Predstavljamo dom
Minimalizam u urbanom betonskom dizajnu
U modernoj zgradi smješten je moderno uređen stan specifičnog oblika kojem odlično pristaje urbani, betonski dizajn.
U urbanom interpolacijskom području grada Velike Gorice, na dugačkoj i uskoj parceli izgrađena je zanimljiva zgrada koja podsjeća na oblik meandra. Dinamika zgrade postignuta je različitim bojama oko prozora, a stanovnici su od nepoželjnih pogleda skriveni na zanimljiv način.
Zbog tih uskih parcela, mi smo se morali zatvarati prema susjedima i da to zatvaranje ne bi stvarno bilo striktno zatvaranje stavili smo tzv. vertikalne brisoleje pod kutem tako da mi iz svakog pogleda dnevnog boravka možemo vidjeti van, a da susjedi kad gledaju prema nama, da nas ne vide, objasnio je arhitekt Hrvoje Hanže Hanzlin.

Stan s urbanim betonskim dizajnom
Prostor kako je bio dosta dugačak i same zgrade, stan je relativno velik i dugačak i ono što je zapravo bilo specifičnost cijelog ovog projekta kojeg je radila Kata Gašpar, arhitektica i dizajnerica interijera, bilo je da probamo napraviti minimalistički stan sa puno detalja poput kuhinje i da zapravo u prvi plan dođu baš detalji, a ne cijeli stan, rekao je Hrvoje Hanže Hanzlin za Dom na kvadrat.
Zidovi u posebnoj obradi betona, minimalistički pod i strop još više naglašavaju otok koji je centralni dio dnevne zone stana.
Otok i stol u nastavku napravljeni su od kvarcita, samo povišeni dio otoka ima vene, baš od prirodnog kamena tako da ispada kao da je stvarni blok jer je rezan na takozvani gerung, pod pravilnim kutom tako da kad gledate izgleda kao da je napravljen iz jednog bloka, a zapravo je kamena ploča. Dok je stol isto duljine preko tri metra i stvarno je bilo zahtjevno ga unijeti i postaviti tako da je baš bio izazov, rekao nam je Hanže Hanzlin.



Kvarcit je zbog svoje neporoznosti te otpornosti na mehaničke i kemijske utjecaje, odabran i za radnu plohu. U kuhinji on može biti radna ploha, može biti backsplash tako da konkretno u ovom slučaju gdje je cijeli stan bijel, morali smo raditi kontrast, a kvarcit je dosta pogodan za interijere, nastavio je Hanže Hanzlin.
Korištenje mikrocementa
Na svijetlim frontama kuhinje ističu se samo velike plastificirane ručke za izvlačne konzole, a otvoreni kubusi daju razigranost i poseban hedonistički ugođaj za investitore.
Pod u boji slonovače savršeno se stopio sa stropom, zidovima te kuhinjskim frontama, a mladi su arhitekti ovdje koristili mikrocement.
Hrvoje Hanže Hanzlin objasnio je da su mikrocement koristili zato što je jedini bio približno iste teksture kao zid kako bi mogli dobiti doživljaj da je ovo sve jedan minimalistički izložbeni prostor.


Decentnom rasvjetom postignuta je ugodna atmosfera, a dodatnu dozu minimalizma u prostor su unijela skrivena vrata.
Specifičnost tih skrivenih vrata je što se dobije dojam da mi zapravo otvaramo plohu zida, a da ne otvaramo vrata. Jer ta vrata nemaju niti okvira niti štok i kvake i brave svedene na minimum. Tako da taj cijeli prostor zapravo ne upada u prvi plan, izjavio je Hanže Hanzlin tijekom našeg posjeta ovom stanu.
Minimalistička kupaonica svoju je prividnu veličinu dobila postavljanjem velikog kamenog bloka unutar kojeg se nalazi umivaonik sa zrcalom te svijetlim keramičkim pločicama.

Predstavljamo dom
Transformacija vikendice u dom iz snova
Cijela kuća rezultat je kombinacije postojećeg i prenesenog namještaja, improvizacije i kompromisa

Transformacija vikendice u dom iz snova ne mora uvijek uključivati samo tim arhitekata i dizajnera. Ponekad su dovoljni ljubav prema prirodi, praktičnost i upornost – što dokazuje primjer Evice Borčić, koja je od male vikendice bez struje i vode stvorila topao, funkcionalan obiteljski dom.
Obiteljska kuća u Donjoj Stubici čiji arhitekt stoji iza projekta NSK
Kako je sve počelo?
Prije nekoliko godina, Evica i njezin suprug nisu ni pomišljali da će svoju vikendicu pretvoriti u dom. „Našli smo psa kojeg je udario auto. Kad smo ga izliječili, shvatili smo da mu u stanu nije dobro – stalno je uništavao namještaj“, prisjeća se Evica.
Taj trenutak postao je prekretnica. Kako bi svom ljubimcu omogućili više prostora, odlučili su se na korak koji će potpuno promijeniti njihov način života. „Kad smo se doselili, nije bilo struje ni vode. Suprug je napravio bačvu u potkrovlju da imamo vodu za WC, a solarni paneli davali su struju za mali frižider. Snalazili smo se kako smo znali“, govori vlasnica.

Prvi koraci u transformaciji vikendice u dom iz snova
Evica i suprug počeli su s osnovama. „Nismo imali kuhinju, pa smo prvo morali napraviti barem nešto da možemo skuhati kavu. Nije nam bila opcija raditi po mjeri – tražila sam ono što mogu kupiti i odmah montirati“, kaže Evica.

Nakon što su uredili kuhinju i spavaću sobu, počeli su razmišljati o većoj funkcionalnosti. „Grijali smo se na drva, ali kad otvoriš vrata, sva toplina ode. Zato smo odlučili dograditi prostor s puno stakla, da zadržimo doticaj s prirodom.“ Taj dograđeni dio postao je njihov dnevni boravak – i središte doma koje koriste gotovo cijele godine.


Dvije spavaće sobe – funkcionalnost i romantika
Kuća danas ima dvije spavaće sobe, svaka s posebnim šarmom. „Jedna je u prizemlju i ima izlaz na bazen, a druga je na vrhu posebnih stepenica – zapravo lojtrica“, priča Evica.
To rješenje nastalo je iz nužde i ograničenja prostora. „Kad je kuća građena, kat nije bio povezan s prizemljem, pa smo naknadno izbušili malu rupu. Statičar nam je rekao da ne smijemo ići šire zbog greda, pa smo ugradili te lojtrice za penjanje.“
Gornja soba gleda na šumu, a noću se iz kreveta promatraju zvijezde. Romantiku stvaraju boje i teksture – sve ostalo bilo je kompromis.





Dom koji je nastajao korak po korak
Cijeli projekt bio je postupna transformacija vikendice u dom iz snova, vođena instinktom i praktičnim rješenjima. „Neki komadi namještaja bili su ovdje, nešto smo dovukli iz stana. Nismo mogli planirati unaprijed, sve je išlo stihijski. Samo smo se nadali da će funkcionirati“, iskreno govori Evica.
Jedini dio koji su radili po mjeri bila je ostava. „Za nju sam znala točno što želim i kako želim iskoristiti prostor. Sve ostalo slagali smo sami, uz pomoć internetskih tražilica i malo mašte.“ Namještaj je često kupovala online, a zatim ga prebojavala da bi se uklopio u prostor.

Od ideje do bazena – slučajnosti koje su oblikovale dom
Transformacija se odvijala u tri etape: od male vikendice, preko dogradnje dnevnog boravka, do garaže i bazena. „Sve je krenulo spontano. Muž je htio garažu, pa smo sestričnu, koja je građevinarka, zamolili da nam napravi nacrt. Kad smo kopali temelje, shvatili smo da bi se ispod moglo napraviti i malo bazena – i tako je nastao“, smije se Evica.
Za razliku od gradnje kuće od nule, gdje se svaki detalj može planirati unaprijed, transformacija postojećeg prostora traži neprestano prilagođavanje i donošenje odluka u hodu. „Mi nismo imali luksuz da sve iscrtamo i naručimo po mjeri. Morali smo se snalaziti s onim što imamo i nadati se da će na kraju funkcionirati“, priznaje Evica.
Osim tehničkih ograničenja poput statike, male kvadrature i nepravilnih tlocrtnih linija, veliki izazov bio je i zadržati autentičnost prostora. „Htjela sam da kuća zadrži svoj duh – jednostavnost, povezanost s prirodom i toplinu“, kaže ponosna vlasnica.

Danas njihov dom odiše mirom, svjetlošću i toplinom, daleko od gradske vreve. S dvije spavaće sobe, prozračnim dnevnim boravkom i okućnicom koja se prirodno stapa s okolišem, ovaj dom pokazuje što se može postići kad se vodi ljubavlju i upornošću.
Predstavljamo dom
Obiteljska kuća u Donjoj Stubici čiji arhitekt stoji iza projekta NSK
Luksuzna obiteljska kuća koju je projektirao Velimir Neidhardt

Moderna obiteljska kuća u Donjoj Stubici djelo je akademika Velimira Neidhardta, jednog od najznačajnijih hrvatskih arhitekata i urbanista. Kao dugogodišnji predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i autor niza javnih i stambenih zgrada, Neidhardt je najpoznatiji po suradnji na projektu Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. Ova kuća pokazuje njegovu sposobnost da arhitekturu oblikuje u funkcionalan i ugodan obiteljski dom, koji spaja suvremeni dizajn i toplinu stanovanja.
Ova impozantna kuća od 323 kvadrata spoj je modernog uređenja, praktičnih rješenja i obiteljske topline.
Organizacija prostora
Ova moderna obiteljska kuća se sastoji od dva kata. U prizemlju se nalazi prostrani dnevni boravak povezan s blagovaonicom i kuhinjom, dok je kat rezerviran za intimni obiteljski dio sa spavaćim sobama. „Kuća je organizirana tako da su dnevne prostorije dolje, a privatni dio obitelji na katu“, pojasnila je agentica Đenifer Šafranko.
Kuhinja i blagovaonica čine središte okupljanja. Kuhinja je prostrana, opremljena i funkcionalna, s dodatkom šanka za druženja, dok blagovaonica može primiti čak 12 osoba. Time je osigurano dovoljno mjesta za velika obiteljska okupljanja i proslave.



Servisne prostorije diskretno su uklopljene u prizemlje – pristupačne, ali skrivene, što prostoru daje urednost i preglednost.
Potkrovlje je namijenjeno privatnosti obitelji. Ondje se nalaze tri spavaće sobe, među kojima i master soba s vlastitom kupaonicom i izlazom na prostranu terasu. Sobe su uređene tako da osiguravaju udobnost i funkcionalnost, prateći suvremene potrebe stanovanja.

Uređenje interijera
Moderno uređenj interijer izveden je u toplim tonovima s naglaskom na ljubičastu i roza boju – omiljene nijanse vlasnice. „Predivan prostor je osmišljen kao open space, što je ujedno i suvremeni koncept gradnje“, objašnjava Šafranko.

Prirodno svjetlo obilno ispunjava prostor zahvaljujući velikim otvorima i pametno postavljenim prozorima, pa umjetna rasvjeta gotovo da i nije potrebna tijekom dana. Navečer, moderne svjetiljke stvaraju ugodnu atmosferu. Posebno mjesto zauzima kamin koji pruža toplinu i ugođaj u zimskim danima.
Rasvjeta je alat u dizajnu prostora, evo kako ga koristiti
U interijeru je korištena kombinacija pločica i hrastovog parketa, koji je obložen i na stepenicama, unoseći toplinu i eleganciju u prostor.
Hrastov parket odabran je zbog svoje trajnosti i klasične estetike koja se uklapa u moderni interijer, a pločice su postavljene u prostorijama s većom frekvencijom korištenja, gdje pružaju praktičnost i lako održavanje. Ova kombinacija materijala osigurava balans između funkcionalnosti i vizualne privlačnosti, pa podovi dodatno naglašavaju cjelokupni dojam doma.


Moderna obiteljska kuća koju naglašava eksterijer
Uz kuću se prostire okućnica veličine 2165 kvadrata. Ravna površina omogućuje različite namjene – od igre za djecu do druženja uz vanjsku roštilj i prostor za sjedenje.
Kako ispeći savršenu pizzu kod kuće – u pećnici, pizza peći ili na roštilju!
Okućnica je u cijelosti ograđena, čime se dodatno naglašava sigurnost i privatnost.

Projekt akademika Velimira Neidhardta u Donjoj Stubici savršen je primjer kako arhitektura može oblikovati dom koji spaja funkcionalnost, estetiku i toplinu, stvarajući mjesto za kvalitetan život izvan gradske vreve.