Uređenje interijera
Oronuli stan u Splitu pretvoren u lukzusni dom
Glavni zahtjev investitora je bio moderan stan, ali koji će biti bezvremenski
Pretvoriti devedesetak kvadrata stana iz 1973.u luksuzan i svevremenski interijer, bio je izazov stavljen pred arhitekticu i produkt dizajnericu Miru Matulović Burazin.

Moderan, ali timeless stan
‘Glavni zahtjev investitora je bio moderan stan, ali koji će biti timeless, da sam dizajn ne ostari brzo. Ali opet da ima neke trenutke koji su jako moderni ali s godinama lako promjenjivi, a da sam kostur bude dosta klasičan’, kaže Mira Matulović Burazin, mag. ing. arhitekture, M14N.
Otvoreni koncept stana, s dosta prostora za obitelj i goste dobila je rezanjem zidova i smanjivanjem nekad velikog ulaznog hodnika. Stvorila je interijer prepun čistih linija i ugradbenih elemenata s mnoštvom skrivenog prostora za odlaganje.

‘To nam je omogućilo da se igramo s pojedinim elementima, tako da je TV komoda u vrlo neobičnoj roza boji, koja možda nije uobičajena za dnevne prostore, više se stavlja u nekakve dječje sobe, ali nam je omogućilo da bude dosta nenametljiv akcent s obzirom na ostatak prostora’, kaže.
Splitska arhitektica dizajnirala stol i kuhinju
Komoda u kojoj su skriveni uređaji koje trebamo, ali ih obično ne volimo vidjeti ispod TV prijemnika, je produkt dizajn ove mlade splitske arhitektice.

Dizajnirala je i blagovaonski stol i kuhinju. Njene ideje kao i 90 posto namještaja u stanu realizirala je splitska tvrtka Šimundža&Co. koja već 40 godina radi namještaj po mjeri. Vrlo su dobri u izradi namještaja za luksuzne stanove, vile i hotele.
‘Volimo kada nam arhitekti daju zahtjeve, postave izazove, a opet s druge strane, sve detaljno iscrtaju, znaju sve potrebe svojih kupaca, imaju poprilično analiziranu, cijeli raspored unutrašnji ormara, samih ugradbenih elemenata u kuhinji i slično’, kaže Jelena Hrga, Šimundža&Co.

‘Što manje zatovrenog prostora’
Koliko god je zahtjevno, toliko je opet zahvalno kad arhitekt ima kompletnu viziju jednoga doma.
Mirina vizija bila je petrolej plava kuhinja sa zlatnom napom i zlatnim ručkicama. S napom koju je sama dizajnirala, udovoljila je i jednom zanimljivom zahtjevu investitora.

‘Što manje zatvorenog prostora, ali što više spremišta, što je vrlo oprečan zahtjev. Dobili smo to na način da smo većinu kuhinje zatvorili, osim dijela gdje nam je indukcijska ploča’, dodaje.
Gres ploče u kuhinji i kupaonici
Za oblaganje tog prostora koji zajedno s radnom površinom djeluje kao cjelina, koristila je veliko-formatne terrazzo pločice talijanske tvrtke Refin. Riječ je o gres pločama dimenzije 120×278 cm koje se koriste za izradu kuhinjskih radnih ploča. Izvođenje takvih ploča zna biti zahtjevno, ali jako su tražene u interijerima i djeluju vrlo atraktivno. Osim u kuhinji, koristila ih je i u kupaonici, ali i kao površinu blagovaonskog stola.

‘Klijenti nisu htjeli previše komplicirati s bojama i uzrocima, nit vodilja je bila da bude što opuštajuće, pa sam ih nagovorila da sva keramika bude jednoobrazna, samo da se igramo tonalitetom ili veličinom granulata. Tako da same pločice, na terasi i kupaonicama su iste, istih dimenzija ali su različitih tonova’, pojašnjava arhitektica Mira.
Materijali laki za održavanje
Zahtjev investitora bili su i materijali laki za održavanje pa je visokokvalitetna keramika talijanske tvrtke Refin bila nepogrešiv izbor. U samoj kupaonici, željeli su hotelski, spa ugođaj koji je postignut uravnoteženom kombinacijom terrazzo pločica s malim fugama i namještajem boje svijetlog drva.

‘Ovo mi je najdraža kupaonica jer mislim da smo tu izvrsno postigli zahtjev za opuštajućom atmosferom od mojih investitora, u tome mislim da su mi najviše pomogao odabir pločica. Meni kao arhitektu bilo je vrlo važno da pločice koje smo odabrali budu kvalitetne, da imam potpuno povjerenje u tvrtku koja stoji iza njih, da imam veliki izbor, i ako ikakvih bude problema da znam da mogu se problemi riješiti’, nadovezuje se.

Kroz cijeli stan proteže se svijetli parket chevron uzorka koji zadovoljava početni zahtjev investitora da stan bude bezvremenski. Zlatna rasvjeta još je dan u nizu detalja koji ostvaruju zahtjev za modernim i luksuznim interijerom.
‘Dovoljno prostora da dišu’
‘To im je bio dosta važan zahtjev, da imaju velike umjetnine, da ostavimo dovoljno prostora da one dišu, i da imaju slobodu, da se u njima može uživati, a da nisu previše dinamitne’, kaže.

Velike umjetnine nalaze se i u spavaćoj sobi koja ima veliki ugradbeni ormar sa staklenim vratima. Njime je ponovno udovoljen zahtjev vlasnika da što manje stvari bude vidljivo. Cijeli stan ipak je trebalo prozračiti i nekim otvorenim namještajem, što je arhitektica učinila nesvakidašnjom bibliotekom.

Maksimalno iskorišten svaki kutak stana
Sav ovaj namještaj po mjeri učinio je da interijer zrači skladom, a arhitektici omogućio da ostvari ideje i svlada izazov da maksimalno iskoristi svaki kutak stana i stvori bezvremenski interijer s modernim elementima koji se s godinama mogu mijenjati.

Tako da ukoliko vama za nekih 15, 20 godine padne napamet promijenit vratnice, mi već sve mjere imamo u sustavu. Upravo zato, kasnije vam je znatno pristupačnije odvažiti se na renovacije’, kaže Jelena.
Ovaj stan s pogledom na more, nakon gotovo 50 godina zasluženo je dobio potpuno novo ruho. Za njega je vizija arhitektice, u simbiozi sa stručnom izvedbom namještaja po mjeri bila dobitna kombinacija.
Čišćenje i organizacija
Kako očistiti zidove od tragova prstiju, prašine ili drugih nezgoda
Savjeti za uklanjanja mrlja sa zidova, u tri jednostavna koraka

Od svih površina u vašem domu koje trebaju čišćenje, zidovi su vjerojatno nisko na vašem popisu, ako se uopće nalaze na njemu. Ali, poput podova, radnih ploha, namještaja i drugih horizontalnih površina, i vertikalne površine skupljaju prašinu, otiske prstiju, ogrebotine i oguljotine.
Znate li koja su najprljavija mjesta u vašem kućanstvu? Ovaj će vas popis iznenaditi
U ovom članku saznajte kako očistiti zidove od tragova prstiju i drugih nečistoća bez oštećenja boje ili površine.
Povremenim čišćenjem, zidovi u vašem domu uvelike mogu poboljšati sveukupni dojam čistoće. Svi se zidovi mogu čistiti suho, ali samo neki su sigurni za mokro čišćenje.
Kako očistiti zid (bez skidanja boje!)
Prije nego počnete, imajte na umu da su završni slojevi boje s efektom ljuske jaja, mat i satenski najosjetljiviji i zahtijevaju najblaži dodir. Sjajne i polusjajne završne boje su izdržljivije i mogu podnijeti malo više pritiska.
Napravite sami svoj gallery wall uz savjete akademske slikarice

Korak 1: Uklonite prašinu
Iako je možda teško vidjeti, fina prašina koja se nakuplja na zidovima može učiniti da čak i najsvjetlije boje izgledaju prljavo, ne spominjući i paučinu koja se pojavljuje niotkuda. Najlakši način za čišćenje obojenog zida je dugom metlom za suho čišćenje podova ili mikrofiber jastučić ili jednokratnu krpu.
Uklonite umjetnička djela, fotografije i male ogledala prije nego što počnete. Također možete koristiti mekani nastavak za prašinu na vašem usisavaču. Ova metoda brisanja prašine sigurna je i za zidove prekrivene tapetama.

Korak 2: Operite prljavštinu i otiske prstiju
Područja oko prekidača svjetla i dovrataka, te zidovi izloženi masnoj prljavštini, poput onih u kuhinji i blagovaonici, trebaju više od suhog čišćenja. Nakon uklanjanja površinske prašine i paučine:
- Pomiješajte otopinu blagoga sapuna za suđe i tople vode. Držite zasebnu posudu s čistom vodom za ispiranje.
- Umočite čistu spužvu ili krpu u sapunastu smjesu, dobro je ocijedite i počnite čistiti donji dio zida.
- Isperite spužvu ili krpu u čistoj vodi, dobro je ocijedite i prijeđite po istom području kako biste isprali. Ostavite da se osuši ili osušite krpom.
- Pazite da zid ne previše namočite, te čistite odozdo prema gore. Iako se može činiti suprotnim intuiciji, čišćenje odozdo prema gore sprječava stvaranje pruga ili prljavih lokvica ako kapljice vode skliznu niz zid.

Korak 3: Uklonite ogrebotine i mrlje
Ako naiđete na mrlju koja se ne može očistiti, pokušajte je nježno izgladiti spužvom za brisanje ili gumicom za brisanje. Također možete pokušati ukloniti mrlje, poput onih od bojica, pastom od sode bikarbone ili vodikovim peroksidom. Alkoholni ocat također uklanja mrlje poput čađi od svijeća, ali budite oprezni. Oni također mogu ukloniti i dio boje. Obrišite čistom vlažnom krpom kako biste isprali i ponovite po potrebi.
Savjeti za održavanje zidova čistima tijekom cijele godine
- Čistite mrlje često. Rješavanje otisaka prstiju i laganih mrlja čim ih primijetite olakšava njihovo uklanjanje i čuva zidove dulje u dobrom stanju.
- Olakšajte dotjerivanje. Ponekad samo čišćenje nije dovoljno i obojeni zidovi trebaju malo dotjerivanja. Držite male uzorke boja koje koristite u najprometnijim prostorijama pri ruci.
- Uradi sam – kako obojiti zidove
- Koristite pročišćivače zraka i ventilatore. Oni pomažu smanjiti količinu prašine i masnoće u zraku, čime se smanjuje vjerojatnost da će se nakupljati na zidovima i drugim površinama.
- Iskoristite organizatore. Police i kuke kod vrata ne samo da pomažu u održavanju reda i smanjenju nereda, nego sprječavaju i tragove na zidovima od odbačenih cipela i torbi.
- Pažljivo usisavajte. Pokušajte izbjegavati udaranje o postolja ili zidove usisavačem kako biste smanjili oštećenja i ogrebotine.
Samsung pametni kućanski uređaji koji olakšavaju svakodnevicu
Kućanski uređaji
Samsung pametni kućanski uređaji koji olakšavaju svakodnevicu
Hladnjak koji razmišlja umjesto vas, perilica koja zna kad ste zaboravili, i usisavač koji šuti dok radi – upoznajte kućanske uređaje budućnosti

Brz tempo života, obiteljske obaveze i svakodnevni zadaci često nas tjeraju da multitaskamo. U takvim situacijama, Samsung pametni kućanski uređaji mogu biti pouzdani saveznici koji pojednostavljuju organizaciju dana, štede vrijeme i unose red u svakodnevicu.
U nastavku donosimo tri primjera kako konkretni uređaji – hladnjak, perilica i usisavač – pomažu u najčešćim kućanskim izazovima.
Životni vijek kućanskih uređaja: Koliko dugo traju prije nego se pokvare

Family Hub hladnjak: planiranje obroka bez stresa
Koliko puta ste otvorili hladnjak i niste znali što skuhati? Samsungov Family Hub hladnjak s ugrađenim zaslonom i pametnim sustavom pomaže u planiranju obroka na temelju dostupnih namirnica.
Uz pregled sadržaja hladnjaka i integraciju recepata, moguće je automatski kreirati shopping listu i slati je na mobilni telefon putem SmartThings aplikacije.
„Više ne zaboravljam namirnice – hladnjak mi sugerira recepte i pomaže da organiziram kupovinu,“ objašnjava Mirjana Ilić, regionalna trenerica za potrošačku elektroniku u Samsungu.

AI perilica rublja: kontrola pranja s bilo koje lokacije
Jedan od čestih problema je zaboravljena perilica rublja. Samsung AI perilica rublja omogućuje praćenje i upravljanje pranjem putem aplikacije. Korisnik u svakom trenutku može vidjeti koji je program aktivan, koliko traje i kada će završiti.
„Perilicu mogu uključiti s posla, a i točno vidim je li u fazi ispiranja, centrifuge ili dodavanja omekšivača.“
Koliko često trebate prati posteljinu? Odgovor će vas iznenaditi
Ova fleksibilnost korisnicima štedi vrijeme i omogućuje veću kontrolu nad kućanskim poslovima.

Bespoke Jet AI usisavač: učinkovit i tih pomoćnik
Posljednji u nizu Samsung pametnih kućanskih uređaja je Bespoke Jet AI Ultra usisavač. Bežičan je, prepoznaje podlogu (pločice, parket, tepih) i automatski prilagođava snagu. Osim što je snažan, iznimno je tih, što ga čini idealnim za korištenje u obiteljskom okruženju.
„Svi utihnu kad se usisava – ali ovaj usisavač radi gotovo nečujno i zna kad ga podignete ili spustite na pod.“
Praktičnost, jednostavno rukovanje i napredne funkcije čine ga pouzdanim saveznikom u održavanju čistoće.

Samsung pametni kućanski uređaji omogućuju korisnicima da pojednostave svakodnevne zadatke, smanje stres i dobiju više vremena za ono što im je važno. Od hladnjaka koji predlaže recepte, do perilice koju možete upravljati putem aplikacije, pa sve do tihe, inteligentne pomoći pri usisavanju – pametna tehnologija više nije luksuz, već logičan izbor za suvremeni dom.