Arhitektura i dizajn
Cijena kvadrata kuće po cijeni kvadrata stana?
U Kerestincu, naselju udaljenom svega desetak kilometara od zapadnog dijela Zagreba, projekt izgradnje kuća u nizu polako se privodi kraju. Naime, ovakav tip gradnje nije tradicionalno učestalo prisutan kod nas, pa nas je zanimalo saznati nešto više o posebnosti ovih nekretnina.
Odličan izbor za investitore
S obzirom na to da smo odnedavno u stanogradnji, zapravo smo razmišljali što još možemo pružiti tržištu i nekako prateći neke najnovije trendove, primijetili smo da je to upravo ovaj oblik gradnje. Dakle, tip građevine kuće u nizu koji je svojevrstan hibrid između kuće i stana i donosi benefite i ono najbolje iz jednog i drugog oblika gradnje, rekla je investitorica Mihaela Rimac Perko.

Prednosti izgradnja kuća u nizu za nas kao investitore su zapravo to što ne gradimo vertikalno već gradimo horizontalno. Nama to olakšava u vidu same gradnje. Primjerice, nema potrebe za nekim dodatnim alatima poput krana ili visokih skela. Isto je jedan od benefita to što u svakoj stambenoj jedinici je to jedan zid manje što dugoročno zapravo samim stanarima donosi jedan benefit, da kada se usele, imaju i manje režijske troškove.
Potražnja i kupci
Dobrobiti gradnje kuća u nizu, kako za investitore, tako i za potencijalne kupce su brojne, a to najbolje znaju stručnjaci koji svakodnevno osluškuju njihove potrebe.
Potražnja za kućama u nizu je velika, sve veća. Primijetili smo trend rasta od vremena lockdowna, ljudima je sve interesantnije živjet u okolnim mjestima gdje se takve kuće i nalaze i grade. Lokacija za takve kuće u gradu niti nema.

Ljudi sve više vole periferije grada, maknut se iz grada i izbjegavat prometnu gužvu. Kupci su mlađe generacije, mladi bračni parovi sa djecom, a ono što im je interesantno to su zapravo kvadrati takvih kuća, to je nekakvih 100 do 120 kvadrata, gdje je spavaći dio odvojen od dnevnog dijela i naravno vrt plus parkirna mjesta. Što se tiče cijena za ovakav tip nekretnina, to je vrlo diskutabilno, ovisno o lokaciji, naravno kao i za svaki tip nekretnina, sve ovisi gdje se nekretnina nalazi, na kojem području, ali u globalu to je negdje kao i cijena stana, objasnio je Andrej Vučković, agent za nekretnine.
Da li se isplati kupiti ovakvu nekretninu?
Tako je za prosječnu cijenu stana u Zagrebu, obitelj Mileković pronašla prostranu kuću u nizu u Sesvetama, u kojoj su stvorili dom o kakvom su sanjali.


Tražili smo nekretninu koja prvenstveno ima više soba, da imamo svoje dvorište i da imamo parkirna mjesta i vrt, da se djeca mogu igrati. Lokacija nam nije bila presudna, a s budžet koji smo imali mogli smo kupiti kuću u nizu ili stan. Zbog komfora koji smo ovdje dobili, kvadrature i broja spavaćih soba, odlučili smo se za kuću u nizu, rekao je Ivan Mileković, vlasnik kuće u nizu.
Po svemu što smo imali priliku vidjeti i čuti, nimalo ne čudi da kuće u nizu postaju pravi hit na tržištu nekretnina te rješenje za stanovanje uistinu vrijedno pažnje.
Arhitektura i dizajn
La Fábrica – kako je napuštena cementara postala arhitektonska ikona
Bofill ju je zamislio kao “prostor stalne transformacije”, gdje se arhitektura ne doživljava kao statična forma, već kao živi organizam koji raste i razvija se zajedno s onima koji u njemu žive i stvaraju

U industrijskom predgrađu Barcelone, ondje gdje su nekoć vladali buka strojeva i sivi oblaci prašine, danas se nalazi jedno od najfascinantnijih arhitektonskih ostvarenja 20. stoljeća – La Fábrica.
Ovaj jedinstveni projekt, djelo vizionarskog arhitekta Ricarda Bofilla, primjer je kako kreativnost i poštovanje prema prošlosti mogu stvoriti prostor koji nadahnjuje i pola stoljeća nakon svoje obnove.
Ovako izgledaju stanovi u centru Barcelone! 5 primjera inspirativnih renovacija
Napuštenu cementaru Bofill je otkrio 1973. godine. Pokrenuo je radikalnu, višegodišnju transformaciju prostora, odlučan u namjeri da zadrži industrijski karakter, ali mu udahne novi, suvremeni život.
Suživot prirode i industrije
Jedna od najupečatljivijih karakteristika projekta je način na koji su priroda i arhitektura dovedeni u savršeni balans. Zidine koje su nekoć bile simbol industrijskog napretka, danas su prekrivene penjačicama, čempresima i eukaliptusima. Vrt koji okružuje kompleks nije samo dekoracija – on je integralni dio koncepta, zamišljen kao “zeleni filter” između unutarnjeg i vanjskog svijeta.
Unutrašnjost je jednako impresivna. Prostorije su prostrane, s visokim stropovima i velikim prozorima koji propuštaju obilje prirodnog svjetla. Materijali su ostali vjerni izvornoj industrijskoj estetici – beton, metal, sirovo drvo – no sve je oplemenjeno elegantnim detaljima i sofisticiranim interijerima. Posebnu pažnju plijeni stubište, skulpturalno i gotovo monumentalno, koje spaja razine nekadašnjih silosa s lakoćom i stilom.
La Fábrica kao dom, studio i manifest
Iako na prvi pogled izgleda kao umjetnička instalacija, La Fábrica je uistinu dom – i to dom koji se koristi. Bofill je ovdje smjestio svoj privatni život, ali i profesionalni studio, stvarajući prostor u kojem granice između rada i odmora, između umjetnosti i svakodnevice – jednostavno ne postoje. Ova multifunkcionalnost samo potvrđuje osnovnu ideju projekta: prostor se ne treba definirati svojom prošlošću, već mogućnostima koje otvara.
Osim što je dom, La Fábrica postala je i manifest arhitektonske filozofije. Bofill je njome želio dokazati da je svaki prostor vrijedan transformacije, da je svaka zgrada potencijalni medij kreativnosti. Njegov pristup restauraciji – zadržati što se može, redefinirati što se mora – danas se sve više prepoznaje kao održiva i odgovorna praksa u suvremenoj arhitekturi.
Gordana Đerić: Arhitektura nije forma ni trend, već sredstvo za kvalitetniji život
Danas, desetljećima nakon završetka projekta, La Fábrica i dalje izaziva divljenje. Njezina estetika, funkcionalnost i filozofija čine je jedinstvenom pojavom u svijetu arhitekture. I što je najvažnije – pokazuje kako prava ljepota može nastati upravo tamo gdje je drugi najmanje očekuju.
Naslovna fotografija: ArchDaily
Dizajn i trendovi
Eichholtz by Mashroom i Intera hub uspješno održali ekskluzivni masterclass za profesionalce u dizajnu interijera
Ekskluzivni masterclass spojio je stručnjake iz dizajna interijera na inspirativnom i edukativnom događaju.

U showroomu Eichholtz by Mashroom, u suorganizaciji s portalom Intera hub, 11. lipnja održan je iznimno uspješan stručni događaj — masterclass radionica namijenjena arhitektima, dizajnerima interijera, građevinskim investitorima i hotelijerima. Događaj je okupio velik broj relevantnih sudionika iz industrije i poslužio kao platforma za umrežavanje, razmjenu ideja i praćenje najnovijih trendova u svijetu interijera.
Program je započeo inspirativnim predavanjem predstavnika brenda Eichholtz, koji su sudionicima predstavili filozofiju brenda, razvojne smjernice te pretpremijerno otkrili novu liniju proizvoda koja se službeno lansira u rujnu 2025. Ova nova kolekcija namijenjena je profesionalnom projektiranju interijera u ugostiteljskom sektoru, s naglaskom na izdržljivost, funkcionalnost i estetsku vrijednost, ali i mogućnost personalizacije prema zahtjevima krajnjih korisnika.



Kroz niz primjera i demonstracija, prisutni su imali priliku upoznati se s inovativnim rješenjima koja podižu standard dizajna i dodaju stvarnu vrijednost prostoru — bilo da je riječ o luksuznim hotelima, restoranima ili suvremenim kafićima.
Uz edukativni sadržaj, masterclass je bio popraćen vrhunskim gastronomskim doživljajem u izvedbi chefova iz restorana Forty Two, dok je za opuštenu atmosferu tijekom večeri bio zadužen DJ Sven Pravica.




Odaziv i reakcije sudionika potvrđuju da je ovakva vrsta događanja iznimno važna za daljnje jačanje profesionalne zajednice. Ostvareni su brojni novi kontakti, pokrenute buduće suradnje i potvrđena zajednička želja za nastavkom edukacije i inspiracije u industriji.
“Eichholtz nije samo brend namještaja – to je platforma za povezivanje, profesionalni razvoj i poticanje kreativnosti u interijerima.”
Zahvaljujemo svim sudionicima na prisutnosti, entuzijazmu i podršci. S nestrpljenjem iščekujemo sljedeće prilike za susret i nastavak stvaranja jedinstvenih iskustava u svijetu dizajna.