Povežimo se

Gradnja

Kamena vuna štedi energiju i štiti objekt na više načina

Kamena vuna je prirodni negorivi i paropropusan materijal.

Stambeni fond zgrada u kojima živimo odgovoran je za potrošnju 30 posto ukupne energije u svijetu. I tu se krije najveći potencijal za energetsku učinkovitost, ali i sigurniji život stanara. Kamena vuna nam to može omogućiti. Evo i kako.

S kamenom vunom kao prirodnim proizvodom rješavate odgovore na puno drugih pitanja, ističe Božo Matijević, tehnički savjetnik u Rockwool Adriatic-uPrije energetske obnove postojećeg objekta ili izgradnje novog valjalo bi uzeti u obzir prednosti korištenja kamene vune.

Zašto kamena vuna?

Uz bolju toplinsku i zvučnu izolaciju, kamena vuna pruža i veću sigurnost, primjerice u slučaju požara. Kako u svojim domovima imamo sve više zapaljivih stvari i materijala, vrijedi razmisliti o kamenoj vuni koja je prirodni negorivi materijal. Već kad idemo u nekakve radove, u obnove bitno je da materijali koji se ugrađuju budu najbolje moguće kvalitete.

rockwool-kamena-vuna-dom-na-kvadrat-02

Primjena kamene vune

„Kamena vuna se može primjenjivati od vanjskih zidova do izolacije unutarnjih pregradnih zidova, izolacija potkrovlja, izolacija unutar podnih konstrukcija koja je vrlo bitna za zvučnu izolaciju, kao i za izolaciju krovova kosih ili ravnih“, istaknuo je Božo Matijević, tehnički savjetnik uRockwool Adriatic-u.

Ugodna temperatura u stanu tijekom cijele godine, ušteda na režijama, viši energetski razred objekta i ljepši izgled izvana povećavaju kvalitetu života i vrijednost nekretnine. Ali, nije manje važna ni sigurnost stanara, primjerice u slučaju požara. 

Građevinski materijali pogotovo sa vanjske strane zgrade dakle ovojnica kad pričamo o fasadi i o krovovima imaju jako veliki utjecaj na to kako će se neki požar ponašati odnosno hoće li se proširiti ili se neće proširiti i ako se proširi kojom brzinom i jačinom će se proširiti“, kaže Anđelka Toto-Ormuž, članica udruge Fire Safe Europe iz Rockwool Adriatic-a.

Kamena vuna je prirodni negorivi materijal

Da bi se mali požar iz kuta sobe pretvorio u buktinju potrebno je tek tri minute. Prije 60 godina, kad smo u svom prostoru imali znatno manje zapaljivih materijala požar se u istim uvjetima širio za 25 minuta, kažu istraživanja. 

„U tom trenutku kad u prostoriji dosegne 600 stupnjeva požar mora izaći van. On izlazi van iz te prostorije ili kroz vrata ili kroz prozor i dalje o građevinskim materijalima ovisi kako će se dalje ponašati“, pojašnjava članica udruge Fire Safe Europe.

rockwool-kamena-vuna-dom-na-kvadrat-01

Više je neželjenih situacija moguće spriječiti s izolacijom od kamene vune. Ona s  vremenom ne mijenja oblik, a budući da je izrađena od kamena ova je izolacija nezapaljiva. Može izdržati temperature iznad 1000°C.

rockwool-kamena-vuna-dom-na-kvadrat

Kamena vuna je prirodan materijal koji je paropropusan,  znači omogućuje slobodnu difuziju vodene pare. To je materijal koji je negoriv, znači ne doprinosi razvoju mogućega požara, dimenzijski je stabilan s odličnim akustičnim svojstvima, pojašnjava Božo Matijević, tehnički savjetnik u Rockwool Adriatic-u.

Kako bismo znali od kakvih je materijala objekt napravljen i koliku sigurnost pruža, osobito u slučaju požara, udruga Fire Safe Europe predlaže da zgrade dobiju ocjene sigurnosti. Tako bismo na vrijeme znali kako će se zgrade ponašati u slučaju požara.

www.rockwool.com

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Vrhunske niskoenergetske montažne kuće tvrtke Domprojekt

Nekad se vjerovalo da su kuće od opeke i betona stabilnije i sigurnije, a nedavni potresi dokazali su da još jednom vrhunsku kvalitetu montažnih kuća.

U principu gradnja drvenom konstrukcijom ima izuzetnu prednost nad ostalim tradicionalnim sustavima. U smislu što je to lagana konstrukcija, što će puno manju silu na sebe navući i što će takva gradnja proći bez nekih šteta tijekom takvih djelovanja, rekao je Elis Hajdarovac, mag. ing. aedif. iz Domprojekta.

Nedostatak radne snage

Na intenzivniji razvoj tržišta montažne gradnje u Hrvatskoj, nekoliko je čimbenika uvelike utjecalo. Prvi od njih bio je nedostatak radne snage.

Kako odgovoriti na nedostatak radne snage odnosno kako zadržati neku kvalitetu proizvoda jer ipak u današnje vrijeme se traži određena kvaliteta i standard. Majstora je sve manje, negdje su se rasplinuli i tako dalje, jedini i najbolji odgovor je industrijalizacija, znači držati, odnosno što više predgotoviti gradnju u proizvodnim pogonima gdje imate stalno kontrolu kvalitete. Mi na primjer za naše sustave gradnje imamo i CE certifikat, dakle, institut iz Slovenije, konkretno dolazi pregledava našu proizvodnju, postupke, materijale i tako dalje, plus interna kontrola i to jednostavno receptura za ujednačenu kvalitetu i visoku kvalitetu proizvoda i u konačnici objekata koje gradimo, dodao je Hajdarovac.

Novi zakonski propisi

A drugo su bili novi zakonski propisi prema kojima objekti moraju biti energetski učinkoviti.

Energetski učinkovit dvorac iz 19. stoljeća

Mi otkada radimo, dakle još od 1993. godine promičemo tu energetsku učinkovitost objekata kao jednu od prednosti montažnog načina gradnje zato što je jednostavna razlika. Kod tradicionalnog načina imate nosivi sustav koji je s jedne strane obložen izolacijskim materijalom, kod nas je cijeli sendvič panel odnosno cijeli sustav zidni, stropni, krovnih elemenata ispunjen izolacijom i superioran u odnosu na to i puno je lakše postići, odnosno zadovoljiti uvjete koji se nameću pred ljude, je li to nisko energetske gradnja, gradnja objekti nulte energije, pasivna i tako dalje, ti se nekakvi nazivi pojavljuju tijekom vremena, mijenjaju se, ali i mi bez ikakvih problema zadovoljavamo sve trendove koji se nameću, rekao je Hajdarovac.  

Trendovi koje nameće tržište

A trendovi koje nameće tržište je izrada montažnih obiteljskih kuća, stambenih zgrada te javnih objekata.

Mi radimo zdravstvene ustanove, škole, vrtiće, višestambene objekte, obiteljske kuće, krenuli smo sa obiteljskim kućama, međutim na tržištu se pojavilo da se radi objekti svih ljudskih potreba. Radili smo nekoliko vrtića u Hrvatskoj, radili smo stambene zgrade u Švicarskoj, tako da je to široka lepeza proizvoda koji se rade u ovom sistemu građenja, rekao je Esad Hajdarovac, dipl. ing. građ. iz Dom projekta.

Domprojekt nudi nekoliko različitih sistema gradnje, a svi su bazirani na istoj konstrukciji dokazane kvalitete. 

Kod nas se osnovna drvena konstrukcija, recimo tradicionalno se zove KVH drvo, ali se koristi kamena vuna, gips vlaknaste ploče se koriste koje daju protupožarnu sigurnost objektima kako gips vlaknaste ploče tako i kamena vuna. To su osnovni standardni materijali koji se koriste, nadodao je Hajdarovac.

Domprojekt – niskoenergetske montažne kuće

Domprojekt nudi dvije razine dovršenosti objekta – visoki stupanj izgrađenosti ili ključ u ruke. Visoka razina izgrađenosti znači da je kuća izvana kompletno završena,  a interijer je u fazi završnih obrtničkih radova. Ključ u ruke znači gradnju kuće i izvođenje svih radova do useljenja, a svojim se investitorima maksimalno prilagođavaju.

Uz nekakvo inženjersko promišljanje i način rješavanja, jer u principu inženjer je taj koji treba rješavati situaciju, a ne deklarativno nešto odbijati i reći to se ne može, ma može se sve napraviti samo je pitanje je li to investitoru isplativo i želi li to prihvatiti, pojasnio je Hajdarovac.

Zbog korištenja kvalitetnih i prirodnih materijala, montažni objekti energetski su učinkoviti, što osigurava ugodnije interijere za svakodnevnicu te niže račune za energente. Brzina izvođenja te bolja kontrola troškova za investitora samo su neke od prednosti zbog kojih se montažna gradnja sve više koristi.

Nastavite čitati

Gradnja

Partas niskoenergetske CLT montažne kuće

Drvo je oduvijek bio vrlo cijenjeni materijal u građevinskoj industriji, a danas prednjači u montažnoj gradnji. Inovativni materijal CLT ili cross laminated timber donio je pravu revoluciju na tržište. CLT su drveni blokovi lijepljeni pod visokim pritiskom koji daju dovoljnu čvrstoću i stabilnost za gradnju kuća i visokih zgrada. Iako se u zapadnoj Europi ovakav način gradnje koristi zadnjih 15ak godina, domaće tržište tek je u začetku, a predvodi ga Partas iz Jastrebarskog.

Montažne kuće Partas

Specijalnost nam je izrada montažnih kuća od lameliranog lijepljenog drveta. U konstrukciji koristimo isključivo prirodne materijale, kao što su celuloza, paneli od drvenih vlakana. Svi sistemi koje radimo su ekološki. Kuće su rezane na CNC stroju, svaka greda ima svoj muško ženski utor, takozvani lastavičji rep, rekao je Josip Dodik direktor tvrtke Partas.

Gradnja križno lijepljenim drvenim pločama posljednjih je godina potisnula sve ostale klasične gradnje, posebice betonsku.

CLT – beton budućnosti

Ograničenja u izgradnji po pitanju CLT-a ili lameliranog lijepljenog drveta ne postoji. Može se napraviti sve ono što se može isprojektirati. Inače, taj CLT u zadnje vrijeme nazivaju sve češće — beton budućnosti. Sa CLT-om se može raditi i višekatnice. U Parizu su dosta prisutne i katnice sa 7, 8, 10, katova, a s lameliranim drvetom se može napraviti ono što u klasičnom drvetu se ne može. Lamelirano drvo omogućava to da se mogu premostiti različite udaljenosti od stupa do stupa. Isto tako, tu nam je CLT dosta bitan faktor, posebno u međukatnim konstrukcijama gdje smo ograničeni sa ukupnom visinom samog objekta, s njime to rješavamo u međukatnoj konstrukciji, dodao je Dodik.

Prednosti gradnje CLT pločama

Križno lamelirano drvo proizvodi se u strogo kontroliranim uvjetima. Zbog načina proizvodnje te ploče zadržavaju statičku čvrstoću čak i na visokim temperaturama.

Prvo što dobivamo dosta na jačini same konstrukcije, drugo brzina izgradnje, energetski efikasnije. Osim toga taj CLT kao detalj u unutrašnjosti samog objekta je jedan onako dosta lijep detalj koji se može i ostaviti bez dodatne izolacije, rekao je Dodik.

Niskoenergetske montažne kuće

Ove niskoenergetske montažne kuće imaju energetski certifikat A+. To znači da troše do pet puta manje energije za grijanje i hlađenje. Odnosno, režije će biti čak i do 90 posto manje nego u kućama od opeke. Osobito kada se koriste i obnovljivi izvori energije.

Jedna od prednosti koje su zastupljene kod nas u Partas firmi uspjeli smo zaokružiti cijelu priču. Uz naše niskoenergetske montažne kuće, u mogućnosti smo ponuditi i dizalice topline, razvode podnog grijanja, rekuperacije solarne elektrane. Dakle možemo ponuditi jedan cjelokupni paket da bi ta kuća na koncu bila niskoenergetska, rekao je Dodik.

Korištenjem drva kao glavnog građevinskog materijala utječe se na smanjenje emisija ugljičnog dioksida, što drvo svrstava u održive materijal, a korisnicima osigurava ugodniju klimu u interijeru.

Partas – prvi izbor stanovanja

Za Partas niti jedan projekt nije nemoguć za izvedbu, što pokazuje i mnoštvo završnih objekata diljem Hrvatske. 

Projekti koje smo radili u Hrvatskoj, pretežno su to nekakvi projekti koji su vezani za turizam u Istri, to su vrtići, tu su kuće za najam, od 300, 400, 600 i više kvadrata. Sad smo trenutno u izradi jednog projekta hotel od nekakvih 1800 kvadrata. Pretežno su veći objekti vezani za turizam, a oni manji su obiteljske kuće diljem Hrvatske i Austrije, dodao je Dodik.

Montažne kuće od križno lameliranog drva moderan je način izgradnje objekata za stanovanje koji ima snažan utjecaj na očuvanje resursa, nudeći korisnicima atraktivan dizajn, brzu izgradnju i energetsku učinkovitost. Tražite li niskoenergetsku montažnu, Partas nudi visoko kvalitetna rješenja, a vlastite projekte prilagođava željama i potrebama klijenata.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice