Gradnja doma
Sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća – novi datum prijava
Zaprimanje prijava za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća započet će 7. prosinca 2021. godine.
Zbog velikog interesa Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost je osigurao dodatnih 90 milijuna kuna za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća. Građanima će na raspolaganju stoga biti 390 milijuna kuna.
Podsjetimo, zbog tehničkih poteškoća, podnošenje zahtjeva koje je trebalo biti sredinom listopada odgođeno je za novi termin. Iz Fonda ističu, kako je analizom je utvrđeno da je u kratkoj jedinici vremena bilo oko 2 milijuna zahtjeva (requestova) prema sustavu e-Prijave pa je takva preopterećenost uzrokovala zagušenje aplikacije.

Energetska obnova obiteljskih kuća
Kako bi se povećao broj energetski obnovljenih kuća u Hrvatskoj i smanjile emisije CO2, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i ove godine je odlučio nastaviti provedbu programa sufinanciranja energetske obnove obiteljskih kuća. Njihova je procjena da će na taj način energetski obnoviti preko četiri tisuće kuća.
Iz Fonda naglašavaju kako prijava na ovaj natječaj nije prilika jednom u životu te da ne trebate biti obeshrabreni ako ove godine vaša prijava ne bude prihvaćena. „Mi sa ovim pozivima planiramo nastaviti stvarno u kontinuitetu i svake godine sve do 2030-te minimalno objavljivati pozive tako da svi oni koji možda se ne stignu pripremiti, mogu odahnuti jer će i sljedeće godine biti prilika za prijavu“, naglasila je Maja Rajčić, Načelnica sektrora za energetsku učinkovitost FZOEU za Dom na kvadrat.
Valja naglasiti kako neke dokumente za prijavu poput izvješća o energetskom pregledu i energetskog certifikata možete dati izraditi već sada, jer vrijede više od godinu dana, ako nakon njihovog izdavanja na kući nije bilo dodatnih građevinskih radova.
Sufinancirane kategorije
Fonda sufinancira 60 posto investicije, a za cjelovitu obnovu maksimalan iznos je 204 tisuće kuna. Ona obuhvaća obnovu građevinskih elemenata vanjske ovojnice kuće i uz to ugradnju sustava obnovljivih izvora energije. To mogu biti sustavi za proizvodnju energije za grijanje ili hlađenje ili fotonaponske elektrane za proizvodnju električne energije.

Druga razina aktivnosti su pojedinačne građevinske mjere koje se mogu odnositi na postavljanje fasade, na zamjenu vanjske stolarije ili slično.
A treća je za one kuće koje ne trebaju zapravo građevinsku obnovu. Znači kuće koje već imaju dobra energetska svojstva, najviših su energetskih razreda i za njih su predviđena sufinanciranja samo mjera obnovljivih izvora energije.
Osnovni uvjeti za prijavu na javni poziv Fonda
Kuća mora biti privatnom vlasništvu ili suvlasništvu, imati valjanu građevinsku dozvolu, najviše 3 stambene jedinice ili bruto površinu do 600 kvadrata, a više od 50 posto bruto podne površine mora biti namijenjeno za stanovanje. Zatim je bitan uvjet da taj vlasnik, odnosno prijavitelj ima prijavljeno prebivalište na adresi kuće što je mogao napraviti u roku 30 dana od dana kada će izvršiti svoju prijavu.

Energetska ušteda energetski obnovljenih kuća
Energetski obnovljene kuće izgledaju ljepše izvana i iznutra. Uz to dobrobit može biti itekako vidljiva i na mjesečnim troškovima za kućne režije, a povrat same investicije na primjer obnove fasade, moguć je u roku od nekoliko godina, pojašnjavaju nam iz Hupfasa – Hrvatske udruge koja okuplja 18 renomiranih proizvođača toplinsko-fasadnih sustava. Svojim smjernicama pomažu projektantima, izvođačima, investitorima i svim sudionicima energetske obnove.
„Kad govorimo o energetskoj uštedi same investicije, vi kada ugradite 12 ili 14 centimetara toplinsko-izolacijskog materijala na vanjsku ovojnicu odnosno pročelje zgrade, investicija može doseći i do 100 tisuća kuna. Ukoliko govorimo o nekoj kući od 250 kvadrata površine, ali taj povrat putem umanjenih računa za grijanje a znamo i sami da je grijanje i ogrijevni proizvodi sve više poskupljuju, onda je rok povrata nekakvih 5 godina“, rekao nam je Voditelj tehničke grupe Hupfasa Dario Henezi.

Kuće nižih energetskih razreda troše 70 posto energije za grijanje
Obiteljske kuće čine 65 posto stambenog fonda u Hrvatskoj. Najviše ih je izgrađeno prije 1987. godine te nemaju gotovo nikakvu ili samo minimalnu toplinsku izolaciju i spadaju pod energetski razred E i lošiji. Takve kuće troše 70 posto energije za grijanje, hlađenje i pripremu potrošne tople vode pa ih je stoga potrebno energetski obnoviti. Otprilike 40 posto uštede energije donosi nova fasada, 30 posto krov, 20 posto prozori, a 15 posto dobro izolirani podovi.
Sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća može biti dobar način da uz manje novca, svoju kuću učinite ljepšom, ugodnijom za život i energetski učinkovitijom.
Gradnja doma
Osiguranje doma: Miran san za vas i vašu obitelj
Saznajte koje vrste osiguranja doma postoje i kako odabrati policu

Dom je često najveća životna investicija, ali i mjesto sigurnosti i uspomena. Ipak, mnogi vlasnici u Hrvatskoj još uvijek nemaju sklopljeno osiguranje doma, iako ono pruža zaštitu od neočekivanih troškova koji mogu nastati u trenu. Evo zašto biste trebali osigurati svoj dom i koja sve osiguranja postoje.
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući
Zašto osigurati svoj dom?
Poplave, požari, potresi, provale ili puknuća cijevi – nezgode se događaju, a štete mogu biti velike. Osiguranje doma znači da u slučaju nesreće ne morate sami snositi sve troškove sanacije, čime štitite svoj budžet i osiguravate sigurnost za obitelj.
Koje vrste osiguranja doma postoje?
Osiguranje nekretnine (imovine)
Pokriva štete na samoj nekretnini – zidovima, podovima, instalacijama, ugrađenim kuhinjama i sanitarnim čvorovima.
Najčešće uključuje rizike poput požara, udara groma, oluje, tuče, izlijevanja vode, eksplozije, pada stabla i slično.
Osiguranje kućanstva (pokretnina)
Pokriva štete na svim stvarima unutar doma – namještaju, kućanskim aparatima, osobnim stvarima, elektroničkoj opremi.
Može uključivati i osiguranje od krađe ili provale.
Osiguranje od potresa
Važno je posebno u seizmički aktivnim područjima poput Zagreba ili Dalmacije.
Često se ugovara kao dodatno pokriće unutar police osiguranja nekretnine.
Osiguranje od odgovornosti
Pokriva štete koje vi ili članovi vašeg kućanstva (uključujući kućne ljubimce) nenamjerno prouzročite trećim osobama, npr. ako pukne cijev u vašem stanu i ošteti stan ispod.

Koliko košta osiguranje doma?
Cijena ovisi o:
- veličini i vrijednosti nekretnine,
- razini pokrića i uključenim rizicima,
- lokaciji (npr. cijena osiguranja od potresa viša je u Zagrebu).
Osnovno osiguranje kuće ili stana može iznositi od nekoliko desetaka eura godišnje, dok police s potresom i krađom mogu biti višestruko skuplje – ali u usporedbi s mogućom štetom, ulaganje je minimalno.
Kako odabrati policu osiguranja doma?
- Procijenite vrijednost svoje imovine i što želite osigurati
Usporedite police različitih osiguravajućih kuća
Provjerite uvjete i iznose pokrića za svaki rizik - Razmislite o osiguranju od potresa, osobito ako živite u starijoj zgradi ili seizmički rizičnom području
Osiguranje doma nije samo financijska sigurnost, već i miran san za vas i vašu obitelj. Neočekivane situacije događaju se kad im se najmanje nadamo, a osiguranje je najbolji način da ih prebrodite bez velikih financijskih posljedica.
Gradnja doma
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

Pametni sustavi za upravljanje domom danas su dostupniji nego ikad, a osim praktičnosti, donose i veliku sigurnost. Sustavi pametne kuće ne štite samo od provala, već i od neželjenih situacija poput požara ili poplava, pretvarajući dom u mjesto gdje su udobnost i sigurnost uvijek prioritet.
Koliko kuća može biti pametna?
Pametna kuća – vaš nevidljivi čuvar
Kako ističe Tomislav Obradović, stručnjak za sustave pametnih kuća, automatizacija doma daje osjećaj sigurnosti, posebno kada nismo prisutni.
– U naprednim sistemima kućne automatizacije imamo funkcije koje nam omogućavaju da po izlasku iz kuće upalimo funkciju koja simulira prisutnost. To znači da možemo paliti i gasiti svjetla, spuštati i dizati rolete, što potencijalnim provalnicima signalizira da je netko doma.


Pametni video nadzor i senzori za potpunu zaštitu
Video nadzor više nije samo kamera na zidu. Pametni sustavi povezuju kamere sa senzorima pokreta i drugim funkcijama.
– Ako se radi o kući, vanjske kamere sa senzorima pokreta mogu detektirati osobu koja uđe u kadar i tada upaliti rasvjetu ili druge dijelove kuće, stvarajući dojam da je netko unutra, objašnjava Obradović.
Osim zaštite od provalnika, pametna kuća štiti i od drugih opasnosti. Senzori za dim, plin ili curenje vode odmah šalju signal korisniku.
– Ako se detektira curenje vode, sustav automatski zatvara glavni ventil. Kod požara, detektori šalju impuls, a sve informacije stižu korisniku na telefon. Tako odmah znamo je li netko ušao u sektor kamere ili je došlo do nezgode.

Žičana ili bežična instalacija – što odabrati?
Za potpunu pouzdanost, savjetuje se žičana instalacija, iako postoje i bežične varijante.
– Bežični sustavi su mogući, ali bitno nepouzdaniji. Ako želimo da sve radi kako treba, potrebno je razvući žice od svakog trošila do glavnog ormara. Najčešće se instalacija izvodi prilikom gradnje ili veće adaptacije stana ili kuće, kaže Obradović.
Kako upravljati pametnom kućom?
Pametnim sustavom upravlja se putem mobilnog telefona, no uvijek postoji i opcija fizičkog upravljanja.
– Načelno se stavljaju tipkala na zid gdje u svakom trenutku možemo nešto upaliti ili ugasiti. Često se izrađuju scene, primjerice za 14 prozora s roletama, pa s jednim pritiskom spuštamo ili dižemo sve rolete. Isto vrijedi i za rasvjetu – moguće je programirati scensku rasvjetu koja se prilagođava trenutku.

Koliko košta pametna kuća?
Investicija u automatizaciju doma ovisi o opsegu sustava, ali postoji okvirna procjena.
– Za neku osnovnu kućnu automatizaciju, gruba matematika je oko 100 eura po kvadratu. Tu je uključena kompletna oprema za elektro ormar, tipkala na zidu, projektiranje i montaža. Naravno, cijena može rasti ovisno o željama klijenta, pojašnjava Obradović.

Sigurnost i udobnost u jednom
Pametni sustavi nisu samo trend. Oni su ulaganje u sigurnost doma, miran san i praktičnost svakodnevnog života. Bilo da želite zaštitu od provala, poplava ili požara, ili samo udobnije upravljanje roletama i rasvjetom – pametna kuća daje vam sigurnost, čak i kada vi niste kod kuće.
You must be logged in to post a comment Login