Povežimo se

Lifestyle

5 razloga zašto je ove zime vašem domu potreban ovlaživač zraka

Postoji nekoliko vrsta ovlaživača zraka koji se obično koriste u kućanstvima za regulaciju vlage, uključujući ovlaživače sa hladnom maglom, evaporativne, parne, ultrazvučne i ovlaživače s toplom maglom

Ovlaživač zraka mali je uređaji posebno dizajnirani za povećanje vlage u zraku. Ako ga nikada prije niste koristili, ovaj vodič će vam objasniti što točno ovlaživač radi i zašto biste ga trebali uzeti u obzir ove zime.

Hladan zimski zrak koji ulazi u dom sadrži vrlo malo vlage, pa zrak u zatvorenom prostoru postaje izrazito suh kada pojačate grijanje. Ako je razina vlage u zatvorenom prostoru preniska, dom može postati neugodan, a to može pridonijeti zdravstvenim problemima poput suhe kose, ispucalih usana, suhe kože, suhih očiju i glavobolja.

Kako biste se suprotstavili niskim razinama vlage, postoji nekoliko metoda za povećanje vlage u zraku. Možete ostaviti vrata kupaonice otvorena dok se tuširate kako bi para ušla u ostatak doma, prokuhavati vodu na štednjaku ili sušiti rublje unutar kuće, no najučinkovitija opcija je instalacija ovlaživača zraka.

Što radi ovlaživač zraka?

Ovlaživači imaju samo jednu svrhu: dodavanje vlage u zrak. Zato je, kada stigne zima i zrak vani postane hladan i suh, ulaganje u ovlaživač izvrsna opcija za povećanje razine vlage u zatvorenom prostoru. Način na koji se vlaga dodaje u zrak ovisi o vrsti ovlaživača.

Jednostavni trikovi zbog kojih će vaša kuća uvijek lijepo mirisati

Primjerice, neki ovlaživači zagrijavaju vodu kako bi stvorili paru, dok drugi koriste vibracije za uvođenje vlage u zrak. Evaporativni ovlaživači često su jednostavni uređaji s malim spremnikom vode i ventilatorom koji puše preko površine spremnika, raspršujući vlagu u zrak kako voda isparava.

Zašto je ove zime vašem domu potreban ovlaživač zraka?

1. Zaštita sobnih biljaka
Biljke mogu početi smeđiti ili se sušiti tijekom zime zbog suhog zraka, čak i uz redovito zalijevanje. Mali ovlaživač može pomoći u održavanju vlage potrebne biljkama.

2. Očuvanje drvenog namještaja
Niska razina vlage može isušiti drveni namještaj, uzrokujući pucanje i lomljenje. Ovlaživač može održavati razinu vlage između 30 i 50 posto kako bi zaštitio drvo.

3. Sprječavanje suhe kože
Zimi je suha koža čest problem zbog niske razine vlage. Ovlaživač može pomoći u održavanju kože hidratiziranom i zdravom.

4.Prevencija respiratornih iritacija
Ovlaživači olakšavaju disanje u suhom zraku tako što održavaju sluznicu hidratiziranom, smanjujući simptome poput suhog kašlja i začepljenog nosa. Također, suhi zrak može uzrokovati nadraženo grlo. Ovlaživač povećava vlagu u zraku i ublažava simptome.

5. Poboljšanje kvalitete sna
Zrak s niskom vlagom može ometati san zbog nelagode u sinusima i respiratornom sustavu. Ovlaživač može povećati vlagu u spavaćoj sobi, omogućujući ugodniji san.


Lifestyle

Zašto su samoposlužne praonice sve popularnije?

samoposlužne praonice

Ako ste ikada nosili rublje na pranje u samoposlužne praonice, sigurno ste primijetili koliko brže peru i suše odjeću u usporedbi s kućanskim perilicama. No koja je tajna iza njihovih procesa i zašto sve više ljudi bira upravo ovu opciju?

Koliko često trebate prati posteljinu? Odgovor će vas iznenaditi

Praktičnost i brzina u svakodnevnom životu

U današnjem ubrzanom ritmu života, održavanje čistoće rublja postalo je više od kućanske obveze – ono je pitanje praktičnosti, uštede vremena i novca. Upravo zato samoposlužne praonice bilježe sve veći broj korisnika.
Njihove prednosti leže u velikim kapacitetima perilica, kraćim procesima pranja i sušenja te visokoj učinkovitosti.

“Osim vremena, na proces pranja utječu i kemija, temperatura i mehanika, a svi su ti parametri bolje optimizirani u profesionalnim perilicama nego u kućanskim,” pojašnjava dr. sc. Katia Grgić, inženjerka tekstilne kemije.

samoposlužne praonice

Učinkovitost i dezinfekcija

Za razliku od kućanskih perilica koje često koriste više vode i deterdženta, industrijske perilice u samoposlužnim praonicama optimizirane su za manju potrošnju, a istovremeno postižu vrhunsku čistoću i dezinfekciju rublja.
Ovo ih čini posebno korisnima za iznajmljivače apartmana, kojima ušteda vremena i energije igra veliku ulogu.

Zašto perilica ne povlači vodu? 6 najčešćih uzroka i rješenja

Profesionalne perilice omogućuju pranje pod višim temperaturama te korištenje učinkovitih deterdženata za termičku, kemijsku ili kemotermičku dezinfekciju. Uz to, u profesionalnim praonicama sve je češća primjena ozona – snažnog oksidacijskog sredstva koje uništava bakterije, viruse i gljivice, a pritom ostavlja rublje svježeg mirisa sličnog proljetnom zraku.

Razlike u deterdžentima i pravilnoj njezi

Prilikom odabira deterdženta, važno je pratiti preporuke proizvođača. Na tržištu su dostupni i praškasti i tekući deterdženti, a svaki je prilagođen određenim vrstama vlakana i temperaturama pranja.
Za pravilno održavanje rublja preporučuje se čitati deklaracije na odjeći i pažljivo dozirati deterdžent, čime se čuva trajnost tkanine i održava kvaliteta odjevnih predmeta.

Dodatno, omekšivači – često pogrešno optuženi da štete odjeći – zapravo služe za smanjenje statičkog elektriciteta i omekšavanje tkanina, ostavljajući odjeću mekšom i ugodno mirisnom.

Higijena perilice – ključ za dugotrajnu svježinu

Redovito čišćenje perilice ključno je kako bi se spriječilo nakupljanje plijesni i bakterija na ostacima deterdženta i vlage. Bez obzira perete li rublje kod kuće ili koristite samoposlužne praonice, održavanje higijene uređaja osigurava dugotrajnu svježinu, čistoću i zdravlje cijelog kućanstva.

Znate li koja su najprljavija mjesta u vašem kućanstvu? Ovaj će vas popis iznenaditi

Samoposlužne praonice nude niz prednosti – od uštede vremena i energije, bolje dezinfekcije rublja do očuvanja kvalitete odjeće. U svijetu gdje svaka minuta vrijedi, ovaj praktičan način održavanja rublja postaje sve važniji saveznik u svakodnevnom životu.

Nastavite čitati

Lifestyle

Mentalna higijena: Očisti prostor, glavu i digitalni nered

Subota je idealan dan za usporavanje, čišćenje prostora, detoks uma i tijela te vraćanje fokusa na ono što nas uistinu smiruje i ispunjava

U vremenu kada smo stalno dostupni, pod pritiskom i u pokretu, važnije je nego ikad uvesti male rituale koji čuvaju našu mentalnu higijenu.

Mentalna higijena ne počinje velikim promjenama – već sitnim, nježnim navikama. Subotnja detoks rutina pomaže ti da zastaneš, otpustiš višak i usmjeriš pažnju na sebe i svoj prostor. Uredi, otpusti, udahni. Zaslužuješ to.

Utjecaj prostora na mentalno zdravlje – opremite se pozitivom

Subota je idealan dan za usporavanje, čišćenje prostora, detoks uma i tijela te vraćanje fokusa na ono što nas uistinu smiruje i ispunjava.

1. Očisti prostor, pročisti misli

Počni dan laganim pospremanjem jednog dijela doma – možda onog kojeg najviše izbjegavaš. Samo 15 minuta svjesnog čišćenja može učiniti čuda za tvoj um. Uključi glazbu, otvori prozore i udahni novi početak. Red u prostoru često donosi red u mislima – temelj svake mentalne higijene.

Ako želiš uvesti više trajnog reda, posveti se organizaciji jedne zone – ormariću, radnom stolu ili kuhinjskoj ladici. Sistematično sortiranje i pametna pohrana mogu značajno smanjiti svakodnevni stres.

Kako urednost doma utječe na naše raspoloženje i produktivnost

2. Digitalni detoks – daruj si tišinu

Odmakni se od mobitela – isključi obavijesti, ugasi Wi-Fi ili ga jednostavno ostavi u drugoj sobi. Umjesto toga, priušti si tišinu, zvuk prirode, razgovor ili jednostavno – ništarenje.

Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite

Mini izazov: Očisti digitalni nered – izbriši nepotrebne aplikacije, stare poruke ili fotografije. To je mentalni prostor koji često zaboravimo održavati, a važan je dio mentalne higijene.

3. Biljke i priroda – saveznici unutarnjeg mira

Boravak u prirodi djeluje kao prirodni antistres. Ako možeš, prošetaj šumom, idi na plac pješice ili sjedi kraj prozora s pogledom na zelenilo. Biljke u domu oplemenjuju prostor – vizualno i energetski – pročišćuju zrak i umiruju misli.

Inspiraciju potraži u članku o maloj staklenoj kućici u šumi – prostoru gdje priroda nije bijeg, nego način života.

Dodatni poticaj: Uredi svoj mali kutak mira – biljke, knjiga, deka i šalica čaja. Tvoj osobni ritual za kraj tjedna.

mentalna higijena

Mentalna higijena je kao pranje zubi – odredite jedan dan u tjednu i provodite ga redovito!

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice