Povežimo se

Stilovi uređenja

Stilovi uređenja interijera: Koji odabrati i kako ga uspješno primijeniti u svom domu

Od skandinavskog minimalizma do boho šarenila – otkrijte koji stil uređenja interijera najbolje odgovara vašem karakteru i načinu života

stilovi uređenja interijera

Uređenje doma nije samo pitanje estetike – to je način da izrazimo tko smo, što volimo i kako želimo živjeti. Stilovi uređenja interijera nisu modne kategorije, već funkcionalni i emocionalni koncepti koji oblikuju našu svakodnevicu.

Neki stilovi nas umiruju, drugi stimuliraju. Neki nas podsjećaju na djetinjstvo, drugi nas tjeraju da krenemo iznova. Donosimo pregled deset najpopularnijih stilova uređenja interijera danas – od nostalgičnih povrataka do suvremenih reinterpretacija klasike.

1. Novi postmodernizam – igra forme, boje i ironije

Zaboravite pravila i pravocrtne linije. Novi postmodernizam vraća duhovitost i osobnost u interijere. Kombinira nostalgične reference (poput Memphis dizajna) s neočekivanim formama, živim bojama i dozom ironije. Idealno za one koji se ne boje miješati staro i novo – i koji uživaju u stvaranju vizualno bogatog prostora.

Novi postmodernizam u dizajnu interijera

2. Stil 70-ih – retro s pravilima

Topli tonovi, tkanine poput buklea, obluci i organski oblici – uređenje u stilu 70-ih ponovno je u trendu. No, da bi prostor izgledao retro, a ne zastarjelo, važno je poštivati osnovna pravila: izbjegavajte gomilanje detalja, birajte zemljane nijanse i kombinirajte ih s jednostavnim, modernim elementima.

3. Boho – sloboda, slojevitost i osobna priča

Boho stil donosi slobodu izražavanja kroz boje, teksture i razne kulturne utjecaje. Nema strogih pravila – kombiniraju se prirodni materijali, tekstil, vintage komadi i dekoracije s pričom. Plava boja i prigušeni sjaj daju mu dodatnu dubinu, a višeslojnost stvara osjećaj doma s karakterom.

4. Minimalizam – manje stvari, više prostora za život

Minimalizam nije samo estetski izbor, već i filozofija života. Fokus je na funkciji, pročišćenim linijama i neutralnoj paleti. Svaki predmet ima svoju svrhu. U prostoru vlada mir, jednostavnost i osjećaj lakoće – idealno za one koji žele mentalni predah od svakodnevnog kaosa.

5. Neoklasicizam – suvremena elegancija s klasičnom osnovom

Novi neoklasicizam vraća simetriju, proporcije i arhitektonsku ozbiljnost – ali u modernom ruhu. Ovaj stil koristi klasične elemente poput štukatura i plemenitih materijala, ali kombinira ih s neutralnim tonovima i suvremenim detaljima. Rezultat je sofisticiran prostor s dozom trajne elegancije.

6. Nostalgija – emocija kao glavni dekor

Trendovi se vraćaju, ali sada ih reinterpretiramo kroz osobna sjećanja. Uređenje prostora detaljima iz prošlih desetljeća – poput retro lampe, vintage šalice ili bakinog ormara – postaje svjesna odluka za toplinu i kontinuitet. Stilovi uređenja interijera sve više uključuju emocionalnu dimenziju kao ključni element dizajna.

7. Industrijski stil – robustan, funkcionalan, urban

Industrijski stil inspiriran je tvornicama, sirovim materijalima i otvorenim prostorima. Beton, cigla, metal i drvo u svom autentičnom obliku – to su njegovi glavni aduti. Praktičan, ali izražajan, savršeno pristaje urbanim prostorima i osobama koje cijene funkcionalnost s karakterom.

8. Rustikalno-mediteranski stil – prirodno, toplo i opušteno

Bijeli zidovi, drvene grede, kamen i keramika – rustikalno-mediteranski stil odiše smirenošću i povezanosti s prirodom. Često se koristi u kućama za odmor, ali sve češće i u urbanim domovima kao protuteža tehnologiji i stresu. Idealno za stvaranje ugodne, prizemljene atmosfere.

9. Skandinavski stil – funkcija, svjetlo i osjećaj doma

Skandinavski stil savršeno kombinira minimalizam, udobnost i toplinu. Ključne značajke su svijetle boje, prirodni materijali, jednostavne forme i maksimalno korištenje dnevnog svjetla. Poseban naglasak stavlja se na ugodu (tzv. hygge) i balans između estetike i svakodnevne funkcionalnosti.

10. Mediteranski stil – život uz more u svakom detalju

Mediteranski stil uređenja interijera inspiriran je jednostavnošću života na jugu – bijelim zidovima, plavim detaljima, svijetlim podovima i puno prirodnih materijala. Ovaj stil spaja opuštenost s funkcionalnošću, donosi svježinu mora i sunca u prostor, i potiče osjećaj lakoće. Idealno za ljubitelje prirode i slobodnog duha.

stilovi uređenja interijera

Stilovi uređenja interijera mogu izgledati kao katalog kategorija, ali prava vrijednost dolazi kad ih prilagodimo sebi. Ne morate slijediti nijedan stil do kraja – kombiniranje i prilagodba često daju najbolje rezultate. Najvažnije je da se u svom prostoru osjećate dobro, opušteno i autentično.

Kreirajmo dom zajedno

Grandmillennial ili ‘baka chic’: Povratak klasike u interijere

Grandmillennial stil donosi toplinu, priču i osjećaj udobnosti u domove

Minimalizam i neutralni tonovi godinama su dominirali interijerima, no novi trend donosi toplinu, karakter i dozu nostalgije.

Grandmillennial stil, poznat i kao baka chic, spaja klasične vintage elemente s modernim dizajnom, unoseći osobnost i kreativnost u svaki prostor. Dizajnerica interijera Lucija Vita Hanžić otkrila nam je kako postići savršen balans između prošlosti i sadašnjosti u uređenju doma.

Što je Grandmillennial stil?

Grandmillennial stil odmiče se od hladnog minimalizma i uvodi cvjetne uzorke, antikne detalje i bogate teksture. Kako objašnjava Lucija Vita Hanžić, ovaj stil evocira uspomene na domove naših baka, ali na moderan način:

“Grandmillennial stil savršeno objedinjuje vintage i klasični stil s modernim elementima. Zovu ga ‘baka chic’ jer podsjeća na interijere naših baka, ali uz profinjeni dizajn. To znači puno cvjetnih dezena, vezenih detalja, antiknog namještaja, slika i ukrasnih okvira.”

Jedan od razloga njegove popularnosti je i estetika prilagođena društvenim mrežama.

“Ljudi su se zasitili hladnih, bež tonova i htjeli su unijeti osobnost i toplinu u svoj dom. Ovaj stil postao je hit na društvenim mrežama jer su detalji poput starinskih vaza, ručno vezenih jastučnica i klasičnih tapeta vizualno privlačni i fotogenični.”

Boje i uzorci koji definiraju Grandmillennial stil

Kako bi prostor ostavljao dojam ugode i sofisticiranosti, ključno je odabrati pravu paletu boja.

“Grandmillennial stilu najbolje odgovaraju pastelne nijanse poput svijetloplave, puderaste ružičaste i kaduljasto zelene. Tamnije boje poput tamnoplave ili crvene rezervirane su za statement detalje, poput jastučnica i deka,” objašnjava Hanžić.

Osim boja, važni su i uzorci. No, s njima treba biti oprezan:

“Ako koristimo različite uzorke, trebali bismo ih kombinirati pažljivo. Neutralne tanke pruge ili sitni cvjetni uzorci mogu se međusobno kombinirati, ali ako koristimo velike cvjetne motive ili široke pruge, bolje je ostati samo na jednom dominantnom uzorku.”

Ključni detalji Grandmillennial stila

Grandmillennial stil ne bi bio potpun bez dekorativnih detalja koji unose priču u prostor.

“Nezaobilazni elementi su tekstilni dodaci s bogatom teksturom – karirani uzorci, vezeni detalji, pletene deke. Perzijski tepisi, antikni svijećnjaci, slike u ukrašenim okvirima i vintage ručke za namještaj također su karakteristični za ovaj stil,” ističe Hanžić.

Osim tekstila i ukrasnih predmeta, u prostor se mogu unijeti i prirodni elementi:

“Drvo, ratan i trstika sjajno se uklapaju u Grandmillennial estetiku. Njih možemo unijeti kroz pletene košare, dekorativne kutijice ili drvene elemente na namještaju.”

Kako izbjeći kič?

Balans je ključan – previše detalja može rezultirati prenatrpanim i neskladnim prostorom.

“Ako koristimo teksturirane jastučnice, najbolje ih je kombinirati s neutralnom sofom. Ako na zidu imamo efektnu tapetu, ostale zidove treba ostaviti neutralnima,” savjetuje Hanžić.

Također, kod kombiniranja vintage i modernih elemenata, bitno je stvoriti ravnotežu:

“Ako imate starinsku komodu ili noćni ormarić, lampa iznad njega trebala bi biti modernija i jednostavnija. Isto vrijedi i za kombinaciju antiknih stolica sa suvremenim kaučem ili minimalističkim stolićem za kavu.”

Pristupačnost i lakoća transformacije

Jedna od najvećih prednosti Grandmillennial stila je njegova pristupačnost. Nije potrebno potpuno preuređenje doma – dovoljno je uvesti nekoliko detalja.

“Ako želite unijeti baka chic u svoj dom bez velikih ulaganja, možete jednostavno dodati ukrasne jastučnice, starinske vaze ili ukrasne svijećnjake,” kaže Hanžić.

Također, postoji i opcija ponovne upotrebe starog namještaja:

“Možete prekopati tavane svojih baka i djedova i pronaći neki antikni komad koji se može obnoviti. Pobrusite, polakirajte i imat ćete unikatan detalj za svoj prostor. Za dodatne vintage detalje, buvljaci, second hand dućani i antikvarijati su izvrsna opcija.”

Grandmillennial stil donosi toplinu, priču i osjećaj udobnosti u domove. Spaja vintage detalje s modernim dizajnom, stvarajući skladan i personaliziran interijer. Ključ uspjeha ovog stila leži u pažljivom odabiru boja, uzoraka i detalja koji unose karakter, bez pretjerivanja u kiču.

Ako želite dodati dašak prošlih vremena u svoj dom, Grandmillennial stil je idealan izbor – pristupačan, nostalgičan i pun osobnosti.

Nastavite čitati

Kreirajmo dom zajedno

Novi postmodernizam u dizajnu interijera: Kako urediti prostor u ovom jedinstvenom stilu?

Pročitajte savjete arhitektice Sunčice Mastelić Ivić za uređenje doma u stilu novog postmodernizma!

Novi postmodernizam u dizajnu interijera

Novi postmodernizam osvaja interijere i donosi dozu kreativnosti, individualnosti i geometrijskih linija u suvremenom ruhu.

Nakon što smo obradili 70-te, boho stil, novi neoklasicizam, danas je došlo vrijeme kada će nas Sunčica Mastelić Ivić upoznati sa vrlo specifičnim stilom – novi postmodernizam.

Ako ste zaljubljenik u vibrantne boje, neobične oblike i detalje s dozom ironije, ovaj stil je pravi izbor za vas. U nastavku donosimo savjete arhitektice Sunčice Mastelić Ivić o tome kako unijeti ovaj specifičan stil u svoj dom.

Što je novi postmodernizam u dizajnu interijera?

Novi postmodernizam u dizajnu interijera donosi modernu reinterpretaciju klasičnog postmodernizma iz 80-ih godina. Dok je originalni postmodernizam bio reakcija na strogi minimalizam, novi postmodernizam teži uravnoteženijoj kombinaciji kreativnosti i funkcionalnosti. Ovaj stil karakteriziraju:

  • Neutralne baze s vibrantnim naglascima: Bijeli, sivi ili bež tonovi u kontrastu s jarkim bojama poput crvene, plave i žute.
  • Geometrijski uzorci i oblici: Asimetrični komadi namještaja, uzorci inspirirani OP artom i upečatljivi detalji.
  • Inspiracija iz pop-kulture: Elementi koji podsjećaju na razdoblje 80-ih, poput glazbe Davida Bowieja i umjetnosti pop-arta.

Kako unijeti novi postmodernizam u dizajn interijera?

1. Odaberite neutralnu bazu

Kako biste stvorili savršenu podlogu za postmodernistički interijer, krenite od neutralnih tonova. Sunčica preporučuje kauč u svijetlim nijansama, poput ovog modela iz Lesnine. Neutralna baza će istaknuti vibrantne detalje i geometrijske uzorke koji slijede.

2. Dodajte jarke boje i kontraste

Postmodernizam slavi kontraste, pa se ne bojte koristiti hrabre boje poput crvene, žute ili plave.

Kako unijeti hrabre boje u interijer? Pratite ovih 10 savjeta dizajnera

Kombinirajte ih s neutralnim prostorom kako biste postigli skladan, ali dinamičan izgled.

3. Uvedite geometrijske uzorke

OP art, sa svojim titravim i upečatljivim uzorcima, nezaobilazan je element novog postmodernizma. Sunčica preporučuje tepih s izražajnim geometrijskim uzorkom za pod, dok dekorativni predmeti sa sitnim uzorcima mogu upotpuniti prostor.

Kako odabrati idealan tepih? Dizajneri interijera otkrivaju svoje favorite

4. Eksperimentirajte s neobičnim oblicima

Neobličan namještaj je srž ovog stila. Sunčica je uz neutralni kauč dodala tri stolca neobičnih oblika, poput fotelje Extreme i dva stolca nalik čepovima pjenušca.

“Kako postmodernizam voli koristiti pop-art momente, čepovi pjenušca podižu svakodnevne predmete na razinu dizajnerskog izraza,” objašnjava Sunčica.

Novi postmodernizam u dizajnu interijera

5. Detalji su ključni

Ne bojte se pretjerati s dekoracijama. Ovaj stil dopušta razigranost i slojevitost. Dodajte predmete koji kombiniraju funkcionalnost i estetiku, poput skulpturalnih vaza, neobičnih lampi ili zidnih ukrasa.

Novi postmodernizam u dizajnu interijera nudi savršenu priliku da izrazite svoju kreativnost i personalizirate svoj prostor. Eksperimentirajte s bojama, oblicima i neobičnim detaljima kako biste stvorili prostor koji je istovremeno funkcionalan i umjetnički.

Podijelite svoje ideje i projekte s nama na društvenim mrežama!

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice