Arhitektura i dizajn
Dobrobit i održivost definiraju arhitekturu sveučilišne zgrade u Valenciji
Prostori na usluzi životu

Sveučilišne rezidencije u potpunosti su se promijenile tijekom posljednjih nekoliko godina i danas se shvaćaju kao prostori za život i suživot, za razliku od tradicionalnih studijskih prostora koji su prevladavali u prošlom desetljeću.
Kako bi se materijalizirala ova arhitektonska transformacija, sve se češće u novim radovima uključuju zajednički prostori, kao i svijetle prostorije otvorene prema van, sustave poprečne ventilacije i prirodne materijale koji poboljšavaju koncentraciju i dobrobit učenika. To je glavna ideja koju je Mas Millet Arquitectos branio tijekom obnove Colegio Mayor Saomara u Valenciji .

Smješten u srcu grada ( Calle de Pizarro, 7 ) i s višestrukim pristupima i izravnim vezama sa sveučilišnim kampusima, ova rezidencija predstavlja dinamičan i uključiv dizajn orijentiran na zajednički suživot i dobrobit s kolekcijama PORCELANOSA Grupoe.
Moderna, svijetla i funkcionalna rezidencija
S omotnom strukturom koja se vrti oko donje središnje terase na kojoj su raspoređene sve prostorije (uredi, radne sobe, dnevni boravak, kuhinja, praonica i blagovaonica), interijer je opredijeljen za vitalističko uređenje kojim dominiraju zeleni, žuti, plavi i smeđi tonovi . Paleta je to boja koja oblikuje dvoranu i društvene prostore te poziva na aktivno učenje, ali i na opuštanje i uživanje u sveučilišnom životu.
U ovom nordijskom dizajnu interijera s mediteranskim notama, Manhattan keramičko drvo ( PAR-KER® ) odigralo je važnu ulogu, isto kao i pod škole, u čijoj su instalaciji korištena Butechova samonivelirajuća ljepila, spojevi i odstojnici . Ovaj pod pruža veću toplinu zajedničkim prostorijama, spavaćim sobama i glavnim kupaonicama, povećavajući sigurnost učenika zbog svoje otpornosti i sastava protiv vlage (niska poroznost i neklizajući karakter). Viseći namještaj Noken ( kolekcija Marne), kao i umivaonici iz iste kolekcije. “Sobe su dizajnirane za učenje, odmor i osobnu higijenu. U dizajnu je korišteno sve, ali zahvaljujući toplini materijala i rasporedu svjetla, osjeća se da ste u dobroj hotelskoj sobi”, pojašnjavaju iz Mas Millet Arquitectos.

Poboljšajte energetsku učinkovitost dizajnom
Odabir keramičkog parketa Manhattan omogućio je povećanje energetske učinkovitosti zgrade , što je glavni cilj koji je Mas Millet Arquitectos postavio kada su željeli preusmjeriti zgradu prema održivoj arhitekturi. “ Održivost je jedna od središnjih točaka projekta . Željeli smo obnoviti rezidenciju u cijelosti i učiniti je jednom od najboljih u Valenciji. Iz tog razloga odlučeno je transformirati interijer i eksterijer, ugraditi inteligentne sustave rasvjete ili kartice za pristup sobama”, objašnjavaju arhitekti.
Osim toga, njegova se fasada također prilagodila novom vremenu s ostakljenim dijelovima koji su integrirani u izvorni dizajn . “I prizemlje i prvi kat potpuno su otvoreni prema van, pozivajući sve koji prolaze da pogledaju život prikazujući najjavnije aktivnosti rezidencije”, pojašnjavaju u Mas Milletu.
Arhitektura i dizajn
La Fábrica – kako je napuštena cementara postala arhitektonska ikona
Bofill ju je zamislio kao “prostor stalne transformacije”, gdje se arhitektura ne doživljava kao statična forma, već kao živi organizam koji raste i razvija se zajedno s onima koji u njemu žive i stvaraju

U industrijskom predgrađu Barcelone, ondje gdje su nekoć vladali buka strojeva i sivi oblaci prašine, danas se nalazi jedno od najfascinantnijih arhitektonskih ostvarenja 20. stoljeća – La Fábrica.
Ovaj jedinstveni projekt, djelo vizionarskog arhitekta Ricarda Bofilla, primjer je kako kreativnost i poštovanje prema prošlosti mogu stvoriti prostor koji nadahnjuje i pola stoljeća nakon svoje obnove.
Ovako izgledaju stanovi u centru Barcelone! 5 primjera inspirativnih renovacija
Napuštenu cementaru Bofill je otkrio 1973. godine. Pokrenuo je radikalnu, višegodišnju transformaciju prostora, odlučan u namjeri da zadrži industrijski karakter, ali mu udahne novi, suvremeni život.
Suživot prirode i industrije
Jedna od najupečatljivijih karakteristika projekta je način na koji su priroda i arhitektura dovedeni u savršeni balans. Zidine koje su nekoć bile simbol industrijskog napretka, danas su prekrivene penjačicama, čempresima i eukaliptusima. Vrt koji okružuje kompleks nije samo dekoracija – on je integralni dio koncepta, zamišljen kao “zeleni filter” između unutarnjeg i vanjskog svijeta.
Unutrašnjost je jednako impresivna. Prostorije su prostrane, s visokim stropovima i velikim prozorima koji propuštaju obilje prirodnog svjetla. Materijali su ostali vjerni izvornoj industrijskoj estetici – beton, metal, sirovo drvo – no sve je oplemenjeno elegantnim detaljima i sofisticiranim interijerima. Posebnu pažnju plijeni stubište, skulpturalno i gotovo monumentalno, koje spaja razine nekadašnjih silosa s lakoćom i stilom.
La Fábrica kao dom, studio i manifest
Iako na prvi pogled izgleda kao umjetnička instalacija, La Fábrica je uistinu dom – i to dom koji se koristi. Bofill je ovdje smjestio svoj privatni život, ali i profesionalni studio, stvarajući prostor u kojem granice između rada i odmora, između umjetnosti i svakodnevice – jednostavno ne postoje. Ova multifunkcionalnost samo potvrđuje osnovnu ideju projekta: prostor se ne treba definirati svojom prošlošću, već mogućnostima koje otvara.
Osim što je dom, La Fábrica postala je i manifest arhitektonske filozofije. Bofill je njome želio dokazati da je svaki prostor vrijedan transformacije, da je svaka zgrada potencijalni medij kreativnosti. Njegov pristup restauraciji – zadržati što se može, redefinirati što se mora – danas se sve više prepoznaje kao održiva i odgovorna praksa u suvremenoj arhitekturi.
Gordana Đerić: Arhitektura nije forma ni trend, već sredstvo za kvalitetniji život
Danas, desetljećima nakon završetka projekta, La Fábrica i dalje izaziva divljenje. Njezina estetika, funkcionalnost i filozofija čine je jedinstvenom pojavom u svijetu arhitekture. I što je najvažnije – pokazuje kako prava ljepota može nastati upravo tamo gdje je drugi najmanje očekuju.
Naslovna fotografija: ArchDaily
Dizajn i trendovi
Eichholtz by Mashroom i Intera hub uspješno održali ekskluzivni masterclass za profesionalce u dizajnu interijera
Ekskluzivni masterclass spojio je stručnjake iz dizajna interijera na inspirativnom i edukativnom događaju.

U showroomu Eichholtz by Mashroom, u suorganizaciji s portalom Intera hub, 11. lipnja održan je iznimno uspješan stručni događaj — masterclass radionica namijenjena arhitektima, dizajnerima interijera, građevinskim investitorima i hotelijerima. Događaj je okupio velik broj relevantnih sudionika iz industrije i poslužio kao platforma za umrežavanje, razmjenu ideja i praćenje najnovijih trendova u svijetu interijera.
Program je započeo inspirativnim predavanjem predstavnika brenda Eichholtz, koji su sudionicima predstavili filozofiju brenda, razvojne smjernice te pretpremijerno otkrili novu liniju proizvoda koja se službeno lansira u rujnu 2025. Ova nova kolekcija namijenjena je profesionalnom projektiranju interijera u ugostiteljskom sektoru, s naglaskom na izdržljivost, funkcionalnost i estetsku vrijednost, ali i mogućnost personalizacije prema zahtjevima krajnjih korisnika.



Kroz niz primjera i demonstracija, prisutni su imali priliku upoznati se s inovativnim rješenjima koja podižu standard dizajna i dodaju stvarnu vrijednost prostoru — bilo da je riječ o luksuznim hotelima, restoranima ili suvremenim kafićima.
Uz edukativni sadržaj, masterclass je bio popraćen vrhunskim gastronomskim doživljajem u izvedbi chefova iz restorana Forty Two, dok je za opuštenu atmosferu tijekom večeri bio zadužen DJ Sven Pravica.




Odaziv i reakcije sudionika potvrđuju da je ovakva vrsta događanja iznimno važna za daljnje jačanje profesionalne zajednice. Ostvareni su brojni novi kontakti, pokrenute buduće suradnje i potvrđena zajednička želja za nastavkom edukacije i inspiracije u industriji.
“Eichholtz nije samo brend namještaja – to je platforma za povezivanje, profesionalni razvoj i poticanje kreativnosti u interijerima.”
Zahvaljujemo svim sudionicima na prisutnosti, entuzijazmu i podršci. S nestrpljenjem iščekujemo sljedeće prilike za susret i nastavak stvaranja jedinstvenih iskustava u svijetu dizajna.