Čišćenje i organizacija
Tri prirodna pripravka koja će vratiti sjaj vašim drvenim podovima
Slijedite ove savjete kako biste zadržali sjaj svojih drvenih podova godinama

Izdržljivi drveni podovi poboljšavaju i povećavaju vrijednost doma, a sjajni, polirani drveni podovi su dodatni plus. Tajna sjajnih drvenih podova je redovita njega i poliranje.
3 kućna sastojka za sjaj drvenih podova
Možete napraviti jedno od ovih prirodnih DIY sredstva za poliranje kako biste vratili sjaj matiranim drvenim podovima:
1. Maslinovo ulje i ocat. U čistu staklenu bočicu sa sprejom stavite dvije žlice maslinovog ulja, jednu žlicu destiliranog bijelog octa i dvije šalice tople vode. Dobro protresite i poprskajte mop. Ako želite, možete dodati 10-15 kapi eteričnog ulja limunske trave ili naranče za svjež miris.
2. Crni čaj. Zakuhajte dvije litre vode u velikom loncu i dodajte dvije velike vrećice crnog čaja. Ostavite da odstoje dok se voda ne ohladi. Izvadite vrećice i dobro ih stisnite kako biste dodali više tanina u vodu. Otopinu ulijte u bočicu sa sprejom i nanesite na mikrovlakni mop. Tanini iz čaja pomoći će sakriti mikropukotine i učiniti pod sjajnim.

3. Ulje i limunov sok. U bočici sa sprejom pomiješajte dvije žlice maslinovog ulja, dvije žlice svježe iscijeđenog limunovog soka i dvije šalice tople vode. Dobro protresite i navlažite mop kako biste započeli poliranje drvenog poda.
Kako učiniti da vaši drveni podovi sjaje
1. Očistite pod. Prljav pod ne može sjajiti. Uvedite rutinu čišćenja koja uključuje brisanje prolivenih tekućina odmah kako bi se spriječile vodene mrlje koje zatupljuju pod, svakodnevno brisanje prašine mopom, tjedno vlažno brisanje i poliranje podova svaka dva mjeseca. Uvijek koristite čiste mopove kako prljavština ne bi ostala na podu.
2. Ispolirajte svježe očišćen pod. Nakon vlažnog brisanja, koristite suhi mikrovlakni mop ili krpu kako biste polirali pod. Nježno radite u velikim krugovima kako biste ispolirali svaku sekciju. Poliranje uklanja ostatke koji zatupljuju završni sloj.

3. Koristite komercijalno sredstvo za poliranje. Sredstvo za poliranje drvenih podova, koje se nanosi svaka dva mjeseca, dodaje sjaj, ispunjava mikropukotine koje zatupljuju pod i štiti drvo.
4. Zaštitite završni sloj. Dodajte filcane jastučiće ispod nogu namještaja kako biste spriječili ogrebotine. Postavite otirače na ulaze i redovito čistite ispod njih te ispod tepiha kako biste smanjili oštećenje drva. Skinite cipele kad ste u kući.
5. Obnovite drveni pod. Ovisno o prometu i njezi, većina drvenih podova treba brušenje i obnovu svake tri do pet godina kako bi zadržali sjaj.
Čišćenje i organizacija
Kako zidove zaštiti od vlage?
Razlozi njenog nastanka su razni. Dobra je vijest da je možemo spriječiti

Prilikom kupanja, kuhanja, pranja i sušenja rublja stvara se vlaga. Uz to, vlagu izazivaju i pospješuju i drugi elementi poput loše hidroizolacije objekta te sanacijskih pogrešaka. Ozbiljni problemi nastaju kad građevinski materijali ostanu konstantno vlažni.
Vlaga u građevinskim elementima smanjuje toplinsku izolaciju, a njeno trajno djelovanje može oštetiti strukturu, stoga je sprječavanje koncentracije vlage u prostoru od iznimne važnosti. Razlikujemo vlagu koja nastaje na unutrašnjim te vanjskim zidovima, kao i takozvanu građevinsku vlagu koja se akumulira u samom građevnom materijalu.
Razlozi nastanka
Razloga za nastanak vlage u objektu je mnogo. Od oštećenih zidova i krova, pukotina u cijevima za grijanje i vodovodnim cijevima do podne vlage i začepljenog žljebnog odvoda. Tomu se mogu pribrojiti i nedovoljna izolacija objekta, greške pri projektiranju i sanaciji, kao i građevinska vlaga te prodiruća voda izvana.
Znakovi

Glavni znakovi rastuće vlažnosti u zgradi su izrazito hladne površine zidova, neugodan miris vlage, opadanje žbuke te izbijanje plijesni. Kako bismo postigli dobru klimu u prostoru i spriječili oštećenja, potrebno je osigurati dobro prozračivanje otvaranjem prozora ili mehaničko provjetravanje i odzračivanje, kojim se prekomjerna vlaga izvodi iz objekta.
Trajna zaštita od vlage
Ipak, trajnu zaštitu od vlage nudi samo adekvatno izvedena i sveobuhvatna izolacija zidova i krova uključujući i odgovarajuće prozore i vrata. No, mogu se poduzeti neke mjere predostrožnosti, a to je već spomenuto provjetravanje, posebice nakon kupanja i kuhanja, kad se i kondenzira najviše vlage u prostoru.
Kod podrumskih prostora situacija je obratna. Pri višim temperaturama, prozori i vrata moraju ostati zatvoreni, jer bi se u suprotnom topli zrak kondenzirao na hladnim zidovima.
Kapilarna i kondenzacijska vlaga – kako ih razlikovati i riješiti?
Smanjenje vlage
Emisiju vlage moguće je smanjiti ako izbjegavate sušenje rublja u interijeru. Između namještaja i zidova trebalo bi ostaviti barem 5 cm prostora.
Tijekom hladnih jesenjih i zimskih mjeseci, sve prostorije ravnomjerno zagrijavajte. Temperaturna razlika između pojedinih soba ne smije biti veća od 5 °C.
Vlagu je moguće ukloniti i strojnim isušivanjem, kojim se postižu dobri mikroklimatski uvjeti u prostoru.
Čišćenje i organizacija
Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake
Redovito čišćenje klima uređaja uštedit će vam novac i osigurati bezbrižno ljeto

Klima uređaji zahtijevaju redovito održavanje i godišnje dubinsko čišćenje kako bi bili u dobrom radnom stanju, što će poboljšati razinu udobnosti vašeg doma i smanjiti troškove energije.
Rutinsko održavanje je jednostavno: redovito provjeravajte, čistite i/ili zamjenjujte filter kako biste uklonili nakupljanje koje uzrokuje blokadu protoka zraka. Čak i uz rutinsko održavanje, klima uređaji će trebati dubinsko čišćenje kako bi se osiguralo da cijela jedinica, uključujući zavojnice i rebra, da bude u dobrom radnom stanju.

Koliko često bi ste trebali čistiti klima uređaj
“Kondenzator klima uređaja trebao bi se dubinski očistiti jednom godišnje,” kaže Brian Shaunfield, voditelj trgovine u Lowe’su. “Međutim, zračni filter jedinice trebao bi se redovito mijenjati kako bi se smanjili alergeni i omogućio dobar protok zraka.”
Shaunfield preporučuje mijenjanje ili čišćenje zračnog filtera svakih jedan do dva mjeseca. Neki modeli imaju filtere koje treba čistiti češće od drugih, stoga provjerite upute vlasnika za smjernice i uzmite u obzir potrebe vašeg doma.
Ovo su neki znakovi da vaš klima uređaj treba očistiti:
- Jedinica ne hladi kao prije.
- Jedinica puše topli zrak.
- Prisutan je neugodan miris.
- Na filteru se nakupila prašina i prljavština.

Kako dubinski očistiti prozorski klima uređaj
Korak 1: Prvo očistite poklopac rešetke. Isključite klima uređaj iz struje i otvorite i/ili uklonite poklopac s prednje strane jedinice. Koristeći mikrofiber krpu, obrišite obje strane poklopca rešetke kako biste uklonili prljavštinu i prašinu. Ako je potrebno, poprskajte krpu univerzalnim sredstvom za čišćenje.
Korak 2: Očistite filter. Pronađite i uklonite filter, konzultirajući se s korisničkim priručnikom za upute kako to učiniti. Za čišćenje filtera koristite usisavač s nastavkom za četku, obrišite ga vlažnom mikrofiber krpom ili ga očistite pomoću slavine ili nastavka za prskanje na crijevu kako biste uklonili nakupljenu prljavštinu. Temeljito osušite filter prije nego ga vratite u jedinicu.
Korak 3: Usisajte unutrašnjost. Koristite usisavač s mekanim nastavkom za četku kako biste očistili unutrašnjost jedinice, uključujući rebra na kondenzatoru i isparivaču. Prilikom usisavanja rebara, pazite da radite vertikalno, odnosno od vrha prema dolje.
Korak 4: Očistite zavojnice. Koristite sprej za čišćenje zavojnica klima uređaja, slijedeći upute proizvođača, kako biste uklonili nakupljenu prljavštinu sa zavojnica jedinice.

Kako dubinski očistiti vanjski klima uređaj
Korak 1: Očistite filter. Provjerite zračni filter i zamijenite ili očistite ga ako je prljav. Za čišćenje filtera koristite usisavač s nastavkom za četku, obrišite ga vlažnom mikrofiber krpom ili ga očistite pomoću slavine ili nastavka za prskanje na crijevu kako biste uklonili nakupljenu prljavštinu. Temeljito osušite filter prije nego ga vratite u jedinicu.
Korak 2: Provedite vizualni pregled. Provjerite ventil, registre i rešetke i uklonite sve blokade protoka zraka ako ih ima. Zatim, vizualno pregledajte cijevi koje vode do i od klima uređaja; ako postoji bilo kakva oštećenja ili nedostaje izolacija koju je potrebno zamijeniti, dogovorite servis.
Korak 3: Očistite jedinicu. Isključite prekidač i uklonite gornji dio klima uređaja. Uklonite krhotine s dna jedinice ručno ili usisavačem.
Korak 4: Očistite zavojnice. Poprskajte rebra sredstvom za čišćenje zavojnica klima uređaja, slijedeći upute proizvođača. Isperite sredstvo za čišćenje zavojnica pomoću crijeva.
Korak 5: Isperite, osušite i ponovno sastavite jedinicu. Koristeći crijevo ili krpu, isperite vanjski dio jedinice. Kada je filter suh, vratite ga na mjesto, vratite gornji dio na jedinicu i ponovno uključite struju.

Moglo bi vas zanimati i: Ovo je najbolji i najjednostavniji način čišćenja roštilja