Povežimo se

Gradnja doma

Ljepota eksterijera uz opločnike Beton-Lučko

Beton je čvrst, postojan i ekološki materijal koji ne zagađuje okoliš, zbog čega nosi titulu najpopularnijeg građevnog materijala.

opločnici

Beton je čvrst, postojan i ekološki materijal koji ne zagađuje okoliš, zbog čega nosi titulu najpopularnijeg građevnog materijala.

Iako u prošlosti nikad nije smatran vizualno dojmljivim, nove tehnološke mogućnosti obrade učinile su ga atraktivnim elementom vrta, terase i drugih vanjskih prostora.

Betonski opločnici i ostala galanterija

Betonska galanterija nezaobilazni je dio opremanja parkova i trgova, ali i privatnih prostora poput vrtova, terasa i garaža. Zbog svoje česte upotrebe pojedini proizvođači različitim su načinima obrade, bojama kao i dizajnom podigli standard betonske galanterije na višu razinu. Tvrtka Beton-Lučko bavi se proizvodnjom betonskih elemenata dugih 25 godina, a u svojoj širokoj ponudi nudi različite tipove opločnika kao i vrtne, travne i cestovne elemente.

Betonska galanterija Dom2

Površinskom obradom i raznolikim bojama beton se vizualno može prilagoditi svakom vanjskom prostoru – od vrtova uređenih u rustikalnom stilu u koje će se uklopiti elementi grubljeg granulata do minimalističke profinjenosti modernih terasa na kojima dominiraju velike ploče glatkih površina.

Betonska galanterija Dom2

Površinska obrada opločnika

Razlikujemo nekoliko glavnih načina površinske obrade: glatku, pjeskarenu, pranu, otučenu i brušenu obradu te postupak cijepanja. Otučenom obradom betonski opločnici će dobiti zaobljene rubove i tipičan antički oblik, dok se glatka, jednolična struktura postiže brušenom i glatkom obradom. Postupak površinske obrade kojim se u betonsku površinu usmjerava mlaz čelične sačme koja djeluje abrazivno na mehanički slabije dijelove nazivamo pjeskarenom obradom. Beton obrađen cijepanjem podsjećat će na prirodno lomljen kamen, dok će se ljepota strukture i boje zrna najbolje istaknuti pranom metodom.

Betonska galanterija Dom2

Betonski elementi moraju zadovoljiti i visoke sigurnosne standarde pa tako opločnici tvrtke Beton-Lučko imaju protuklizna svojstva koja smanjuju mogućnost ozljede korisnika. Elementi koji će doći u kontakt s padalinama poput mraza, kao i sredstvima za otapanje, moraju imati deklaraciju kojom potvrđuju da su otporna na smrzavanje i djelovanje soli.

Betonska galanterija Dom2

Prema zahtjevu kupca, prilikom proizvodnog procesa opločenja je moguće i impregnirati te tako dobiti mokri izgled opločenja ili pak postići jaki hidrofobni i oleofobni efekt.

Betonsku galanteriju u vrtu susrećemo u obliku ograda, palisada, stepenica te vrtnih klupica, posuda za cvijeće i cvijetnjaka, koji vrijeme provedeno u vrtu čine ugodnijim, ali djeluju i na njegov cjelokupni estetski dojam.Palisade rješavaju pitanje visinskih prijelaza u vrtu, a mogu biti u obliku krugova, kuteva i cik-cak oblika.

www.betonlucko.hr

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja doma

Obiteljski život u Ytong kući – iskustva vlasnika iz prve ruke

Kako se kuća ponašala za vrijeme i nakon potresa i zašto su trostruko manji računi za grijanje (i hlađenje)

ytong kuća

U jednoj od prošlih emisija govorili smo o svim prednostima gradnje Ytong sustavom, a sada donosimo iskustva obitelji koje u takvoj kući već godinama žive. Zanimalo nas je kako se Ytong kuća ponaša u stvarnim uvjetima – tijekom potresa, zimskih hladnoća, ljetnih vrućina i svakodnevnog korištenja.

Ytong kuća budućnosti: Energetski učinkovita i otporna na potrese

Odgovore smo pronašli kod obitelji Kasić i inženjera Srećka Kuzmeka, koji su podijelili kako izgleda svakodnevni život u kući izgrađenoj Ytong tehnologijom.

ytong kuća

Sigurnost u potresu: Ytong kuća kao zaštita

Obitelj Kasić odlučila se na gradnju nove kuće jer je prijašnji objekt bio star, napuknut i energetski neučinkovit. Novi dom odlučili su sagraditi Ytong sustavom, a ta odluka pokazala se ispravnom upravo u kriznom trenutku – tijekom zagrebačkog potresa.

“Kad je došao potres, prvo smo izletjeli van, ali onda smo se vratili jer smo znali da je kuća sigurna. Nije bilo nikakvih pukotina, samo je pala vaza.” – prisjeća se Lana Kasić.

ytong kuća

Energetska učinkovitost kroz cijelu godinu

Ytong kuća pokazala se kao izuzetno ugodan prostor za život – zimi topla, ljeti hladna, i to uz minimalno korištenje grijanja ili hlađenja.

“Grijanje palimo samo ujutro kad je baš hladno. Klima se uključi par dana godišnje. Stara kuća bila je neusporedivo hladnija, a računi su nam tada bili tri puta veći – za prostor koji je bio tri puta manji.”

Održavanje ugodne temperature i smanjeni troškovi režija važan su faktor koji korisnici Ytong kuće često ističu.

Građenje bez otpada i s maksimalnom iskoristivošću

Inženjer Srećko Kuzmek gradio je već drugu kuću Ytong sustavom i potvrđuje prednosti ovog građevinskog rješenja.

“Ytong kuća može se graditi bez otpada. Blokovi se mogu okretati, piliti i koristiti iz svih smjerova, bez potrebe za dodatnim materijalima.”, rekao je.

Osim što sustav uključuje sve potrebne elemente (zidovi, nadvoji, stropovi), njegova fleksibilnost čini gradnju preciznom i učinkovitom.

Zašto vlasnici ne bi mijenjali svoju Ytong kuću

Toplinska i zvučna izolacija, sigurnost u potresima, manji računi za grijanje i brzina gradnje – sve su to razlozi zbog kojih vlasnici ne žale za odlukom.

“Od prvog dana do useljenja prošlo je samo deset mjeseci i dvadeset dana. Kuća je prostrana, zdrava i lako se održava.”

Bijela faza: Mi gradimo vašu kuću, a vi je pretvarate u dom iz snova!

Kao cjeloviti građevinski sustav, Ytong kuća osigurava i visoku kvalitetu gradnje i svakodnevnu ugodu življenja.

Ako tražite rješenje za sigurnu, toplinski učinkovitu i brzo izgrađenu kuću, iskustva vlasnika potvrđuju da je Ytong kuća izvrsna opcija. Bilo da gradite prvi dom ili planirate zamjenu stare kuće, sustav nudi sve što je potrebno za udoban, siguran i ekonomičan životni prostor.

Nastavite čitati

Gradnja doma

Planirate gradnju kuće? 3 savjeta arhitektice za pametniji početak!

Uz ove savjete uštedjet ćete i vrijeme i novac

gradnja kuće

Gradnja vlastite kuće za mnoge je ostvarenje sna, ali i ozbiljan pothvat koji zahtijeva dobru pripremu, strpljenje i pažljivo planiranje. Arhitektica Tatjana Liktar Elez vodi nas kroz sve ključne korake – od kupnje zemljišta do projektiranja i same izgradnje. Uz njezine savjete lakše ćete izbjeći tipične pogreške i optimizirati budžet.

1. Gradnja kuće: ove je stvari potrebno provjeriti prije kupnje zemljišta

Kvaliteta lokacije ne određuje samo cijenu nego i smjer kuće, poziciju ulaza i tlocrt. Tatjana ističe tri ključne stvari koje treba provjeriti prije kupnje:

  • Urbanistički uvjeti – je li čestica u građevinskoj zoni, kolika je dopuštena katnost, širina, udaljenost od susjeda?
  • Infrastruktura – voda i struja idealno bi trebale biti dostupne uz samu parcelu.
  • Čisto vlasništvo – zemljište mora biti 1/1, bez tereta, a postojeći objekt (ako ga ima) mora imati uporabnu dozvolu.

Bez rješavanja ovih osnovnih uvjeta, daljnja gradnja kuće može naići na ozbiljne prepreke.

Na ove stvari trebate obratiti pažnju ako planirate kupiti građevinsko zemljište

Vrhunske niskoenergetske montažne kuće tvrtke Domprojekt

2. Dokumentacija: od idejnog rješenja do građevinske dozvole

Prije kontaktiranja arhitekta, razmislite o vlastitim potrebama – veličini kuće, načinu korištenja vrta, planovima za kućne ljubimce i budžetu. Tek tada angažira se arhitektonski ured koji vodi kroz tri glavne faze:

  • Idejno rješenje – prikazuje izgled i raspored kuće te se koristi za dobivanje uvjeta priključenja komunalnih poduzeća.
  • Glavni projekt – uključuje detalje koje izrađuju arhitekt i drugi stručnjaci (konstrukcija, instalacije).
  • Troškovnik i izvedbeni projekt – nisu obavezni, ali su vrlo korisni za preciznu gradnju i optimizaciju troškova.

Tatjana naglašava: “Dobar projekt znači bolju iskoristivost prostora, bez gubitaka u kvadratima.”

Ytong kuća budućnosti: Energetski učinkovita i otporna na potrese

3. Gradnja kuće: klasično ili montažno?

Cijena gradnje ovisi o veličini kuće, materijalima i načinu izvedbe. Za klasično građenu kuću od 150–200 m² trenutno se izdvaja između 1200 i 1500 €/m² + PDV. Montažne kuće više nisu značajno jeftinije – razlika je oko 10%.

Tatjana pojašnjava: “Cijena montažne kuće ovisi o tipskom rješenju, količini betonskih radova i razradi projekta. Razlike u cijeni više nisu velike.”

Luksuzne montažne kuće DOMUS plusa

Kako uštedjeti pri gradnji kuće?

Najvažniji savjeti arhitektice za uštedu su:

  • Realno procijenite potrebe – ne gradite preveliko.
  • Dajte si vremena – brzina često znači veći trošak.
  • Uložite u dobar projekt – on štedi prostor i novac.

Dobar projekt, ističe, koristi svaki metar: “Bez nepotrebnih hodnika i izgubljenog prostora, kuća može biti funkcionalnija i manja.”

Živjeti u skladu s prirodom: Kuće od prirodnih materijala ponovno su IN

Gradnja kuće je proces koji se isplati ako se vodi pametno i bez žurbe. Odabir dobrog tima i jasna vizija vaših potreba ključni su za uspjeh. A uz savjete iskusne arhitektice poput Tatjane Liktar Elez, taj proces može biti manje stresan – i puno učinkovitiji.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice