Uređenje interijera
Rijetko se griješi s industrijskim stilom
Osnovni elementi industrijskog stila nastali su iz praktičnih razloga – bilo je preskupo sakriti cigle i cijevi. Sve o odrednicama tog popularnog stila uređenja te kako i gdje je nastao, zna naša Sunčica Mastelić Ivić.
Osnovna pravila industrijskog stila
Jedan sasvim običan prostor, bez izričitog stila uređenja, Sunčica Mastelić Ivić pretvorila je u industrijski interijer vodeći se osnovnim pravilima tog stila.
“Prvo smo krenuli od vlastitog odijevanja koje nas je onda poslije inspiriralo i u smjeru ostalih dekorativnih elemenata. To znači da smo u tamnim, prigušenim tonovima koje voli industrijski stil, da imamo sirove tamne kože, da imamo rasvjetna tijela koja potječu iz te pogonske industrijske arhitekture 19. i početka 20. stoljeća”, govori Sunčica.
“Neki predmeti izgledaju kao da smo ih radili kod bravara ili sami, ostavili smo zidove koji nas podsjećaju na tamnu, golu, neobrađenu ciglu.”
Što ovaj stil čini posebnim?
Otvoreni prostor jedna je od glavnih tlocrtnih karakteristika industrijskog stila i zadržavaju se originalni arhitektonski detalji koji ovaj stil čine posebnim.
“Taj stil na neki duhovit način zapravo predstavlja urbanu motoriziranu sestru rustikalnog stila što znači da sve ono u čemu uživamo na selu, okruženi i utopljeni u interijer rustikalnog stila, takvu istu emociju možemo doživjeti u industrijskom stilu, ali u urbanoj sredini”, objašnjava Sunčica.
Muškarci preferiraju industrijski stil uređenja
Industrijski stil vrlo je popularan kod muškaraca koji vole pridonijeti interijeru nekim vlastitim uratkom.
“Kad govorimo o stambenim prostorima, moram reći da muškarci koji sami sebi uređuju stambeni prostor jako vole industrijski stil jer kako ima puno metala grube obrade i puno sirove kože, on ima u sebi dosta muških elemenata.”
Stil u kojem se rijeko griješi
Klijenti koji sami uređuju svoj stambeni prostor rijetko u tom stilu naprave grešku jer ga dobro razumiju, za razliku od nekih drugih stilova gdje se korisnik zna malo doći u sklizav teren.
Nastao je u Americi
Iako se njegova vrijednost uočava tek 2000-ih godina, industrijski stil nastao je kao odgovor na konkretne potrebe društva krajem 19. stoljeća.
“Početci industrijskog stila sežu unazad nekih 20-ak godina i pamtimo ga kao nešto što je nastalo u Americi u područjima centara velikih gradova, a priča započinje na taj način što su nekad, sa prijelaza iz 19. u 20. stoljeće, u centrima gradova se nalazila skladišta i pogoni industrija.”
Nakon Drugog svjetskog rata industrijski pogoni sele se na periferiju i ostaju veliki prazni prostori koje prvo naseljavaju umjetnici te kreiraju svoj atelje i dom u jednom prostoru.
Osim toga što se umjetnici nalaze sa svojim ateljeima u tim prostorima, dolaze i drugi stanovnici gradova koji počinju uviđati da je tamo vrlo šarmantno i interesantno biti. Počinju se otvarati umjetničke galerije, otvaraju se mali bistroi, mali kafe prostori i dešava se jedna kritična masa, jedna vibracija tog prostora.
Naglasak na zidove i cijevi
Industrijski stil populariziran je arhitektonskom praksom ponovne uporabe starih zgrada naglašavajući strukturne elemente poput zidova ili cijevi.
“Od unutrašnje arhitekture skladišnih prostora podrazumijevamo postojeću rasvjetu koja je industrijska, to su zvonaste velike visilice. Također imamo neobrađene ili zaglađene betonske podove koji su služili za jednostavno pomicanje kolica u toku rada u nekom pogonu ili nekom skladištu.”
Ako vaš stan ima skrivene cijevi i cigle, industrijski stil uređenja može se postići korištenjem namještaja od drveta, željeza i čelika divljeg i nedovršenog dizajna.
Više o industrijskom stilu čitajte ovdje.
Trendovi u uređenju
Trendovi dizajna interijera 2025: Individualnost u prvom planu
Otkrijte kako trendovi dizajna interijera 2025. mogu transformirati vaš prostor!
Po prirodi, trend je kratkotrajan pojam kojeg obožavamo.
„U dizajnu interijera praćenje trendova ne može biti kao u modi kod oblačenja. Kada kupite sofu, kupite ju na duže vrijeme. Postoje trendovi kako bi sve bilo zanimljivije. Svake godine se izbacuju novi trendovi u smislu boja, namještaja, materijala i slično“, rekla je Maša Kovač, vlasnica Mushroom trgovine.
Trendovi dizajna interijera 2025: Individualnost u prvom planu
I dok je prošla godina bila godina anti-trenda, 2025. donosi osobnost utkanu u prostore stvorene za uživanje.
„Trendovi dizajna interijera u 2025 napokon idu u smjeru individualnosti. Prostori se više prilagođavaju potrebama i afinitetima korisnika. Završava razdoblje unifikacije. Dekorativni predmeti unose osobnost, čak i stare stvari naslijeđene od obitelji. Eklektični stil će ove godine biti vrlo popularan,“ izjavila je Kovač.
Prirodne boje kao vječna inspiracija
Baš kao i prošle godine, smeđa boja dominira u trendovima dizajna interijera 2025. Podsjeća na prirodu i nudi svestranost. Njene brojne nijanse prilagođavaju se svakom prostoru.
„Idemo prema smeđim, zelenim, crvenim, bakrenim nijansama. Te boje lako se uklapaju u svaki interijer, bilo kao detalj ili veći komad. Prirodni tonovi ostaju, dok siva izlazi iz trenda. Kombinacija bordo i sive još uvijek može biti uspješna,“ dodala je Kovač.
Nijanse poput bordo, zelene i terakote prostoru daju dubinu i sofisticiranost. Dizajneri kroz trendove dizajna interijera 2025 predviđaju minimalističke interijere s upečatljivim komadima namještaja.
Dinamični detalji i skulpturalni oblici
„Eichholtz svake godine izbacuje dvije nove kolekcije za interijere i outdoor uređenje. Njihov namještaj prilagođava se raznim stilovima, od minimalizma do vintagea. Sigurno ćete pronaći nešto što se uklapa u bilo koji prostor,“ ispričala je Kovač.
Dinamičan dizajn u 2025. godini upotpunjen je skulpturalnim oblicima rasvjete. Eichholtz nudi preko 800 modela ručno puhanih staklenih rasvjetnih tijela. Ako želite pratiti trendove dizajna interijera 2025, budite hrabri u odabiru!
Trendovi dizajna interijera 2025 pozivaju na stvaranje jedinstvenih prostora koji odražavaju osobnost i prirodnu estetiku.
Boje i materijali
Izbor boja i materijala: Ključ uspješnog uređenja interijera
Kombiniranjem pravih nijansi i tekstura možete stvoriti prostor koji odražava vaš osobni stil i ispunjava sve vaše potrebe
Kada je u pitanju uređenje doma, izbor boja i materijala igra ključnu ulogu u stvaranju ugodnog i funkcionalnog prostora. Pravilno odabrane boje mogu transformirati atmosferu interijera, dok materijali doprinose trajnosti i estetici.
U ovom članku istražujemo kako kombinirati boje i materijale kako bi se postigao idealan balans funkcionalnosti i stila.
Psihologija boja u interijeru
Boje imaju moć izazvati emocije i utjecati na naše raspoloženje. Svaka boja nosi vlastitu energiju i značenje:
- Plava smiruje i opušta, što je čini savršenom za spavaće sobe.
- Crvena potiče energiju i strast, idealna za blagovaonice.
- Žuta donosi vedrinu i optimizam te je česta u kuhinjama.
- Zelena simbolizira prirodu i ravnotežu, pogodna za radne i dnevne prostorije.
- Siva je neutralna i elegantna, savršena kao baza za isticanje drugih boja.
Boje se mogu birati i prema osobnom doživljaju, jer svatko reagira drugačije na pojedine nijanse.
Pravila kombiniranja boja
Jedno od najpopularnijih pravila u dizajnu je pravilo 60-30-10:
- 60% prostora čini dominantna boja (najčešće zidovi).
- 30% prostora rezervirano je za sekundarne boje (namještaj, zavjese).
- 10% prostora koristi se za akcentne boje koje daju dinamiku (jastuci, ukrasi).
Primjena ovog pravila pomaže u stvaranju uravnoteženog i skladnog interijera.
Kako odabrati boju za zidove? Birajte one koje na vas djeluju inspirativno
Izbor materijala prema funkcionalnosti
Osim boja, izbor materijala ključan je za funkcionalnost i estetiku. Svaka prostorija zahtijeva specifične materijale:
- Drvo: Donosi toplinu i prirodnost, idealno za podove i namještaj.
- Keramika: Otporna na vlagu i toplinu, čest odabir za kuhinje i kupaonice.
- Tkanine: Pamuk i lan pogodni su za udobnost i lako održavanje.
Kombiniranje materijala, poput drvenih površina s mekanim tkaninama, doprinosi dinamičnosti prostora.
Kombinacije boja i materijala prema prostorijama
Dnevni boravak
Dnevni boravak treba biti ugodan i funkcionalan. Topli tonovi poput bež ili pastelnih nijansi stvaraju ugodnu atmosferu, dok drvo i mekane tkanine osiguravaju udobnost.
Ovo su najotpornije podne obloge – idealan odabir za svaki dom
Kuhinja
Svijetle boje, poput bijele i svijetlosive, vizualno povećavaju prostor i daju osjećaj čistoće. Materijali poput nehrđajućeg čelika i keramike osiguravaju otpornost na vlagu i toplinu.
Postoji zabluda da su neutralne boje loš izbor za manji kuhinjski prostor i da će radi njih prostor izgledati dosadno. Međutim, to nije uvijek slučaj – važno je kako i kombinirate neutralne boje i materijale.
Spavaća soba
Za opuštajuću atmosferu, odaberite hladne boje poput plave i zelene. Kombinacija prirodnih materijala, poput drva i pamuka, osigurava udobnost i toplinu.
Ili, unesite malo hrabre boje dok zadržavate neutralne zidove tako što ćete objesiti veliko umjetničko djelo u svom prostoru.
Ako želite miran i obnavljajući san, važno je stvoriti okruženje u vašoj spavaćoj sobi koje potiče opuštanje i udobnost.
Želite kvalitetan i miran san? Ove stvari izbacite iz spavaće sobe
Kupaonica
Bijela i svijetloplava popularni su odabir za kupaonice jer odražavaju čistoću. Stakleni i keramički materijali jednostavni su za održavanje i izdržljivi u uvjetima visoke vlage.
Trendovi u uređenju kupaonica za 2025. – 5 inspirativnih ideja otkrivaju stručnjaci
Izbor boja i materijala nije samo estetsko pitanje, već i ključna odluka koja utječe na funkcionalnost i udobnost prostora. Kombiniranjem pravih nijansi i tekstura možete stvoriti prostor koji odražava vaš osobni stil i ispunjava sve vaše potrebe. Inspirirajte se psihologijom boja i prilagodite materijale funkciji prostorije kako biste ostvarili svoj savršeni dom.