Povežimo se

Arhitektonski projekti

Najneobičnije kuće na svijetu

Ako ste mislili da ste avanturističkog duha jer ste zidove dnevnog boravka odlučili obojiti u zeleno ili ste svoj dom opremili ekstravagantnim namještajem, što biste rekli za vlasnike i stanare građevina u obliku košare ili cipele?

Dok povijesne znamenitosti, dvorci i tvrđave obično privlače najveći broj turista, djela moderne arhitekture ne zaostaju kada je riječ o izazivanju oduševljenja. Moderna arhitektura pruža jedinstven doživljaj kroz inovativne i nekonvencionalne zgrade koje privlače pažnju znatiželjnika diljem svijeta. Primjeri poput Gaudijevih građevina u Barceloni ili luksuznog hotela “Arapski toranj” u Dubaiju postali su ikonične destinacije, no brojne neobične građevine širom svijeta jednako su zanimljive.

Najzanimljivije građevine diljem svijeta

Kubične kuće (Rotterdam, Nizozemska)

U Rotterdamu, grad poznat po svojoj inovativnoj arhitekturi, nalazi se jedna od najneobičnijih lokacija – Kubične kuće, koje su projektirane početkom osamdesetih. Ovaj nizozemski lanac hotela pretvorio je neobične, kockaste kuće u turistički raj s 49 jedinstvenih soba. Zgrade su dizajnirane tako da izgledaju kao da lebde, a zanimljivost leži u neobičnoj orijentaciji kuća – one su nagnute pod kutom od 45 stupnjeva.

image013

Kuća na fasadi Muzeja moderne umjetnosti (Beč, Austrija)

Neobično rješenje za osvježavanje inače monotonog izgleda fasade bečkog Muzeja moderne umjetnosti bilo je postavljanje male kuće, koja djeluje kao da je “pala s neba”. Ova instalacija stvorila je upečatljivu kontradikciju između tradicionalne arhitekture muzeja i modernog umetka.

Naopaka kuća (Wonderworks, SAD)

U zabavnom parku Wonderworks u SAD-u, jedna od glavnih atrakcija je naopako postavljena kuća, dizajnirana kao da je srušena. Sličan primjer može se pronaći u sjeveroistočnoj Njemačkoj i Poljskoj, gdje je arhitekt izgradio kuću okrenutu naopako u mjestu Szymbark kao simbol preokreta društvenih normi tijekom komunističke ere.

image021

Pijana kuća (Sopot, Poljska)

Jedna od najneobičnijih poslovnih zgrada nalazi se u poljskom gradu Sopotu. Nazvana pijana kuća, ova građevina izgleda kao da se iskrivila pod čudnim kutovima, a arhitekt je inspiraciju pronašao u ilustracijama umjetnika Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga.

image022

“Zgrada koja pleše” (Prag, Češka)

Poznata kao Dancing House, ova zgrada izgrađena 1996. godine simbolizira plesni par Ginger Rogers i Freda Astairea. Njena fluidna forma, koja izgleda kao da pleše, predstavlja spoj modernizma i simboličkog izraza.

Kuća u obliku klavira (Kina)

Kineska arhitektura također ima svoje primjere neobičnosti, kao što je kuća u obliku klavira. Ovaj impresivan objekt uključuje i staklenu violinu kao ulaz, a unutar nje se nalaze izložbeni prostori.

Neobične kuće Dom2

Fasada Gradske knjižnice (Kansas, SAD)

Fasada Gradske knjižnice u Kansasu izrađena je u obliku ogromnih knjiga. Ovaj kreativan dizajn ne samo da privlači ljubitelje knjiga, već stvara i savršeni kulturni simbol knjižnice.

image010

Kuća u obliku zahodske školjke (Seul, Južna Koreja)

Arhitekt u Južnoj Koreji odlučio je podići svijest o važnosti higijene i brige o zdravlju izgradnjom kuće u obliku zahodske školjke. Ovaj neobični objekt postao je simbol svijesti o sanitarnim potrebama.

Benzinska postaja u obliku čajnika (Washington, SAD)

Ova neobična benzinska postaja izgrađena je davne 1922. godine i predstavlja pravi primjer arhitektonske maštovitosti u malim gradovima poput Zillah, Washington.

Kuća u obliku cipele (Pennsylvania, SAD)

Gostinjska kuća u obliku cipele u Hellamu, Pennsylvania, prvobitno je izgrađena kao marketinški trik za lokalnu obuću. Kasnije je služila kao muzej i slastičarnica, privlačeći turiste svojim neobičnim dizajnom.

image026

Zgrada u obliku košare (Ohio, SAD)

Sjedište tvrtke Longaberger predstavlja repliku njihove poznate košare za piknik. Ova masivna građevina, izgrađena tijekom dvije godine, postala je simbol inovativnog pristupa arhitekturi.

image015

Kuća u obliku aviona (Mississippi, SAD)

Kuća u obliku Boeinga 727 s jacuzzi kadom u pilotskoj kabini i stepenicama na daljinsko upravljanje jedan je od najneobičnijih primjera prenamjene aviona u stambeni prostor.

image001
image002

Nasukani brod (Cista Provo, Hrvatska)

I Hrvatska ima svoj primjer neobične arhitekture – kuća koja izgleda kao nasukani brod smještena je u Cisti Provo u Dalmatinskoj zagori. Nekoć popularni klub, danas je zgrada oronula, ali i dalje izaziva zanimanje turista.

image005

Kuća koja mijenja oblik (Suffolk, Engleska)

U gradu Suffolk, Engleska, izgrađena je inovativna kuća koja može mijenjati oblik i boju na pritisak gumba. Ova nesvakidašnja građevina na čelično-drvenoj konstrukciji prilagođava se vremenskim uvjetima i godišnjim dobima, stvarajući jedinstveni ambijent.

Arhitektura koja izaziva divljenje

Neobična arhitektura izaziva divljenje i privlači tisuće turista diljem svijeta. Inovativni dizajni, koji često balansiraju na rubu između umjetnosti i funkcionalnosti, nude nezaboravna iskustva i čine gradove posebnima. Bilo da se radi o kući u obliku klavira ili aviona, ovakve građevine dokazuju da su granice arhitekture samo u našoj mašti.

image003
image004
image009
image012
image024
image025
image027
image029
image020
image006
image028
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Arhitektonski nacrti i 3D modeli

Kampus Borongaj – plan sustavnog gospodarenja energijom u okviru projekta

Krajnji je cilj projekta smanjiti potrošnju svih oblika energije i sukladno tome reducirati emisiju CO2 uz nepromjenjenu toplinsku, svjetlosnu i drugu udobnost korisnika energije.

Ovaj projekt ima za cilj uspostaviti sustavno gospodarenje energijom, što podrazumijeva skup planiranih mjera usmjerenih na optimizaciju potrošnje energije u različitim aspektima – od grijanja i hlađenja prostora do rasvjete i tehnoloških sustava. Fokus je na korištenju minimalne količine energije potrebne za zadovoljenje svih potreba, uz maksimalno iskorištavanje obnovljivih izvora i primjenu energetski učinkovitih tehnologija.

Campus Borongaj Dom2

Ključne faze implementacije mjera energetske učinkovitosti

U ovoj fazi projektiranja predviđene su mjere koje će se realizirati postupno, a usmjerene su na uspostavu informacijskog sustava za gospodarenje energijom i vodom. Sustav će omogućiti praćenje ključnih podataka o svakom objektu, uključujući:

  • Sustavi klimatizacije, grijanja, hlađenja i ventilacije
  • Glavni potrošači energije
  • Vrste dostupnih energenata
  • Planirana potrošnja energije i troškovi za energente

Konačan odabir energenata bit će temeljen na studijama učinkovitosti i društvenim smjernicama za provedbu mjera energetske učinkovitosti.

Naselje Borongaj Dom2

Održiva gradnja: Ključne mjere za energetsku učinkovitost

Planirana izgradnja naselja temeljit će se na principima održive gradnje, koristeći najnovija tehnološka dostignuća i ekološki prihvatljive materijale. Slijede ključne mjere koje će se primijeniti:

  1. Pravilna orijentacija i oblik građevine – optimizacija solarnih doprinosa za grijanje i osvjetljenje.
  2. Visoka razina toplinske zaštite – korištenje izolacijskih materijala koji minimiziraju gubitke energije.
  3. Energetski učinkoviti materijali i elementi – izbor građevinskih materijala koji su ekološki prihvatljivi i dugotrajni.
  4. Pasivni solarni sustavi – dizajniranje zgrada s pasivnim solarnim elementima za maksimalno iskorištavanje sunčeve energije.
  5. Niskoenergetsko ostakljenje – upotreba staklenih površina s niskim koeficijentom prolaska topline radi smanjenja toplinskih gubitaka.
  6. Učinkoviti sustavi rasvjete – primjena izvora svjetla visoke učinkovitosti (cca 100 lm/W) uz regulaciju ovisno o dnevnom svjetlu.
  7. Korištenje prirodnog svjetla – primjena svjetiljki koje preusmjeravaju vanjsku svjetlost u unutrašnje prostore bez električne energije.
  8. Vanjska rasvjeta napajana solarnom energijom – integracija fotonaponskih sustava za vanjsku rasvjetu.
  9. Održivi sustavi grijanja, hlađenja i ventilacije – korištenje obnovljivih izvora kao što su sunce, geotermalni izvori i biomasa (nakon detaljne analize dostupnosti i troškova).
  10. Aktivni solarni sustavi – postavljanje fotonaponskih sustava i korištenje OIE (obnovljivih izvora energije) u kombinaciji s kogeneracijom za proizvodnju topline i električne energije.

Stručni tim i suradnja

Projekt je razvijen u suradnji s renomiranim stručnjacima iz različitih područja:

  • Urbanizam: Aleksandar Bašić, arhitekt i specijalist za urbanizam.
  • Cestovni promet: Bojan Linardić, arhitekt i specijalist za prometne studije.
  • Arhitektura: Erick Velasco Farrera, arhitekt specijaliziran za arhitekturu.
  • Energetika: Janko Artuković, inženjer elektrotehnike i specijalist za energetiku.

Projekt je realiziran u suradnji s tvrtkom Arhidiz d.o.o., čime je osigurana potpuna integracija arhitektonskih, urbanističkih i energetskih rješenja.

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
image010
image011
image012
image013

Nastavite čitati

Arhitektonski projekti

Kuća Morales, obiteljska kuća u Meksiku

Kuća Morales izgrađena je u gradu Aguascalientes, u državi Meksiko.

Površina objekta je 450 m². Kuća je smještena u privatnoj i ekskluzivnoj četvrti u jugoistočnom dijelu grada. Zemljište je okruženo gustom šumom i jezerom koje se nalazi uz parcelu. Zamisao je bila uspostaviti vezu između kuće i okoline, što se i postiglo otvaranjem uzdužnog prostora prema prirodi. Glavninu zgrade čini životni prostor ukomponiranog (pomiješanog) na različitim visinama koje ga povezuju na poseban način.

Horinzontalni prorezi kroz glavni prostor, rješavaju pitanje komunikacije između prostorija. Također smo predložili galeriju kojom bi se izložile klijentove umjetničke slike u hodniku. Dizajn interijera treba biti minimalistički i što je više moguće jednostavniji, zbog ideje da je sama kuća jedna vrsta platna koje se otvara prema prekrasnoj prirodi i pogledu na nj. U interijeru prevladavaju tamni drveni podovi, svijetlo glazirani zidovi i namještaj kontrastnih boja čime je unesena dinamika u prostor.

Ulaz je istaknut horinzontalnom pločom koja služi kao velika nadstrešnica. Sve su sobe otvorene prema jezeru i unutarnjem dvorištu, a istovremeno se uspjela sačuvati privatnost. Dio krova služi i kao terasa s pergolom, odakle se pruža pogled na jezero i šumu.

Autor: Erick Velasco Farrera, arhitekt

Voditelj i osnivač ureda AVP_arhitekti te stručnjak s domaćim i međunarodnim iskustvom i priznanjima. Rođen je 1980.g. u Aguascalientesu (Meksiko), a stručnu je naobrazbu stekao na UAA Fakultetu za arhitekturu u Aguascalientesu, diplomiravši s odličnim uspjehom.

Osnivač partner je ARQMEDIASTUDIA, arhitektonskog ureda u Meksiku koji je osvojio nekoliko nacionalnih nagrada. Nakon rada kao gostujući profesor na Fakultetu arhitekture UAA, nastavlja studij u Europi te radi u nekim važnim uredima u Austriji i Hrvatskoj.

2007. godine pokreće vlastiti arhitektonski ured koji nakon nekoliko godina postaje jedan od perspektivnijih ureda u Hrvatskoj te sudjeluje u značajnim nacionalnim i internacionalnim projektima.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice