Bez kategorije
Bezvremenska raskoš klasičnog namještaja
Namještaj u klasičnom stilu je bezvremenski, a upotrebom suvremenih materijala uklapa se i u najmodernije stanove.

U današnje vrijeme kad smo preplavljeni modernim i minimalističkim namještajem, rijetki se odlučuju na kupnju starog klasičnog stilskog namještaja koji bi domu dao dozu raskoši. Naginjete li takvom stilu, imate sreće. Mnoge tvornice i danas proizvode namještaj koji vas vraća u prošlost i elitne i elegantne domove, a dizajn varira stoga možete pronaći sve što vam srce poželi.
Izvorni komadi namještaja iz pojedinih stilskih razdoblja imaju visoku cijenu i nisu lako dostupni, no na tržištu se mogu naći replike namještaja ili novodizajnirani komadi, koji osnovu vuku iz određenog stila, a prilagođeni su potrebama suvremenog stanovanja.
Svaki kutak doma – od dnevne i spavaće sobe pa do radne sobe i predsoblja, tako može zasjati u jednom od klasičnih stilova: baroku, roccocou, bidermajeru, empireu ili prestigeu.
Mnogim ljudima klasični namještaj izgleda vrlo slično i ne prepoznaju razlike. Zato ćemo vam ukratko objasniti karakteristike svakog od stilova kako biste izabrali namještaj po svojoj mjeri i afinitetima.

Barok
Barok se pojavljuje u 17. stoljeću, a u izradi namještaja i opremanju interijera ga karakterizira dinamičnost forme te igra svjetlosti i sjene. Refleksija svjetlosti dolazi do punog izražaja na dekoracijama, koje dinamiziraju elemente namještaja, čime barok ispunjava svoje osnovne namjere. Ornamenti su najčešće u obliku školjki i lišća, a istančane rezbarije, vitki stupovi i zakrivljene linije, zadržali su popularnost baroka sve do danas.

Podkategorija baroka je bijeli barok, pomoću kojeg bujan stil baroka u bijeloj boji dobiva romantični izgled.
Empire
Empire je stil koji se javlja u periodu između baroka i bidermajera, a iz Francuske se proširio po cijeloj Europi. Karakteriziraju ga strogost i raskoš te lakirani namještaj, dekoracije s pozlatama, a u upotrebi je često crna boja. Empire, kao inspiracija “modernog” klasičnog namještaja, nudi umjerenije linije s istaknutim detaljima ovog stila kao i kvalitetne vrste drva od koga se ovakav namještaj izrađuje.

Bidermajer
Bidermajer se razvio kao reakcija na empire, koji je prevladavao do 1814. godine, a prvi elementi namještaja u bidermajeru nastali su u Beču. Praktičnost i skromnost njegove su glavne odlike, ali je istovremeno udoban i komforan što se osobito osjeća kroz sjedeće garniture. Naglašena intimnost i funkcionalnost osnovni je razlog popularnosti ovog stila sve do danas. Na bidermajer su utjecali svi prethodni stilovi i moglo bi se reći da je uzeo najbolje od svakog prethodnog.

Sviđaju li vam se isključivo oblici ovakvih stilova, ali ne i staromodni materijali, razveselit će vas vijest da se stilovi poput baroka, bidermajera i ostalih proizvode koristeći najmodernije materijale i boje. Na taj se način ponovo dokazuje da se klasični stilovi lako transformiraju i prilagođavaju svim pojedincima i njihovim zahtjevima.

A ako ste već uredili stan, a privlači vas klasika ne morate kupovati novi namještaj. Detalji poput zidnih i sobnih satova, vaga, zdjela za voće, starih radija i slično sigurno će se dobro uklopiti u svaki ambijent. Možda najpopularniji izbor je globus bar koji je, osim što dojmljivo izgleda, vrlo koristan jer se u njegovu unutrašnjost mogu pohraniti boce ili ostale stvari. Štogod odlučili, mjesta za klasični namještaj i detalje klasičnog stila uvijek ima.
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave
Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.
Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.
You must be logged in to post a comment Login