Arhitektura
Moderna krasotica u najelitnijem dijelu grada
Jednostavnost i kompaktnost volumena, ograničeni izbor materijala i boje na kraju čine da kuća izgleda poput komada fine tamne čokolade postavljenog na zelenu livadu.

Jedna od najprestižnijih zagrebačkih ulica koja počiva pod Sljemenom – Pantovčak – desetljećima je dom brojnim obiteljskim kućama. Tako je udomila i ovu kuću koja ima divan panoramski pogled na šumu i grad.
Relativno strma i uska parcela uvjetovala je izgled ove kuće koja se nalazi na najvišoj točki parcele kako bi se najbolje iskoristio pogled na grad. Ograničenje u širini, nadomješteno je dužinom.
Cijela kuća, fasada i krov prekriveni su istim materijalom, tamno smeđim HPL pločama, koje čine njezin volumen kompaktnijim.
Pažljivo projektiran dnevni prostor

U prizemlju je smješten dnevni boravak u čijem se produžetku nalaze drvene terase, od kojih su neke natkrivene, dok su druge otvorene prema nebu.

Za razliku od dnevne sobe i blagovaonice, kontakt kuhinje i eksterijera nije toliko izravan. Iz tog razloga je iznad radne površine u razini s vrtnim travnjakom postavljen veliki kutni prozor. Stoga se čini da se radna površina, postavljena uz prozor, proteže prema otvorenom prostranstvu vrta.
Naglasak na rasvjeti
Glavni naglasak u interijeru je široka dvorana na dva kata koja ima funkciju hodnika, jer predstavlja glavnu poveznicu prizemlja i kata. Tim prostorom dominira viseće rasvjetno tijelo popularno nazvano artičoka, koje cijelom području daje jedinstvenu atmosferu.

Ugradbeni ormari u svakoj priči integrirani su u potpunosti u svoje okruženje bojom i materijalima, omogućujući tako minimalnu količinu vidljivog i pokretnog namještaja. Podovi od nauljene tikovine i bijeli zidovi stvaraju respektabilan temelj za bilo koju intervenciju u boji koja bi se mogla dogoditi u budućnosti.
Posebna pažnja posvećena je osvjetljenju soba. Prostori toaleta i garderobe osvijetljeni su stropnim svjetlima kako bi im pružili što više prirodnog i vrhunskog osvjetljenja.

Kotlovnica, fitness i wellness prostor i vinski podrum nalaze se u podrumu.
Garaža skrivena od pogleda

Na samom dnu kose parcele nalazi se garaža za dva automobila, koja je zakopana u zemljište i skrivena od pogleda. Čitava padina zadržava prirodni izgled travnate livade s vijugavim dijelovima zelenila. Uz prilazni put garaži sačuvane su voćke, zajedno s drvoredom čempresa.
Doticaji sa susjedima i ulicom riješeni su betonskim zidovima. Šetališta i prilazni putovi do kuće prekriveni su granitnim kockama.
Jednostavnost i kompaktnost volumena, ograničeni izbor materijala i boje na kraju čine da kuća izgleda poput komada fine tamne čokolade postavljenog na zelenu livadu.
Arhitektura
Grad dug 160 km bez ulica i automobila
Putovanje s jednog kraja na drugi trajat će svega 20 minuta, a zagađenja neće biti.

Saudijski prijestolonasljednik, Mohammed bin Salman otkrio je planove za gradnju novog grada u Saudijskoj Arabiji koji bi trebao biti dugačak čak 160 km i zvati se Linija (the Line) ili linijski grad.
Ovaj mega grad sastojat će se od povezanih zajednica, odnosno gradskih modula koji će povezivati obalu Crnog mora sa sjeverozapadom Saudijske Arabije.

Neće imati ulice niti automobile, a sve što će njegovim stanovnicima trebati, bit će dostupno na pet minuta hoda.
S jednog kraja na drugi putovat će se podzemnom željeznicom. To putovanje ne bi trebalo trajati dulje od 20 minuta.

Ovaj mega grad koristit će samo obnovljive izvore energije, što je i jedan od ciljeva uzimajući u obzir veliko zagađenje zraka. A prema najavama, cijeli proces izgradnje bi trebao proći bez zagađenja okoliša.
Gradnja ovog grada trebala bi započeti do proljeća ove godine, a predviđa se da će do 2030. godine u njemu živjeti milijun stanovnika.
Arhitektura
Kuća u brazilskoj divljini koju je osmislio arhitekt hrvatskih korijena
Inspirirana je prirodom i njenim stanovnicima – majmunima.

Skrivena među drvećem u brazilskoj šumi, ova kuća neobičnog izgleda odmah nam je privukla pažnju. Razloga je više. Inspirirana je stanovnicima šume, majmunima kapucinerima, a projektirao ju je arhitekt svjetskog glasa i hrvatskih korijena Marko Brajović.

Monkey House zauzima vrlo malu površinu. Građena je u visinu kako ne bi smetala okolišu u kojeg je zbog svoje drvene konstrukcije savršeno uklopljena.

I u interijeru prevladava drvo. Na prvom i drugom katu smješteni su dnevni boravak, kuhinja, kupaonica. Treći kat je zvjezdarnica. Prekrasno mjesto gdje se može promatrati priroda.

Inače, arhitekt Brajović, iz Rovinja i s trenutnom adresom u Sao Paulu, svoju inspiraciju pronalazi upravo u prirodi. To može zahvaliti brojnim putovanjima i nomadskom životu koja su ga obogatila emocionalno, kulturno, ali i profesionalno. Stoga, ni ne čudi da su njegova djela prepoznata diljem svijeta.