Bez kategorije
Energetski učinkoviti sustavi za grijanje na biomasu
Uređaji i sistemi za grijanje koji koriste bioenergente i obnovljive izvore energije dokaz su ekološke osviještenosti i racionalnog odnosa prema energiji, ali i vlastitim, teško stečenim sredstvima.

Jesensko zahladnjenje svake godine aktualizira temu zamjene dotrajalih i postavljanja novih uređaja, odnosno suvremenih sustava za zagrijavanje objekata. Istovremeno, sve skromnija platežna sposobnost prosječnih građana i povećana ekološka osviještenost potiču nas na razmišljanje o uređajima više enegetske učinkovitosti, a posebno onima koji koriste jeftinije energente. Takvi su svakako obnovljivi izvori energije.
Energetska osviještenost i sve veća očekivanja korisnika poticaj su i proizvođačima, kao i distributerima te prodavateljima toplinskih uređaja koji s ponosom ističu one proizvode koji kao energent koriste biomasu.
Za zagrijavanje cijelih objekata, odnosno vode u sistemu centralnog grijanja u individualnim stambenim objektima, ali i manjim stambenim zgradama, koriste se kotlovnice, dok su za grijanje pojedinih prostorija ili čak i više njih u jednom stanu namijenjene etažne sobne peći kapaciteta od 3-11 kW, sposobne adekvatno zagrijati prostor veličine od 40 do 100 m2.
Takve su sobne peći na pelete INES, koje će vam u stambenom prostoru priuštiti komfor jednak onome koji su do sada pružale peći na fosilna goriva (ulje ili plin). Odlikuje ih mogućnost automatskog doziranja peleta i upravljanja, odnosno tjednog programiranja. Ovi suvremeni sistemi korisniku omogućavaju upravljanje putem mobitela, kako bi tijekom dana ostvario uštedu na utrošku energentu, uz komfor zagrijanog doma po povratku s napornog radnog dana.
Za veće prostore namijenjeni su kamini na pelet s ugrađenom cirkulacijskom pumpom za centralno grijanje, učina od 14 i 20 kW. Za razliku od klasičnih kamina, koji su najčešće smješteni u podrumu, ovi modeli su namijenjeni za središnje stambene prostore, a što govori i njihovo ime INTERIO. Odlikuje ih visoka estetika proizvoda koji će se lako uklopiti u svaki dnevni boravak.
Etažni kamin na pelete zagrijavanjem vode u kotlu predstavlja toplinsku stanicu manjeg sustava centralnog grijanja, kojim se može povezati nekoliko susjednih prostorija, putem grijaćih tijela tzv. radijatora. Za zagrijavanje vode u stambenom prostoru manje kvadrature pobrinuo se MBS, koji nudi kotlove snage od 10,7 kW do 15,5 kW, za grijanje prostora do 75m2, dok su ABC Concept kotlovi za etažno grijanje, s pećnicom ili bez nje, snage od 21-25 kW, odnosno za prostore do 150 m2.
U ponudi su tvrtke Tehno-dom d.o.o., uz kotlove na ulje i plin, i visokokvalitetni kotlovi na kruta goriva (drvo, mrki ugljen ili koks), s promjenjivim brojem članaka izrađenim od lijevanog željeza. Toplinski učin kotlova VIADRUS U22 i U26, ovisno o izboru modela, u rasponu je od 17-58 kW. Karakterizira ih velika fleksibilnost i mogućnost diversifikacije u odabiru energenta za loženje tj. prelaska na drugu vrstu goriva, jednostavnost čišćenja i održavanja, zamjene oštećenog članka i promjene učina redukcijom ili povećanjem broja članaka.
Ugledni češki proizvođač kotlova korisnicima daje čak 10 godina garancije na lijevano željezno tijelo kotla, a što je dvostruko pa čak i trostruko više od drugih glasovitih svjetskih proizvođača kotlova. No, više od imena proizvođača i samog kapaciteta toplinskog uređaja, kod kotlova na kruta goriva važno je pravilno dimenzionirati kotao, ugraditi ga na adekvatan dimnjak i pravilno i redovito ložiti.
Ovisno o promjeru dimnjaka, potlaku koji stvara, njegovoj izolaciji i redovitosti čišćenja, ali i prosušenosti drveta koje se koristi kao gorivo ovisi i dugovječnost peći, odnosno kotla.
KOZLUSAN kotlovi, izrađeni od kotlovskog čelika, učina od 14-1193 kW namijenjeni su za veće prostore i zgrade. Ugrađeni specijalni turbulatori povećavaju performanse i stupanj iskorištenja kotla, a za razliku od sličnih uređaja na tržištu ne dopuštaju povrat dimnih plinova u spremnik goriva (drvenih peleta i ostalih oblika biomase).
Kako bi se povećala učinkovitost i komfor, te smanjila potrošnja energenata, kod kotlova na kruto gorivo i biomasu poželjno je ugraditi akumulator topline, odnosno spremnik zapremine cca 50 litara na svaki kilovat snage, odnosno toplinskog učina.
Pirolitičke kotlove na kruto gorivo ATMOS odlikuje najbolje iskorištenje energije, od preko 87% i rad na najvišoj temperaturi vode u kotlu od 90 °C. Kotao je izrađen od kvalitetnog lima, a ložište i komora za izgaranje od keramike, otporne na visoke temperature. Ovakvi kotlovi imaju tzv. “obrnuto ložište” i u njima se drvo prvo rasplinjava, a potom gori plin nastao rasplinjavanjem istog drveta, pri čemu temperatura u ložištu dostiže visoku vrijednost i do 1200 °C.
Termogeni su samostalni i neovisni sustavi za toplozračno grijanje uglavnom prostranih i slabo izoliranih prostora. Za razliku od kotlova, medij koji generira toplinu nije voda već zrak koji se uz pomoć snažnih ventilatora ispuhuje u prostor. Osim izravnim ispuhivanjem, distribucija zagrijanog zraka moguća je i putem perforiranih PVC cijevi ili nekim drugim cijevnim kanalima. Termogeni se uglavnom koriste u većim radnim halama, sportskim dvoranama i balonima te plastenicima i farmama gdje nije lako i jeftino razvući instalacije centralnog grijanja. Utoliko su i niži troškovi postavljanja ovog samostalnog plug&play sistema.
Svaki objekt i prostor u njemu, ovisno o vrsti objekta, veličini, položaju (na katu ili u prizemlju), razvedenosti i očekivanju korisnika traži individualan pristup kod izbora adekvatnog uređaja, odnosno sistema za grijanje. Dovoljno informacija koje će vam pri tome pomoći naći ćete na stranicama www.tehno-dom.hr.
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave
Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.
Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.
You must be logged in to post a comment Login