na većinu mrlja od hrane, prljavštine i tjelesnih tekućina. Slijedite upute na pakiranju, koje obično uključuju natapanje zamrljanog područja, stiskanje tkanine s obje strane mrlje i trljanje tkanine zajedno kako bi sredstvo za čišćenje prodrlo u tkaninu plahti. Također možete poprskati zamrljano područje nakon što skinete plahte s kreveta, a zatim ih samo ubacite u košaru za prljavo rublje dok ne budete spremni za pranje.

Za tvrdokornije mrlje, poput krvi, kave ili vina ostavite sredstvo za uklanjanje mrlja preko noći prije nego što stavite plahte u perilicu. Sredstvo za pranje posuđa dobro uklanja masne mrlje od hrane. Koristite ga na isti način kao i bilo koje drugo sredstvo za uklanjanje mrlja.

Koliko često treba prati posteljinu ovisi i o mrljama. Mrlje se ne fiksiraju dok se ne osuše kroz vrući ciklus sušenja. Stoga prije nego što prebacite rublje u sušilicu, provjerite prethodno tretirane mrlje nakon svakog pranja i ponovite tretman i ciklus pranja ako je potrebno.

Perite posteljinu na niskim temperaturama

Najbolji način za održavanje dobrog izgleda plahti je pranje na niskim temperaturama – hladna voda je idealna. Ponekad, međutim, trebat ćete koristiti toplije cikluse pranja. Preporučujemo korištenje tople vode za uklanjanje tvrdokornih mrlja, poput kave, jer toplina pomaže otpustiti i ukloniti mrlju. Također preporuka je koristiti vruću vodu za dezinfekciju posteljine nakon bolesti ili za uklanjanje alergena poput grinja.

Ako tražite finu posteljinu koja će trajati generacijama, provjerite hrvatski brend Moel

Što je s izbeljivačem?

Ako želite izbjeljivati svoje plahte kako biste uklonili mrlje, preporučujemo kupnju samo bijelih plahti i – za dodatno posvjetljivanje – korištenje izbjeljivača sigurnog za boje ili kisikovog izbjeljivača na toplijoj postavci. Bijele plahte također vrijedi razmotriti ako imate problema s diskoloracijom, poput izbjeljivanja od benzoil peroksida u kremi za akne. Jednom kada se te mrlje pojave na plahtama, ne mogu se ukloniti, ali na bijelim plahtama bit će gotovo nevidljive.

Izbjegavajte korištenje omekšivaća

Pokušajte izbjegavati korištenje omekšivača i maramica za sušenje ili ih barem nemojte koristiti pri svakom pranju. Omekšivači ostavljaju ostatke koji smanjuju prozračnost i upijanje tkanine, a time i dovodi u pitanje koliko često treba prati posteljinu. Ako se ti ostaci nakupe tijekom vremena, mogli biste se osjećati pregrijano u plahtama. Korištenje male kolićine bijelog octa u ciklusu pranja još jedan trik za održavanje odjeće i posteljine mekim bez korištenja omekšivaća.

Napravite sami omekšivače za rublje s mirisom po želji

Uvijek sušite posteljinu na niskoj temperaturi

Sušite plahte na najnižoj mogućoj postavci jer će to produžiti njihov vijek trajanja. Kako biste spriječili skupljanje, koristite nisku ili srednju toplinu umjesto visoke. To također pomaže zaštititi vlakna od oštećenja toplinom, što može učiniti da plahte postanu grublje. Oštećenje toplinom također može uzrokovati da pamučne tkanine više gube vlakna. Puno je bolje sušiti plahte 45 minuta na niskoj temperaturi nego ih spaliti na visokoj za 15 minuta. Ako trebate prati plahte u vrućoj vodi, i dalje preporučujemo da ih sušite na niskoj postavci kako biste smanjili trošenje stuje.

Jednostavna pravila za održavanje perilice i sušilice rublja

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice