Kreirajmo dom zajedno
Što je novi neoklasicizam
Naša arhitektica Sunčica Mastelić Ivić pomogla nam je otkriti sve čari takozvanog novog neoklasicizma. Osim što nas je naučila o povijesti tog stila i njegovim glavnim značajkama, na trenutak smo osjetili čari života na dvoru.
Odakle potječe?
Neoklasicizam u dizajnu interijera moderna je interpretacija bogatog stila uređenja kraljevskih palača koji nikad ne izlazi iz mode. Za bolje razumijevanje njegovih značajki, treba znati odakle potječe.

“On svoje korijene vuče zapravo kroz čitavu povijest ljudskog roda. Možemo pričati o staroj Grčkoj, o Rimu, o renesansi koja se inspirirala svime što je bilo prije. Onda nakon toga govorimo o klasicizmu 18. stoljeća, o neo klasicizmu 19. stoljeća i kada nam se sva ta saznanja i dizajn pretopi u 20. stoljeće, i u suvremeno doba, onda razgovaramo o novom neoklasicizmu”, objašnjava Sunčica.
Kuhinja u neoklasicističkom stilu
Za podrobnije objašnjenje ovog stila, Sunčica je izabrala kuhinju koja bojom i detaljima može pripadati u neoklasicizam.

“U kuhinji uočavamo da ona po oblikovanju svojih prednjih stranica, ono što zovemo od milja fronti, ima okvire posebno stolarski obrađene. To je jedan od tipičnih elemenata tog novog neoklasicizma i svih njegovih prethodnica koja slijede istu vezu. To znači da su se u povijesti često plohe ispunjavale okvirima, bilo da se radi o stropu, o zidu ili o prednjim stranama namještaja.”

Način oblikovanja takvog namještaja i vrata je proizašao iz tehnologije koja se razvijala kroz povijest. Trebate imati jaki drveni, masivni okvir u koji se onda uklađuje dio koji je nešto tanji pa onda takav namještaj i vrata nazivamo uklađenim frontama, odnosno uklađenim vratima.
“Materijali od kojih je napravljena, kada govorimo o prednjim stranama namještaja je medijapan, sa dubokim profilacijama koji daje lijepu igru svjetla i sjene i na taj način okviri kojima je formirana prednja strana namještaja nam daje dojam profilacija i okvira koji su tipični za neoklasicizam.”

S druge strane, leđa kuhinje, takozvani back splash i radna ploča, su od materijala koji podsjeća na prirodni, šareni mramor. Što više žila to bolje. Neoklasicizam preferira prirodni mramor i sve materijale koji na njega podsjećaju.
Stil koji voli sjajne elemente
Sunčica je u kuhinju dodala zlatne i srebrne starinske svijećnjake te kristalne detalje jer ovaj stil voli sjajne elemente. Prostor je ukrasila velikim staklenim vazama prepunim božura u nježnim nijansama kako bi se zadržala u bojama karakterističnima za ovaj stil uređenja.

“Ne bih mogla reći da je novi neoklasicizam vjeran određenom tonalitetu boja. Međutim, pregledamo li lijepe svjetske primjere, uočit ćemo da ipak prevladavaju svijetle boje, da imamo bijelu boju, svijetlo sivu boju, da od ostalih materijala volimo srebrne tonove, bilo da je ulašteno srebro odnosno krom ili da je brušeno. Također može mjed ili zlato biti u visokom sjaju, a može biti i brušeno.”

Što ovaj stil preferira?
Želite li svoj prostor urediti u ovom stilu, on voli baršunaste tkanine, brokat, obrađeno tamno drvo i bogate zavjese.
“Ako već uložimo u ovakvu kuhinju u novom neoklasicističkom stilu, onda bi bilo ispravno da i ostatak stana više ili manje bude uređen s takvim namještajem. To znači da biste mogli stavljati i aplicirati na zid i strop dekorativne lajsne, da biste mogli postaviti poneki komad namještaja koji je inspiriran vremenom 19. stoljeća.”

Zbog udobnosti Sunčica preporuča da namještaj krupnijeg formata, primjerice, velike fotelje ili velike sofe ili krevet, bude jednostavnijih linija, voluminozniji, neutralnijih tonova tako da se stopi ili sa zidom ili sa podom. Na taj način će detalji koji spadaju u novi neoklasicizam biti dobro podloženi sa neutralnim velikim namještajem.


Novi neoklasicizam je vrlo otmjen i bogat stil, koji nekim elementima podsjeća na Hollywood glam ali ne koristi reflektirajuće površine niti crno staklo.
Tajna njegove popularnosti
Sunčica njegovu tajnu objašnjava na sljedeći način: “Volimo se pronaći i osjećati u prostoru koji podsjeća na palaču, pa ne volimo li svi u jednom trenutku se osjećati kraljevski? A kako to jest na neki način kraljevski stil zato jer su kraljevske obitelji bile prvi influenseri u povijesti, pa onda nam to daje odgovor na pitanje zbog čega se taj stil po svuda u svijetu jako dobro održao.”

Odlučite li se za ovaj stil, u Lesnini možete pronaći sve potrebne elemente da u svoj dom unesete dvorski ugođaj.
Kreirajmo dom zajedno
Zajedničko uređenje doma – vodič za parove koji useljavaju prvi put

Useljenje s partnerom veliki je korak u životu, ali i izazov kada je riječ o zajedničkom uređenju doma. Kako uskladiti različite stilove, želje i estetiku, a da prostor ostane skladan, funkcionalan i postane vaša zajednička oaza? Dizajnerica interijera Lucija Vita Hanžić donosi praktične savjete za parove koji prvi put zajedno uređuju stan.
Kineske prakse za uređenje interijera: Kako stvoriti skladan i funkcionalan dom
Dogovor je temelj zajedničkog uređenja doma
Osnova svake dobre veze je mogućnost dogovora, ističe Lucija.
– Mislim da to ne znači uvijek nužno kompromis jer za kompromis uvijek jedna strana popušta. Ja više volim reći da se zapravo dođe zajednički do nekog rješenja.
Prije početka uređenja, savjetuje da par sjedne za stol i složi inspiracijski kolaž s idejama. Na taj način lakše ćete usuglasiti što vam se sviđa, a što ne želite u svom prostoru, prije nego krenete birati boje, materijale i namještaj.
70+ ideja za uređenje stana: Od malih garsonijera do luksuznih interijera
– To neka bude i zajednička aktivnost koja vas povezuje nakon radnog dana, dodaje dizajnerica.

Kako uskladiti različite stilove uređenja interijera?
Što kada jedan partner voli minimalizam, a drugi maksimalizam? Hanžić predlaže praktično rješenje:
– Bilo bi dobro da svatko dobije svoju prostoriju gdje se može izživjeti. Recimo za muškarce, to može biti radna soba ili man cave, a za drugu osobu možda ormar, spavaća soba ili gostinjski WC u kojem može unijeti maksimalizam s bogatim teksturama, mnoštvom jastuka i šarenim tapetama. Tako svatko ima svoju sigurnu luku u domu.
Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?

Detalji tamnih boja za zajednički interijer
Ako želite unijeti tamnije tonove u zajedničko uređenje doma, dizajnerica savjetuje da krenete s detaljima:
– Sa tamnim bojama uvijek možemo ući s jednostavnim detaljima kao što su zavjese, dekorativni jastučići, vaze ili neka veća slika. Ne mora to nužno biti tamna tapeta ili zid.

Prirodni materijali – siguran izbor za parove
Kada niste sigurni što odabrati, prirodni materijali i boje uvijek su dobar put.
– Gledajte okoliš oko sebe. Ako živite na moru, birajte plave i kamene nijanse, a ako ste usred šume, uzmite nešto zeleno i smeđe. Nemojte ići oprečno, savjetuje Hanžić.
Obilazak salona namještaja – inspiracija za zajedničko uređenje doma
Zajednički obilazak Lesnina salona namještaja može biti zabavna aktivnost i prilika za inspiraciju.
– Neko stvarno može misliti da je full minimalista, ali će doći u salon gdje je sve minimalistički sređeno, a jedan komad odskače i toj osobi se može svidjeti. Tako se mogu inspirirati i odmaknuti od svojih ustaljenih obrazaca, pojašnjava dizajnerica.

Kada angažirati dizajnera interijera?
Ako nikako ne uspijevate uskladiti želje, Hanžić preporučuje angažiranje stručnjaka.
– Iskusni dizajner interijera saslušat će obje strane, pokazati prednosti i nedostatke oba stila i pomoći pronaći zajednički jezik.
Zajedničko uređenje doma kao prilika za povezivanje
Zajedničko uređenje doma prilika je za bolju komunikaciju i povezivanje. Planiranje, istraživanje i usklađivanje stilova pretvaraju stan u prostor u kojem ćete oboje uživati i osjećati se kao kod kuće.
Kreirajmo dom zajedno
Kuhinje po mjeri koje prate vaš stil života
Savršena kuhinja prilagođenu vašim životnim navikama

U doba otvorenih tlocrta, kuhinja više nije samo prostor za pripremu hrane – ona postaje središte doma, mjesto susreta i okupljanja. Upravo zato sve više ljudi bira kuhinje po mjeri, koje se mogu u potpunosti prilagoditi individualnim navikama i potrebama.
Estetika i funkcionalnost bez kompromisa,
„Danas je moguće personalizirati kuhinju u apsolutno svakom aspektu – od boja i materijala do dimenzija elemenata i dodatnih opcija“, pojašnjava Lovorka Bogdanović, voditeljica odjela kuhinja u Lesnini. „I dok estetski dio nudi beskrajne mogućnosti, funkcionalnost se sve više usklađuje s dinamičnim tempom života. Vrijeme je danas najvrjedniji resurs, pa se sve – od uređaja do samih elemenata – prilagođava korisnicima.“
Kako ispeći savršenu pizzu kod kuće – u pećnici, pizza peći ili na roštilju!
Prvi koraci prema kuhinji po mjeri
Dobra vijest je da ne trebate imati gotov plan – dovoljno je inspirirati se u salonu i donijeti okvirne mjere. A i ako ih nemate, Lesnina nudi izlazak stručnjaka na teren kako bi precizno izmjerili prostor i po potrebi izradili novi instalacijski plan.
„To je posebno korisno kod renovacija, gdje je važno znati točne pozicije svih priključaka“, naglašava Bogdanović.





Visina kuhinje prilagođena korisniku
Standardne visine elemenata polako postaju stvar prošlosti. Danas se kuhinje izrađuju prema visini korisnika – od nogica, preko visine ormarića, do debljine radne ploče. „Bilo da ste niža osoba ili visoki košarkaš, kuhinja se može konstruirati tako da vam savršeno odgovara“, kaže Bogdanović.
Pametne funkcije za moderan život
Tehnologija nije zaobišla ni kuhinju. Današnji uređaji mogu se povezati sa smartphoneom, a daljinsko upravljanje postaje standard. „Zamislite da putem aplikacije uključite pećnicu dok se vraćate s posla – dođete kući i odmah ste spremni za kuhanje“, navodi sugovornica.

Kuhinje po mjeri za svaki budžet
Još jedna važna prednost kuhinja po mjeri je njihova prilagodljivost budžetu. „U Lesnini nudimo niz opcija plaćanja, sezonske akcije i fleksibilna rješenja kako bismo projekt približili svakom kupcu“, ističe Bogdanović. Zahvaljujući modularnosti i velikom izboru, moguće je složiti funkcionalnu i estetski atraktivnu kuhinju u okviru raspoloživih sredstava.
Bez obzira na veličinu prostora, kuhinje po mjeri omogućuju vam da svoj dom učinite udobnim, funkcionalnim i u potpunosti prilagođenim vašem životnom stilu.