Arhitektura i dizajn
Cijena kvadrata kuće po cijeni kvadrata stana?
U Kerestincu, naselju udaljenom svega desetak kilometara od zapadnog dijela Zagreba, projekt izgradnje kuća u nizu polako se privodi kraju. Naime, ovakav tip gradnje nije tradicionalno učestalo prisutan kod nas, pa nas je zanimalo saznati nešto više o posebnosti ovih nekretnina.
Odličan izbor za investitore
S obzirom na to da smo odnedavno u stanogradnji, zapravo smo razmišljali što još možemo pružiti tržištu i nekako prateći neke najnovije trendove, primijetili smo da je to upravo ovaj oblik gradnje. Dakle, tip građevine kuće u nizu koji je svojevrstan hibrid između kuće i stana i donosi benefite i ono najbolje iz jednog i drugog oblika gradnje, rekla je investitorica Mihaela Rimac Perko.

Prednosti izgradnja kuća u nizu za nas kao investitore su zapravo to što ne gradimo vertikalno već gradimo horizontalno. Nama to olakšava u vidu same gradnje. Primjerice, nema potrebe za nekim dodatnim alatima poput krana ili visokih skela. Isto je jedan od benefita to što u svakoj stambenoj jedinici je to jedan zid manje što dugoročno zapravo samim stanarima donosi jedan benefit, da kada se usele, imaju i manje režijske troškove.
Potražnja i kupci
Dobrobiti gradnje kuća u nizu, kako za investitore, tako i za potencijalne kupce su brojne, a to najbolje znaju stručnjaci koji svakodnevno osluškuju njihove potrebe.
Potražnja za kućama u nizu je velika, sve veća. Primijetili smo trend rasta od vremena lockdowna, ljudima je sve interesantnije živjet u okolnim mjestima gdje se takve kuće i nalaze i grade. Lokacija za takve kuće u gradu niti nema.

Ljudi sve više vole periferije grada, maknut se iz grada i izbjegavat prometnu gužvu. Kupci su mlađe generacije, mladi bračni parovi sa djecom, a ono što im je interesantno to su zapravo kvadrati takvih kuća, to je nekakvih 100 do 120 kvadrata, gdje je spavaći dio odvojen od dnevnog dijela i naravno vrt plus parkirna mjesta. Što se tiče cijena za ovakav tip nekretnina, to je vrlo diskutabilno, ovisno o lokaciji, naravno kao i za svaki tip nekretnina, sve ovisi gdje se nekretnina nalazi, na kojem području, ali u globalu to je negdje kao i cijena stana, objasnio je Andrej Vučković, agent za nekretnine.
Da li se isplati kupiti ovakvu nekretninu?
Tako je za prosječnu cijenu stana u Zagrebu, obitelj Mileković pronašla prostranu kuću u nizu u Sesvetama, u kojoj su stvorili dom o kakvom su sanjali.


Tražili smo nekretninu koja prvenstveno ima više soba, da imamo svoje dvorište i da imamo parkirna mjesta i vrt, da se djeca mogu igrati. Lokacija nam nije bila presudna, a s budžet koji smo imali mogli smo kupiti kuću u nizu ili stan. Zbog komfora koji smo ovdje dobili, kvadrature i broja spavaćih soba, odlučili smo se za kuću u nizu, rekao je Ivan Mileković, vlasnik kuće u nizu.
Po svemu što smo imali priliku vidjeti i čuti, nimalo ne čudi da kuće u nizu postaju pravi hit na tržištu nekretnina te rješenje za stanovanje uistinu vrijedno pažnje.
Dizajn i trendovi
Eichholtz by Mashroom i Intera hub uspješno održali ekskluzivni masterclass za profesionalce u dizajnu interijera
Ekskluzivni masterclass spojio je stručnjake iz dizajna interijera na inspirativnom i edukativnom događaju.

U showroomu Eichholtz by Mashroom, u suorganizaciji s portalom Intera hub, 11. lipnja održan je iznimno uspješan stručni događaj — masterclass radionica namijenjena arhitektima, dizajnerima interijera, građevinskim investitorima i hotelijerima. Događaj je okupio velik broj relevantnih sudionika iz industrije i poslužio kao platforma za umrežavanje, razmjenu ideja i praćenje najnovijih trendova u svijetu interijera.
Program je započeo inspirativnim predavanjem predstavnika brenda Eichholtz, koji su sudionicima predstavili filozofiju brenda, razvojne smjernice te pretpremijerno otkrili novu liniju proizvoda koja se službeno lansira u rujnu 2025. Ova nova kolekcija namijenjena je profesionalnom projektiranju interijera u ugostiteljskom sektoru, s naglaskom na izdržljivost, funkcionalnost i estetsku vrijednost, ali i mogućnost personalizacije prema zahtjevima krajnjih korisnika.



Kroz niz primjera i demonstracija, prisutni su imali priliku upoznati se s inovativnim rješenjima koja podižu standard dizajna i dodaju stvarnu vrijednost prostoru — bilo da je riječ o luksuznim hotelima, restoranima ili suvremenim kafićima.
Uz edukativni sadržaj, masterclass je bio popraćen vrhunskim gastronomskim doživljajem u izvedbi chefova iz restorana Forty Two, dok je za opuštenu atmosferu tijekom večeri bio zadužen DJ Sven Pravica.




Odaziv i reakcije sudionika potvrđuju da je ovakva vrsta događanja iznimno važna za daljnje jačanje profesionalne zajednice. Ostvareni su brojni novi kontakti, pokrenute buduće suradnje i potvrđena zajednička želja za nastavkom edukacije i inspiracije u industriji.
“Eichholtz nije samo brend namještaja – to je platforma za povezivanje, profesionalni razvoj i poticanje kreativnosti u interijerima.”
Zahvaljujemo svim sudionicima na prisutnosti, entuzijazmu i podršci. S nestrpljenjem iščekujemo sljedeće prilike za susret i nastavak stvaranja jedinstvenih iskustava u svijetu dizajna.
Arhitektura i dizajn
Grad u zgradi – funkcionalno rješenje ili distopijska svakodnevica?
Možete li zamisliti svoj život u ovakvoj “zgradi”?

U kineskom gradu Hangzhouu, u poslovnoj zoni Qianjiang Century City, izgrađena je zgrada koja pomiče granice tradicionalnog stanovanja.
Naizgled fascinantno arhitektonsko ostvarenje, Regent International postao je simbol urbanističke krajnosti – gdje se funkcionalnost i gustoća susreću s pitanjem kvalitete života.
Gordana Đerić: Arhitektura nije forma ni trend, već sredstvo za kvalitetniji život
Regent International kao model vertikalnog grada
Regent International prvotno je zamišljen kao luksuzni hotel s pet zvjezdica, no s vremenom je preoblikovan u golemi stambeni kompleks. Danas u njemu živi više od 20.000 ljudi, a kapacitet doseže i do 30.000 stanovnika. Riječ je o više od 5.000 stambenih jedinica raspoređenih unutar masivne strukture visoke gotovo 200 metara.
Hotel Materra – mjesto gdje se luksuz i elegancija susreću s prirodom
Zgrada je projektirana kao samodostatna urbana jedinica – u njoj se nalaze trgovine, restorani, teretane, bazeni, saloni ljepote, medicinske usluge i školske ustanove. Stanari doslovno mogu živjeti bez izlaska iz objekta. I dok mnogi cijene praktičnost ovog koncepta, osobito zbog niskih troškova najma, život u stanovima bez prozora i prirodnog svjetla otvara brojna pitanja o životnim standardima.
Dizajn koji podržava funkciju, ali ne i iskustvo
Zgrada je organizirana u S-krivulji, čime se povezuju različiti krakovi i funkcionalne jedinice. Arhitektura omogućuje da se kroz zgradu kreće bez potrebe za izlaskom na otvoreno, a unutarnji sustavi uključuju napredne tehnologije pametnog upravljanja, sigurnosti i distribucije usluga.
Ipak, ono što Regent International pruža u funkcionalnosti, oduzima u doživljaju prostora. Interijeri su jednolični, bez puno prirodne svjetlosti, često sterilni, s hodnicima koji podsjećaju na hodnike bolnica ili stambenih jedinica iz znanstveno-fantastičnih filmova. Stanovanje u ovakvom prostoru može dugoročno utjecati na mentalno zdravlje, osjećaj izolacije i gubitak povezanosti s vanjskim svijetom.
Urbanistički eksperiment koji dijeli mišljenja
Za jedne je Regent International primjer pametnog rješenja za urbanu prenapučenost i manjak dostupnih stanova. Za druge, riječ je o distopijskoj viziji budućnosti, gdje se arhitektura podređuje učinkovitosti, a zanemaruje se ljudska potreba za prostorom, zrakom i pogledom.
Ovaj koncept “grada u zgradi” svakako postavlja važna pitanja o granicama između praktičnosti i kvalitete života. Je li dovoljno imati sve usluge nadohvat ruke ako istovremeno živimo u prostoru bez prirodnog svjetla, tišine i osobnog identiteta?
Inspiracija ili upozorenje?
S obzirom na sve veći pritisak na urbane sredine, pitanje kompaktnog, održivog i dostupnog stanovanja postaje izuzetno važno. No rješenja koja zanemaruju emocionalni i psihološki aspekt života mogu brzo prijeći granicu između inovacije i neljudskosti.
Zato se postavlja ključno pitanje: možemo li u urbanističkim strategijama razvijati funkcionalne stambene komplekse koji neće izgubiti ono najvažnije – osjećaj doma?