Uređenje interijera
Akvarij kao dio interijera
Lijepo uređen akvarij u svakom prostoru, bilo privatnom ili poslovnom, dominira svojom ljepotom i nemoguće ga je ne opaziti. No, jeste li se ikada pitali koliko je zahtjevno njegovo održavanje i je li to nešto što si svatko može priuštiti?
Okrugli akvarij treba izbjegavati
Kada netko spomene akvarij i ribice , među prvim asocijacijama je popularni okrugli akvarij, tzv. kugla i zlatna ribica koja pliva u njemu. No, svakom zaljubljeniku u akavristiku od ovog se diže kosa na glavi. Malo ljudi zapravo zna da zlatne ribice zahtijevaju jako puno litara i okrugli akvarij nikako nije opcija. Odrasla zlatna ribica zahtijeva više od 50 litara vode u akvariju.


S Ivanom Grzelom koji se akvaristikom počeo baviti iz hobiija, a koji je prije desetak godina prerasao u profesionalni posao, razgovarali smo o akvarijima koji čine ozbiljni dio uređenja interijera jer daleko je to od okruglog akvarija. Priča je puno zahtjevnija i skuplja. Kazao je da akvarij treba znati složiti i da nije jednostavno kako se na prvu čini.
Treba paziti na svaki detalj
Uz to, bitno je znati da svaki akvarij zahtjeva jedan sklad životinja i biljaka koje žive u njemu, te po pravilima akvaristike, od tuda sve počinje. Potrebno je odlučiti što ćete uopće držati u akvariju, koji je to spektar riba, jer sve te kombinacije imaju svoju zahtjeve koje treba ispuniti. Ne idu sve ribice jedne s drugima. Neki organizmi zahtijevaju određene dodatne ekstra opreme dok druge ne.


Nakon što odaberemo stanovnike, prema tome se gradi i akvarij, odlučuje se o njegovoj veličini i obujmu tehnike. Uz to, život budućih stanovnika ovisit će i o prostoru gdje će akvarij biti smješten. Za održivost akvarija i cijelog sistema potreban je niz uređaja koji su lijepo ukomponirani i sakriveni u ambijent kako ne bi kvarili ugođaj.


Većina akvarija ima svoje stalke, ormariće koji su ispod samih akvarija i najčešće ima neke police gdje se sve to posakriva. Ova moćna mašinerija u velikoj mjeri olakšava održavanje samog akvarija i flore i faune, no naš sugovornik napominje da nije dovoljno samo ga uključiti u struju.
Akvaristika je luksuzan hobij
Akvarij nije jednostavan za održavanje, no, može se naučiti, samo je potrebno znanje i strpljenje. Također, akvaristika nije nimalo jeftin hobij, štoviše, spada među luksuznije. Ipak, trud se isplati jer će akvarij uljepšati svaku prostoriju.

Preporuča se jednom tjedno izdvojiti bar sat vremena za održavanje akvarija kako bi se pravilno održavao iostao lijep. Ova investicija doseže i nekoliko stotina tisuća kuna, pa vlasnici nerijetko održavanje prepuste stručnjacima kako bi nesmetano uživali u svom akvariju.
Akvarij nije samo ukras u prostoriji


Osim što je lijep i atraktivan u svakom prostoru gdje se nalazi, postoji još razloga zašto biste se trebali odlučiti na akvarij, jer on je puno više od samo ukrasa. Dokazano je da djeluje čak i na zdravstveni način. Smiruje psihu, a ljude koji imaju povišeni krvni tlak opušta te doprinosi smanjenju istog. Ugodno s korisnim!
Čišćenje i organizacija
Kako očistiti zidove od tragova prstiju, prašine ili drugih nezgoda
Savjeti za uklanjanja mrlja sa zidova, u tri jednostavna koraka

Od svih površina u vašem domu koje trebaju čišćenje, zidovi su vjerojatno nisko na vašem popisu, ako se uopće nalaze na njemu. Ali, poput podova, radnih ploha, namještaja i drugih horizontalnih površina, i vertikalne površine skupljaju prašinu, otiske prstiju, ogrebotine i oguljotine.
Znate li koja su najprljavija mjesta u vašem kućanstvu? Ovaj će vas popis iznenaditi
U ovom članku saznajte kako očistiti zidove od tragova prstiju i drugih nečistoća bez oštećenja boje ili površine.
Povremenim čišćenjem, zidovi u vašem domu uvelike mogu poboljšati sveukupni dojam čistoće. Svi se zidovi mogu čistiti suho, ali samo neki su sigurni za mokro čišćenje.
Kako očistiti zid (bez skidanja boje!)
Prije nego počnete, imajte na umu da su završni slojevi boje s efektom ljuske jaja, mat i satenski najosjetljiviji i zahtijevaju najblaži dodir. Sjajne i polusjajne završne boje su izdržljivije i mogu podnijeti malo više pritiska.
Napravite sami svoj gallery wall uz savjete akademske slikarice

Korak 1: Uklonite prašinu
Iako je možda teško vidjeti, fina prašina koja se nakuplja na zidovima može učiniti da čak i najsvjetlije boje izgledaju prljavo, ne spominjući i paučinu koja se pojavljuje niotkuda. Najlakši način za čišćenje obojenog zida je dugom metlom za suho čišćenje podova ili mikrofiber jastučić ili jednokratnu krpu.
Uklonite umjetnička djela, fotografije i male ogledala prije nego što počnete. Također možete koristiti mekani nastavak za prašinu na vašem usisavaču. Ova metoda brisanja prašine sigurna je i za zidove prekrivene tapetama.

Korak 2: Operite prljavštinu i otiske prstiju
Područja oko prekidača svjetla i dovrataka, te zidovi izloženi masnoj prljavštini, poput onih u kuhinji i blagovaonici, trebaju više od suhog čišćenja. Nakon uklanjanja površinske prašine i paučine:
- Pomiješajte otopinu blagoga sapuna za suđe i tople vode. Držite zasebnu posudu s čistom vodom za ispiranje.
- Umočite čistu spužvu ili krpu u sapunastu smjesu, dobro je ocijedite i počnite čistiti donji dio zida.
- Isperite spužvu ili krpu u čistoj vodi, dobro je ocijedite i prijeđite po istom području kako biste isprali. Ostavite da se osuši ili osušite krpom.
- Pazite da zid ne previše namočite, te čistite odozdo prema gore. Iako se može činiti suprotnim intuiciji, čišćenje odozdo prema gore sprječava stvaranje pruga ili prljavih lokvica ako kapljice vode skliznu niz zid.

Korak 3: Uklonite ogrebotine i mrlje
Ako naiđete na mrlju koja se ne može očistiti, pokušajte je nježno izgladiti spužvom za brisanje ili gumicom za brisanje. Također možete pokušati ukloniti mrlje, poput onih od bojica, pastom od sode bikarbone ili vodikovim peroksidom. Alkoholni ocat također uklanja mrlje poput čađi od svijeća, ali budite oprezni. Oni također mogu ukloniti i dio boje. Obrišite čistom vlažnom krpom kako biste isprali i ponovite po potrebi.
Savjeti za održavanje zidova čistima tijekom cijele godine
- Čistite mrlje često. Rješavanje otisaka prstiju i laganih mrlja čim ih primijetite olakšava njihovo uklanjanje i čuva zidove dulje u dobrom stanju.
- Olakšajte dotjerivanje. Ponekad samo čišćenje nije dovoljno i obojeni zidovi trebaju malo dotjerivanja. Držite male uzorke boja koje koristite u najprometnijim prostorijama pri ruci.
- Uradi sam – kako obojiti zidove
- Koristite pročišćivače zraka i ventilatore. Oni pomažu smanjiti količinu prašine i masnoće u zraku, čime se smanjuje vjerojatnost da će se nakupljati na zidovima i drugim površinama.
- Iskoristite organizatore. Police i kuke kod vrata ne samo da pomažu u održavanju reda i smanjenju nereda, nego sprječavaju i tragove na zidovima od odbačenih cipela i torbi.
- Pažljivo usisavajte. Pokušajte izbjegavati udaranje o postolja ili zidove usisavačem kako biste smanjili oštećenja i ogrebotine.
Samsung pametni kućanski uređaji koji olakšavaju svakodnevicu
Kućanski uređaji
Samsung Bespoke AI pametni kućanski uređaji koji olakšavaju svakodnevicu
Hladnjak koji razmišlja umjesto vas, perilica koja zna kad ste zaboravili nešto važno vezano za ciklus pranja i usisavač koji je gotovo nečujan dok radi – upoznajte kućanske uređaje budućnosti

Brz tempo života, obiteljske obaveze i svakodnevni zadaci često nas tjeraju da multitaskamo. U takvim situacijama, Samsung Bespoke AI pametni kućanski uređaji mogu biti pouzdani saveznici koji pojednostavljuju organizaciju dana, štede vrijeme i unose red u svakodnevicu.
U nastavku donosimo tri primjera kako konkretni uređaji – hladnjak, perilica i usisavač – pomažu u najčešćim kućanskim izazovima.
Životni vijek kućanskih uređaja: Koliko dugo traju prije nego se pokvare

Bespoke AI Family Hub hladnjak: planiranje obroka bez stresa
Koliko puta ste otvorili hladnjak i niste znali što skuhati? Samsungov Bespoke AI Family Hub hladnjak s ugrađenim zaslonom i pametnim sučeljem pomaže u planiranju obroka na temelju dostupnih namirnica koje se nalaze u njemu.
Uz pregled sadržaja hladnjaka i integraciju recepata, moguće je automatski kreirati shopping listu i slati je na mobilni telefon putem SmartThings aplikacije.
„Više ne zaboravljam namirnice – hladnjak mi sugerira recepte i pomaže da organiziram kupovinu,“ objašnjava Mirjana Ilić, regionalna trenerica za potrošačku elektroniku u Samsungu.

AI perilica rublja: kontrola pranja s bilo koje lokacije
Jedan od čestih problema je zaboravljena perilica rublja. Samsung Bespoke AI perilica rublja omogućuje praćenje i upravljanje pranjem putem aplikacije. Korisnik u svakom trenutku može vidjeti koji je program aktivan, koliko traje i kada će završiti.
„Perilicu mogu uključiti s posla, a i točno vidim je li u fazi ispiranja, centrifuge ili dodavanja omekšivača.“
Koliko često trebate prati posteljinu? Odgovor će vas iznenaditi
Ova fleksibilnost korisnicima štedi vrijeme i omogućuje veću kontrolu nad kućanskim poslovima.

Bespoke AI Jet Ultra usisavač: učinkovit i tih pomoćnik
Posljednji u nizu Samsung pametnih kućanskih uređaja je Bespoke AI Jet Ultra usisavač. Bežičan je, prepoznaje podlogu (pločice, parket, tepih) i automatski prilagođava snagu. Osim što je snažan, iznimno je tih, što ga čini idealnim za korištenje u obiteljskom okruženju.
„Svi utihnu kad se usisava – ali ovaj usisavač radi gotovo nečujno i zna kad ga podignete ili spustite na pod.“
Praktičnost, jednostavno rukovanje i napredne funkcije čine ga pouzdanim saveznikom u održavanju čistoće.

Samsung Bespoke AI pametni kućanski uređaji omogućuju korisnicima da pojednostave svakodnevne zadatke, smanje stres i dobiju više vremena za ono što im je važno. Od hladnjaka koji predlaže recepte, do perilice kojom možete upravljati putem aplikacije, pa sve do tihe, inteligentne pomoći pri usisavanju – pametna tehnologija više nije luksuz, već logičan izbor za suvremeni dom.